Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Konečně se mi podařilo zazálohovat disk (dd if=/dev/sda | gzip | dd of=/media/disk/disk.sda.gz) nového stroje -- notebooku asus f3f, který jsem dostal do prázdnin zapůjčený jako "služební" . Jelikož tam byly nainstalované jen WinXP a MS Office, rozhodl jsem se pro instalaci nějakého operačního systému, jenže jsem při tom utrpěl menší šok.
Jen pro začátek ještě zmíním svůj názor na jistého "správce sítě" pro ty, kteří mě mohli ve středu slyšet na FI velmi sprostě nadávat, když jsem spolužákovi vysvětloval, co si o tom člověku, který na ten notebook instaloval WinXP, myslím. Již jsem trochu vychladl, takže jen podotknu, že tento člověk potvrzuje, že instalátor WinXP je natolik jednoduchý, že ho zvládne ovládat i podprůměrný primát. Jak jinak si vysvětlit, že ten "člověk" nainstaloval jen systém, MS Office, Firefox a AVG a ponechal si administrátorská práva, ačkoliv věděl, že notebook má sloužit k vývoji systému v PHP, takže bude nutný i jiný editor, než MS Word a Notepad, a také Apache, databáze a PHP. Perlou ovšem je fakt, že se neobtěžoval s instalací absolutně žádných driverů, čímž se vysvětlilo, proč nejel zvuk, webkamerka, wifi a samozřejmě ani podpora širokoúhlého displeje. No ještě, že máme takové schopné systémáky. Ať si nemyslí, že jim ten notebook vrátím s rozchozeným systémem. Pěkně jim tam vrátím to, co tam strčil ten "borec", ať vidí, že se na tom nedá dělat. Třeba mi ho pak nechají i přes léto .
No a teď konečně k té ďábelsky rychlé Fedoře. Po krátkém váhání jsem zvolil Fedoru. Nabootoval jsem tedy instalátor FC 6. Instalace jela, zbývalo 35 minut a tak jsem se šel vykoupat. Když jsem vylezl z vany, zbývalo "už jen 45 minut". Pomyslel jsem si něco nepěkného o početních dovednostech autora instalátoru a čekal asi další půl hodiny. Jelikož odhad zbývajícího času instalace evidentně konvergoval právě ke 45 minutám, byl konec v nedohlednu a navíc se instalátor sekl.
Na druhý pokus jsem instaloval už bez Fedora Extras a všechno jelo jako po drátku. Ze zvědavosti jsem přidal instalaci virtualizace -- Xenu. Když jsem pak nabootoval nový systém, zatočila se mi hlava. Rotující puntíky rotovaly rychlostí blízkou rychlosti světla, klávesnice psala hned několik písmenek na jeden stisk a systémové hodiny se za asi dvě minuty posunuly o celou půlhodinu. Koukal jsem, že už máme neděli ráno a pokoušel se nacvakat rootovské heslo bez opakujících se znaků. Nakonec se zdařilo a tak jsem Xen odinstaloval. Trochu mě zaskočilo, že odinstalováni xenovského jádra nezpůsobilo nainstalování normálního, které jsem musel přiinstalovat zvlášť, ale třeba se najde někdo, kdo nechce žádné jádro . Každopádně pokud chcete ďábelsky rychlý systém, nainstalujte si Xen a počítač vám poběží minimálně třikrát rychleji... Ještě teď z toho mám závrať.
Tiskni
Sdílej: