Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak mi dnes do mailu dorazil odkaz http://www.zanorg.com/prodperso/jeuxchiants/doublejeu.htm na flashovou hru. Většinou odkazy na flashové hry ignoruji. Dnes jsem se zřejmě nudil, tak jsem udělal výjimku a na odkaz kliknul. Do modra laděná obrazovka s nápisy ve Francouštině. Pohotově jsem v levém spodním rohu klikl na anglickou vlaječku a tím hru přepnul do Angličtiny. Velkými písmeny se objevilo již srozumitelné „IRRITATING GAME – WHICH USES 100% OF YOUR BRAIN“ Mno, že bych měl zrovna zapínat mozek na 100% se mi nechtělo, ale co už, najel jsem kurzorem myši na Play a spustil hru.
Ve spodní části jsem si nejprve všiml přehupovací lávky s koulí. Jak jsem hýbal myší, lávka se nakláněla doleva, doprava. Ač jsem se na lávce snažil kouli udržet, hra po chvíli skončila. Při druhé hře jsem si již všiml plošinky a kuličky. No jasně, došlo mi. Geniální nápad. Hra ve stylu Arkanoid (chybí ale zdi k bourání), kdy se plošinkou odráží kulička, doplněná přehupovací lávkou s kuličkou. Takže je potřeba dávat pozor na to, aby plošinka neminula létající kuličku, ale aby ani koule ve spodní části obrazovky neopustila přehupovací lávku.
Princip tedy vskutku geniální. Plošinka a kulička vyžaduje přesně opačný směr, než koule na překlápěcí lávce. Zahrajte si a uvidíte. Průměrná délka hry trvá zhruba 30 s. Poté se kulička zrychlí tak, že delší čas je spíš dílem náhody než umu. Nejvyšší časové skóre se mi povedlo 44,644 s, ale přikládám ho spíše nějakému dočasnému zpomalení Flashe ve FireFoxu.
Po každé odehrané hře doporučuji věnovat pozornost nápisu pod časem hry. Abych moc neprozrazoval, tak uvedu jako příklad pouze nápis při nahrátí času 3.215s. „Congratulations! You're almost as smart a poodle“. Na další nápisy si počkejte sami.
Co jinak dodat závěrem, kéž by takto inteligentních a zábavných her bylo víc.
Tiskni
Sdílej:
You were smart for:
11.428 seconds
It's exactly the same time as Paris Hilton, bravo!
Asi vytáhnu myš ... nebo asi ne
Největší problémy mam pořád udržet se myšem v obdélníku, ostatní jde ...
27.021 seconds
Eheh! Great! But you're concentrated I think, or maybe you're just stupid!
78.681 Well well, and you'll say you didn't cheat dude ?? My ass..
To mi hlásí cca od 45 a když se trocu snažím tak přes 40 dám.Fakt to je prohlížečem? Když to je ve flashi, tak by to mělo bejt pluginem, ne?
50.736s
.. asi na pátý pokus... dobrý.
firefox-bin
na 10