Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Když se sejde několik linuxáků, zpravidla se dříve nebo později strhne (naštěstí jen slovní) válka o to, která že distribuce tučnáka je ta "nej" a "prostě super".
Vzájemně se pak trumfují funkcemi, nedostatky, vychytávkami... prostě features té které distribuce. Je to jako s politickými stranami či lépe jako s fotbalovými kluby. Pokud někdo nějakou naši milovanou distribuci kritizuje a haní, pak evidentně jen proto, že je to naprostá lama (rozuměj debil) a vůbec tomu nerozumí.
A většinou je to taky pravda, protože jen málokdo se odhodlá blíže zkoumat útroby jiné než té své. Asi jako u ženských. Přednosti a chyby známe nejlépe u svých milenek a manželek. A i když možná sem tam zašilháme po nějaké jiné, tak k trvalé nevěře nebo dokonce rozvodu se rozhodne rozumný člověk až po zralé úvaze, jestli vůbec.
Jen proto se asi zažraní RedHat fandové drží podivnosti jménem Fedora. Spíš už chápu příznivce Debianu, protože ten je aspoň dostatečně šíleně hardcore, podobně jako Slackware. Zato má jeho komunita pověst soukromníků a nerudů, co vám neporadí. To se teď trochu spravilo tím, že Knoppix, celosvětově proslulé live-distro, je právě z Debianu, takže si člověk dokáže představit i jak vypadá Debian, když funguje.
Třeba říct, že jsem proti RedHatu i Debianu osobně zaujatý, protože RedHat 6.2 byl první linux, který jsem nainstaloval a vůbec nepochopil a Debian se mi odmítl nainstalovat vůbec — může za to nějaká beta instalátoru, ale i tak to ve mně zanechalo nepříjemný dojem.
Výběr linuxové distribuce je totiž záležitost veskrze iracionální a mnohdy analogický výběru životního partnera. Někdo to zkrátka rád horké... a někoho láká raději solidnost. Ale jak to s tou vaší vlastně je, to poznáte většinou až když je pozdě na výměnu.
Svůdcem mohl být kamarád (kamarádka???), co vám to svoje distro přinesl (dokud se osobně nepřesvědčím, že se s linuxem perou i zástupkyně něžného pohlaví, tak budu psát sexisticky) a vnutil. Nebo třeba tabulka rozšířenosti distribucí mezi obyvatelstvem, to když máte Mandrake alias Mandrivu. Nebo je to také věkem, to když vám na strojích stále visí klobouk, ať už ten původně rudý či v přebarvení za modrou buřinu, který vedl takové tabulky v minulém století. Terráristi letí zase na zeleného chameleóna SuSE a ačkoliv se podobné havěti neštítím, tak fakt nevím, co na tomhle neohrabaném distru jeho příznivci vlastně vidí – kromě nepodstatné maličkosti, že zřejmě funguje.
Pokud máte spíše dobrodružnou povahu a nerad se necháváte přesvědčovat od kohokoliv, tak vás třeba chytí za srdce při náhodné zkoušce přátelské pomrkávání svůdného bootování instalačního CD, jako mě u Gentoo. Barevně řádková detekce hardware, to je jako když vám ženská ukáže nenápadně postupně okraje každého kousku svého atraktivního prádla.
Když se pak zastaví a mrkne promptně, že se na ni musíte podívat blíž sami, kdo by se v tuhle chvíli nenechal zlákat, ať je to dobývání náročné jak chce! Naopak když vám franzouzská dračice vyrve hned na začátku skoro všechnu iniciativu z ruky a nechá vás jen přihlížet a sem tam nepatrně nasměrovat to její sebeukájení automatikou, to jen předzvěst toho, jak s vámi ta potvora bude v partnerství zacházet. Tak na to pozor.
Vůbec možná vypovídá výběr linuxové distribuce spíše o člověku než o operačním systému? Do příštích tabulek rozšířenosti linuxových distribucí bych navrhl zjišťovat u majitelů distra také znamení zvěrokruhu a nepochybuji, že to přinese zajímavá rozložení. Ještě zajímavější by asi byl pohled do psychoanalytické složky dotyčných, ale lidi zabývající se linuxem nemívají obyčejně psychoanalytiky. Už mají to svoje distro :)
Tiskni
Sdílej:
Vodnář, CentOS
Zajimave je, ze krome "technicko-filozofickych vad" se na znechucovani Gentoo zacinaji podilet jeho uzivatele, kteri na nej nevahaji nekriticky pet chvalu v kazde diskusiJa naopak skoro v kazde diskusi ctu O TOM, ZE uzivatele Gentoo nekde porad nekriticky peji chvalu... mam dojem, ze je to spis dalsi vseobecne rozsirena povera (= dogma) :P Rozhodne se Gentoo neoslavuje vic nez ostatni distra :)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
IMHO: rekneme si na rovinu, ze to nejsou ty prave distribuce pro seznameni, instalaci a pouzivani zacatecnikempo svych zkusenostech bych rekl, ze prave jo. jak vyse psano, muze to zvladnout s trochou snahy i cvicena opice, na druhe strane kvuli tomu musi vstrebat spoustu uzitecnejch veci o fungovani linuxu, at chce nebo ne. takze idealni vyukovy distra... (aspon Gentoo, dalsi dve neznam zblizka) jestli myslis takovy ty zacatecniky, co je jim prakticky jedno, ze jejich pocitac ma nejakej OS, tak pro ty ne, to je fakt, ledaze jim to nekdo nainstaluje (a spravuje) tak, aby to mohli JEN pouzivat.
Znamení Panny. Používám Mandrakea, Mandrivu a Ubuntu. To je zajímavá analýza
Manžel je ve znamení Býka a používá : Red Hat, Mandrakea, Mandrivu a teď je blažený z Ouantianu.