plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
A co Unge nebo Hildegarda, taky by tu byla cizí
No, mně se zamlouvají obě jména. A víc než Magda Magdalenka.
Pokud se nám zadaří, tak bude na světě o jednu Zuzanku a Anežku víc.
Susan znají přece všude, v tom bych problém neviděl.
Jména Zuzanka a Markétka se mi líbily ještě před tím, než jsem nějakou pořádnou poznal.
Je pravda, že mi jistá jména znějí lépe, než ostatní.
Jak tak na to koukam, přidal bych ještě do ankety jména:
No jo, další ...
A to proč? Má to souvislost se šárkou na švestkách?
Takových nás je asi hodně
Když už tu padaj Klotildy a spol ... chtěl byste mít někdo doma Galadriel? Troufli byste si na to?
Třeba jméno Kačenka ve mně evokuje spíše vzpomínky na gurmánské zážitky z dobře propečené kačenky...Kačenka je od Kateřiny ... tak neříkej Kačenko (ty Káčo hloupá!), nýbrž Katko, Káťo, Kaťuško (ehm, no aby ti to zas pak nepřipomnělo něco jiného
A příklad? Připouštim tak akorát Danu, že se mi zdá slabší. Ale v tu chvíli mne hezčí nenapadlo. Vlastně jsem tam moh dát Drahomíru - ale to vim až teď.
Dík za ohlas. Ono v tom akutečně bude (i) něco osobního. Jelikož jsem předpokládal, že při více jménech u sebe se budou hledat souvislosti, třídil jsem je podle abecedy. Stejně tak jsem je mohl třídil podle počtu slabik. Chtěl jsem použít nějaké pokud možno objektivní a zjevné hledisko.
Každý v sobě neseme nějaké skryté "účty", proto tutěch 20 jmen.
A i dáky této anketě mne napadlo, že by bylo fajn, kdyby se /strike/moje/strike/ naše dcera jmenovala Galadriel. Manželka nesouhlasí, tak asi ne.
Značka strike není povolena ... ach jo
Po tom všem, co jsem zde napsal i si přečet, jsem si potvrdil, že mé oblíbené jméno je mi jestě milejší
Tiskni
Sdílej: