Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Který mobilní OS je nejlepší?
Android |
|
35% (571) |
iPhone OS |
|
18% (286) |
Maemo |
|
19% (304) |
RIM BlackBerry OS |
|
2% (29) |
Symbian |
|
10% (165) |
webOS |
|
2% (37) |
Windows Mobile |
|
10% (156) |
jiný |
|
4% (67) |
Celkem 1615 hlasů
Vytvořeno: 11.3.2010 09:35
Tiskni
Sdílej:
>apple dokazal z unixu udelat neco pouzitelnyho pro BFU.
fix'd
Ja ti nevim, nejakej cas jsem se zivil jako programator, Linux jsem pouzival asi 7 let, FreeBSD rok a pul, takze si jako BFU prilis nepripadam a svete div se, budou to 2 roky co jedu na OS X a menit na tom nic zatim nehodlam.
si jako BFU prilis nepripadamTo je tvůj subjektivní dojem. Tebou uvedený životopis se nijak nevylučuje s tím být BFU. Programováním se živí kde kdo, moje máti se živila programováním přes dvacet let a dnes nemá doma ani počítač. Linux taky používá kde kdo. Pro mě každej obhájce Macu zůstává BFU, jakkoliv nikomu neberu právo na úplně jiný pohled. Já jsem se programováním nikdy neživil, přesto bych iphone os nemohl používat. Takže o tom to asi nebude.
Aha, takže už lidi nemůžou mít názory? Zbytečně se nasíráš. To, že jsem použil slova "subjektivní dojem", mělo vyjádřit, že nikomu neberu jeho úhel pohledu. To, že jsou podle mě všichni uživatelé iphone OS BFU, je můj úhel pohledu. (BFU, tj. běžný franta uživatel, snad to není nadávka, a nevylučuje se to s programátorskými zkušenostmi - jak říkám, jsou lidi co programovali přes 20 let a na dnešních systémech jsou taky BFU; kdybych to považoval za nadávku, asi bych jako příklad neuvedl svoji máti, že.) Z toho snad nijak nevyplývá, že postrádám schopnost pochopit, že jim to vyhovuje. Kdyby jim to nevyhovovalo, asi by to nedělali, nevím. Mysli si co chceš, i když "asociální blb" mi nepřijde jako stejný typ hodnocení, jako "běžný franta uživatel".
Btw, tvoje patička je taky dost silný a generalizující morální úsudek. Jiní takto usuzovat nemůžou?
Jo a striktní posuzování podle věku tě možná časem přejde. 24 a 26 opravdu není takovej rozdíl v, ehm, nabyté moudrosti, nebo jak bys to chtěl pojmenovat; už začíná víc záležet na konkrétním druhu zkušenosti než na její délce, řekl bych.
Tvoje lítost je samozřejmě přesně to, co moje okolí potřebuje:)
Jak muze nekdo hlasovat pro MIphone od MApple? Fakt nechapu
A samozrejme umi multitasking. Pouze third-party aplikace jsou umele omezene v paralelnim behuJasne, multitasking umi, akorat je to uzivatelum na prd, protoze krome toho, co tam maji uz od vyroby, nic multitaskove nepobezi.
Jiste, a baterku je potreba setrit…To mi připomíná „logiku“ EU a její zákaz žárovek. Prostě uživatelé jsou hloupí a vyplácali by si baterku (spotřebovali hodně elektřiny), tak jim zakážeme multitasking (klasické žárovky). Že to někdo z uživatelů (občanů) potřebuje nebo chce? Nezájem.
IDLE
pro IMAP, protoze strejcove od Applu trpej NIH syndromem a jejich push kravina holt musi bejt vsude. Takze podpora IMAPu je bez IDLE
. Uzasne. Krom toho, pokud se nepletu, tak ten zazracnej push krap zobrazi na obrazovce akorat posledni udalost a vsechno ostatni je v nenavratnu, takze si toho vubec nemusis vsimnout.
Ja jsem rad za to, ze ten multitasking tam neni a pokud bude (rumors ohledne OS 4.0), nebudu moc jasat... protoze to proste bude dalsi pro me zbytecna vec, kterou budu muset resit.Valka je mir Svoboda je otroctvi Nevedomost je sila Nepritomnost multitaskingu je vyhoda pro uzivatele
JAKÉKOLIV komplikace, které tohle mohou ohrozit jsou zcela proti duchu, a multitásking je jistě proti duchu stability. A také si myslím, že přesně tento přístup chybí linuxu. Proklamovaná svoboda volby pro mnoho uživatelů má formu otravné nutnosti něco volit a o něco se starat a není distribuce, která by uživateli nabídla vysokou stabilitu, bezpečnost ve smyslu ochrany před ním samým, aby neměl možnost systém rozvrtat do nepoužitelnosti, byť za cenu velmi omezeného setu aplikací. Ubuntu je možná trochu krokem tímto směrem, ale pořád má uživatel moc možností si systém zmrvit.nevím, nemám nic proti uživatelské přívětivosti, ale to už mi přijde trochu jako taková podpora blbosti. neznám ani jednoho uživatele, co by chtěl systém vyloženě co nejprimitivnější. ubuntu v současném stavu mnoha lidem vyhovuje, víc už bych ho nezjednodušoval, nemusí být všechno jako mac.
Třeba kolik lidí má Ubuntu takové, že všechne hardware fungoval ihned bez zásahů a nikdy v průběhu používání nemuseli jit do příkazové řádky a editovat a upravovat nějaké konfiguráky. Pro jablíčkáře normální situace a jinou neznají.Když si koupíš počítač s předinstalovaným Ubuntu (jsou, David jeden takový recenzoval), tak ti tam všechno pojede out-of-the-box úplně stejně jako na počítači s předinstalovaným Mac OS X.
Třeba kolik lidí má Ubuntu takové, že všechne hardware fungoval ihned bez zásahů a nikdy v průběhu používání nemuseli jit do příkazové řádky a editovat a upravovat nějaké konfiguráky.Jinak třeba já na počítači z Electro Worldu (kupovaném s Windows) a notebooku Acer (kupovaném bez OS). Včetně HP multifunkce.
dyž si koupíš počítač s předinstalovaným Ubuntu (jsou, David jeden takový recenzoval), tak ti tam všechno pojede out-of-the-box úplně stejně jako na počítači s předinstalovaným Mac OS X.To je sice mozne, ale o kvalite OS to nevypovida vubec nic. Nastavit takhle se teoreticky da kazdy OS.
Ja jsem rad za to, ze ten multitasking tam neni a pokud bude (rumors ohledne OS 4.0), nebudu moc jasat... protoze to proste bude dalsi pro me zbytecna vec, kterou budu muset resit.A co na tom jako budes resit? To snad resi system, ze bezi vic aplikaci, resp. on to ma system uz davno vyreseno, resit bylo naopak (zhola zbytecne) treba to, jak zcela normalni standardni funkcionalitu systemu orezat, aby to nefungovalo. Nad zakazniky firmy Apple opravdu zustava zdravy rozum stat hodne opodal.
Uz me fakt nebavi tu cist zvratky lidi, co iPhone nikdy dlouhodobe nepouzivali, ale uz vi, ze reseni pres Push je k nicemuStále nechápeš – lidi nekritizují existenci „Push“ (ta může být v některých případech přínosná), ale neexistenci normálního multitaskingu.
Multitasking znamena neopodstatnene zvyseni komplexnosti na vsech frontach.Ten prempritivní multitasking v tom Mac OS kernelu snad už je, ne?
Je to feature zdůvodněná úsporou baterkyTo je nesmysl - neni zadny duvod, proc by multitasking mel zrat baterku vic nez reseni pomoci push notofikaci.
ale hacek bude, pokud bys chtel aby ti jelo najednou vsechno moznyA v čem je problém? Když budu hodně telefonovat, tak si vyžeru baterku. Když budu hrát hry nebo mít pořád rozsvícený displej tak taky atd. atd. Tohle uživatel přece víc a zařídí se podle toho*. Nebo Apple natolik podceňuje svoje uživatele? *) když budu někde mimo civilizaci, tak si s telefonem nebudu zbytečně hrát, aby mi vydržel. Když to budu mít do zásuvky dva metry, tak si s ním klidně hrát budu – to je přece moje volba. Vždycky se uživatel musí rozhodnout, jestli co danou činností získává a co ztrácí (třeba zábava vs. výdrž baterky).
kdykoliv jsem vzal do ruky neci telefon s Windows MobileTímhle systémem bych neargumentoval – je to zřejmě ergonomicky nejhorší systém, který v mobilu můžeš mít (to už snad radši ne-chytrý telefon a omezit se jen na Java ME aplikace). Fakt, že MS to dělá blbě a uživatelé nechápou, co se na jejich telefonu děje, neznamená, že je špatný multitasking jako takový. To je, jako kdybys řekl, že v pekařství XYZ dělají hnusný chleba a vyvodil z toho závěr, že chleba je obecně špatný a budeš jíst výhradně housky.
davat ho v plne palbe i na telefon byl, je a vzdycky bude naprosty nesmysl.Čím víc toho od příznivců Applu čtu, tím horší mínění o nich a téhle firmě mám. (přitom ne všechno na Applu je špatné, jak už jsem tu několikrát psal) Smutné je, že apple-fanatici nejsou schopní uznat, že by jejich systém/telefon měl nějaké chyby a místo toho je prohlašují za výhody. To i linuxáci mají víc sebereflexe a kritického myšlení – jsou schopní přiznat, že ne všechno v Linuxu je super a dokonalé, ale řeknou, že se to postupně zlepšuje ale hlavně tu jsou jiné výhody, které to vyváží.
Tímhle systémem bych neargumentoval – je to zřejmě ergonomicky nejhorší systém, který v mobilu můžeš mítNesmyslny argument. Ti lide vedeli, kde ty aplikace manageovat a jak je zavrit. Vedeli to naprosto presne a mohli to udelat velmi rychle.
Smutné je, že apple-fanatici nejsou schopní uznat, že by jejich systém/telefon měl nějaké chyby a místo toho je prohlašují za výhody.Co je to za pitomou generalizaci? To si myslis, ze jsem nikdy nic od Apple nekritizoval? Mam svoje duvody, proc to tady obhajuju. Stejne jako mam svoje duvody, kdyz neco od Apple kritizuju. Fakt nechapu, kam timhle nesmyslem miris.
Mě to chybí jen u IM programů a GPS trackeru. V jiných případech jsem nespozoroval, že bych byl tímto fakticky omezován.A to jeste slusne IM programy umi tohle resit push notifikacemi, ktere jsou bud stejne funkcni nebo lepsi (jak uz tu bylo napsano -- napr. pri vypadku signalu). Takze de fakto zbyva jen jeden typ aplikace. V cele tehle mamuti diskusi nikdo s zadnym dalsim neprisel... ale stejne tu tenhle argument vsichni ignoruji a dal jak roboti melou ty svoje nesmysly o omezovani.
Různé úkolovníky, které se pak musí spoléhat na konektivitu*, cloud a ještě na push servery Applu. Tohle je prostě šíleně složité, kostrbaté a případně i nespolehlivé.Ale důležité přeci je, že si zákazník zaplatí paušál na mobilní internet.
Teď mě napadá, že vůbec hodně aplikací zneužívá push notifikace pro věci, které by se daly vhodněji řešit - třeba - cronem (nebo něčím podobným). Různé úkolovníky, které se pak musí spoléhat na konektivitu*, cloud a ještě na push servery Applu. Tohle je prostě šíleně složité, kostrbaté a případně i nespolehlivé.Ukolovniky pouzivaji Push hlavne proto, ze se synchronizuji s nejakou on-line verzi dane sluzby. Vestaveny kalendar v iPhone pak samozrejme umi klasickou offline notifikaci. Ten zbytek aplikaci zrejme vyuzije multitasking, pokud skutecne prijde s OS 4.0, jak se spekuluje.
Běžně si na PDA/MID/netbooku současně čmárám poznámky, čtu něco na webu a dělám s grafickou kalkulačkou; případně něco čtu a průběžně si hledám termíny ve slovníku. Jde tohle na iPhonu?Samozrejme. A pokud ne, je to jen a pouze vina prasaka programatora, ktery neni schopny napsat aplikaci tak, aby vyuzivala "hibernacni" API poskytovane iPhone SDK. Kdyz se totiz aplikace napise slusne, pak uzivatel ve vysledku nepozna zadny rozdil oproti telefonum s regulernim multitaskingem -- aplikace proste pokracuje, jak skoncila. Teda vlastne jeden rozdil tu je -- uzivatel vubec nemusi resit co mu bezi a co ne a nemusi se bat, ze mu nejaka aplikace vysosa baterku.
ktery neni schopny napsat aplikaci tak, aby vyuzivala "hibernacni" API poskytovane iPhone SDKNa normálních OS* máme virtuální paměť a multitasking. Vývojář nemusí vynakládat žádné dodatečné úsilí, nemusí používat nějaké zvláštní API, prostě napíše normální aplikaci** a o ty servisní záležitosti se postará operační systém, aniž by programátor musel hnout prstem. A tak se nepoužívaná aplikace (třeba prohlížeč s desítkami otevřených stránek) automaticky přesune do swapu a oživí se, až když ji uživatel zase potřebuje. Zároveň nežere CPU, protože čeká na nějakou událost (typicky GUI akce uživatele). Pokud tyhle vymoženosti (IMHO to jsou základní věci) OS nenabízí, musí aplikace použít nějaké zvláštní API – když jí OS řekne, ať se hibernuje, tak si sama musí zařídit uložení stavu a vypnout se, a při dalším startu zase vše „deserializovat“ z disku a obnovit stav. OS neplní určité funkce, a tak je musí suplovat aplikace (dodatečná práce pro programátora) – je to něco jako kdyby nám OS neposkytoval souborový systém a aplikace musela pracovat přímo s blokovým zařízením. *) z tohoto pohledu sem spadají i MS Windows **) soustředí se na „byznys“ tedy to, čím má být aplikace užitečná uživateli
A tak se nepoužívaná aplikace (třeba prohlížeč s desítkami otevřených stránek) automaticky přesune do swapu a oživí se, až když ji uživatel zase potřebuje. Zároveň nežere CPU, protože čeká na nějakou událost (typicky GUI akce uživatele).A ty cinnosti delane na pozadi ignorujes proc...?
OS neplní určité funkce, a tak je musí suplovat aplikace (dodatečná práce pro programátora) – je to něco jako kdyby nám OS neposkytoval souborový systém a aplikace musela pracovat přímo s blokovým zařízením.Tak to je samozrejme cira demagogie. Viz predchozi odstavec.
pokud myslíš UNIX(TM) tak to není ani linux, ani iphone os, ani *bsd, ani solaris... ...Mac OS X Leopard na Intel procesorech si smi rikat Unix. iPhone OS tedy vskutku certifikovany Unix neni, ma k nemu ale rozhodne blize nez Android, ktery je zalozen na Linuxu, ktery tuto certifikaci nema vubec. http://cs.wikipedia.org/wiki/Single_UNIX_Specification#Mac_OS_X_a_Mac_OS_X_Server
>iPhone os je UNIX.
iPhone OS (respektive MacOSX) je system zalozeny na BSD, ktery UNIX certifikaci ziskal jen diky tomu, ze ma na to Apple prachy...
Linux samozřejmě POSIX splňujePredne: kterou verzi? Prijde mi to jako odvazne tvrzeni, beznym hledanim se mi nepodarilo najit zadny dokument potvrzujici, ze by tomu tak bylo. Mate nejaky odkaz? Dodnes jsem byl presvedcen o tom, ze Linux mam sem tam nejake mezery co se tyce POSIXu, Vetsinou proto, ze se nikdo neobtezoval to napravit.
Kdyz by jsi precetl ten odkaz, tak bys zjistil, ze ho prave nesplnuje. Na co je dobra znamka UNIX zjistis, az budes presouvat nejakej sw z 25 let staryho serveru, teda ne ze bych to nekdy delal
Mne osobne je docela putna co je a co neni UNIX, ja jenom uvadim veci na pravou miru
o tom přesouvání software z 25 let starýho serveru bych rád slyšel něco konkrétnějšího, ale kdyžs to nikdy nedělal, tak mám asi smůlu, co.:)
Vždyť by to bylo zbytečné vyhazování peněz oknem, dneska nemá známka UNIX (TM) žádný význam.Ale, to je mi najednou zajimavy nazor na standardizaci. Kdyz jde o ODF / OOXML, jsi schopny se o standardizaci a certifikaci hadat do krve, ale jak se ti to nehodi, jsou pro tebe standardy jen "nalepka"... Kdyz Linux tu POSIX normu splnuje, tak proc se velke megakorporace, ktere maji na Linuxu zajem, neslozi a ty certifikaci si nezaplati? Jistota, ze dany unixovy OS je skutecne kompatibilni, je snad dobra pro interoperabilitu, ne?
GNU's not UNIX.
Další diskuze na toto téma předpokládám nemá smysl...
BTW, kdyz mas Androida, zkus mou aplikaci na hledani MHD spojeni - Pubtran (je to na Marketu).Nevidím ji tam, jakou verzi Androida to vyžaduje? Mám 1.5.
Androida jsem v ruce mel 2dny v kuse a opravdu je JESTE HORSI, nez WinMTohle mě pobavilo. Že by něco bylo horší než WM, to snad nemůže soudný člověk prohlásit. Ten systém naprosto není přizpůsobený použití na telefonech
Všichni jste paka! Myslíte si, že jste cool, když si koupíte telefon za 500 dolarů, který má na sobě obrázek ovoce? A víte co? Jejich výroba stojí 8 dolarů a každý z nich pomočím! Vydělal jsem na vás jmění, troubové, a všechno jsem investoval do Microsoftu! A teď se s mým přítelem Billem Gatesem líbáme na hromadě vašich peněz!Naopak bych rekl, ze to zadna reklama neni a ze opravdu jen ukazuje realitu, ze iPhone a iPod jsou jenom normalni veci, ale aby se clovek citil cool, tak proste musi mit Apple. Coz bych rekl podporuje i predchozi dialog:
- Jsem Mapple holka! - Všichni jsme tu Mapple lidi. - Pardon. Pozor, Mapple vesmíre. Připravte se na živé prohlášení zakladatele Mapple a výkonného ředitele představivosti - Steva Mobbse!. - Steve Mobbs? - To je génius! - Je jako bůh, co ví, co chceme! Zdravím, to jsem já, váš ohromně skvělý vůdce, Steve Mobbs.Dokonce si myslim, ze schvalne zmenili jmeno a nazvy, ikdyz Gatese nechali, aby meli jistotu, ze je za to nebude moct zalovat, protoze spis nez reklama to je urazka. Ale mne se to hrozne moc libilo a tech 8 dolaru za kus bych tipoval, ze neni daleko od pravdy
Ten poplatek je ovšem vyžadován jen pro komerční (placené) aplikace. Chci-li se se světem jen podělit o svůj výtvor zadarmo (nebo jen dostat svůj program do AppStore, abych jej pak mohl sám používat), je i publikování zdarma. Alespoň pokud se něco šeredně nezměnilo.
Schvalovacímu procesu samozřejmě aplikace podléhá nadále.
Nikdo tě nenutí si iPhone kupovat.
Vyvojar samozrejme muze aplikaci pri vyvoji deployovat do realneho zarizeni, tedy do iPhone. Tam ji muze otestovat v nativnim prostredi, prip. i delat screenshoty pres XCode.Vážně? Tak to mě překvapuje, že ještě není nějaký alternativní AppStore a nekvete warez.
Jenže k iPhone nejen že nemáte zdrojáky, ale ani na něm nemůžete spouštět software, který si sám napíšete, pokud vám ho Apple milostivě neschválí.Rovako si na televizii nepustim sw, ktory si sam napisem, hoci je toho teoreticky technicky schopna.. Lenze pokial si nechcem spustat vlastny sw, tak ma to IMHO nijako neobmedzuje v mojej slobode. Ale to asi dost zalezi na definicii slobody..
Asi tak. Jak mi přítomnost OS na telefonu pomůže v telefonování?Nic moc mně nenapadá - různé vylepšení zvuku (echo cancellation a pod.) dělá hardware a featury typu hlasové vytáčení měly už telefony bez OS (měl jsem telefon, co to uměl, ale nikdy jsem to nezkoušel). Možná tak lepší organizování kontaktů, ale to se vyplatí až lidem, co mají těch aktivních kontaktů desítky. Vlastně jediná věc, která by se mi v telefonu s OS líbila, by byla možnost rozhodovat o příchozích spojeních na základě nastaveného profilu, od "Vyzváněj u všech příchozích hovorů" až po "Vyzváněj jen hovorů z dané skupiny a jen tehdy, když zvoní dostatečně dlouho". A možná i GPS - ne mapy ani navigaci, jen GPS přijímač, zobrazení aktuálních souřadnic (a možnost automaticky je odeslat v SMS) a možnost nahrátí waypointů z PC. Zatím raději zůstanu u "hlopých" telefonů bez OS, ale kdybych někdy z nějakých důvodů telefon s OS potřeboval, tak bych z uvedených nejspíš volil Maemo, případně Android. Nejspíš bych si tam nakonec ale nakonec nainstaloval Debian
A možná i GPS - ne mapy ani navigaci, jen GPS přijímač, zobrazení aktuálních souřadnic (a možnost automaticky je odeslat v SMS) a možnost nahrátí waypointů z PC.Na to stačí jen Java... A TrekBuddy
čo to tu začalo chodiť za lúzu sprostúZvlastne, po precitani tohto komentara mi napadlo nieco velmi podobne.
Snazte se povhopit co je to byznys, chces pristoupit na nase podminky, pristuo, nechces, vyvyjej si pro jinou platformu, nazdar.No vidíš, jak to šlo. Takže už chápeš, proč tu tolik lidí iPhone nepoužívá.
chces pristoupit na nase podminky, pristuo, nechces, vyvyjej si pro jinou platformu
Ale ano. Proto pro iPhone nevyvíjím – daleko přitažlivější mi přijde Java ME nebo třeba ten Android.
Apple využívá dvou věcí:
Ta 2. je fakt, s tím se moc dělat nedá, prostě se s tím smiřme, je to každého volba, máme svobodu. Co se týče 1., myslím, že by se uživatelé a vývojáři měli dozvědět pravdu (jak se na základě ní rozhodnou, to už je jejich věc). Proto považuji za dobré šířit odkazy tohoto typu: All Your Apps Are Belong to Apple: The iPhone Developer Program License Agreement. Ať každý ví, do čeho jde – přijde mi to fér.
mechanismy vyjimatelnych baterek zabiraji prilis mista na to, aby tak tenky a lehky notebook mohl vydrzet nejakych 7 hodin.Jasne, aby to nebylo o centimetr vetsi, tak tam priletujeme baterku natvrdo. O tech prioritach bych pomlcel, prioritou lidi, kteri vymysleji podobne idiotska "zduvodneni", rozhodne neni zajem uzivatelu.
Cetl. Ja vim, ze ta licence je drsna, nekompromisni a ve sve podstate misty i svinskaPokud uzivatel neni asocialni jedinec, pak by mu nemelo byt jedno, ze svou akci (pouzivani iPhone) podporuje nekoho v 'svinskem' (tva slova) jednani vuci nekomu jinemu.Jenze pointa je ta, ze me jako uzivateli je to jedno, protoze ten zajem o iPhone a vyvoj aplikaci pro nej je tak velky, ze vyvojari tuhle licenci trpi. A pokud se nebude konat nejaky vetsi exodus, tak to tak bude i dal
jako vyvojari se ti to nelibi, bez jinam. Nejdes, tak ti to asi za to stoji.Viz #160. Bohužel asi velká část vývojářů ty podmínky nečetla, takže nejde tak jednoznačně říct, jestli jim to za to stojí nebo ne. Když někdo není schopný si ty informace zjistit z první ruky (přečíst si podmínky), tak je přece fajn, že se k němu ty informace dostanou aspoň zprostředkovaně – v tomto případě přes EFF a odkazy třeba na Ábíčku. Je to jako s tiskem – nemůžeš být všude, sledovat osobně všechny události… ale noviny si přečteš. Takže buďme rádi za to, že nějací novináři existují a že existuje EFF. BTW: nejsem fanatik, nepůjdu házet vajíčka na Steva Jobse nebo jim tam Cupertinu strčit bombu, jen prostě považuji za užitečné, aby se k lidem dostaly dané informace a nezastírala se pravda. Apple je mi celkem lhostejný, asi jako Microsoft, i když jisté sympatie k Applu přes to všechno mám. Teď třeba čtu iWoz od Steva Wozniaka, fajn knížka
+1, iPhone ma oproti ostatnim 3 velke vyhody, ktere prevazuji nad malymi nedostatky:
Při použití GPS chcípne telefon za méně než 10 hodin (v zimě to bude ještě mnohem dřív). Ale takhle to je IMHO u všech komunikátorů.
Kdo říká, že to má běžet furt? Já to zapínám, pouze když potřebuji (bloudím).
Až to stačit přestane, tak se asi podívám po nějaké té turistické GPS s velkou baterií.
Což takhle externí modul (výdrž klidně patnáct hodin) a k tomu zařízení (PDA/MID/telefon) s Bluetooth? Turistické navigace jsou IMHO dalším krámem navíc (už tak tahám zrcadlovku s bohatým příslušenstvím a PDA/MID/telefon).
Jinak na lyže je iPhone nevhodný z důvodu použití kapacitního displeje - je třeba sundat rukavici, nebo použít speciální stylus.
To je ale blbost! V lyžařských rukavicích se nedá používat žádný telefon.
Že to nikoho nezajímá? Fakt? Kolik lidí v dnešní době jezdí na lyže? Hodně! To, že člověk lyžuje od devíti od rána do čtyř odpoledne plus hodina dopravy na sjezdovku na obě strany, přitom je třeba deset stupňů pod nulou, je v Alpách běžná věc, telefon se přitom může hodit, když člověk zabloudí (velká střediska), potřebuje se domluvit z ostatními nebo se mu nedejtebohové něco stane.A ty na sjezdovkach potrebujes GPS tracker, navic neustale zapnuty? O tom se snad bavime, nebo ne? Pokud ti jde o to, jestli iPhone proste jen vydrzi bezne jednodenni pouzivani v zime, tak to samozrejme ano
Pokud iPhone vydrží den s GPS trackingem, je to docela slušný výkon.Nevydrzi.
Znamená to tedy, že pokud člověk vyráží několikrát do roka za intenzivnějším sportem (větší tůry, lyže), má si pořídit k iPhonu ještě jeden telefon?Pokud je jednim z tvych konicku zimni nebo letni turistika, pricemz si rad trackujes cestu na GPSce, pak ano -- iPhone neni telefon pro tebe a pokud bys ho chtel, bylo by nejlepsi, aby sis k tomu koupil separatni GPSku a v te trackoval. Coz je to, co bych udelal ja. GPS v telefonu beru jako uzitecnou vec, ale pokud bych to chtel vyuzivat intenzivne, pripadne mi, ze stoji za to mit na to zvlastni zarizeni. Nevim, co je na tom divneho. Pouzivat GPS v telefonu na navigaci v aute mi prijde stejne tak ujete. Vsichni linuxaci propaguji unixovou filosofii jednoduchych programku, ktere kazde delaji jednu vec a delaji ji dobre, ale kdyz jde o zarizeni, maji nejradsi kostku, ktera dela vsechno od telefonovani az po utirani zadnice...
Jinak vymena baterky v iPhone je "$79, plus $6.95 shipping".Technická: za tu cenu mám pět (!) 1050mAh akumulátorů do svého mobilu. Nechť se vlastníci smartphonů podělí o ceny akumulátorů do svých zařízení.
A ty na sjezdovkach potrebujes GPS tracker, navic neustale zapnuty? O tom se snad bavime, nebo ne? Pokud ti jde o to, jestli iPhone proste jen vydrzi bezne jednodenni pouzivani v zime, tak to samozrejme ano
Myslím, že jsem zdůrazňoval, že GPS modul zapínám, když je to třeba, jindy ne. Ale na běžkách by mohl být užitečný.
Jel jsem na sluzebku do Prahy, pouzival jsem iPhone na mail, web, IM, GPS, iPod, sms a kdyz jsem prijel domu, uz se dozadoval nabijecky -- ale drzel. A to je celkem extremni pripad.
Já mám pořád v paměti ty "extrémní" případy, kdy jsem přišel s vybitým laptopem domů a do druhého dne nešel proud, jel jsem na víkend bez nabíječky a zapomněl jsem na telefonu vypnout javovskou aplikaci atd. Taková situace == "je to v pérdeli, pane hrábě".
Jinak vymena baterky v iPhone je "$79, plus $6.95 shipping". Co se tyka iPadu, je nabidka Applu velice vekorysa: pokud baterka uz bude mrtva, Apple ti za $99 vymeni cely iPad za novy.
Za pět let? Za deset let?
Pokud je jednim z tvych konicku zimni nebo letni turistika, pricemz si rad trackujes cestu na GPSce, pak ano...
Netrackuji (právě kvůli technickým omezením) a na takové akce vyrážím jen několikrát za rok -- třeba dva několikadenní pochody, jeden sjezd na divoké vodě, týden v horách a to je vše. Jenže na většině těchto akcí mám s sebou nutnou výbavu + tašku se zrcadlovkou -- každý další krám je znát. Tedy obvykle je to telefon a PDA/MID s externím GPS modulem, ke všemu náhradní baterie.
Vsichni linuxaci propaguji unixovou filosofii jednoduchych programku, ktere kazde delaji jednu vec a delaji ji dobre, ale kdyz jde o zarizeni, maji nejradsi kostku, ktera dela vsechno od telefonovani az po utirani zadnice...
Na ty kvantifikátory bacha. Navíc u software celkem platí DRY, jenže u hardware se každé mobilní zařízení navíc pronese. Třeba takový foťák může mít klidně přes dvě kila (tělo se dvěma objektivy a nějakými drobnostmi). V diskuzi o tuším iPadum jsem zmiňoval, co všechno dělám na PDA/MID (stahování fotek z foťáku, navigace, čtení/psaní/počítání, v nouzi připojení k Internetu,...) -- kolik samostatných zařízení by na to bylo třeba?
Já mám pořád v paměti ty "extrémní" případy, kdy jsem přišel s vybitým laptopem domů a do druhého dne nešel proud, jel jsem na víkend bez nabíječky a zapomněl jsem na telefonu vypnout javovskou aplikaci atd.Sorry, ale to skutecne jsou extremni pripady
Tedy obvykle je to telefon a PDA/MID s externím GPS modulem, ke všemu náhradní baterie.Takze ty tahas telefon a MDA s nahradnima baterkama a nelibi se ti predstava, ze bys tahal iPhone bez nahradni baterky a samostatnou GPS (coz fakt uz dneska nebyva zadna krava) a prip. k ni baterku?
V diskuzi o tuším iPadum jsem zmiňoval, co všechno dělám na PDA/MID (stahování fotek z foťáku, navigace, čtení/psaní/počítání, v nouzi připojení k Internetu,...)Vsechno iPhone zvladne, samozrejme krome stahovani fotek z fotaku, coz mi pripadne naprosto ujete. Ty stahujes fotky z fotaku, aby ses na ne podival v PDA? A jak velky ma to PDA displej? Jaky je v tom rozdil, videt fotky na slusnem displeji na zrcadlovce a na PDA? Hele, ty jsi fakt absolutne mimo cilovku Apple. A nezlob se na me, ale s temihle svymi use casy absolutne nepatris k vetsine. Apple nedela zarizeni pro vsechny. Nikdy nedelal a doufejme ani nikdy delat nebude. Ale tem, pro ktere je dela, slouzi temer dokonale. A o to tady jde.
Sorry, ale to skutecne jsou extremni pripadyNavic to s tim zapomenutim javove aplikace mi pripomina diskusi o multitaskingu...
Je extrémní případ, že je v létě bouřka a vypadne proud? Prosím, ale s iPhonem jsi zjevně v prdeli, pokud si pak potřebuješ zavolat. (S tou Javou se sluší doplnit, že za to může podsvícení displeje -- javovské aplikace mám nastavené tak, aby se podsvícení nevypínalo (je to pro mě výhodnější) -- úplně stejně bych mohl zmínit bug ve firmwaru mého telefonu, kvůli němuž se občas automaticky nezamkne klávesnice a nevypne displej.)
Takze ty tahas telefon a MDA s nahradnima baterkama a nelibi se ti predstava, ze bys tahal iPhone bez nahradni baterky a samostatnou GPS (coz fakt uz dneska nebyva zadna krava) a prip. k ni baterku?
Tahám telefon a PDA, takhle bych musel tahat iPhone, PDA a navigaci. Nevšiml jsem si totiž, že by iPhone (potažmo iPad!) měl SDHC slot. BTW ten Garmin 60CSx, který tu máme, není právě malý.
Ty stahujes fotky z fotaku, aby ses na ne podival v PDA? A jak velky ma to PDA displej? Jaky je v tom rozdil, videt fotky na slusnem displeji na zrcadlovce a na PDA?
V N800 jsem měl dva SDHC sloty, v současném PDA mám SD a CF slot -- fotky zálohuji a promazávám vyloženě nepovedené. Na vícedenních akcích (kde s sebou nemám laptop/netbook) velice užitečné.
Hele, ty jsi fakt absolutne mimo cilovku Apple. A nezlob se na me, ale s temihle svymi use casy absolutne nepatris k vetsine. Apple nedela zarizeni pro vsechny. Nikdy nedelal a doufejme ani nikdy delat nebude. Ale tem, pro ktere je dela, slouzi temer dokonale. A o to tady jde.
To jsem, ale není mi moc jasné, kdo v ní je. Managor/puberťák, který musí mít kchůl telefon za deset klacků, přičemž z něj jenom telefonuje a prohlíží Xichtbook, každý večer svou hračku připíchne na nabíječku a nikde ne jinak...?
Jel jsem na sluzebku do Prahy, pouzival jsem iPhone na mail, web, IM, GPS, iPod, smsNo já nevím, pro mě je to každodenní usecase... :)
*** prispevek.txt.orig 2010-03-12 22:32:02.000000000 +0100 --- prispevek.txt 2010-03-12 22:32:42.000000000 +0100 *************** *** 5,10 **** <li>rychlost (coz je hlavne u prohlizece dost podstatne)</li> <li>kvantita a hlavne kvalita aplikaci</li> </ul> ! <div>Tyhle vyhody jsou proste mnohem dulezitejsi nez blbosti jako nemoznost vyndat baterku, proto je iPhone tak oblibeny.</div> <p> </p> --- 5,10 ---- <li>rychlost (coz je hlavne u prohlizece dost podstatne)</li> <li>kvantita a hlavne kvalita aplikaci</li> </ul> ! <div>Tyhle vyhody jsou proste pro mě mnohem dulezitejsi nez blbosti jako nemoznost vyndat baterku, proto je iPhone tak oblibeny.</div> <p> </p>