Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Jak dlouho u vás uplyne mezi zásadními upgrady nebo nákupem nového domácího osobního počítače?
jsem maniak, každý měsíc nový hardware |
|
1% (14) |
hardware se u mě ohřeje tak půl roku |
|
1% (12) |
přibližně jednou do roka měním |
|
5% (86) |
dva roky, někdy i víc |
|
82% (1533) |
slovo šrot neznám, teď jedu na Pentiu I/386/PC XT/atp. |
|
12% (214) |
Celkem 1859 hlasů
Vytvořeno: 9.3.2009 12:09
Tiskni
Sdílej:
No zalezi na tom co je domaci pocitac. To PC co je doma, ale je to vicemene soustruh jako v kanclu; NB s kterym jedu na vikend; PS3; EEE ...?
U mna je to jasne.. Domace PC=PS3 :) Eee nepovazujem za domace PC, rovnako Mac Book.. Inak verim, ze PS3 sa este nejaky ten rok doma ohreje :)
> Inak verim, ze PS3 sa este nejaky ten rok doma ohreje
Jo, pri 180 W prikonu to doma ohreje radne.
Podle tohodle ano: http://www.hardcoreware.net/reviews/review-356-1.htm . Sice testovane PC ma take podobnou spotrebu, ale u PC je ve spotrebe obrovsky rozpyl, takze herni PC muze mit 200 W, zatimco normalni desktop treba 60 W.
Moj model by mal mat spotrebu 90-120W.. To je myslim celkom v pohode.. Ale ano prve modely mali vyssiu spotrebu, aj ked stale v pohode oproti PC s rovnakym vykonom..
Nemusíš přesně, stačí přibližně...
Já nevím, mám teprve druhý počítač. Ten první sloužil přes sedm let. A stále slouží. Ten nový jsem si koupil jen proto, že jsme potřebovali dva počítače.
Můj současný ščot má 5-6 let a je stále dostatečně rychlý (když opomenu těch 9 hodin potřebných ke kompilaci každé nové verze KDE na mém Gentoo) Letos bych rád železo vyměnil (6 let je optimální perioda), ale nemyslím si, že stávající HW patří po poslední kategorie a bohužel ani do předposlední. Věřím ale, že nejsem sám, kdo se nenapasuje do žádné kategorie
Nejste, taky bych to potřeboval narvat mezi poslední dvě.
Souhlas, taky tak.
+1
Já kupuji nový PC, až v době, kdy mi přestane stačit výkonově. Kdybych měl Wokna, tak bych asi zvažoval nový (mám 2 roky nový), ale s Linuxem? To bude asi ještě hodně dlouho sloužit. Možná až zajde case, tak mu pořídím nový :)
Já kupuji nový PC, až v době, kdy mi přestane stačit výkonově. ... ale s Linuxem? To bude asi ještě hodně dlouho sloužit.zkoušel už jsi KDE 4?
<p>Taky měním počítač po pěti šesti letech. Zakoupený počítač modernizuji maximálně zvětšením RAM po třech letech - až je po záruce. Zbytek nechávám tak jak je. Po třech letech už je sice z počítače muzeální kousek, ale proč ho měnit, dokud slouží a jeho výkon vyhovuje?</p>
první dva počítače mi vydržely každý 6-7 let (oba dva jsou ještě funkční), a doufám, že i současný stroj mi vydrží podobnou dobu...
<doporučení>Kdybys jeden rok vynechal a pak si koupil nový, určitě by ti vydržel dýl a udělal mnohem větší službu (například v počtu A4 listů na display).</doporučení>
A ten čtyři roky starý to jako má větší šanci přežít či co?
To souhlasím. Dneska to děsně šmelej. Ale když si člověk dává pozor a ke svým věcem se chová slušně, ony se mu pak odmění dlouhou životností — ať jsou z plasto nebo titanu.
Na mna nieje chlievyk. Menim HW kazdy mesiac - ak nie upgrade, tak komplet vymena (pozor nie novy HW ale second hand) PC za notebook, NB za NB, PC za PC a pod.
ono je asi dost tezke vymyslet varianty tak, aby pokryly vsechny uzivatele.
u me se driv menily komponenty casto, co par mesicu. v poslednich letech jsem mel jine priority, takze pocitac mam stary (athlon xp 1700+) - od nekoho jsem ho dostal. svuj predchozi (athlon xp 2400+) jsem pro zmenu nekomu venoval ja...
upgrade bude mozna letos, nebo pristi rok... a nebo to vyhodim. stejne pc nepotrebuju.
Celeron 1100MHz
512SDRAM
320GB HDD
40GB SCSi
ATI 9200
Teď měním za:
Athlon 3500+ 939
2048DDRI
Disky zůstanou (možná přibude ještě jedna SATA)
ATi Radeon X1650Pro
Poměrně slušný výkon za minimální cenu. Nehodlám kupovat komponenty, které stejne za půl roku můžu prodat za třetinu ceny
Nehodlám kupovat komponenty, které stejne za půl roku můžu prodat za třetinu ceny.+1
No ked uz tak AM2 miesto 939, lebo uz teraz je problem s doskami na 939 co za par mesiacov?
Mám Opteron na 939 a kdybych neměl jen 1GB RAM, stačil by mi určitě ještě pár let. Takhle ho budu muset "vyhodit", protože rychlý DDR I pokud se ještě vůbec seženou stojej tolik co celý nový střeva s 4GB DDR II :( Mám nějaký ty Vitesta 500MHz taktlý asi na 550 a ještě v dual chanellu, takže nějaký DDR 400 MHz mi jsou k prdu a nic jinýho se nesežene.
Vždyť rychlost pamětí nedělá žádný velký rozdíl... na to bych se vybodl.
"368" - to musí byť asi veľmi staré
Inak terajší počítač mám už skoro 5 rokov, cez leto plánujem upgrade.
Stolni PC vydrzelo 7 let, puvodni domaci server byl splacanina komponent z roku 1998 (vydrzel do 2008). Notebook mam od zari 2006.
Proste to je jak s debianem, kupuji novy jen, kdyz je potreba (umre-li)
...a nikdy no problemo.
Hmmm, dvojitý zápor takto použitý... copak jsi měl za potíže? Člověka potěší, když slyší o neštěstí.
No to hej, rubriku veterani mohli do ankety dat - moja T21ka ma v aprili 10 rokov!!! a vsetko ide!
Copak tvoje T21, ale ja porad jeste pouzivam cernobily notas 486 DX, 100 MHz, 16 MB RAM, 420 MB HDD..... :) Mam na nem 3 (slovy tri) operacni systemy - Monkey linux, MS DOS a Win 3.11 (no tak dobre, dos a win je za jeden, no...) V roce 1993 stal kolem 80 tisic, ale zato jeste porad jede, ani disk nehavaroval. Jedinej problem, co s nim je, je baterka, ta uz teda fakt nejede..... Nicmene letos slavi 16 let !!! Kdo me trumfne? ;-D
Mám třiosmšestku z 1991/1992 (přesně nevím, musel bych hledat papíry), pořád funguje, je na ní dos a Windows 3.11. Jednou jsem tam dostal i Windows 95 (ukrutně pomalé) a Windows NT 3.51 (taky dost pomalé) a jednu dobu jsem tam experimentoval s NetBSD. Až bude někdy trochu času, tak ji zase připojím na Internet, potřebuje trochu vyvenčit – dnes když mám IPv6 subnet, tak by mohla dostat i svoji veřejnou IP adresu a mohl bych tam spustit nějaký webový server pro pamětníky
jj, to bude stylovější než nějaký web Teď to chce jen vybrat vhodné distro a jeden volný víkend.
BTW: dají se sdílet chatovací místnosti mezi Jabberem (MUC) a BBSkou? Aby prostě existovaly dvě cesty, jak se k chatu připojit.
Momentálně běžím asi na 5 let starým pc. Obměnil jsem jen paměti. Ale představoval bych si upgrade tak jednou za rok za něco novějšího.
Nech som používal čokoľvek vždy mi po istom čase odišiel zdroj (zhruba 1 ročne)To muze mit dve priciny - budto to byly nekvalitni zdroje (Eurocase, LC Power ...), nebo, coz osobne pokladam za pravdepodobnejsi, je neco spatneho v okolni elektricke siti. Nekdy uplne staci i takova hloupost jako spatny kondezator v motoru lednicky. Takze doporucuju pridat nejakou prepetovou ochranu, nejlepe v kombinaci se vicezasuvkovou prodlozovackou s vypinacem, kterym se PC a monitor ve vypnutem stavu odpoji (coz navic usetri za elektrinu).
nie, že by bol šrot, ale prdol kondenzátor na doske
To si tak trošku odporuje, ne?
Taky se do škatulek moc nevejdu, protože teď zrovna jedu na stroji, který jsem si koupil jako první "nový" - předtím jsem měl bazary/poděděné atd., který je z roku 2007. Jinak používám palmtop, v kterém je 8086kový čip, ale to není tak úplně domácí počítač. Do domácího počítače průběžně (cca 1x rok ?) dokupuju disky a měním olej )
Podle MĚ je zcela bezpředmětné, o čem tu diskutujete. Samozřejmě, že každý za něco stojící IT má všechny nejnovější komponenty ještě dřív, než je stihnout vyrobit, nebo nejpozději v den výroby! Zastaralé šroty používají jenom zakomplexovaní náctiletí frňáci, kteří na nic lepšího nemají. Na tom provozují pirátskou kopii Win XP nebo nějaký druhořadý linux, protože nemají ani kapacitu mozku na to, aby pochopili, že nejlepší je stejně Windows Vista Super Hyper X 128 Hardcore Ultimate Ultra Build 4.3 Service Pack 2.5.64.45.128, který jsem si zrovna před sekundou nainstaloval. A komu se to nelíbí, ať Velkýmu Radkovi p... políbí.
Web pro zakomplexovane nactilete frnaky, to zni jako nove a jeste lepsi motto! ;-)
To „někdy i víc“ je hodně široký interval – můj poslední velký upgrade byl po pěti letech (s tím, že celých těch pět let probíhaly upgrady menší). A doufám, že to zase pár let vydrží Navíc se to ještě komplikuje tím, když má člověk víc počítačů.
Jak nemám Operu moc rád, tak se musí nechat, že se dokáže uskrovnit. Když jsem ještě míval na notebooku se 128MB RAM linux, tak opera byla asi tak nejpoužitelnější. Jo, Konqueror byl o něco lepší (stroj měl odrbnuté KDE3) co se týče RAM, ale jako prohlížeč byl méně spolehlivý a nedokázal narozdíl od opera zvládnout stránky, na kterých se vyskytovalo hodně obrázků.
I firefox3 se na tom dal, ale v těch 30-60MB, co pro to byly k dispozici, měla opera zkrátka navrch.
Máš skvělý EMO blog
[root][~][22:02:09] dmesg | grep -e ^CPU -e ^real -e ^ad -e ^acd CPU: Intel(R) Pentium(R) III Mobile CPU 1133MHz (1129.57-MHz 686-class CPU) real memory = 536780800 (511 MB) ad0: 76319MB <HTS721080G9AT00 MC4OA51A> at ata0-master UDMA100 acd0: CDRW <TOSHIBA CD-RW/DVD-ROM SD-R2102/1D13> at ata0-slave UDMA33 acd1: CDROM <SAMSUNG CD-ROM SN-124/S004> at ata1-master PIO4 [root][~][22:02:16] uname -sr FreeBSD 6.4-RELEASE-p3 [root][~][22:02:23]Ano, je to notebook s dvomi cd/dvd rom mechanikami. A ma to 15.1'' display s rozlisenim 1600x1200. Na programovanie je to na nezaplatenie.
Priblizne 2-3 roky. Tazko odhadnut, casom vo mne rastie pocit ze by bolo fajn mat novy hardware.
Nuz a ked ten 'pocit' dosiahne kritickej hodnoty, nedokazem odolat a kupim. Pomaha mi vyhybat sa obchodom z elektronikou a pc prislusenstvom. Vratene eshopov: obycajne to zacina tak ze na nete najdem nieco co dostatocne zlacnelo a zacne vo mne ten "pocit" rast. Ak zacnem uvazovat o kolko by to bolo 'lepsie' a nebodaj otvorim recenzie som v prdeli. :)
Este pomaha vyhybat sa strankam typu anandtech,tomshardware,techreport.... ale to sa neda... proste je to konicek.
486@100MHz - 5 let PIII@450MHz - 6 let Nyní Athlon 3200+ - 3. rok, ale v pololetí bude upgrade, máma má PIII a zdá se jí to děsně pomalej.
U mňa sú len dva dôvody vymieňať alebo upgradovať komp, ktoré sa neviažu na časovú zložitosť.
A výdrž samotného železa?
Já měl v zásadě jen pár počítačů.
Zatím to stačí, uvažuju jen o větším disku...
Zajímavější je to s monitory
A ještě k tomu mohu započítat tatínkův Sinclair ZX Spectrum a TV Merkur
Linuxáci tolik upgradovat nemusí. Čseto zůstavají na svém jistém. Nejvíc upgradů je u hráčů (tj. na Windows). Tam někteří upgradují každých půl roku. Nicméně si myslím, že nevýhodnější je koupit Low End a měnit, až když nestačí ani na minimum.
Podle mne neni dobre kupovat naprosty low-end, protoze casto je cenovy rozdil mezi low-endem a "nizsi stredni tridou" maly ve srovnani z vlastnosmi, vybavenim nebo spolehlivosti.
Totéž platí o mobilech je lepší si koupit mobil střední/vyšší třídy, který je na trhu už půl roku nebo rok, než kupovat nejnovější low-end.
Athlon 3200,2GB RAM,WD SATAII 160GB HDD,Geforce 6600, LG DVD,Leadtek TV Tuner analog .
Domaci devel-server/router/NAS bezi na Intel Little Fall,1GB RAM, 120GB HDD, 2x eth a cely i se zdrojem je schovany v krabici od bot, proto se jmenuje botnik
Do upgrade me nic netlaci, virtualizovat nepotrebuji, toho si uziju dost v praci, jedine co pujde je dig. tuner.
Spise by me zajimalo, zda-li se da sehnat nejaka jina architektura treba sparc, nemyslim novou neco starsiho za rozumne penize, chtel bych na tom honit debian ci neco jineho.
Otázkou je, jaký komponent je rozhodující. Jestli základní deska, pak to mohou být klidně 4 roky. Pokud cokoli, tak to může být míň 1 - 2 roky (grafika, HDD ...).
Jinak můj nejstarší počítač je nejspíš ZX81 a gumák z roku 1983 (podle revize desky), nějaká pluska z období 1984 - 1985. ZX Spectrum 128k +2 je z roku 1986 (1987?) - šedý Amstrad a samozřejmě slovenský Didaktik Gama 1989. Mám ještě "herní konzoli" s čipem AY-3-8610 (neplést s AY-3-8910!) a ta je někdy z přelomu 70 - 80 let ... nevím přesně, možná starší než ZX 81, možná ne.
Nejstarší PC mám Pentium 120MHz se základní deskou SOYO, 96MB RAM a GUS PnP. S FreeDOSem běhá pěkně a na některé drobnosti je lepší než DOSbox na výkonném PC. 286/386/486 atd... jsem vyházel. Ale kdysi mi prošlo rukama PC HC-1M ze Slušovic, XT vypadající trochu jako Amiga s výliskem na uložení telefonního sluchátka v šasi, prostě způsob jak připojit modem k telefonní lince.
Ja do gumaka pred (uz vice jak) 5ti lety dokupoval nahradni membranu klavesnice ... pocita se to jako zasadni upgrade? (na predchozi to vzdal cerveny shift)
(nicmene abu simbela nebo nether earth radeji v simulatoru... spectra by bylo skoda... jo a taky mi odesel kanalovy volic na merkuru... ikdyz... par GHz stroj s tunerem jako monitor ke spectru... zni to lakave, uz jsem ho dlouho nezapinal. )
Do novych stroju kupuju porad neco, ale neni to jen do jedineho stroje...
Myslím, že uprade to není, protože nový díl má stejné vlastnosti jako ten původní, kdežto nový HDD má vyšší kapacitu, rychlost ... tj. je to upgrade.
Ad TV - k ZX Spectru docela obstojně fungují TV monitory od LG, nejlépe ty se Scartem (a RGB signály), což ale bohužel Gumák nemá, v lepším případě se z něj dá vyvést kompozitní video (nejlépe ze vstupu do modulátoru) - ideálně jeden tranzistor a pár pasivních souč. - emitorový sledovač a přizpůsobení impedance. Případně relativně složitě konvertovat YUV na RGB přímo z ULA.
Za upgrade u svého ZX Spectra považuji DivIDE s CF, nebo SD kartou, tiskárnu HP Deskjet, nebo všelijaké jiné periferie.
Taky chystám upgrade na alespoň 512kB RAM u svého Didaktika, ale nějak nestíhám se tomu řádně věnovat .
Nether Earth je skvělá hra, první realtime strategie z roku 1987. Abu Simbel mne nechytl. Spíš tak něco jako Abe's Exodus
No, já myslel že moje cca 4 roky staré domácí PC ještě nějakou dobu vydrží, ale předevčírem jsem zjistil že mplayer nezvládá bez cukání přehrát 720p video v h264, chybí mu odhadem cca 20-25% výkonu. Takže jestli budu v nejbližších pár letech upgradovat, tak jedině kvůli tomu, protože jinak postačuje. Taktnout to jde jen asi o 15%, takže to není řešení.
Tak upgradni grafarnu na GF 8xxx a vys, rozjed v mplayeru vdpau nebo jak se to jmenuje a melo by to pomoct. Sice to nevypada uplne flawless, ale spatne to byt nemusi.
Dík za radu, ale deska má jen AGP slot, takže moderní kartu tam stejně nedám. Navíc je to v ultra-kompaktním self-made HTPC case, a SFF PSU leží asi 2cm nad southbridge a ten AGP slot mi částečně zakrývá. Zkusím ještě CoreAVC, údajně je o dost rychlejší než h264 v mplayeru, četl jsem že lidem běhá 720p i na 1.4GHz Centrinu. A jestli to nepomůže, tak podaruju někoho z rodiny a konečně upgraduju- asi na nějakou 780G + EE dvoujádro.
Flash jako takový je ale u spoustu stránek dosti plus (nebo byste raději videa ve wmv? :shock: ) ...tak naokraj, on je mezi videem ve .flv a .wmv nějaký důležitý rozdíl? (odhlédneme-li od ostatních nedostatků této argumentace, neb ji prostě neberu vážně)
Pane boze, ty jsi ale mamlas.
Slovy Spakowskeho:
Kdybys s polivkou spolknul svaba, hnupe, mel bys vice rozumu ve strevech nez v hlave.
Vyprodukujete jasně nenávistný příspěvek, kde nejste schopen ani korektně pojmenovat vaši "Nemesis", tedy GNU/Linux ...no, já měl dojem, že tím pojmenováním dává najevo, že si dělá srandu, pro případ, kdyby někomu došel smysl pro ironii ... ale třeba se pletu :) btw, vzpomněl jsem si na Pléšu ...
Taky taky.. ale "Borec" má pravdu v tom, že všeho s mírou. Když někdo vyhodí týden života z okna tím že nějakou hovadinu ladí a 50x rekompiluje místo toho aby jednoduše šel do obchodu a utratil osm stovek za novej cpu, vypadá jako úplně stejnej mamlas jako ten co kupuje nabušenej hw kterej nepotřebuje, aby si připadal jako pašák .-)
Ale co je komu do toho? Kdyz si nekdo chce do zemdleni rekompilovat cely system a honit si triko o 2% vyssim vykonem, je to porad jenom jeho vec a jeho blbost.
Kosmopako "Borec" ma jenom tendenci diktovat co se smi a co ne. A co je mu do toho?
Taky jsem si vzpomnel na Plesingera, nektere jeho postrehy taly do ziveho a spousta lidi to horko tezko rozdejchavala a cist to byla docela sranda.
Tak tady se hodi rict "zkurvena nVidia", protoze je to prave nVidia, ktera me nuti k upgradu (prestaly fungovat ovladace stare integrovane karty s novymi jadry). Ale uz jsem se zarekl, ze to vydrzim jak nejdele to pujde. Bohuzel se ruzne standardy prilis rychle meni. Mam disky na PATA radici (a zadny SATA), USB1.1 (nastesti kompatibilni s USB 2.0 zarizenimi), AGP slot (novou AGP kartu uz snad ani poradne sehnat nejde), stara TV karta uz je taky k nicemu (neb prisla digi) - nastesti tu nepotrebuju. Takze upgrade se bude rovnat koupi noveho pocitace. A to samozrejme nechci hned tak dopustit. (A taky jsem liny zase zkoumat, ktera soucastka ma kvalitni linuxove ovladace a kterou rozhodne kupovat nemam.)
novou AGP kartu uz snad ani poradne sehnat nejdeNovou AGP kartu porad sehnat jde, u nVidie maximalne tak GF 7600, u ATI diky PCIe/AGP muskum az HD 3850 (pry ma byt dokonce i HD 4850).
ATI ma nejzkurvenejsi drivery, co jsem kdy videl. Doporucuji nVidia GeForce 7600GT - vse v pohode, nejlepsi karta pro AGP 8x. Ma lepsi barvy, nez ATI - funguje s ni lepe akcelerace a to jak 2D, tak 3D. Ut2004 s ni funguje v pohode.
Ma lepsi barvy
Tak tohle prosím rozveď.
Pri hrani her s logem nVidia (mj. i pripad ut2004) se jedna o to, ze existuji na sobe nezavisle, proprietarni technologie texturovani a nekterych efektu. Diverzifikace ATI vs nVidia je dobre rozepsana na kazdem vetsim serveru, zabyvajicim se hranim her, nicmene hry obvykle uzivaji technologii nVidia a mozna prave proto jsem s ATI mel vyrazne horsi barvy a mene efektu. Obcas mi s ATI zmizely behem hrani cele velke objekty a po chvili se zase nahodile objevily. Konkretne jsem rozdily pozoroval u Sapphire X1650 Pro a nVidia 7600GT - v obou pripadech AGP8x. Jednalo se o Gentoo GNU/Linux s recentim Xorg i drivery.
Dluzno dodat, ze rozdil v barevnosti byl vyrazny i pri sledovani filmu pres mplayer, tudiz by teoreticky mohl byt zpusoben take kvalitou digitalnich konvertoru u vystupu na analogovy signal pro D-SUB. Mimochodem, tvorba driveru graficke karty je neco tak sloziteho, ze ani uvolneni driveru ve forme OpenSource situaci nijak nezlepsuje.
Jestli tam byl velký rozdíl, taky ty ovldače spíš měnily vyvážení barev v overlay mode... nebo to byl klasický problém TV/PC úrovní barev.
Drivery jsou funkcni, to Linux zase zmenil API a tim prestal byt kompatibilni. Vzijte se do role developera, mesic co mesic se museji upravovat veskere drivery pro Linux kvuli neustalym zmenam API. Je to vina toho developera, nebo za to muze Linux, co rikate?
"snaha o zatahování "vychytávek" z windows do linuxu (např. stabilní API jádra) nefunguje"
To je pravda, ja jsem proti pretvareni GNU/Linux na Windows #2 protoze pracuji prostrednictvim SHELLu a GUI-only programy mi pouze pridelavaji vrasky na cele. Windows ve skutecnosti nema stabilni API, jak by se mohla vetsina jeho uzivatelu kvuli marketingovym lzim domnivat. Pri programovani pro nej se casto musi zjistovat verze a podle ni naloadovat funkce z dynamickych knihoven. Obrovsky rozdil je i mezi 2000 a XP, ackoli je rozestup mezi vydanim jeden rok. S kazdou verzi take dochazi ke zmenam low-level funkci, museji se s novym Windows obvykle psat nove drivery, na coz casto doplati uzivatele starsiho HW, pro ktery nikdo novy driver nedoda, protoze podpora HW je omezena v prumeru na 2 az 3 roky. Existuji sice vyjimky s prodlouzenou podporou, ale neni jich mnoho a narazim na ne vicemene u High-End HW.
"protože monpol windows dlouhodobě slábne, počet nových uživatelů linuxu roste rychleji, než počet nových uživatelů windows (že by praktické výhody free software převažovaly nad praktickými nevýhodami?)"
Nemohu tento vyrok objektivne posoudit, mate nejake statisticke udaje z vice verohodnych zdroju? Statni sprava je zatim bohuzel zakaznikem M$ a zakladni i stredni skoly stale vychovavaji nove zakazniky M$, opet existuji vyjimky a EU se chysta upravit legislativu tak, aby clenske staty preferovaly OpenSource za ucelem snizeni vydaju za SW a tim zvyseni poctu HW a jeho vybavenosti. Ze to funguje se muzeme presvedcit mj. na reportazich z Indie. Studenti, kteri presli na OpenSource ziskali obecne vyssi zajem o stuidum a dokonce i lepsi prospech.
"takže argumentovat, že linux by se měl přizpůsobit a převzít ty či ony zvyky z windows, páč windows jsou rozšířenější, není nic platné."
Souhlasim a jsem proti obdobne "liche" argumentaci, nicmene presne to je soucasny smer vyvoje GNU/Linux (Debian / Ubuntu) a proto prechazim k BSD, ktere mi jako vyvojari usnadnuje zivot kvalitnejsim a promyslenejsim kodem (opet se mohou nalezt vyjimky).
Majorita novych PC se jiz neprodava s Windows?
Kvuli ME zakaznici prechvalili 2000 i XP a zvysil tim M$ celkovy obrat. Vista muze take byt jen obdobnym marketingovym trikem.
Co jineho, nez vysoce podprumerny produkt udela nadprumerny z prumerneho?
Tak se to ale dělá u všeho – vzpomeň si třeba na netbooky – ty první byly hnusné s obrovským plastovým rámečkem kolem displeje a displej byl malý (podobná situace, jako kdysi u notebooků). A nebylo to tím, že by netbooky neuměli vyrobit hned napoprvé dobré, prostě jen nejdřív vydělají na šmejdech a pak přijdou s lepší verzí. Takhle vydělají dvakrát – kdežto kdyby přišli rovnou s lepší, vydělali by jen jednou. Výrobci se prostě z každé příležitosti snaží vytěžit co nejvíc a nebudou jen tak začínat s lepším zbožím, dokud nevytěží to předchozí.
Majorita novych PC se jiz neprodava s Windows?Ale jo, tvrdil jsem něco trochu jiného, to se snad nevylučuje. Aby podíl Windows klesal a podíl Linuxu vzrůstal, nemusí se hned prodávat většina nových PC s Linuxem, ne? Většina nových PC je furt s Windows, ale zřejmě ne tak velká většina, jako dřív. (Abych předešel neplodné debatě: mějme 100 PC, na 90 windows a na 10 linux. Koupím dalších 10 PC, na 8 windows a na 2 linux. Potom mám 110 PC, z toho 98 s windows a 12 s linuxem. Podíl linuxových PC na celku o nějakého 0,1% vzrostl, i když i z těch PC, která jsem přidal, byla většina s windows, jen to nebyla tak silná většina, jako dosud.)