Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Vadí vám přechod na letní čas?
Hrozně |
|
17% (202) |
Nemám z něj radost |
|
23% (278) |
Nějak to přežiju |
|
15% (174) |
Ani ne |
|
32% (384) |
Mám jej rád |
|
5% (60) |
Skvělý nápad |
|
7% (85) |
Celkem 1183 hlasů
Vytvořeno: 27.3.2005 19:50
Tiskni
Sdílej:
Problém je v tom, že mám kratší spaníAle jen jeden den. A to mi vadí mnohem méně, než že mě posledních 14 dní budilo sluníčko už v 6, a já obvykle vstávám až v 7. Takže jsem se těšil na změnu času, protože se tak pásmový čas přizpůsobil mému biorytmu
Pro tu hodinovou šaškárnu hovoří např. nezanedbatelná úspora energie. Přesná čísla neznám, ale určitě si je najdete. Letní čas je přirozenou reakcí na to, že dnešní člověk nemá den a noc centrovány vůči půlnoci a poledni, ale typicky někde vůči druhé až čtvrté hodině. Dnes nespíme od osmi večer do čtyř ráno, ale spíše od deseti až dvanácti do šesti až osmi (někteří ještě později). V zimě je to celkem jedno, tam je noc dlouhá, ale v létě by bylo nepraktické neposunout noc více do doby, kdy lidé skutečně spí, a nezískat tak trochu světla na večerní hodiny, kdy jsou tak jako tak vzhůru.
Samozřejmě by šlo ještě trochu více získat dvoustupňovým letním časem, kdy by třeba dvakrát dva měsíce byl čas posunut o hodinu a uprostřed tři měsíce o dvě, ale to už by asi nespokojenci vyšli do ulic. Takže stávající podoba letního času je opět určitým kompromisem.
To je vaše realita. Realita energetické soustavy je jiná…
To právě není pravda. V létě je ráno světlo někdy od půl čtvrté zimního času resp. od půl páté letního. V době, kdy většina lidí vstává, je tedy světlo tak jako tak. Naopak, večer se svítí o hodinu méně. V zimě, kdy je tma večer i ráno, by to nefungovalo.
Jediné opodstatnění to mělo v dobách komunistů…
Čím si tedy vysvětlujete existenci letního času v západní Evropě a USA, kde socialismus nikdy nebyl?
Prostě prosazovači letního času to musí nějak zdůvodnit…
Zajímavá konspirační teorie: jsou tu nějací prosazovači letního času, kteří potřebují letní čas pro své nekalé rejdy nebo prostě proto, aby lidem škodili, a to přesto, že to nic nepřináší. Proč to tedy podle vás dělají? Že by to dělali jen tak z recese, i když z toho nic nemají?
A to že správy a program v TV začíná v 20:00 taky na to nemá vliv.
Zmínka o 20:00 a prime-time v televizi zde nepadla jako zdůvodnění letního času. Tu jsem uvedl pouze jako protiargument k názoru, že doba, kdy dnešní člověk chodí spát, se odvozuje od času, kdy se setmí. Podle mne je tato doba odvozena spíše od jiných časových konstant, které jsou vztaženy právě k úřednímu času, ne k přírodním jevům. Jinak by ostatně lidé v zimě spali až o šest hodin (nebo aspoň o tři hodiny, pokud budeme brát jen večer) déle než v létě.
Europe/
jsem nenašel žádnou zónu, kde by letní čas nebyl).
Naopak, letní čas se tomuto trendu přizpůsobuje a usnadňuje lidem život.
Rekl bych (soude podle sebe), ze se celkove skutecne na snizenem vykonu lidi ztrati daleko vic, nez se usetri timto podivnym zpusobem na energii.
Ale no tak, to už přeháníte, ne? Naprostá většina lidí se srovná během jednoho až dvou dnů, těm hůře přizpůsobivým to trvá i tři. Pokud si ovšem někdo, jako třeba ten známý pekař (který kvůli tomu chtěl kandidovat na prezidenta), vsugeruje, že mu to vadí pořád, pak skutečně může celých půl roku trpět (nebo i celý rok :-) ) - ovšem jen vlastní blbostí.
Naopak, letní čas se tomuto trendu přizpůsobuje a usnadňuje lidem život.
Ne, ne. Jestlize jsou lide zvykli se necim zabyvat jeste urcitou dobu po setmeni (zkratka jim to neda, aby uz sli spat), pak vznika ten posun na "pozdeji". Podle normalniho (zimniho) casu se v lete stmiva dejme tomu ve 20:00, lidi si to protahnou napr. o 2 hodiny (do 22:00) a maji 8 hod. na spanek do 6:00 rano. Jenze v dobe tzv. letniho casu se ve stejnem pripade stmiva ve 21:00, protazenim o 2 hodiny mame 23:00 a do 6 rano uz se clovek poradne nevyspi. Trendu lidi by se letni cas prizpusobil tehdy, kdyby se posouval opacne.
Jsem jednim z tech, kterym to vadi temer po celou dobu trvani (letniho casu), krome nekolika opravdu letnich tydnu, kdy je svetlo uz brzy rano. Vadi mi hlavne to predcasne ranni (nocni) vstavani, vadi mi, ze musim ukoncovat den v dobe, kdy skutecny den jeste nekonci.
Samozřejmě můžete namítnout, že vy nemáte pevnou pracovní dobu (nebo nemáte žádnou pracovní dobu) a na televizi nekoukáte. Ale, co si budeme povídat, to asi nebude většinový životní styl.
Prave ze mam pracovni dobu s pevnym zacatkem. Kdybych si mohl vstavat, jak bych chtel, byly by mi nejake hodiny ukradene. Ale musim vstavat ne, kdyz se vyspim, ale kdyz na displeji sviti nejake cislo. A kdyz mi to cislo jeste posunou o jednicku a ja kvuli tomu musim vstavat o hodinu driv, je to uz uplna hruza.
Lidi i dneska, at si rika kdo chce a co chce, maji urcite biologicke rytmy. A ty se podle nejakych rucicek neridi. A prave proto, ze se lidi behem dne museji ridit podle hodinek, nemel by si nikdo vymyslet takove nesmysly, jako letni cas, aby s temi biorytmy zbytecne nehazel sem tam. Casy zacatku prace, obeda apod. se sice ridi podle hodinek, ale ty konkretni hodiny vychazeji z denni doby a prirozeneho casu: rano, poledne. vecer, ... Kdyby si kdysi pri "vynalezu" hodin urcili, ze poledne bude v jednu, meli bychom dneska jako normalni cas ten letni, ale pracovni doba by nezacinala v 6:00 (7:00, 8:00), ale v 7:00 (8:00, 9:00) a bylo by vse v poradku.
A ze se tak ptam: Vy, kdyz se treba nekde sejdete s prateli, posedite u rybnika, nekde na zahradce, nebo ja nevim kde, kdy na vas prijde ten pocit "tak to pro dnesek zabalime, uz pujdem, ..." Podle toho, ze slunce zaleza za stromy, za kopce, ze se ochlazuje a prichazi vecer, nebo podle toho, ze se Vam na digitalkach rozsviti nejake cislo? Jestli to druhe, tak sem asi nepatrim. Dokazal byste zit aspon par dnu bez hodinek a bez toho, aby Vam nekdo urcoval presny cas, kdy co mate delat? Vedel byste, kdy mate jit spat a kdy mate vstavat?
Vzhledem k tomu, ze odchazim, nebudu uz dal reagovat na pripadne prispevky.
Tolik k dlouhodobým efektům. Jako reakci na tento argument pravidelně dostávám: "ale to je plynulá změna, letní čas je skokem". Fajn, takže změna času skokem o jednu hodinu znamená pro lidský organismus nesnesitelný stres. Hm, takže pak asi člověk, který přiletí do USA (šest hodin) nebo dokonce někam do východní Asie (dvanáct hodin), prožije celý pobyt v nesnesitelných mukách a tak tak vyvázne životem. Jenže praxe je úplně jiná: i ten dvanáctihodinový skok vstřebá lidský organismus přibližně do tří dnů a pak se naprosto bezproblémově adaptuje na místní čas, totéž následuje po návratu domů. Mé osobní zkušenosti zatím zahrnují pouze změny času o jednu a dvě hodiny; v obou případech jsem se adaptovat nemusel vůbec, ani jsem necítil, že by k nějaké pozorovatelné změně došlo. A to se nepovažuji za nějak příliš zcestovalého a zvyklého jedince. Změn letního/zimního času mám za sebou několikrát více než těch cestovních.
Vzhledem k výše uvedenému musím trvat na tom, že pokud někdo pozoruje hrozivé fyziologické dopady na svůj organismus, jedná se jen a pouze o sugesci a nemůže za to letní čas, ale jeho iracionální averze.
Mně přijde, že v zimě je už v takových 19 hodin tma jako v pytli... takže to je rozdíl minimálně dvou hodin... Žalujte Universum za to, že Země není placka a obíhá kolem Slunce...
A jestli někdo rád pracuje za zhoršených světelných podmínek, nechť si pořídí závěsy či nějaké černé folie na okna -- může pracovat 24/7/365(6)... Když nad tím tak přemýšlím, přestupný rok byste zrušit nechtěli? Vždyť je to katastrofa, úplně nehorázná komplikace života, člověk se s tím vždycky čtyři roky srovnává a BUM, je to tady zase. A ta diskriminace! Člověk, který se narodil 29.2. aby slavil narozeniny jednou za čtyři roky...
/etc/init.d/ntp-client start
A já se řídím biohodinama. Vstávám a jdu spát když se mi chce.
Ku podivu to záleží na ročním období, na počasí a především na sluníčku.
Takže mě vadí už jenom to že mě někdo nutí pravidelně vstávat.
A co teprve když mě najednou někdo posune čas o hodinu napřed!
Tak že Nemám z něj radost.
Venku ještě šero, ještě bych spal a už musím vstávat...
Málo kdo si to přiznává, ale všechno to má vliv na fyzickou
i psychickou výkonnost - alespon já mám takovou zkušenost. A kdo tvrdí
opak, pak zcela určitě lže! Všichni jsme lidé a máme dost podobné potřeby!
A ti chytrolíni, rádo by ekonomicky smýšlející, ti kteří nám hejbou
hodinama aby ušetřily nějakou tu kWh (poznám tu šetrnost na něčem Já,
"obyčejný" člověk?), tak ti toho asi moc nenapracují.
No hlavně že se tou hodinou ušetří, co na tom že statisíce lidí,
jde do práce s kruhama pod očima,
co na tom že do sebe musí nalejt hektolitry odpornýho nezdravýho kafe,
co na tom že vinou mikrospánku vznikne spousta bouraček,
koho zajímá že dělník zapoměl ruku v lisu...
To už asi podle moudrožroutů, jsou důležitější kWh než lidské bytosti
No nic. Jsem momentálně nezaměstnaný a to má i svoje výhody - konečně se můžu řádsky vychrápat.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
poznám tu šetrnost na něčem Já, "obyčejný" člověk?
Mňo, nemám sice přesná čísla o úspořených kilowatthodinách, ani nepatřím k továrníkům nebo jiným velkosubjektům, u kterých by se úspora projevovala, ale - zatím čistě hypoteticky - předpokládejme, že úspory z toho jsou (osvětlení, ale na jaře a začátkem podzima i vytápění). Prostě chvíli počítejme s tím, že jako majitel nějaké větší továrny nebo jiného provozu ušetřím výraznou částku. Kupeckými počty a selským rozumem docházíme k tomu, že celková výroba je pak efektivnější a na jednotku produkce i na celý provoz připadá větší zisk. To mi umožní například: zvýšit zaměstnancům platy (sice mírně, ale zvýšit), nebo jim alespoň udělit nějaké jednorázové prémie, případně třeba provoz rozšířit a najmout lidi nové, nebo bych třeba mohl modernizovat pracovní výbavu, aby se mým zaměstnancům dělalo lépe. V případě krajním to třeba bude právě ta úspora, která mě bude dělit od propouštění nebo úplného krachu. Další příklady, jak se úspora může projevit přímo u Vás osobně, by se jistě našly.
Můžete namítnout:
- neděláte ve velké firmě. --- Vy možná ne, ale celkem velká masa lidí ano.
- majitel si úsporu stejně nechá pro sebe. --- Některý možná (to je pak smůla), ale všichni určitě ne.
- zaměstnání nových lidí Vám jako zaměstnanci nic nepřináší. --- Asi se Vám osobně nezvýší plat, ale velká firma poskytuje obvykle i lepší změstnanecké výhody. A má celkově lepší pozici, než když je menší, což je zase plus pro Vás osobně.
- majitel tu úsporu nedokáže nebo nechce využít produktivně. --- To už se vlastně opakuji. Ale neschopný majitel je problémem konkrétní firmy, ne problémem letního času.
Pak je tu ještě jedna věc - větší úspory přinesou větší zisk (v případě rozumného řízení firmy). A tak se buď více investuje, nebo více zdaní (pozor, nemluvím teď o sazbách daně, které se mi taky nelíbí, tak mě nekamenujte), takže když pak Vaše firma nedejbože skončí nebo o práci přijdete jinak (jak píšete, žádnou zrovna nemáte), existuje jistá pravděpodobnost, že stát bude mít prostředky na to, aby Vám platil podporu, zdravotní pojištění atp. Někdo namítne, že politici stejně vše vytunelují, ale to je zase to, co už jsem napsal - když je vedení neschopné využít prostředky, je potřeba vyměnit vedení, ne omezovat ty prostředky.
Takže otázka by měla být, zda jsou ty úspory opravdu dost výrazné, to je celé.
Jen na závěr - nejsem zarytý obhájce letního času a nejsem ani ten velkotovárník. Pokud se letní čas zruší, tak ať, je mi to buřt (bude-li to z rozumných důvodů a ne proto, že si někdo nechce seřizovat hodinky nebo proto, že nemá rád sluneční světlo, které já osobně rád mám). Jenom nemám rád nesmyslné argumenty lidí, kteří vše posuzují jen podle sebe.
Ta se vyjadřuje zdržením se hlasování, protože jinak by musela být u každé ankety.Tak ať, takhle se nedozvíme, kolika lidem je to fuk
EVERYONE appreciates the long light evenings. Everyone laments their shrinkage as Autumn approches, and nearly everyone has given utterance to regret the clear bright light of early morning, during Spring and Summer months, is so seldom seen or used.Zbytek dokumentu vypocitava vyhody a nevyhody letniho casu. Vzasade lze rici, ze hlavni motivaci jsou dlouhe slunne vecery, ktere si letnim casem muzeme jeste o neco prodlouzit. Ekonomicke zajmy byly az na druhem miste. Navic vsechno ostatni jsou jen spekulace.