V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Huh, nemel by sis vybirat podle toho, co bys chtel jednou delat?
Proč? Ať studuje co ho baví, ne? Znalosti pro praxi se stejně naučí až v praxi. VŠ ho naučí systematicky přemýšlet. Zbytek musí stejně zvládnout sám.
Ale nejtrapnější jsou ti, co najednou začali mluvit "ostravski jak cyp" (či co) atd.; z toho se mi úplně zavírají uši.Zjišťuju, že podlední dobou přicházím dialektům ostravska docela na chuť. Přes pusu by mi to asi neprošlo, ale už mi to docela zní.
Co se týče "protahování", to neumím moc posoudit, ale podle mě mluvíme téměř stejně jako kdekoli jinde v české části republiky. Ono záleží hlavně na situaci. Protahování je znát třeba při nějaké prosbě: "Heléé, mohl by mii, prosíím, půjčit knížkůů?" atd., ale při běžné mluvě ne.V Praze jsem zatím nenarazil na znatelný rozdíl od jihočeské češtiny, snad s tou výjimkou, že u nás je pár podivných slov (třeba pikador), které Pražáci neznají.
Co se týče "protahování", to neumím moc posoudit, ale podle mě mluvíme téměř stejně jako kdekoli jinde v české části republiky. Ono záleží hlavně na situaci. Protahování je znát třeba při nějaké prosbě: "Heléé, mohl by mii, prosíím, půjčit knížkůů?" atd., ale při běžné mluvě ne.Ale protahujete. A čím dál na sever a západ, tím víc.
U toho prvního ostraváci dokonce to první i vyslovují tvrdě.Jakže zní to slovo?
Pred par lety jsem studoval jsem matematiku na FJFI, takze vim, jak to tam je.mozna jsi spis chtel napsat, jake to tam byvalo, ne?
Ale FJFI je IMHO plne srovnatelna se studiem fyziky na MFF UK co do obtiznostijo, matika (tedy A) je na FJFI asi narocnejsi nez na MFF (na fyzice), ale ve fyzice je to presne naopak, matfyzaci umi fyziku mnohem lip nez jadernaci (vyjimky se urcite ale najdou
treba zamereni matematicka fyzika na FJFI je srovnatelny se studiem fyziky na MFF.coz je vcelku pochopitlne, kdyz maji vetsinu vyuky na MFF
Stejne jako je matematicky modelovani srovnatelny s matikou na MFF.nevim,jaky obor odborny matiky na MFF mas na mysli, ale ve vetsine pripadu neni moc srovnatelna (na jaderne jasne horsi)
No, tak pokud se to tam nezmenilo od te doby, tak kdo chtel jit na informatiku tak musel mit matematiku A (pro tazatele - tu nejdrsnejsi).myslel jsem to tak, ze se rika, ze matematika A uz zdaleka neni tak tezka, jak byvala (co je na tom pravdy nevim a ani me to vcelku nezajima)
Matematické modelování, Matematická fyzika, Softwarové inženýrství, Tvorba softwaru, Softwarové inženýrství v ekonomii, Informatická fyzika, Přístroje a informatika, Praktická informatika, Stavba a vlastnosti materiálů, Fyzikální elektronika, Inženýrství pevných látek, Laserová technika a optoelektronika, Teorie a technika jaderných reaktorů, Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření, Experimentální jaderná fyzika, Jaderná zařízení, Radiační ochrana a životní prostředí, Radiologická technika, Jaderně chemické inženýrství, Fyzika a technika termojaderné fúzehttp://www.fjfi.cvut.cz/DesktopDefault.aspx?ModuleId=1369
a i na dámských záchodech už se tvoří fronty...Kecáš!
BTW, dneska z těch záchodů ve třetím patře šlo pohodlně sledovat hlasování o důvěřeSakra a já to propásl...Ten Paroubek je ve skutečnosti ještě ošklivější než na fotkách
Smalltalk neni zadny extrem a v pohode se jej naucis...
O tom žádná, jen v praxi se moc nepoužívá (což někdo dříve považoval za hroznou nevýhodu) a přeci jen je poněkud nezvyklý (v nějaké knížce bylo "...naučte se C/Scheme/Ruby/..., Smalltalk byste nezvládli za semestr, ale tak za dva roky").
Pridam taky svuj nazor. O MUNI nic nevim, ale studuji v navazujicim na FJFI, pred 4 lety jsem se rozhodoval podobne a rozhodl jsem se jit studovat na FJFI informatiku. Prvni 2 roky jsou zakladni studium, kdy musis projit spoustou matiky, fyziky a nejakou informatikou (predevsim programovani a algoritmizace). Ja sem behem tech dvou let kompletne zmenil nazor a studuji fyziku (lasery a optiku). K infomatice se dostanes dost i pri studiu fyziky a kdyz budes chtit delat informatika po studiu, tak muzes i s fyzikou (stejne tak konci minimalne polovina absolventu ruznych fyzik). Kazdej fyzik a matematik se stejne bez programovani neobejde a od tretaku na FJFI si uz studium delas sam a toci se vsechno okolo tvych vyzkumnych ukolu, ktere si sam vybiras. Prijde mi i zajimavejsi pracovat na ulohach, ktery nikdo pred tebou u nas nedelal. Napriklad na zamereni Informaticka fyzika delaji pocitacove simulace fyzikalniho plazmatu (Particle in Cells simulace, hydrodynamika), na opticke fyzice pisi kody pro modelovani optickeho signalu ve fotonickych strukturach a optickych kabelech, na matematice delaji ruzne zpracovani obrazu, modelovani proudeni tekutin, horeni a mnohem dalsi (proklikej km.fjfi.cvut.cz), na reaktorech pisi veci pro reaktory (prekvapive ), na experimentalni fyzice pisi software pro detektor, na dozimetrii pisi software pro nemocnice a tak by se dalo pokracovat (muzes mrknout sem, co studenti delaji http://aleph.cvut.cz/F/?func=find-a-0&local_base=vskp&CON_LNG=CZE) . Dale je tam hodne zamereni, ktera se tykaji primo informatiky, ale to sis urcite nasel.
Tiskni
Sdílej: