Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Trochu jsem se zamyslel, proč vlastně používám GNU/Linux. Zde jsou důvody, proč ho používám:
Určitě bych našel víc důvodů, proč GNU/Linux používám, ale myslím, že všechny tyto důvody úplně stačí. Dobrou noc.
Tiskni
Sdílej:
Ještě bych dodal jednu velmi důležitou věc: V GNU/Linuxu (jakožto v Unixu) je všechno soubor. Což je parádní věc.
To je to co považuji u operačního systému za samozřejmost. Křišťálová kole registr u MS-Windows je hrůza dobrá pro vědmy (navíc s POMOCNÍKEM). Přiznávám, že jsem starší generace užívající UNIX (HP-UX, IRIX SGI, dnes Linux Novell-SUSE) od 80tých let, dnes bezpečák IT.
OS MS-Windows pro kancelářskou činnost s Wordem je plně postačující. Na profi nasazení z pohledu bezpečnosti (a stability) bych nehlasoval, ikdyž jsem absoloval systém školení na MS-WIN-server.
V GNU/Linuxu (jakožto v Unixu) je všechno soubor.Všechno ne. Něco je adresář anebo socket a ty souborovou reprezentaci nemají
open()
.
…the Linux philosophy is 'laugh in the face of danger'. Oops. Wrong one. 'Do it yourself'. That's it.Ale jako hlavní bonus Linuxu bych uvedl: Je transparentní, vím co se _právě teď_ děje a jsem schopen s tím kooperovat
No možná bych to ještě trochu upřesnil. Pokud nebude uživatel Windows dodržovat ani elementární bezpečnostní pravidla a nemá antivir, tak je Windows pro šíření virů a jiného balastu platformou přímo ideální. Což se o Linuxu tvrdit nedá. Aby ste si něco takového nainstalovali, tak se musíte opravdu hodně snažit, a už z principu to Linux moc dobře neumožňuje.
V Linuxu neexistuje žádný ActiveX a o těch pár virech nemá cenu se ani zmiňovat. Vzhledem k rozšíření Windows si troufnu tvrdit, že Windows nepoužívají jenom lidé, kteří o různých nebezpečích mají alespon základní představu, ale i blondýny a sekretářky co skočí na první špek na internetu.
Nevěděl jsem, že k tomu abych se mohl k něčemu takovému vyjadřovat, tak musím být erudovaný specialista, který má pod kontrolou x pracovních stanic s Win . Svá tvrzení se tedy ještě pokusím podpořit několika imaginárními příklady:
Náš imaginární Franta nepracuje nejen pro firmu Pat a Mat & Ajeto s.r.o, ale používá počítač i doma třeba s XP home. Frantu ani náhodou nenapadne, aby si na správu svého počítače povolával/platil nějakého správce či admina. Frantovi to taky přece jenom občas nedá a na nějaké ty vlnící se kozy (pardon ) na internetu občas klikne. Lojzovi odnaproti se zase líbí skvělé freewarové prográmky ve stylu Windows Vista, slibující skvělé funkce a plné nádherných ikon. Tyto prográmky pod svým krásným vzhledem ukrývají často různé špionážní funkce a hijackery atd. Čemu se díky takovému počínání Franta s Lojzou vystavují, je asi každému jasné a bez použití různých antivirových, anti-spyware, anti-malware a bůhvíco ještě se Franta s Lojzou rozhodně neobejdou. Navíc Lojza si libuje, jak mu to krásně šlape a co krásného si nainstaloval. Systém Windows mu to bez asistence různých pomocných programů bez reptání umožní. V Linuxu takto instalovat programy nelze, protože to už z principu není možné, k tomu jsou určeny balíčkovací systémy.
Soused Pepa, který používá GNU/Linux na tom bude o poznání lépe. Nejenže bude moci s klidným svědomím používat obrovské množství kvalitních volně dostupných programů, ale může i klidně usínat s vědomím, že jej nikdo nesleduje z Redmondu, jestli používá legální software. Pepa sice tomu až tak nerozumí a přehrabování ve zdrojových kódech nepatří k jeho koníčkům, ale může jej uklidnit fakt, že to dělá spousta dalších jiných lidí s dobrými úmysly.
Mě na vašich názorech především zaráží to, že tady dáváte jasně najevo, jak je používání antivirových a jiných pomocných programů pod Windows zbytečné. Kdyby tomu tak bylo, tak by asi firmy jako Norton, McAfee nebo Grisoft přišly brzo na buben. Neberu vám vaše zkušenosti se správou Windows, ale takto paušalizovat/globalizovat tuto problematiku asi nelze. Nejsem taky rozhodně žádný GNU/Linux fundamentalista, co všude pobíhá s tučňákem na dresu a výběr OS je podle mě pořád abych tak řekl hlavně záležitostí znalostí/zkušeností a stavu peněženky každého jednotlivého soudruha. Moje názory nejsou žádné FUDy, ani omílání nějakých frází. Za tím, co jsem uvedl v prvním příspěvku si stojím a z mého pohledu představuje Linux pro běžného uživatele mnohem méně rizik. Další otázkou a to už zcela na nové téma je to, zdali by se Franta s Lojzou neměli přece jenom přehodnotit své chování a v tomto oboru se trochu vzdělat. Frantovi s Lojzou to bude myslím i nadále jedno a budou dále provozovat své XP home s krásnými vzdálenými vylepšeními. Tak a to už by stačilo
:D tak to jsem opravdu rád, že si rozumíme . A když už jsem u těch stupidních a didaktických příkladů, tak jsem ještě na jeden zapomněl:
Arnošt z vedlejší ulice má hluboko do peněženky, a tak si sem tam ocrackuje nějakou tu hru anebo Photoshop ( sice umí nakreslit ve Photoshopu tak maximálně čáru, ale musí jej bezpodmínečně mít, protože jej mají i všichni známí z ulice). Arnoštovi už ale uniká, že se tím dopouští nelegálního chování a že pro tyto účely může použít i jiné kvalitní náhrady. Že si společně s crackem na Need for speed nainstaluje Arnošt i nějakou tu potvůrku typu MyDoom nebo Armaggedon o tom už Arnošt tolik nepřemýšlí, anebo nechce vědět.
Narozdíl od Arnošta používá Pepa Gimp a tak se ničeho nelegálního nedopouští a žádné cracky stahovat nepotřebuje. Pepu nečeká MyDoom ani Armageddon.Pepa si je vědom toho, že mu na jeho běžné potřeby tento program bude dlouho postačovat.
Tak už jsem to s tou kreativitou trochu přehnal a tak du přijít na jiné myšlenky a na pivo
Proto ten příklad s plynem, ten si také nikdo (DOUFÁM!!!) nespravuje sám (protože tak nějak každý ví, jak je to nebezpečné).Promiň, ale stokrát radši bych vyměňoval plynoměr s cigárem v hubě, protože mi to přijde mnohem méně nebezpečné, než dělat software pod Windows. Já se u toho vždycky tak neskutečně rozčílím, že mi musej málem volat záchranku. Já v nich fakt dělat nemůžu. To fakt nejde.
Bohužel nejen na stránky s pornem a warezem. Občas holt i nějaký webshop podlehne napadení crackerem/skript kiddie který využije neopravené známé chyby a ve výjimečných případech umístí virus který má šanci zavirovat prohlížeč (neaktualizovaný).Na to nemusite ani lezt na web. Nekolikrat se stalo, ze nam nekdo poslal zavirovany DOC nebo XLS (a strasne se pak divil, ze mu to milserver vratil zpet) a jednou jsem nasel jakousi potvurku i na flashdisku, na kterem se nesli veci do tiskarny.
Existuje ale i spousta běžných uživatelů kteří o tom nemají ani potuchy a klidně si nějaký ty balasty bez mrknutí oka nainstalujou.
To není chyba Windows, to je chyba uživatele. Pokud si koupím auto, které sice není bez chyby ale je dostatečně dobře použitelné, pošťourám se v motoru přestože tomu nerozumím a vyjedu na silnici, přestože neumím řídit a neznám pravidla, tak to asi dopadne špatně. A bude to moje chyba.
Na druhou stranu s počítači se přesně takto mnoho lidí chová a že špatně skončí je podle nich chyba někoho jiného...
Souhlasim s autorem, shrnu to po svém: mam k dispozici slušnou nabídku programů, co mam v noťasu, do toho je každýmu buřt, buď jsem zaplatil, nebo je to free. Líbí se mi elegance a principiální jednoduchost, dneska jsem konečně vyhodil gtkterm a začal používat screen /dev/ttyUSB0 (příklad). Mam perspektivu, že s aktualizací mi zůstane systém použitelný. Přijde mi systém dost přehledný.
No, uvítal bych ve zdrojákách více dokumentace, poznámek.
A proto se ujmul na Linuxu emacs a open office. Zejména populární emacs je klasických příkladem malého úzce specializovaného programu.Uživatele emacsu jsem ještě ani osobně nepotkal (nebo o tom nevím). A na obrovitost OpenOffice.org se běžně nadává.
Windows se mezinárodní standardu - Unicode držela mnohem mnohem dříve, než Linux. Ono je totiž kompletně na Unicode postavené, což se o Linuxu říci nedá.Na zmršeném UCS-2. Co je na Linuxu neunicode?
Ani úrovně dokumentace MSDN Linux nedosahuje, a bohužel na Linuxu se velmi často musíte uchyloval k reverse engeneeringu jako k nouzi ze ctnosti, což jinde nemusíte.Zajímalo by mě, v jaké oblasti je to zpětné inženýrství třeba.
Na zmršeném UCS-2.Tak uz UTF-16. To je snad ta nejhorsi mozna varianta.
Na zmršeném UCS-2. Co je na Linuxu neunicode?
Windows, stejně jako Java implementovali Unicode velmi záhy přesně tak, jak to Unicode consortium vydalo jako standard - tedy 16-ti bitové znaky. Windows je Unicode od základů, Linux bohužel pouze nalepil na ANSI utf-8 nálepky, takže to nějak funguje.
Zajímalo by mě, v jaké oblasti je to zpětné inženýrství třeba.
Pokud jako vývojář potřebujete procházet zdrojové kódy systému, nebo základních knihoven, abyste zjistili základní informace o funkci, pak je to špatně. Pokud nestačí pro používání API samotná dokumentace, pak je to špatná dokumentace. A to v případě Linuxu velmi často nestačí.
Vůbec uvádět Linux jako příklad báječné dokumnetace je docela dost drsný ironický humor. Dál to raději komentovat nebudu.
Linux bohužel pouze nalepil na ANSI utf-8 nálepky, takže to nějak funguje.Pokud není zmršená aplikace, tak to funguje velmi dobře
Pokud jako vývojář potřebujete procházet zdrojové kódy systému, nebo základních knihoven, abyste zjistili základní informace o funkci, pak je to špatně. Pokud nestačí pro používání API samotná dokumentace, pak je to špatná dokumentace. A to v případě Linuxu velmi často nestačí.Tak na to jsem zatím narazil jen jednou a bylo to u nějaké málo používané metody v GTKmm, jinak zatím bylo vše dokumentované skvěle.
Pokud není zmršená aplikace, tak to funguje velmi dobře
Ono nějak tak všechno funguje dobře, pokud to není zmršeno.
Tak na to jsem zatím narazil jen jednou a bylo to u nějaké málo používané metody v GTKmm,
Myslíte u něčeho, co není specificky linuxové, protože totéž mohu používat i jiných OS? Až budete mít hodně Linux specific věci, budete na tom hůř.
Tak to už je naprosto absurdní. Zatím jste nejmenoval nic a jen uhýbáte.Tak na to jsem zatím narazil jen jednou a bylo to u nějaké málo používané metody v GTKmm,
Myslíte u něčeho, co není specificky linuxové, protože totéž mohu používat i jiných OS?
Až budete mít hodně Linux specific věci, budete na tom hůř.
ioctl()
volání. Toto je dobrý příklad jak absence dokumentace, tak i chybného návrhu v Linuxu.
ioctl()
operací není zdokumentováno. Dokumentace k procfs je značně zpožděná za aktuálním jádrem (což často znamená, že nesedí formát souborů), dokumentace sysfs prakticky chybí. Přitom toto jsou dvě zcela klíčová rozhraní jádra.
No, ve věcech napojených na jádro to asi vázne.Ale to je třeba celá standardní knihovna!
Ale to je třeba celá standardní knihovna!Ehm, tady ale vidím problém jen u typicky jaderných záležitostí, se kterými se drtivá většina programátorů nesetká.
Toto je snad věc programu, ne?
Ano, je. Jenže autoři těch programů na to zhusta z vysoka kašlou. Ne tak pod GNU/Linuxem.
To jaksi není potřeba...
A teď tu o Karkulce.
...jenom jsem se chvíli pohyboval okolo pár lidí, kteří udělali na českých herních překladech obrovské množství práce.
Taky, taky. Jenže ta jejich organizovanost byla úděsná.
Pokud jde o tu holku v červeném, no, chceš popírat existenci jednotné terminologie na Windows?
V MS Windows ani ne, ale což takhle SW pro MS Windows?
Je velmi dobře zdokumentovaný. Existuje spousta HOWTO dokumentů, manuálových stránek...
No ak nehovoríme len o linuxe samotnom ale ako celku (teda rôzne programy ktoré pod tým bežia) tak žiaľ musím povedať, že dokumentácia je čím ďalej tým horšia. Doteraz som napríklad nedokázal nakonfigurovať xorg a hal kvôli tomu, že k tomu neexistuje absolútne žiadna dokumentácia a jediný spôsob ako niečo nájsť sú útržky jednotlivých konfiguračných možností v mailing listoch alebo v zdrojových kódoch. Podobným príkladom je napríklad BOINC konkrétne dokumentácia k xml-rpc. Fakt milujem dokumentáciu typu: "táto funkcia tu je a ak chcete vedieť podrobnosti pozrite sa do zdrojových kódov". No teda vlastne aspoň viem dôvod prečo sú šírené zdrojové kódy :D
Prosím nebrať ako kritiku linuxu, žeriem všetko čo linus napísal od niektorých hlášok až po GIT ;)
Doteraz som napríklad nedokázal nakonfigurovať xorg a hal kvôli tomu, že k tomu neexistuje absolútne žiadna dokumentácia a jediný spôsob ako niečo nájsť sú útržky jednotlivých konfiguračných možností v mailing listoch alebo v zdrojových kódoch.Nevim jak u halu (nepouzivam ho), ale u XOrg jsem nemel s dokumentaci zadne potize - vsechno, co jsem potreboval, bylo popsane v man strankach, na webu jsem hledal jen priklady funkcnich vicemonitorovych kofiguraci.
-pravidlá pre myši `-špecifické pravidlá pre myš A `-špecifické pravidlá pre myš Bje hotová. Takže je možné jednoducho nadefinovať aby všetky myši mali nejaké spoločné vlastnosti, potom pridať vlastnosti pre myš A (povedzme trackpoint, teda emuláciu kolečka, nastavenie citlivosti) a pre myš B (povedzme, že len nastavenie citlivosti pretože má dosť vysoké rozlíšenie). Jediné čo mi k tomu chýba je pár riadkov typu:
input.xkb.layout = XkbLayoutŽiaľ nie všetky voľby sú takto ľahko odhadnuteľné takže zatiaľ mi neostáva nič len hrabať sa v zdrojákoch. To by ich fakt zabilo keby dali tých pár riadkov niekde na web (nemyslém do mailing listov) aby sa to dalo podľa toho nakonfigurovať?