Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Opäť zmes myšlienok, ktoré sú príliš krátke na samostatné blogposty...
Tak som sa po dlhom čakaní nakoniec dočkal - nedávno mi prišla pozvánka od kamaráta (ešte raz díky!), ktorý jednu tiež zháňal. Zjavne má lepšie konexie ako ja... ;) No hor sa na menšiu kritiku. Ako najväčšie nedostatoky zatiaľ pociťujem tieto veci:
Posledné by som chcel naozaj vidieť, pretože osobne nemám rád webové aplikácie. Na prvom probléme aktívne pracujem (čítaj: zháňam priateľov :) ) a na tie dve zvyšné si nejako zvyknem, resp. možno to ľudia z Googlu dorobia. Celkovo to hodnotím veľmi kladne a dúfam, že práve toto je budúcnosť textovej komunikácie na Internete.
Cez víkend som sa naťahoval s drevom celých 5 hodín, čo malo aj svoje následky - zodral som si brušká prstov. Nič to nie je, no stala sa mi zvláštna vec - začal som cítiť elektrinu pri dotyku môjho touchpadu. Bol som celkom prekvapený, pretože som si myslel, že kapacitantné touchpady pracujú inak (viď. wikipedia), čo bolo nakoniec aj správne, no existuje ešte aj spôsob, ktorý sa volá povrchová kapacitancia (surface capacitance), ktorá do vás priamo púšťa prúd. Ako správne tušíte môj touchpad je zjavne taký. Stretol sa už s tým niekto?
Ako ročníkový projekt do školy som si vybral "P2P IM", pod čím si možno ľudia všeličo predstavia, no v hrubej podstate ide o chat. Keďže je pre mňa C++ zatiaľ nedosiahnutou métou, rozhodol som sa programovať tento projekt práve v ňom - voľba Qt bola automatická. Pascal, Delphi (resp. ObjectPascal), PHP, Java, JavaScript, Python zvládam celkom obstojne, avšak na C++ sa zatiaľ cítim akýsi krátky. Preto by som bol rád ak by ste mi odporučili nejakú literatúru, najlepšie sk/cs/en. Stiahol som si Thinking in C++, no ešte som si na to nenašiel čas. Myslíte, že je to pre mňa dobrá kniha?
Tiskni
Sdílej:
with:public
lang:cs
, i když detekce jazyka se nezdá moc fungovat. Obrovské vlny (nad 200 blipů, nejlíp nějaký ten gadget k tomu) jsou pomalé snad všude, ale jinak v linuxovém Chrome nemám problém.
K těm nativním klientům – osobně mám pocit, že časem vzniknou specializované klienty pro různé způsoby využití Wave, tahle webová mrcha je takový univerzální všeuměl, což si myslím, že je ta hlavní věc, na kterou lidi nadávají. Jako že je to nevede za ručičku. Wave není sociální síť Obrovské vlny (nad 200 blipů, nejlíp nějaký ten gadget k tomu) jsou pomalé snad všude, ale jinak v linuxovém Chrome nemám problém.Od poslední údržby se mi zdá, že se to o něco zrychlilo. Jinak to
lang:cs
funguje, jen když je ve vlně tag lang:cs
, pokud jsem to tedy správně pochopil.
lang:
by podle mě měla být automatická detekce jazyka, podle tagů se vyhledává tag:
. Aspoň jak jsem to pochopil já. Ale teď lang
v dokumentaci nevidím, a tady tvrdí to, co já.
A já myslel že pozvánky do Wave už nikdo nechce :) Mám jich asi 20 nebo kolik, tak kdyby byl ještě zájem ..
Do C++ se taky chci pustit, nějakou literaturu si k tomu vyberu, ale hlavně to chce programovat, programovat, programovat.
Trackpoint nemám. Keď som hľadal, či by sa nedal samostatne dokúpiť a nejako "nabúchať" do obyčajného NB, tak som sa dopátral k pár riešeniam:
Ted se s nima rozsypal pytel. Ja i dalsi lidi dostali 17 dalsich moznosti poslat pozvanky.
Jediny problem je v tom, ze ten wave z mych znamych vubec nikdo aktivne nepouziva, neznam nikoho, kdo by tam za posledni 2 tydny neco napsal, z meho hlediska je to momentalne mrtvy projekt.