Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Při provozu webových aplikací (i tě nejjednodušších, založených většinou na PHP) někdy nastane situace, že něco nefunguje, jak má. Nelze se připojit na databázi, nelze přečíst nebo zapsat nějaký soubor, kvůli špatně ošetřenému vstupu něco spadne, nějaký útočník se usilovně snaží vloupat do aplikace apod. Tehdy se hodí nějaká metoda rychlého sdělení, že něco není v pořádku.
Běžně se používá informování e-mailem. To je sice dobrá věc, ale někdy nemá dostatečnou rychlost nebo účinnost. Např. v situacích, kdy člověku chodí větší množství mailů a čte je dávkově, může řešení neodkladného problému nabrat slušné zpoždění.
Lepší řešení přináší instant messaging, a to právě proto, že je instant, tedy rychlý. Pokud je příjemce on-line, dostane hlášení o problému nejpozději v řádu vteřin. Zvlášť vhodnou technologií je - díky své otevřenosti - XMPP. Stačí si najít vhodnou implementaci v potřebném jazyce a použít ji pro daný účel.
Pro hlášení problémů v PHP (hlavně ohledně komunikace s databázemi) používám velice jednoduchý skript, který umí poslat zprávu na určenou adresu sítě Jabber. Skript pro svoji činnost využívá třídu Class.Jabber.PHP (k dispozici pod GNU GPL) od Nathana Fritze a dalších lidí. Třída toho umí mnohem víc, prakticky celou základní klientskou funkcionalitu. V kódu třídy se sice momentálně nacházejí nějaké chybky (mám v plánu je nahlásit), ale i tak je dobře použitelná. Možná někde existuje něco lepšího pro XMPP v PHP, zatím o tom ale nevím.
Kdo má zájem, nechť si třídu i můj miniaturní skript stáhne, případně upraví k obrazu svému (aby to např. posílalo do chatroomu). Snad je ze zdrojáku vše dostatečně patrné. Nejlepší je kombinovat toto jabberské hlášení s e-mailovým - s tím, že po Jabberu půjde jen stručná hláška, kdežto v mailu budou podrobnější informace.
UPDATE: Kdo narazil na problémy s fungováním přes jabber.cz, nechť použije opravenou verzi třídy - je v balíku se skriptem.
Tiskni
Sdílej: