Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Zkoušel jsem to všelijak najít přes Google, ale nějak se mi nedaří najít něco rozsáhlejšího. Odkazuje mě to pořád na zdrojáky Linuxu. Dozvěděl jsem se, že je to jakejsi způsob nakonfigurování PCI, ale chtěl bych o tom vědět něco víc.
Uvědomuju si, že tohle není to pravý místo, kde bych se měl ptát, ale třeba na svethardware.cz jsem ani nenašel kategorii, kam bych takovej dotaz šoupnul. Byl bych rád, kdyby se tu shromáždilo dost informací na to, aby se dal napsat záznam do LinuxWiki. Zakázání toho mmconfigu mi totiž pomohlo vyřešit problémy s ATA (blbne i IDE) už na dvou kompech.
Tak jestli někdo víte, napište. Díky.
Update: Tak jsem napsal patřičný záznamy do LinuxWiki - info:mmconfig a kernel:config_pci_mmconfig.
Tiskni
Sdílej:
/usr/src/linux/arch/x86_64/Kconfig /usr/src/linux/arch/x86_64/pci/mmconfig.cTipuju, ze mas 64-bit...
možná tě bude zajímat toto :
2.6 kernels have added support for Memory-Mapped PCI Configuration Space accesses. Unfortunately, there are many problems with this mechanism, and the latest kernel updates are more careful about enabling this support. The NVIDIA driver may be unable to reliably read/write the PCI Configuration Space of NVIDIA devices when the kernel is using the MMCONFIG method to access PCI Configuration Space, specifically when using multiple GPUs and multiple CPUs on 32-bit kernels. This access method can be identified by the presence of the string "PCI: Using MMCONFIG" in the 'dmesg' output on your system. This access method can be disabled via the "pci=nommconf" kernel parameter.
Já tomu rozumím nějak takhle.
Každé PCI zařízení má 256-bajtový konfigurační prostor. Nacházejí se v něm např. takové registry jako Vendor ID, Device ID, kterými je zařízení identifikováno, a několik registrů popisujících adresy paměťově mapovaných oblastí, se kterými pak pracuje ovladač zařízení.
Způsoby, jak přistupovat k PCI konfiguračnímu prostoru, jsou na různých platformách různé. A i386/x86_64 mají těch způsobů hned několik:
1. Přes I/O porty řadiče PCI. Implementováno v arch/i386/pci/direct.c
. Čtení a zápis na I/O porty 0xCF8 a 0xCFC-... Tento způsob pravděpodobně používáš, když vnutíš pci=nommconf.
2. Přes volání BIOSu. Implementováno v arch/i386/pci/pcbios.c
. Použije se až jako poslední možnost, když ostatní selžou.
3. Pomocí namapování PCI konfiguračního prostoru do paměti. Implementováno v arch/i386/pci/mmconfig.c
. Pokud je povolený, tak je tento způsob preferovaný. Vyžaduje, aby se Linux dozvěděl, na jaké adrese se ten prostor nachází. Řekne mu to ACPI BIOS tabulkou MCFG. Rozšířený konfigurační prostor u PCI Express je dosažitelný pouze tímto způsobem.
Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Samozrejme, toto co jsem psal vyse uvadi Nvidia ve svem README (bod zname chyby) u jednoho z ovladacu. Tudiz vi, ze nektere jeji produkty nepracuji s jadrem dobre tak jak by mely, zda to opravi Nvidia (asi tezko, pokud pouziva nejake "nestandardnosti") ci LKLM je uz vec druha.Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Proto je LKML tím správným místem, kde chybu diskutovat.O tom nepochybuji, sam jsem nekolik chyb nahlasil...
Používá se pro některé fičury, které má PCI Express oproti PCI navíc: