Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Vadí vám politika na tomto odborném portálu?
Ano. |
|
45% (277) |
Ano, a proto nečtu blogy. |
|
2% (11) |
Ne. |
|
36% (221) |
Ne, protože nečtu blogy. |
|
17% (101) |
Celkem 610 hlasů
Vytvořeno: 26.10.2005 20:09
Tiskni
Sdílej:
Politika mě na tomto portalu vyloženě štve i když taky kolikrát reaguji. Věc se má tak že každý má právo na svůj osobní politický názor. Už jsem prošel spoustu hospodských hádek okolo politických názorů a jediným výsledkem byla rozhádaná hospoda a nenavist mezi lidmi. Pokud se budete zabývat politikou zjistíte že lidi se začnou nenávidět a pozornost, energie od Linuxu se odvede někam jinam, do hnusného prostoru jménem politika
Osobně mě baví se o politice bavit, ale osobně. Psaný text nedává možnost vysvětlit politický názor. Spíše zkreslí co muže.
Mám taky dost pocit že lidé globálnímu dění a politice dost nerozumí a pak se uchylují k jednoduchému vnímání světa....
To jsi nesvéprávný?No to místy také, ale papír na to nemám. Úředně tedy svéprávný jsem, ale volit nechci, neexistuje politik, kterému bych věřil.
Je mi líto, ale nejsem ochoten ztrácet svůj čas studiem chování politiků a politikou jako takovou.Jen další výmluva. Očividně to s tím časem nebude tak horké, když ho tolik ztrácíš tady se mnou jen proto, abys někoho přesvědčil, že není špatné nechodit k volbám.
...že není špatné nechodit k volbám.Naučil jsem se u názorů striktně nerozeznávat, co je špatné a co dobré. Poznal jsem mnoho lidských osudů, které mne utvrdily v myšlence, že v životě nelze dělit na černou a bílou - to, co jsem kdysi odsuzoval, dokážu dnes pochopit. Především nemám právo posuzovat "špatnosti" u ostatních lidí, vše soudím jen vzhledem ke své osobě - a v tomto případě jsem smířen s existencí politiků i voleb, ale nejsem ochoten se jich zúčastnit. Je to názor, který není neměnný, ale o kterém jsem nyní přesvědčen a byl bych rád, kdybyste mi ho ponechal.
Výmluva? Já napsal, že _nejsem ochoten_ věnovat svůj čas politice, nenapsal jsem, že ten čas nemám. Jen ho raději investuji do (pro mne, jakožto jednotlivce) užitečnějších věcí.OK, to beru. Špatně jsem to interpretovl. Nicméně se tě snažím přesvědčit o tom, že bys tomu alespoň minimální čas věnovat měl a že by to každý člověk měl vnímat de facto jako svou povinnost, pokud chce žít v demokratickém státě.
Naučil jsem se u názorů striktně nerozeznávat, co je špatné a co dobré. Poznal jsem mnoho lidských osudů, které mne utvrdily v myšlence, že v životě nelze dělit na černou a bílou...Souhlasím, že svět není černobílý, ale v případě voleb je tu ten problém, že není možné se jim vyhnout, protože volební systém je bohužel nastaven tak, že neúčastí ve volbách dáváš svůj hlas extrémistům. A tak je potřeba si ten čas na volby udělat, aby extrémisti nezískávali stále větší moc.
Je to názor, který není neměnný, ale o kterém jsem nyní přesvědčen a byl bych rád, kdybyste mi ho ponechal.Já právě vidím, že jseš racionálně uvažující člověk, který dokáže svůj názor přehodnotit a proto se držím naděje, že se mi podaří tě přesvědčit nebo alespoň nahlodat tak, abys o tom přemýšlel. Měl bych z toho upřímnou radost
...nebo alespoň nahlodat tak, abys o tom přemýšlelStaniž se.
Máte sice pravdu, že máte jistě cenný čas, ale jinak to nejde, kdo jiný by se měl starat o Váš život, než Vy? Čili i o to, kam ho jaký politik bude prostřednictvím zákonů vláčet.
Proč nejste ochoten akceptovat apoliticky orientované jedince?Protože svým tzv. apolitickým chováním zastáváš ve skutečnosti poměrně jasný politický postoj. To za a). A za b) se musíš smířit s faktem, že v současném systému to prostě _je_ tak, že když nejdeš volit, dáváš tím de facto hlas určité straně. Tj. tvrdit, že nejdeš k volbám, tudíž nevolíš, je nesmysl. Volíš. To je prostě matematický fakt.
"Volím" tedy prakticky vždy nejsilnější stranu, pochopil-li jsem to správně.Ne. "Volíš" stranu s nejvěrnějšími voliči. Tj. u nás jsou to komunisti.
Proč se nevěnovat ekologii, vždyť si vlastně ničíme životní prostředí, ve kterém žijeme. Proč se nepustit třeba do ekonomiky, která ovládá náš trh a tím i naše přežití? Proč se nevěnuji veřejně prospěšným pracem, proč nezametu ulici, kterou procházím? Vždyť ta špína a smrad ulice mne také ovlivňuje!To je právě to krásné, že o tyhle věci se za mě postará někdo jiný. A kdo? Zařídit to musí politici, je to jejich pracovní náplň a povinnost. Říká se tomu zastupitelská demokracie a je to základní princip všech existujících demokratických států. Z čehož plyne, že jaké si zvolím politiky, taková pak bude péče o mě a moje okolí.
Volit chodím, mám pocit, že jsem vždy volil ODS (kromě asi jednou US), přestože mne štvou strašně, ale věřím v osobní zájem jednotlivce = jsem pro menší zásah státu do soukromí, nízké daně, proti ochranářství, přerozdělování a tak. Děsí mne příklad poválečného Československa - "dam hlas komunistům, příště ho budu moct když tak někomu jinému" a proto chodím volit, ať je ten relativní poměr hlasů příznivější. Takže je i jasné, kdo ode mne hlas zřejmě nikdy nedostane.
neboť sis toto zvolil.Nezvolil, pouze ignoroval.
Pokud nastane zmiňovaná situace, já už dávno budu někde jinde, kde se lidé mučit nebudou a soukromý majetek bude povolen.A tam zase nebudeš volit a tak stále dokola...
Nezvolil, pouze ignoroval.To je právě potřeba si uvědomit, že to je to samé. Ignorování je také volba.
Nevěřím tomu, že jednou bude všude na Zemi stejný řád...Tak se zase na základě nějakého krveprolití rozštěpí na menší. A co to mění na faktu, že tady nebude možné normálně žít a rozvíjet se?
Ignorování je volba, to souhlasím, ale rozhodně to není to samé.To je pravda. Kdo chodí volit extrémisty, dává alespoň najevo svůj vlastní názor. Kdo k volbám nechodí, volí také extrémisty, ale schovává se za hesla typu "stejně není, koho volilt" a myslí si, že má pak čisté ruce.
...že tady nebude možné normálně žít a rozvíjet se?Já jsem zrovna typ člověka, který nemá optimistické vyhlídky budoucnosti lidské společnosti. Není v lidských silách popřít či omezit lidskou touhu po moci - těmi silami myslím jak jednotlivce, tak strany či národy.
Kdo k volbám nechodí, volí také extrémisty, ale schovává se za hesla typu "stejně není, koho volilt" a myslí si, že má pak čisté ruce.Netvrdím a už vůbec si nemyslím, že mám v libovolném ohledu čisté ruce. Kdo je extremista? Ten, kdo se snaží vymanit z hlavního proudu dnešní společnosti? Co když ten extremista bude mít konstruktivní názor? Tak ho zavrhneme, protože je extremista. Nevím nevím, vůbec se mi nelíbí používání tohoto pojmuu politických stran. Pro mne má každá strana stejnou váhu, o žádné téměř nic objektivního nevím a žádnou z nich nepodpořím. Zatím.
Není v lidských silách popřít či omezit lidskou touhu po moci - těmi silami myslím jak jednotlivce, tak strany či národy.Však proč taky. Nemluvíme tady o tom, jak lidi vychovávat, ale jak společně žít aniž bychom se navzájem omezovali více, než je nutné.
Kdo je extremista? Ten, kdo se snaží vymanit z hlavního proudu dnešní společnosti? Co když ten extremista bude mít konstruktivní názor? Tak ho zavrhneme, protože je extremista.To jsem já neřekl. Extremista je z mého pohledu především ten, kdo zakládá svou ideologii lidského soužití na tom, že někteří lidé jsou si rovnější, než ti ostatní, přičemž on je ten, kdo rozhodne, kdo do které skupiny patří.
Pro mne má každá strana stejnou váhu, o žádné téměř nic objektivního nevím a žádnou z nich nepodpořím.Tak to pro mě právě vůbec ne. Některé strany sdružují kriminálníky a jen moci chtivé lidi, jinde se dá předpokládat alespoň nějaký zájem o řešení aktuálních problémů společnosti, přestože každý člověk má rád peníze a každému časem postupně vleze moc na mozek. To je přirozené a pak je na čase takové lidi zase vyměnit.
Některé strany sdružují kriminálníky a jen moci chtivé lidi, jinde se dá předpokládat alespoň nějaký zájem o řešení aktuálních problémů společnosti, přestože každý člověk má rád peníze a každému časem postupně vleze moc na mozek. To je přirozené a pak je na čase takové lidi zase vyměnit.O tom to právě je. Já nejsem ochoten věnovat svůj čas, úsilí a energii na "odhalení" těchto stran a raději nebudu volit, než bych později zjistil, že jsem volil špatně.
O tom to právě je. Já nejsem ochoten věnovat svůj čas, úsilí a energii na "odhalení" těchto stran a raději nebudu volit, než bych později zjistil, že jsem volil špatně.Ano, když jdu volit, vystavuji se riziku, že zvolím špatně a budu své volby později litovat. Pokud ale volit nejdu, volím špatně už s jistotou.
Na to mne napadá: Jsou lidé psovitější, než pes. Nevyjí, ani když je pán bije. A to navíc bychom měli být sami sobě pány! Když už se tvrdí, že jsme v demokracii.
Tak jako v přírodě platí "sežrat nebo být sežrán", tak člověk se chová - měl by chovat - taky racionálně. Čili rozhodovat se pro běh na tu či onu stranu, před nebo za něčím.
Politika je mi sympatická, pokud ji vnímám jako "správu věcí veřejných" = dělat se to musí, každý jsme členem společnosti a je v našem zájmu usilovat o nějaký společný pozitivní atd. cíl. Potíž je v tom, že se v tom cíli všichni neshodneme a taky že pro vlastní život nezvládneme sledovat vše.
Od toho odlišuju politikaření, čachry a špínu, tu dnešní realitu, lobování a tak.
Těší mne, že i zde se můžu projevovat politicky, tj. vyjadřovat své názory - pokud je omezím do blogu a pokouším se vyjadřovat kultivovaně.
Nestíhám sledovat vše, i proto třeba mám rád pořad "Stalo se" na ČTv (snad ho ještě dávají?) i zdejší ozvěny dění.
Cili treba PR clanek strany zelenych o jejich snahach o free software bych asi neprijal kladne. Abicko jako takove by melo byt z principu apoliticke.Clanek o snahach SZ (jakekoliv strany) o free software bych povazoval za stejne "PR" akce jako byl serial o ceste do Bruselu nebo clanky o patentech SW, prosazovani otevrenych formatu ve statni sprave, bankach, ve skolach apod. Samozrejme je treba rozlisovat propagandu a analyzu, pricemz prvni sem nepatri, to druhe podle me ano - ale to uz je zalezitost redakce, aby propagandu odfiltrovala. "Apoliticky" by melo byt medium spise ve smyslu "nestranicke", tj. neposkytovat prostor pro ideologickou propagandu, nikoliv ze by se melo a priori vyhybat "politickym" tematum, ktere se dotykaji primo odbornosti, kterou se ABCLinuxu zabyva, totiz informacnich technologii. Kde jinde by se tato temata mela diskutovat, kdyz jim rozumi prave zdejsi publikum? Holt zijeme v zastupitelske demokracii a obcanske spolecnosti, tudiz politika, totiz zalezitosti spravovani naseho statu, by v idealnim pripade mela byt tematem ve vsech kruzich obyvatelstva.
Clanek o snahach SZ (jakekoliv strany) o free software bych povazoval za stejne "PR" akce jako byl serial o ceste do Bruselu nebo clanky o patentech SW, prosazovani otevrenych formatu ve statni sprave, bankach, ve skolach apod.Já v tom rozdíl vidím. Buď může článek říkat (např.) "patenty na software jsou špatné" nebo to může být "patenty na software jsou špatné, a proto je <strana> proti nim". První článek uveřejníme, druhý nikoliv. Ještě něco jiného je pak článek, ve kterém by se psalo "<stranaX> včera zvedla ruku pro patenty, <stranaY> byla proti" - to už se dá považovat za reportáž.
Take by vadila politika mimo blogy. Cili treba PR clanek strany zelenych o jejich snahach o free software bych asi neprijal kladne. Abicko jako takove by melo byt z principu apoliticke.PR článek opravdu ne, to je z principu placená reklama. Pokud chce ale nějaká strana informovat o svých postojích a aktivních krocích k nějakému aktuálnímu problému v oboru, tak šup s tím do zpráviček. Alespoň je vidět, kdo se skutečnými problémy skutečně zabývá.
Nevadí, rád si pročtu i blogy s bulvárnějším nádechem. Pozor ale na bulvarizaci zbytku!
S touto anketou také souvisí způsob zobrazení blogů na hlavní stránce, protože vadit může nepřehledné míchání politiky k ostatním. Po otevření ABC prolítnu očima novinky a potom myší zůstávám na každém z blogů. Už si nevybírám pouze nadpisem, ale i autorem. Potom teprve pročítám diskuzi. Ale k těm blogům. Vymyšovat (sakra to je krásné slovo) si autora je nepohodlné, chtělo by to vymyslet lepší způsob, i třeba za cenu prodloužení dolů.
Mimochodem prijde mi smutne, ze politika je u nas temer synonymem pro neco spatneho. Puvodni slovo "Polite" znamena slusny. Spatna volba slova? Spatni lide? Nezapomente ze politici jsou jen zrcadlem naroda. Nic neni jednoznacne!Tak pozor, puvodni vyznam je uplne jiny - slovo pochazi : polis - the Greek term for city-state, from which the term 'politics' is derived. The character of the polis was examined in ancient times, and many later thinkers yearned for its re-establishment as an ideal of political life.
Ta otázka je celkem divně položená. Hlasoval jsem ne, ptž se domnívám, bylo myšleno v blogách/blozích (sakra, jak se to správně skloňuje?) uživatelů a ne na portálu.
Jenom doufám, že tahle anketa je čistě názorová a není předzvěstí nějaké cenzury blogů!