Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Opäť zmes myšlienok, ktoré sú príliš krátke na samostatné blogposty...
Tak som sa po dlhom čakaní nakoniec dočkal - nedávno mi prišla pozvánka od kamaráta (ešte raz díky!), ktorý jednu tiež zháňal. Zjavne má lepšie konexie ako ja... ;) No hor sa na menšiu kritiku. Ako najväčšie nedostatoky zatiaľ pociťujem tieto veci:
Posledné by som chcel naozaj vidieť, pretože osobne nemám rád webové aplikácie. Na prvom probléme aktívne pracujem (čítaj: zháňam priateľov :) ) a na tie dve zvyšné si nejako zvyknem, resp. možno to ľudia z Googlu dorobia. Celkovo to hodnotím veľmi kladne a dúfam, že práve toto je budúcnosť textovej komunikácie na Internete.
Cez víkend som sa naťahoval s drevom celých 5 hodín, čo malo aj svoje následky - zodral som si brušká prstov. Nič to nie je, no stala sa mi zvláštna vec - začal som cítiť elektrinu pri dotyku môjho touchpadu. Bol som celkom prekvapený, pretože som si myslel, že kapacitantné touchpady pracujú inak (viď. wikipedia), čo bolo nakoniec aj správne, no existuje ešte aj spôsob, ktorý sa volá povrchová kapacitancia (surface capacitance), ktorá do vás priamo púšťa prúd. Ako správne tušíte môj touchpad je zjavne taký. Stretol sa už s tým niekto?
Ako ročníkový projekt do školy som si vybral "P2P IM", pod čím si možno ľudia všeličo predstavia, no v hrubej podstate ide o chat. Keďže je pre mňa C++ zatiaľ nedosiahnutou métou, rozhodol som sa programovať tento projekt práve v ňom - voľba Qt bola automatická. Pascal, Delphi (resp. ObjectPascal), PHP, Java, JavaScript, Python zvládam celkom obstojne, avšak na C++ sa zatiaľ cítim akýsi krátky. Preto by som bol rád ak by ste mi odporučili nejakú literatúru, najlepšie sk/cs/en. Stiahol som si Thinking in C++, no ešte som si na to nenašiel čas. Myslíte, že je to pre mňa dobrá kniha?
Tiskni
Sdílej:
with:public
lang:cs
, i když detekce jazyka se nezdá moc fungovat. Obrovské vlny (nad 200 blipů, nejlíp nějaký ten gadget k tomu) jsou pomalé snad všude, ale jinak v linuxovém Chrome nemám problém.
K těm nativním klientům – osobně mám pocit, že časem vzniknou specializované klienty pro různé způsoby využití Wave, tahle webová mrcha je takový univerzální všeuměl, což si myslím, že je ta hlavní věc, na kterou lidi nadávají. Jako že je to nevede za ručičku. Wave není sociální síť Obrovské vlny (nad 200 blipů, nejlíp nějaký ten gadget k tomu) jsou pomalé snad všude, ale jinak v linuxovém Chrome nemám problém.Od poslední údržby se mi zdá, že se to o něco zrychlilo. Jinak to
lang:cs
funguje, jen když je ve vlně tag lang:cs
, pokud jsem to tedy správně pochopil.
lang:
by podle mě měla být automatická detekce jazyka, podle tagů se vyhledává tag:
. Aspoň jak jsem to pochopil já. Ale teď lang
v dokumentaci nevidím, a tady tvrdí to, co já.
A já myslel že pozvánky do Wave už nikdo nechce :) Mám jich asi 20 nebo kolik, tak kdyby byl ještě zájem ..
Do C++ se taky chci pustit, nějakou literaturu si k tomu vyberu, ale hlavně to chce programovat, programovat, programovat.
Trackpoint nemám. Keď som hľadal, či by sa nedal samostatne dokúpiť a nejako "nabúchať" do obyčajného NB, tak som sa dopátral k pár riešeniam:
Ted se s nima rozsypal pytel. Ja i dalsi lidi dostali 17 dalsich moznosti poslat pozvanky.
Jediny problem je v tom, ze ten wave z mych znamych vubec nikdo aktivne nepouziva, neznam nikoho, kdo by tam za posledni 2 tydny neco napsal, z meho hlediska je to momentalne mrtvy projekt.