Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
PulseAudio vnímám jako věc
pozitivní |
|
19% (144) |
negativní |
|
35% (273) |
neřeším to |
|
46% (357) |
Celkem 774 hlasů
Vytvořeno: 19.11.2012 20:42
Tiskni
Sdílej:
... od doby, co je všude PulseAudio jsem už nemusel řešit problémy se sdílením zvuku mezi aplikacemi, nepodporou toho či toho sound serveru, změnou výstupu z repráků na HDMI a podobně. It just works™a to má být jako výhoda? používám na Gentoo čistou alsu, a tyto problémy taky neřeším - jediný problém je s mikrofonním vstupem na mém prastarém soundblasteru live, který je nějak blbě zadrátovaný, takže potřebuje dosti specifické potahání zdánlivě nesouvisejících šavlí v mixéru, což by mi PA neumožnilo (tedy aspoň ne z mixeru, možná nějakým lowlevel kouzlem v konfiguráku ano, ale nehodlám kvůli tomu trávit tejden studiem dokumentace)
jsem už nemusel řešit problémy se sdílením zvuku mezi aplikacemi, nepodporou toho či toho sound serveru, změnou výstupu z repráků na HDMI a podobně
To umí ALSA odkdy?
Na zvukovych kartach s HW mixovanim (coz treba SB Live je) to umela urcite uz v dobe, kdy byla mimo jadro.jsem už nemusel řešit problémy se sdílením zvuku mezi aplikacemi, nepodporou toho či toho sound serveru, změnou výstupu z repráků na HDMI a podobněTo umí ALSA odkdy?
idea je vyborna, ale tam to konci. cely projekt je dost odflaknuty a nedotiahnuty :-/
Me bavi, jak jsou tu ty diskuse plne oldfagu, kteri se zuby nehty brani cemukoliv o co by se nemuseli starat, nebo by jim to nedej boze ulehcilo zivot.No a to je ten problém. Ono to totiž nefunguje. Mně by to vůbec nevadilo, kdyby mě lidi neotravovali pokaždé, kdy jim to naleze do systému, z mixéru jim zmizí všechny slidery až na jediný a zvuk vůbec nefunguje. Dokud PA neodstřelí.
Me bavi, jak jsou tu ty diskuse plne oldfagu, kteri se zuby nehty brani cemukoliv o co by se nemuseli starat, nebo by jim to nedej boze ulehcilo zivot. Ono to bude tim ze zdejsi komunita asi nechodi do prace a ma cas si porad nekde neco kompilovat a konfigurovat...Strávil jsem s tou z.... věcí den svého života, když jsem se to snažil donutit, aby mi to náhodně nevypínalo zvuk (který pak nefungoval nějaký náhodný kus sekund až minut)... Pak jsem to poslal do pryč a byl klid, ALSA běží dál... Kdo potřebuje složité úchylárny, ať si to nainstaluje a trápí se, já chci svůj klid...
Ono to bude tim ze zdejsi komunita asi nechodi do prace a ma cas si porad nekde neco kompilovat a konfigurovat...Nebo to bude naopak tím, že zdejší komunita si ty stroje jednou nastavila a od té doby fungují a vadí jim, že musí řešit věci jako přechod na systemd, /usr merge nebo dotyčné PA. Konkrétně třeba u mě: koupil jsem si nový notebook, nainstaloval čerstvého Wheezyho. Nainstaluju a spustím "alsamixer" - a je tam jen jeden "Master" kanál - myslíš, že jsem měl chuť a čas řešit, jak si vlastně nastavím hlasitost přehrávání toho co přivedu na mikrofonní vstup? Napsat "aptitude purge pulseaudio" a potvrdit trvalo nepoměrně kratší dobu a ALSA funguje zrovna tak dobře. To samé init systém, ale to tu nechci rozpitvávat. Jo, ten síťový zvuk a vůbec modulární architektura je fajn, ale já to nepotřebuju, fakt si vystačím s alsou. A osobně vážně nemám rád argumentaci "až uděláte XY, tak si kritizujte" - nemusím být výborný kuchař, abych poznal že mi jídlo nechutná :)
Nainstaluju a spustím "alsamixer" - a je tam jen jeden "Master" kanál - myslíš, že jsem měl chuť a čas řešit, jak si vlastně nastavím hlasitost přehrávání toho co přivedu na mikrofonní vstup?Co takhle se v tom alsamixeru podívat do pravého horního rohu, s kterou že to zvukovkou si hraješ?
ono , většina si pamatuje první verze v fedoře a ubuntu, a tam to byl fakt pruser ...
Dnešní PA už jede prakticky bez problémů + spousta bugu je probublana z jadra/alsy ..
Mimochodem pamatuji jak sem kdysi v velmi starem suse kurvoval na podivnost menem ALSA
Az vsichni udelate aspon 1/10 toho co udelal Lennart Poettering nadavejte.děkuju za svolení - RH mě platí už 5 let (nepočítaje v to různé mé příspěvky dávno předtím), 10*5 let plus nějaký offset aspoň 10 let, neb asi nedělá s OSS od kolíbky, to máme dohromady 60 let, tuším, že Lennartovi je něco okolo 30, takže i kdybych teď přestal pracovat, tak ještě dalších 30 let na něj můžu nadávat, to je skvělé!
Nevim jak ... Mozna to jde,takže nevíš jak, ale ...
ale rozhodne ne tak lehko jako s PulseAudio.... zničehonic víš jak, protože rozhodně víš, že to je složitější? hele víš co, jdi někam!
Az vsichni udelate aspon 1/10 toho co udelal Lennart Poettering nadavejteTedy 1/100 z každého z hromady projektů? Díky nechci. To radši budu pracovat na jedné úzké oblasti a podávat plnohodnotné výsledky, které po mně nebude muset dolepovat armáda dalších lidí. Ale každému, co jeho jest.
On tu kazdy na PulseAudio bude nadavat, ale spousta problemu s ALSA se vyresilo prave diky tomu, ze se s PulseAudio zjistilo, ze ovladace jsou hrozne prohnile.Ale to je zcela pochopitelné. Při práci na NetworkManageru jsem taky zjistil, že je celá síťová konfigurace v kernelu prohnilá a nedotažená, ač to při statické konfiguraci není poznat. To samé s wifinovými drivery.
nikdo vas, konec koncu, nenuti ty veci pouzivat :)Stejně jako tebe, konec konců, nikdo nenutí tuto diskuzi číst či se do ní dokonce zapojovat. Přesto budiž vítán :).
PulseAudio je jedna z věcí, které je potřeba vždy násilím a bez ohledu na závislosti odebrat, a to ve všech distribucích bez rozdílu. Jinak zkrátka desktop nebude fungovat. Co je třeba vždy odebrat (a neúnavně a trpělivě se přimlouvat za odstranění z distribucí):
Tyto paskvily nikdy nefungovaly. Potíž je ale v tom, že některé z nich (přinejmenším dva posledně jmenované) byly z nepochopitelných důvodů poměrně značně podporované z veřejných peněz. Nelze je proto jednoduše odstranit a veřejně přiznat něco, co už beztak ví každý: Nikdy to nefungovalo, teď to taky nefunguje a nikdy v budoucnu to fungovat nebude, protože je to od samého začátku nesmysl.
... protože je to od samého začátku nesmysl.ač odpůrce, v tomto bych si dovolil se toho zastat, ze tří jmenovaných ten Nepomuk principiální nesmysl není, tedy alespoň jestli ho ("sémantický desktop") správně chápu opravdu existují uživatelé, kterým nějaká taková blbost vyhovuje - zásadní problém je v podělané implementaci a především cpát to všem a do všeho bezpodmínečně, namísto možnosti vybrat si z toho to svoje nebo to úplně deaktivovat co se týče Akonadi, to IMO opravdu neskutečná blbost je, mít server na to, co by zastala knihovna co se týče PA, viz diskuse výše
Tomu se rika spravnej zebricek priorit.
Premature optimization is the root of all evil.
I ten NetworkManager jsem par roků proklínal a měl pocit, že to nikdy k ničemu nebudeNedivím se ti :).
Hint: vypněte si flat-volumesa to se dělá jak? - nikde v mixéru takové nastavení nevidím, to si kvůli tak jednoduché věci, jako je ozvučení, mám zase číst nějakou dokumentaci a šahat do nějakých obskurních konfiguráků, když jsem nic takového léta nepotřeboval? (s onou vyjímkou toho zmršeného Live! o kterém píšu výše)
a bude se to chovat slušně jako fyzický mixák. Zjisil jsem, že tato "feature" je většinou důvod k odporu.hm, v tom případě proč je zapnuta by default?
to si kvůli tak jednoduché věci, jako je ozvučení, mám zase číst nějakou dokumentaci a šahat do nějakých obskurních konfiguráků, když jsem nic takového léta nepotřeboval?
Tak to jste šťastný člověk. Já do dokumentace musel lézt jak u OSS kdysi, tak u ALSY méně kdysi (a konkrétně dokumentace k ALSE byla v té době PŘÍŠERNÁ (a man asound.conf nefunguje ani teď...)), takže mi to, že si musím přečíst dokumentaci, pokud chci věci používat v jiném než výchozím nastavení, přijde poměrně samozřejmá (a byla to jedna z prvních věcí, kterou jsem se kdysi na Linuxu naučil).
že si musím přečíst dokumentaci, pokud chci věci používat v jiném než výchozím nastavení, přijde poměrně samozřejmáno, tady asi bude zakopanej pes ... systém bez PA jsem již léta neměl potřebu používat v jiném než výchozím nastavení
to si kvůli tak jednoduché věci, jako je ozvučení, mám zase číst nějakou dokumentaci a šahat do nějakých obskurních konfiguráků, když jsem nic takového léta nepotřeboval?Uhhhh... Teď fakt nevim, jsem tady správně na linuxovém serveru, nebo ne? Byl jsem taknějak zvyklý, že zdejší jsou ochotni šahat do obskurních konfiguráků i kvůli mnohem větším kravinám než je zvukový subsystém...
Byl jsem taknějak zvyklý, že zdejší jsou ochotni šahat do obskurních konfiguráků i kvůli mnohem větším kravinám než je zvukový subsystém...DOPRDELE ALE PROČ?!? když nechci ztrácet čas studiem píčovin, který by měly fungovat samy od sebe, tak jako nejsem správnej linuxák? až se vzmůžu na nový auto, tak abych s ním mohl jezdit, tak taky prvně budu muset nastudovat servisní příručku, otevřít kapotu, tejden se v tom hrabat, a pak teprv to po sešlápnutí plynu bude přidávat, a když řeknu, že to nechci dělat, a očekávám, že mi plyn bude reagovat na sešlápnutí místo toho, abych ho musel nohou zvedat a ještě k tomu rukou zároveň tahat za kliku na dveřích, tak mi budeš říkat, že nejseš správně mezi absolventy autoškoly?
když nechci ztrácet čas studiem píčovin, který by měly fungovat samy od sebe, tak jako nejsem správnej linuxák?No, nebudu říkat, co obecně je nebo není správnej linuxák. Nicméně ještě jsem neviděl systém, kterej by skutečně fungoval k zcela 100% spokojenosti uživatele "sám od sebe", out of the box, bez zásahů do konfigurace. A to ani Ubuntu ani Windows, což jsou systémy, které si na něco takovýho akorát tak hrajou. Co vím, tak již od prvopočátku se na linuxových fórech se vždycky hodně řešila konfigurace všeho možného i nemožného a příchod PA tuto situaci imho nijak nezměnil. V tomhle ohledu mě hodně překvapuje, že lidé, kteří byli dřív bez jediné stížnosti ochotni překompilovat celý kernel jen kvůli mírně lepší podpoře jejich kerosenem poháněného struhadla na sýr, najednou sáhodlouze lamentují proti celkem triviálnímu zásahu do konfiguráku PA.
[syntax error] No space mark after comma found. Check your syntax!
V PA staci v /etc/pulse.daemon.conf nastavit "flat-volumes = no" a uz se to navzajem neovlivnuje a funguje to jako normalni mixazni pult.jo aha ... takže na to dokonce musím být root? - hm, hm ...
muhehe, takže ta man stránka má jiný název než konfigurák, který popisuje, taky pěkné ...
No při kapku nešťastném názvu daemon.conf to lze čekat. Ale od toho tu máme man -k a hlavně je to odkázané v man pulseaudio, což už by snad stačit mohlo.
jo ~/.pulse ... to je takový ten adresář, kam si kdejaká blbost zapisuje co chce, až člověku přestane fungovat zvuk úplně, a nepomůže nic než se odhlásit, smazat to (z jiného účtu, tedy asi jako root), potom rebootovat a při tom se modlit?
Rebootova? Odhlásit? Modlit? Vy to snad používáte na Windows... Ještě jsem teda naštěstí potřebu to mazat neměl, ale nestačí prostě pulseaudio -k a smazat to (respektive jen ty jeho DB odtud) pak? A pak pulseaudio prostě jen znovu pustit?
Rebootova? Odhlásit? Modlit? Vy to snad používáte na Windows...ne, používám to na systému, do kterého Lennart ty svoje píčoviny primárně tlačí ... a Windows jsou pro něj zjevně v některých věcech vzorem, přinejmenším co se týče nucení neustálých rebootů, které se teď rozhodl vyžadovat alespoň dva denně
Aaano, protože při některých updatech (zejména kernelu) vůbec nebylo vhodnější po čase rebootovat tak jako tak i bez Lennartovin.říká někdo že nebylo? - nicméně tady není řeč o tom, že zupdatuju, a až to uznám za vhodné (třeba hned), tak rebootuju, nýbrž o tom, že k tomu, abych vůbec zupdatoval, musím(*) rebootovat (*) pokud používám tuto preferovanou - jedinou dostupnou BFU(**) - metodu (**) to je takový ten člověk, pro nějž je terminál sprosté slovo, všechno potřebuje klikat myší, a rozhodně si nebude číst nějakou dokumentaci, kde se možná někde v poznámce naokraj dozví, že existují i jiné způsoby aktualizace než co mu cpe PackageKit prostřednictvím GUI, a už vůbec ne potom dokumentaci k yum, a když omylem někde vygooglí, že má udělat "yum upgrade", tak stejně nebude vědět, co s tím jinými slovy, rozdíl je například v tom, že při klasickém upgradu je počítač nepoužitelný právě po dobu jednoho bootu, při nové metodě je nepoužitelný po dobu dvou bootů plus doby trvání upgradu
(mluvím hlavně o desktopu).a co se serverem?
Navíc je ta vlastnost volitelná.zatím
A kde tam vidíš to 2x denně? Přeháníme rádi?přečti si ten odkaz a pak se vrať
Trochu míň emocí a racionálnější přístup by to chtělo.až po tobě: ... což proběhne vše rychle a najednou ... "rychle"? - a tohle není obhajování té "napadené blbosti" za každou cenu? "najednou"? - ditto, takže abys mohl prohlásit, že šířím FUD, tak prohlásíš dvojrestart za atomární operaci, cool Realita: ... (a rozhodně nepředpokládám že denně) ditto, Fedora vydává updaty denně; otázkou potom je, u kterých je vhodné restartovat, nicméně "by definition" jsou to u této featury (už ses konečně podíval na tu diskusní stránku?) všechny - ostatně již v současnosti se doporučuje restart po instalaci například Firefoxu, nikoli jen zásadních komponent typu jádro ale zase děláš vola ze mně, že si vymýšlím a šířím FUD, zatímco ty tvoje kydy jsou čistá realita, jasně ... :puke:
The "first" reboot is super quick, and we boot straight into system-update.target. Getting to system-update target and back to rebooting takes me a fraction of a second. Posting the BIOS is the longest bit, but that only takes me a couple of seconds. --rhughes 07:15, 16 June 2012 (UTC)Navíc nám diskuze krásně osvětlí opravdu nutnost toto dělat.
Yes, a PackageKit plugin clears the prepared-update flag if the user does any update operation manually. It's only reset when the next idle GetUpdates is done, which I think is going to be once a day. --rhughes 07:15, 16 June 2012 (UTC)Větu „proběhne rychlý dvojrestart“ považuji rozhodně za méně zavádějící než „vyžaduje reboot dvakrát denně“, protože věta číslo dvě silně naznačuje delší interval mezi restarty, tudíž mnohem více obtěžující činnost. Diskuze dokonce říká o připravené možnosti vypnout tuto vlastnost úplně.
That's a good question. I'll add a key in /etc/PackageKit.conf to disable writing the prepared-updates file. --Rhughes 07:52, 18 July 2012 (UTC)pokud se nemýlím, žádné „prepared updates“, žádné notifikace o rebootu. Takže bych se rád zeptal: Jak mě to ovlivní jako pokročilého uživatele, který si updaty pohlídá sám? Co je na tom tak špatně? Vidím jen jeden výsledek a to lehce pozitivní: Narozdíl ode mě, který si je schopen vyřešit problémy nekonzistence knihoven po ručním update, toto pomůže tyto problémy řešit BFU. Když jsem viděl jaké šílenosti dělá update při bootu Windows, připadá mi navrhovaný způsob jako zcela směšná komplikace života.
Rychlé – ano, z rychlosti startu systému a rychlosti updatu Archu, ...z praktických zkušeností s Fedorou nic "nepředpokládám", nýbrž rovnou říkám, že meleš z cesty např. Getting to system-update target and back to rebooting takes me a fraction of a second. hovoří pouze o tom, jak rychle tyto činnosti zvládne systemd, nezahrnuje čas než vůbec systemd naběhne (což by mělo být přičteno k Posting the BIOS is the longest bit, but that only takes me a couple of seconds.), a především nemluví o čase na samotnou instalaci aktualizací, který je na běžném hardware typicky v desítkách sekund až minutách - ono "minimalistické prostředí" nemá pražádný vliv na to, že yum je lemra líná ... ale klidně si do system-update.target vkládej naděje, že ti najednou zdesetinásobí počet jader procesoru a snuluje přístupové doby disku, aby to mohlo proběhnout za "zlomek času"
Co jsem slyšel, tak s tím jdou dělat psí kusy, ale od doby, co se to objevilo v Ubuntu jsem definitivně přešel na Debian - nainstaluju ALSA a všechno jede jak chci. Dřív jsem v Ubuntu řešil, že mi fungoval zvuk jen mezi dvěma updaty a potom už se nikdy nerozjel
Dřív tam byla taková hezká nastavovací aplikace, ale od jednoho updatu se z jednoho komplexního nástroje stalo asi pět samostatných, co ještě před rokem spíš nefungovaly než fungovaly
Důvod instalace byl ten, že jsem chtěl mít možnost nastavovat hlasitosti jednotlivých procesů (Windows 7 to umí v základu, proč ne ALSA, to je mi záhadou).To ALSA taky umi, ale nevidel jsem, ze by nekde byla tak nakonfigurovana defaultne. Vpodstate jde o to, ze vytvorite virtualni zvukovky pro jednotlive aplikace a ty pak hraji pres tyto zvukovky. V mixeru se pak prepinate mezi nastavenim aplikaci stejne jako byste se prepinal mezi vice zvukovkama.
A neni to tim že PA proti ALSA používáš teprv krátce?