Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
a kterou jsem už dlouho před tím nenáviděl u openSUSE (a která se bohužel stala výchozí v KDE 4)Taky jsem si tím prošel. Po pár dnech používání jsem už ale neviděl vše tak černě. Do nabídky stejně nelezu zas tak často, top aplikace mám na ploše, případně v oblíbených položkách hlavní nabídky.
Už i ty?Jenom jsem tipoval, proč mu vadí wine
Nebo má linuxákům dát rovnou free app jen na stahování jeho OS?A co třeba možnost stáhnout si ten soubor wgetem přes HTTP?
Mluvíme oba o tom stejném M$? Už si viděl, aby něco udělal logicky a jednoduše (z pohledu unixáka). Nejprv by se vymluvil na intelektuální vlastnictví, potom na zobrazení brutální EULA a nakonec by to distribuoval přes NTP protokol (to nejobskurnější, co mě napadlo)
Zajimave...
Ja pouzivam nove Windows jiz 2 mesice - naprosto bez problemu. Pravda, nepouzivam primo Windows 7, ale jejich "serveroveho bratricka", ale i tak, vse funguje naprosto bez problemu...
Jsi si jisty, ze to "divne chovani" nezpusobuje zadny nainstalovany (nesystemovy) program?
Začínám si myslet, že všechny operační systémy stojí za houby a nezáleží na výrobci. Snad nemám pravdu :)))Naštěstí nemáš.
Začínám si myslet, že všechny operační systémy stojí za houby a nezáleží na výrobci. Snad nemám pravduA co tak to vzít z opačného konce? Třeba si začít myslet že jsem nehorázná lama, počítačům prostě nerozumím a víc už bych se do nich neměl srát a jít dělat něco co umím, huh? Zdá se mi to nebo se čím dál víc ze světa vytrácí ten smysl pro sebekritičnost? Fakt bych někomu přál Didaktik.
Možná by to chtělo trochu méně arogance v internetové komunikaci, hned by byl Internet příjemnějším místem.Pokud jsem někoho urazil, tak se omlouvám ale na lidi už je potřeba drsně, protože je potřeba aby si uvědomili, že počítače chyby nedělají, to jenom lidi. A furt na někoho něco svádět…se můžeme navzájem přivítat zpátky ve školce.
Počítače chyby možná nedělají, ale lidé ano. A ti lide jsou občas programátoři, takže chyba nemusí být vždy na straně uživatele. V tomto případě si opravdu nejsem vědom ničeho, co bych udělal špatně.Nezkusil Mplayer.
video si občas škubne-cache 8129
V týdnu zkusím ukecat někoho se stejným notebookem či grafikou, abych vyloučil vadný kus.
To je dobrý nápad.
Ještě dodám, že BSOD ve Windows vyvolají v zásadě dvě/tři události:
Co se týče videa. Čím dál častěji mám problém nové video přehrát v čemkoliv. Kombinace The KMPlayer (win), Windows Media Player (win), mplayer (linux), přehraje sice mnoho, ale podíl nepřehratelných videí roste rychleji než jsem ochoten akceptovat. Ovšem vadné video nesmí způsobit BSOD.
Pomohlo by, kdyby se ti podařilo zaznamenat přesné číslo BSOD. Byl tady týpek, který na základě toho uměl přesně určit, co to znamená.
Co se týče videa. Čím dál častěji mám problém nové video přehrát v čemkoliv. Kombinace The KMPlayer (win), Windows Media Player (win), mplayer (linux), přehraje sice mnoho, ale podíl nepřehratelných videí roste rychleji než jsem ochoten akceptovat.S čím je problém? Rád pomůžu, bude-li to v mých silách.
Podle tohoto by k analýze crash dumpu měl stačit debuging tool a symboly stažené od MS.No vzhledem k tomu, že jde o pád v ovladači náležící někomu jinému než Microsoftu o tom dost vážně pochybuju. Netřeba věřit každé cipovině co se povaluje po internetu. Je to jako chtít debugovat nVidiácký binární blob s ladícími symboly k Linuxovému jádru. Ale v případě, že by to opravdu fungoval mě to dost zajímá, protože něco takového jsem ještě v životě neviděl.
Teď jsem připojen přes GPRS, tak to zkusím, až budu v neděli či v pondělí na koleji.Jinak to není moc. 17MB Windows Debugging Tools a pár KB až nějaký ten MB pokud se zadá ten jejich server, záleží na složitosti dumpu.
Zaplatil jsem si za produkt, tak chci aby mi fungoval bez modrých obrazovek.
Chyba kernelu - naposledy jsem ji zaznamenal u NT/2k. Neříkám, že tak být nemůže, pravděpodobnost je však mizivá.Někde ve starších diskusích jsem popisoval, jak spolehlivě vyvolat BSOD na WinXP (na základě chyby při nakládání se stránkami paměti). Nicméně to bylo ještě před SP2, čili je možné, že už to opravili.
Ja jsem mel to stesti ze vsechen HW jel ihned napoprve - takze fakt super.
Ovsem co udelali s RTM ze se tak zpomalila (start vic jak minutu), tez delsi start aplikaci, to nevim. Vista je na tom podstatne lepe - nastartuje za cca 30s
Kazdopadne zklamani nad 7.
No musim rict ze win 7 testuji od vydani tusimze 6801 a RTM je znatelne pomalejsi co se tyce startu i spousteni aplikaci (systemovych app i app tretich stran).
Nedavno jsem jeste prohlasoval ze win 7 je prvni operacni system od microsoftu.
Dnes uz tak optimisticky nejsem.
Jeste build 7100 startuje cca 25 - 30 s a RTM uz pres minutu (presne 70 s) - je to default instalace.
RTM co mam je cerneho puvodu a tak jsem to svadel na to. Co vsak zde ctu tak to asi nebude tim.
Nedavno mi cely system spadl jakmile jsem ve WMP opetovne spustil prehravani filmu jez byl pozastaven - proste se uplne vypnul PC. Jindy se to uz nestalo takze cert to vem.
7100 jeste nejakou chvili pojede a oficial kupovat rozhodne nehodlam a ani nepotrebuju.
Souhlasim ze vista slape lip (bez ohledu na service packy jez jsou ci nejsou nainstalovany) nez RTM win 7.
Vypada ze jsme chvalili az jsme prechvalili. MS spichl a ted to mame.
Jinak - kazdy system (i aplikace) ma nejake chyby to je jasny. Je nesmysl rikat ze to neni pravda.
U windows vseobecne stale trvam na jejich umisteni na male (u me 15 GB) partisne a bitove kopii nekde na externi HDD ci jiny lokalni disk takze me ty windows problemy, malware apod nijak netoci kdyz vim ze totalni obnova je zalezitost na par minut. Navic lze snadno instalit ruzne buildy, udelat si jejich bitove zalohy a posleze delat zavery.
Ajo, to je ta, no jak to říct, ženská, která si dala za cíl dostat MS z EU a používá k tomu svoji moc, kterou ani nezískala ve volbách od voličů, ani její plány neschválilo referendum. Bezva. Místo demokracie žijeme definitivně v byrokracii.
Takže podle tebe je to naprosto normální chování obyčejné firmičky.
To jsem napsal kde? Podle mě platí zákony a každé jejich porušení má projednat soud. To že produkt A není kompatibilní s produktem B není chyba. Když my dva napíšeme dva programy dělající totéž, 100% budou jejich datové soubory nekompatibilní. Toto bylo ještě donedávna zcela normální a existovalo mnohem více běžně používaných formátů popisující totéž. Dnes je moderní za každou nekompatibilitu kamenovat právě MS.
To nemusí být pravda, já (a doufám že i ty), bych se snažil využít standardní formáty (různé RFC atd). Jde samozřejmě ale o typ aplikace, například jestli je interoperabilita potřeba (výměna dokumentů), nebo to jsou třeba jen konfiguráky v ~.
Vtipné mi na tom přijde to, že tímto chce vlastík podpořit svojí argumentaci o kurvítku ve Win7.
Aha, tak to jo.
začínám si myslet, že všechny operační systémy stojí za houby a nezáleží na výrobci.
beries mi to z ust, no nazor som zmenil ked som skusil MAC OSX, a s kludnym svedomim mozem povedat ze "just works"
..a je mi luto ze linux z uzivatelskeho hladiska k niecomu takemu ma este fakt daleko (obcas aj z funkcneho - napr. vecne problemovy s2ram,..)
Ještě že tak. Proprietární komerční klícka masoxu neni nic moc pro svobodychtivé linuxáky. Ale musím uznat, že technologicky je masox velmi dobře zvládnutý.
Nepřijde mi úplně fér srovnávat systém, který je tvořen pro konkrétní HW a operační systém, který běží skoro všudes tymto suhlasim, ale to je ta vec, ked si vyrobca SW vyraba aj vlastny HW. velmi by som si prial mat notas, ktory by bol 100% vyladeny pre Linux. za dobry notas som ochotny zaplatit aj viac, ale smutne zistujem, ze cim drahsi, tym je v Linuxe horsia podpora, a cim je lacnejsi, tym je to vacsi smejd. a ak uz nieco najdem, tak sa dostavam na ceny, ktorym uz konkuruje Apple so svojim MB Pro. pevne dufam, ze nez mi dosluzi moj stavajuci notas (VAIO) tak ze sa najde vyrobca ktory Applu odkonkuruje (lebo Apple velmi nemam v laske) a bude perfektne podporovany v Linuxe. lenze doteraz sa kvalitou a vymakanostou ziadny vyrobca Applu ani nepriblizil :(
napracu je nevhodny … ARM???
..a je mi luto ze linux z uzivatelskeho hladiska k niecomu takemu ma este fakt daleko (obcas aj z funkcneho - napr. vecne problemovy s2ram,..)Já když viděl včera toto, tak jsem si jen říkál: bohu dík. A doufám, že ještě hodně dlouho také mít bude.
Ale někde by se vývojáři Linuxu taky měli zamyslet. Nechápu, proč když dám v příkazové řádce příkaz k ukázání velikosti složky, tak to trvá jednu vteřinu. Ale když to udělám např. v Thunaru přes pravé tlačítko a vlastnosti…No, to by určitě měli. I když teda dost dobře nechápu nad čím jako.
Další věcí je práce s audiem, co se týče nahrávání toho co je posláno na /dev/dsp nebo jiné zvukové zařízení, tak na to sem ještě nepřišel jak, ale asi je to moje chyba. Ale co vím, tak už tady taky někdo chtěl poradit jak nahrát zvuk digeridou z mikrofonu a nikdo mu neporadil. Prostě to asi nejde nebo co. Na vývoj audia v Linuxu by se měla udělat nějaká velká sbírka nebo to špatně dopadne.Cože?
No zamyslet jestli by to nešlo udělat jednodušejiSpíš jsem narážel na ty vývojáře Linuxu. Já znam Linuse, Teda, Andrew Mortona, … Kterému z nich teda delegovat?
udělat jednodušeji nebo nevím.No vidiš. Tak do toho nekecej. A pokud už náhodou ano, tak fňukání zde není určitě není ten nejlepší nápad. Zdrojáky jsou k dispozici, takže bla,bla,bla,bla,…,
S tím audiem jako nahrát do souboru co mi zrovna hraje v nějaké aplikaci.Proč by to nemělo jít? Stačí spustit vnitřní smyčku na zvukovce a třeba arecord. A nebo taková otázka v době všelijakých PulseAudií?. Ale to asi nejde nebo fakt nevím
po několika minutách přehrávání systém zaručeně vyplivne BSOD s nic neříkající zprávou o pádu grafického ovladačeTohle jsou keci. Grafický ovladač běží v user-space a v případě jeho selhání se znovu zkusí nahodit a pokud se to nepodaří, tak se aktivuje vesa - to vše bez ukončení běžících aplikací (na takovém linuxu ovladač grafiky dokáže pojebat celý systém). Proč pan chytrý nenahraje video, při tom, jak se mu to stává ... do té doby jsem přesvědčen, že lžete. Windows 7 už od veřejné beta verze mi funguje naprosto stabilně a svižně - na rozdíl od dementně implementovaného pomalého composite v Xorg, blablabla tohle už jsem tu omílal 100x
Tohle jsou keci. Grafický ovladač běží v user-spaceJo a proto má nvlddmkm.sys označení kernel code.
pokud se to nepodaří, tak se aktivuje vesaNo paráda. Poté co ten ovladač spadne se pokusí nahodit znovu, ale grafika se klidně může dostat do tak nekonzistentního stavu, že pomůže jen reinicializace a ještě při tom pokoušet o VESu, to je fakt skvělý nápad.
BTW: Nejsi čirou náhodou autorem článku o Microsoft Singularity, co se nedávno objevil v CHIPu? Ten styl by naprosto sednul.
Jo a proto má nvlddmkm.sys označení kernel code.Ano, je tam jistá kernelová část, ale to je nějaké minimum a zbytek je v user-space.
ještě při tom pokoušet o VESuLepší než zaseknout systém ve stylu linux/xorg, kdy nelze dělat absolutně nic, ani přes ssh se nelze přihlásit (a stejně né každý uživatel chce jebat se ssh), ani sysrq magie nefunguje a je vyžadován tvrdý reset, s kterým přijdete o data (viz můj hezký drag&drop v gimpu tady někdy popisovaný nebo logout z KDE 4.3 v kombinací s KDM).
Proč pan chytrý nenahraje video, při tom, jak se mu to stává ... do té doby jsem přesvědčen, že lžete.#123
Proč pan chytrý nenahraje video, při tom, jak se mu to stává ... do té doby jsem přesvědčen, že lžete.
Uvidíme jak jim to půjde se 192M paměti
A hlavně pak nezapomeň napsat blog o tom jak je to nenažraný a nepoužitelný systém.
Tady je screenshotA jak mám z tohodle obrázku poznat, že to není z Windows XP? Ok, je možné, že tam někde chyba je, ale v tom případě byste měl brečet nad Nvidií a né nad Windows.
Bohužel u Windows to často jde i na dálkuZajímavé. Je to hnusná chyba, ale normálního BFU uživatele se to netýká. Ten si těžko bude na routeru či ve Windows konfigurovat otevírání portu pro sambu, možná maximálně v lokální síti a určitě si nebude z jednoho počítače pro pobavení shazovat druhý.
S rychlostí/pomalostí composite extension v Xorg nemám problémVideo? Dokonce i vývojáři KDE se chlubí rychlostí/plynulostí kwinu s composite a pak natočí jedno video bez něho a identické video s ním a na tom druhém se to seká jakkráva. Nebo pak přijde přednášející (jak jen se jmenuje) na přednášku s KDE se zaplými efekty a pak přejíždí v dolphinu přes adresáře a celý se to seká, přetahuje okna a to se seká, otevírá okna, ono se to seká ... hlavně, že je to rychlé. Nejste třeba z Prahy, že bychom se třeba sešli a vy byste mi předvedl rychlost KDE a já bych vám pak mohl věřit ... nebo nahrajte plynulé video (buď SW pro nahrávání desktopu (a pak se nevymlouvejte, že to zpomaluje on, i když to dělat může, ale koho to zajímá, schválně to zkuste nahrát s a bez composite, jestli uvidíte rozdíl), nebo lépe nějakou kamerou, která je schopná to zachytit v rozumné kvalitě.
A jak mám z tohodle obrázku poznat, že to není z Windows XP?
Ok, je možné, že tam někde chyba je, ale v tom případě byste měl brečet nad Nvidií a né nad Windows.
Video? Dokonce i vývojáři KDE se chlubí rychlostí/plynulostí kwinu s composite a pak natočí jedno video bez něho a identické video s ním a na tom druhém se to seká jakkráva.
na prohlížení adresářů používám terminálTenhle byl dobrej, to se musí nechat
Tiskni
Sdílej: