Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Myslím, že vánoční čas je vhodným okamžikem k tomu, aby se člověk na chvíli zastavil, odpočinul si a popřemýšlel o svém životě. V této souvislosti bych se rád pověnoval docela častému jevu, se kterým se setkávám ve svém okolí. Je jím neustálý nedostatek času vyjádřený tvrzeními jako: nemám čas, teď je času opravdu nějak málo, promiň, teď nestíhám a dalšími. Jak to tedy s tím časem ve skutečnosti je? Opravdu tolik nestíháme nebo jsme se naučili se na čas jen vymlouvat?
Tento zápisek rozhodně nemá být kritikou operačního systému GNU/Linux nebo dalších aplikací. Se systémem GNU/Linux mám výborné zkušenosti. Používám jej jako výhradní systém na svém notebooku, na desktopu v laboratoři pro ovládání kvantově optických experimentů, ale i na několika drobných servech, které mám na starosti. Dokonce i moje babička používá Mandriva Linux 2010. Přes toto vše jsem však narazil na drobé problémy, se kterými bych si rád nechal poradit.
Kdyby měl na naší vysoké škole existovat předmět zaměřený na vytváření FUD (Fear, uncertainty, doubt) kampaní, pak by jako hlavní doporučená literatura byl dozajista blog na serveru MyEgo.cz. V nedávném zápisku se na tomto blogu objevil naprosto ukázkový příklad FUD kampaně vedené proti využití GNU/Linuxu na desktopu. Vyzkoušejme si nyní podobný FUD vytvořit snadno a rychle.
V souvislosti s veřejnou diskusí o financování české vědy a AV ČR se dle mého soudu velice často objevují myslé informace a zkreslující tvrzení, která mají poškodit pověst základního výzkumu v očích české veřejnosti. Jeden by se tak mohl dokonce domnívat, že politici se snaží si vytvářet pozici ve veřejném mínění, který jim umožní bez nesouhlasu voličů krátit finanční prostředky pro českou vědu. Od některých stan se lze obávat toho, že ušetřené peníze poputují do betonu, od jiných pak, že je nahrnou do sociálních dávek a důchodů. Rád bych zde shrnul a také opravil některé výroky o české vědě.
Slyšeli jste tu novinu? Hodný strýček Škromach dnes zajistil všem státním zaměstnancům, že jejich platy neklesnou o 4%, jak to měl v úmyslu zlý skřítek Janota! Proč z toho vlastně nemám radost?
O situaci na Plzeňských právech již zaznělo mnoho v tištěných i televizních denících. Rád bych se ale pozastavil u jednoho zajímavého momentu, kterému se média nepříliš věnovala. Je jím problematika rigorózního řízení, tedy řízení pro získání malého doktorátu (JUDr., RNDr., ...).