Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
...jsem zpět, protože tuším, že v této diskusi nás bude spousta...
Herr Königstiger
db02a7d2ae6f4a536dd395ef3aeca21378f3ea02?
tak pro kontrolu staci oliznout porty te masiny nmapemKlient botnetu rozhodně nemusí naslouchat celému světu.
a kdyz nic tak jeste protahnout tim hledacem an exploity ( nejak mi ted vypadlo jmeno)Myslíš chkrootkit, ale ten taky nenajde všechno.
a neverejne IPNepleteš si NAT s firewallem?
nepletu, vetsinou sou utoky vedeny automaticky jen na masiny s verejnou IP jeste sem nevidel ze by nejakej boot delal NAT punchingTy jsi nikdy neviděl útok na počítače s neveřejnou adresou?
teoreticky za natem jsi trochu vice v bezpeci, samozreme bezpecnost v celem dusledku je to na howno (napr s windows je masina za natem a s verejnou IP alfa a omegaNevidím až tak velký reálný rozdíl v bezpečnosti mezi Windows za NATem a Windows na veřejné adrese. Jako jo... bez firewallu tomu drobný rozdíl dávám. Drobný.
zkus pripojit cerstvou instalaci XP na verejnou IP neco zazijesNavzdory tvému dojmu je takto připojené obrovské množství windowsovských počítačů a pokud vím, tak netrpí více než ty za NATem., za natem je ta sama masina prezit pekne dlouhou dobu)
moznost s wine tu je...neni, na co Wine?
kdyz nic tak jeste protahnout tim hledacem an exploity ( nejak mi ted vypadlo jmeno)Metasploit?
A linux nejde hacknout, aby rozesílal SPAM? Já jsem to nikdy nezjišťoval, ale IMHO tady ti spammeři mají linuxové stroje celkem v oblibě, protože je sami používají, protože jsou to často stroje na tlustých linkách a - řekněme si to na rovinu - protože známých exploitů je víc (i když rychleji zlikvidovaných) a pokud člověk pravidelně neaktualizuje, má za chvilku problém.Máš samozřejmě do jisté míry pravdu (i když detailní rozbor by některá tvá tvrzení asi rozcupoval na kousky), ale pointa vůbec nebyla v tom, že Linux je na 100% odolný, ale úplně někde jinde.
abuse@example.com
a čtou to nějaké zodpovědné osoby