Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Také jste si všimli, že spousta lidí používá podivnou kombinaci příkazů například pro grepnutí něčeho z obsahu souboru?
cat soubor | grep výraz
Místo jednoduššího, kratšího a IMO i snadněji naučitelného nebo zapamatovatelného (protože logičtějšího):
grep výraz soubor
Tak si říkám, jak na to přišli? Totéž se často provádí i s jinými příkazy než grep. Samozřejmě nejde o nic nového... Spousta z vás určitě zná stránku Useless use of cat. Ale mě by zajímalo, odkud se to bere.
Není to někde v nějakém pochybném HOWTO, které si lidi často čtou? Nebo je to z nějakého podivného důvodu srozumitelnější zápis? Já si vzpomínám, že když jsem - coby samouk - zjistil, co je roura, tak jsem si to hned takhle vyzkoušel.
Tiskni
Sdílej:
<soubor nějaký složitý příkaz co neznámjste ještě neslyšel? Pořadí zadávání to má úplně stejné
<soubor blabla bla
a pak zmáčknout Home(nebo Ctrl+A) potom Alt+F a Ctrl+W, zaměň za výstup z iného progamu a fičíš S cat soubor |
to třemi údery do klávesnice neuděláš. Když to budeš dělat přes ssh na pomalé lajně, tak si párkrát přemažeš i kus toho následujícího příkazu. Tak já nevím, ale ergonomie <soubor
je o řád lepší.
cat
si nemusíte pamatovat pořadí parametrů grepu ;)
kombinace '... | cat - > cosi' je opravdu nevidana.Ale bezesporu je to vynalézavé. Škoda, že tam to
| cat -
není vícekrát hned za sebou...
cat soubor
a mam dostatek casu si promyslet, co dal;)
Asi hodne blbej duvod. Ale citili byste se lepe, kdybyste vterinu jen tak koukali do shellu na kurzor? Pro me je asi lepsi premyslet u psani, zvlastni.
cat soubor |
pište <soubor
a budeme spokojení všichni. Jako malý bonus ušetříte pět úhozů do klávesnice. Jen jestli vám těch pět úhozů nebude chybět při tom přemýšlení.
<huge.log grep idiot| wc -l
infilter=cat [ "x$arg" = "xz" ] && infilter=zcat [ "x$arg" = "xj" ] && infilter=bzcat [ "x$arg" = "xf" ] && infilter="ftpget ftp.example/com" outfilter="cat - >" $infilter insubor \ | prikaz \ | prikaz \ | $outfilter outsubor
<soubor
sice skutečně zachovává výše zmíněné hodnoty, ale odstraňuje jednu: vizuální přehlednost. Kůl (pro ty co neznají doc. Bokra: |
) je velmi výrazný oddělovač a na první pohled vidím, kde začíná skutečná práce.
Samozřejmě, ve scriptech nemá cat co dělat. A <soubor
už vůbec ne.
grep int rar.cppNahoru, Alt+B, Ctrl+W a vidím:
grep int cpps kurzorem před
c
.
< soubor
, takže to nejspíš myslel nějak takhle:
< rar.cpp grep int
nahoru, CTRL+W, píšu nový výraz, enter a fičím.
takhle to vypadá, když je člověk zvyklej nečíst příspěvky a hned flamovat ;)
grep *.cpp *.h janevimcojeste -e intať žije GNU getopt
cat
si mohou trhnout nohou. Jen abych je trochu poškádlil: občas dokonce používám cat
ještě drsnějším způsobem:
ls -l | catTak, a co povíte na tohle, moralisté? :-)
K čemu je to dobré?ls -l | cat
unalias ls
a ls -1
, případně si ten alias
vymazat z bashrc
tak napíšeš ls | cat
. Je to tak krásně intuitivní a nemusíš se nic učit. Napsat do basrc
: alias l='ls --color=none -1'
tak to už by přesáhlo veškeré mentální schopnosti některých jedinců.