Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Před chvílí na mě vznesl dotaz kámoš: "jestli lze XP nativně pomocí vmware bootovat z fyzické partition.." Přitom mě napadlo kolik z vás asi také provádí taková systémová harakiri. Já jich absolvoval již několik. Zkušenost mám takovou, že když jsem naposled přeoperoval linux ze stroje s inteláckou deskou a procesorem na desku od via s athlonem tak problém nebyl, zatímco win tuhle "výměnu duší" nějak nezkously a navzdory infůzím inteláckých driverů dodnes mlčí jako ryba. No mlčí.. prakticky jsou u ledu (tedy zakonzervované na jednom z disků) protože telka bez zvuku jaksi nebyla ono a místo toho inteláckého stroje už mám svůj hp6125 s ATI a Turionem64. Takže díky telce - ač nerada - i naše mamča vzala linux na milost.
Již tradičně se nadává na to, jak úřady upřednostňují místo open source produkty pro MS Windows. Zamysleli jste se někdy proč?
Včera odpoledne, když jsem z naší nory vyjel do toho parného letního dne, jsem hned za rohem úřadu zmerčil malou holčičku, co měla u chodníku improvizovaný pultík a na něm vyloženo "zboží". MOhlo jí být tak deset? Nevím, ani nevím kdo jí podsunul ten nápad prodat své hračky a různé drobnosti, protože něco podobného jsem zatím viděl pouze v amerických filmech (např. ve filmu "Ghost World"). Taky nevím na co chtěla penízky použít, zda na koupi jiné hračky, nebo dávky perníku? Je mi to fuk. Každopádně mě, když jsem šel kolem, oslovila zda si nechci něco koupit.
Ve svém minulém příspěvku jsem se pokusil upozornit na možnost konverze postscriptových dokumentů do formátu DJVU a jen velice zběžně jej představil jako formát podobný co do funkčnosti formátu PDF. Shodou náhod kolega obdržel k připomínkování návrh direktivy o doporučených formátech pro výměnu dat, která doporučuje ODT formát pro dokumenty které nemají konečnou revizi a PDF pro dokumenty které jsou již uzavřené.
Vzhledem k tomu, že PDF dokumenty lze bez problému převést na DJVU vcelku o nic nejde, ale proč ještě převádět PDF do nějakého DJVU? Podotýkám že smyslem zápisu není pohanět formát PDF, spíše zdůraznit přednosti formátu DJVU tam, kde má PDF slabiny.
V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:
Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...