Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zkoušel jsem to všelijak najít přes Google, ale nějak se mi nedaří najít něco rozsáhlejšího. Odkazuje mě to pořád na zdrojáky Linuxu. Dozvěděl jsem se, že je to jakejsi způsob nakonfigurování PCI, ale chtěl bych o tom vědět něco víc.
Uvědomuju si, že tohle není to pravý místo, kde bych se měl ptát, ale třeba na svethardware.cz jsem ani nenašel kategorii, kam bych takovej dotaz šoupnul. Byl bych rád, kdyby se tu shromáždilo dost informací na to, aby se dal napsat záznam do LinuxWiki. Zakázání toho mmconfigu mi totiž pomohlo vyřešit problémy s ATA (blbne i IDE) už na dvou kompech.
Tak jestli někdo víte, napište. Díky.
Update: Tak jsem napsal patřičný záznamy do LinuxWiki - info:mmconfig a kernel:config_pci_mmconfig.
Tiskni
Sdílej:
/usr/src/linux/arch/x86_64/Kconfig /usr/src/linux/arch/x86_64/pci/mmconfig.cTipuju, ze mas 64-bit...
možná tě bude zajímat toto :
2.6 kernels have added support for Memory-Mapped PCI Configuration Space accesses. Unfortunately, there are many problems with this mechanism, and the latest kernel updates are more careful about enabling this support. The NVIDIA driver may be unable to reliably read/write the PCI Configuration Space of NVIDIA devices when the kernel is using the MMCONFIG method to access PCI Configuration Space, specifically when using multiple GPUs and multiple CPUs on 32-bit kernels. This access method can be identified by the presence of the string "PCI: Using MMCONFIG" in the 'dmesg' output on your system. This access method can be disabled via the "pci=nommconf" kernel parameter.
Já tomu rozumím nějak takhle.
Každé PCI zařízení má 256-bajtový konfigurační prostor. Nacházejí se v něm např. takové registry jako Vendor ID, Device ID, kterými je zařízení identifikováno, a několik registrů popisujících adresy paměťově mapovaných oblastí, se kterými pak pracuje ovladač zařízení.
Způsoby, jak přistupovat k PCI konfiguračnímu prostoru, jsou na různých platformách různé. A i386/x86_64 mají těch způsobů hned několik:
1. Přes I/O porty řadiče PCI. Implementováno v arch/i386/pci/direct.c
. Čtení a zápis na I/O porty 0xCF8 a 0xCFC-... Tento způsob pravděpodobně používáš, když vnutíš pci=nommconf.
2. Přes volání BIOSu. Implementováno v arch/i386/pci/pcbios.c
. Použije se až jako poslední možnost, když ostatní selžou.
3. Pomocí namapování PCI konfiguračního prostoru do paměti. Implementováno v arch/i386/pci/mmconfig.c
. Pokud je povolený, tak je tento způsob preferovaný. Vyžaduje, aby se Linux dozvěděl, na jaké adrese se ten prostor nachází. Řekne mu to ACPI BIOS tabulkou MCFG. Rozšířený konfigurační prostor u PCI Express je dosažitelný pouze tímto způsobem.
Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Samozrejme, toto co jsem psal vyse uvadi Nvidia ve svem README (bod zname chyby) u jednoho z ovladacu. Tudiz vi, ze nektere jeji produkty nepracuji s jadrem dobre tak jak by mely, zda to opravi Nvidia (asi tezko, pokud pouziva nejake "nestandardnosti") ci LKLM je uz vec druha.Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Proto je LKML tím správným místem, kde chybu diskutovat.O tom nepochybuji, sam jsem nekolik chyb nahlasil...
Používá se pro některé fičury, které má PCI Express oproti PCI navíc: