Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tak nám pana ministra osvítil svatý Lenin a napadlo jej, že by se mohly regulovat i tržní nájmy. Nádhera. Tahle vláda se pyšní přídavkem socialistická, a to právem. Přál bych si, aby se Škromach odstěhoval do Vietnamu či Koreje, tam mu budou lidé rozumět.
Jestli mají KDU-ČSL a US v sobě aspoň zbytky cti, měly by okamžitě z vlády odejít. ČSSD je v totální krizi a bezkoncepčně předhazuje vzájemně si odporující návrhy. Je jasné, že vláda do konce své existence už nic zásadního neprosadí. A už vůbec ne řešení krize zdravotního pojištění a důchodového systému. Bohužel je na první pohled jasné, že blaho země a jejich občanů je pro ministry a koaliční partajníky až na posledním místě. Ach jo. Asi si takovou vládu skutečně zasloužíme.
Nebojte, jen na úrovni firewallu. Pokud jste před půlhodinou brouzdali na abíčku, jistě chápete proč. Zase si někdo hrál s mirrorovacími nástroji.
To je asi téma dnešní nové verze. Jejich smyslem je příprava pro automaticky vyprazdňovanou frontu zpráviček (požadováno Robertem) a omezený RSS kanál zpráviček (jen kategorie a prvních deset slov).
Pak jsem ještě opravil chybku v přidávání anket, nová URL /hardware a /drivers, plus dopsal na tu stránku o hardwaru, k čemu tato sekce slouží. Její filozofii. A také vytvořil odkaz na procházení hardwarových záznamů dle času poslední změny. Prý mám na tu stránku ještě přidat čas té změny. No, uvidíme :-).
Tomáš Weigel nám nakreslil tři drobné ikonky, které budou symbolizovat,
zda je diskuse uzamčena , vyřešena
nebo zda ji
sledujete
monitorem. Pokud se diskuse zvrhne v hádku a nic zajímavého nepřináší, mohou ji administrátoři uzamknout, takže nikdo už nemůže vložit nový komentář. Sledováním je míněn AbcMonitor, který rozesílá emaily v případě vložení nového komentáře uživatelům, kteří chtějí být v obraze.
Dneska jsem po mši zašel na farní kafe. Vzhledem k věkovému průměru se mi tam před tím nechtělo, ale zjistil jsem, že i mezi důchodci se můžu seznámit s velmi zajímavými lidmi. Například s paní Hildou Hojarovou-Čihákovou.
Yeti byl tak hodný, že upravil SimpleFormatRenderer, který má z úkol doplňovat nové odstavce do komentářů (které neobsahují značky P nebo BR). Jeho změna spočívala v detekci značky PRE a udržování kontextu, zda jsme či nejsme v této značce. Výsledkem je, že prázdné řádky v PRE nebudou chybně konvertovány na značku P. Díky.
Záreveň jsme nasadil i novou verzi Rome, kterou mi na míru vytvořili jeho vývojáři ;-). Pokud jde o čtení XML souborů, chovali přesně dle specifikace, která vyžaduje, aby HTTP server specifikoval kódování XML souborů už v hlavičce. Naštěstí jsem je přesvědčil, že realný svět je jiný a tak má teď přednost kódování v prologu XML.
Poslední změnou byla oprava news a mail rozhraní diskusního fóra, kdy se přestaly rozesílat otázky do fóra. Chodily jen odpovědi. Upozornil Michal Cihař.
Na začátku listopadu jsem si koupil bezdrátovou klávesnici a optickou myš Logitec. Pohodlná a šikovná věc, ale rozvržení kláves je hrozné a nemůžu si na něj zvyknout. Ale to jen tak na okraj. Když jsem ji kupoval, ptal jsem se na výdrž a projevy blížícího se konce baterií. Měly být pozvolné.
Nebyly. Uprostřed výběru z menu najednou myš přestala reagovat. Nejdříve jsem myslel, že mi zatuhlo KDE, nicméně klávesnice fungovala. Zkoušel jsem myš resetovat, zablikala na mně svým červeným očkem a pak zhasla.
Pro zajímavost uvádním, že v myši byly baterie Duracell Mar 2011 od výrobce. Vydržely dva a půl měsíce. Teď jsem si narychlo koupil Sony Stamina Power plus, uvidím, jak dlouho vydrží.
kryogenix.org vypadá moc dobře. Asi by stálo za to podobně zobrazovat zápisy. Také se mi líbí to okno, které se zobrazi, najedete-li nad ikonku vlevo. Velice efektní.
S malou radou od Michala Krauseho z roota jsem opravil výstupní kódování našich RSS kanálů. Teď jsou skutečně v UTF8. Nicméně obecně problém vyřešen není, protože Rome nastavuje automaticky XML prolog na UTF a ignoruje proměnnou encoding.
Přímo do Rome jsem napsal záplatu, aby neignoroval kodování v XML prologu. Tudíž čtení RSS též začne brzy fungovat. Hned jak jej časovač opět spustí, což bude někdy ráno.
Dále jsem opravil pár chybiček v šablonách, které plnily logy. Přidal jsem i Slashdot a OpenOffice.cz do rozcestníku. Vypadá to, že někteří pavouci ignorují robots.txt. Holt nezbyde mi nic jiného, než brzy přepsat hlasování tak, aby fungovalo jen pro přihlášené uživatele.
V neposlední řadě jsme se domluvili s Honzou Bartošem na tom, že nám pomůže vytvořit FAQ z diskusního fóra. Přeji mu hodně úspěchů a držím palce, ať se mu to povede. Dobře udělané FAQ dokáže být nesmírně užitečné.
Knihovna Rome je opravdu skvělá a tak jsem s ní přepsal veškeré RSS našeho portálu. Čtení i zápis. Zároveň jsem tuto podporu dost výrazně zrefaktoroval. Konečně se mi ten kód líbí.
Právě si hraju s knihovnou Rome, která umí číst a generovat RSS a ATOM ve všech formátech. Chová se přesně tak, jak jsem si vysnil. Má jednotné API nezávislé na verzi či formátu, zvládá více formátů jak při čtení, tak při zápisu, je elegantní a maličká a ke všemu je zběsile rychlá!
Při sledování mediálních výkřiků Standy Grosse a jeho party mě nic jiného nenapadá. ČSSD se chová jako totálně dezorientovaný člověk. Neustále něco vykřikuje, každý den mění názory. Jeden den tvrdí, že položí život za bezplatné zdravotnictví, druhý den zařazuje ošetření zubů mezi komerční připojištění. nejdříve plánuje milionářské daně a majetková přiznání, teď soupeří s ODS o to, kdo navrhne nižší daně. Když konečně přizná, že důchodový systém se řítí do záhuby a navrhne (aspoň) vyšší důraz na spoření občanů na důchod, tak za týden chce zrušit odečitatelné položky u penzijního spoření a životního pojištění.
Před nějakou dobou jsem se snažil eliminovat počet diskusí tím, že nešlo zadat dotaz do fóra dříve, dokud jste nepoužili fulltext. Spousta lidí tuto proceduru nenáviděla a je diskutabilní, zda měla účinek. Takže jsem vrátil původní stav a hledání není prvním krokem procesu zazádvání dotazu.
Dále jsem napsal a přidal nápovědu, jak formátovat komentáře. Zobrazuje se jako pravý sloupec, což se některým lidem nelíbí. Přidal jsem i javascriptová tlačítka s nejčastějšími HTML značkami.
Nic zásadního, ale importovala se tam neexistující knihovna s makry, takže jsem ji doimplementoval. Také jsem včera napsal dokument o PDA a RSS kanálech, které poskytujeme. Lidi si stěžovali, proč nemáme verzi pro PDA. Teď už ji snad naleznou lépe.
Jinak jsem večer nic neudělal, protože jsem po návratu z práce usnul. :-)
Jak tak koukám, vypadá to, že linuxzone si dopřává zimní spánek. Poslední článek je z 21. prosince. To mi bylo ještě 28 let. Letos mi tedy už bude třicet. S abíčkem jsem pod názvem Linux hardware začínal ještě na výšce, asi ve 23 letech (jestli dobře počítám). Toto letí.
Přesunul jsem pár odkazů na stránce zobrazení diskuse do vnořeného pravého sloupečku. Mohlo by to tak být přehlednější.
Dosud si řeším generování RSS vlastní primitivní třídou. Ale není to ideální, podporuju jen jeden typ RSS (sám nevím, která verze to je), mívá to asi chyby (viz problémy ve ThunderBirdu) a vůbec. Lepší je používat cizí knihovnu s mnoha uživateli a aktivním vývojem.
Právě jsem nasadil všechny změny, o kterých jsem tento týden psal. Přidal jsem pár drobných oprav, ale už jsem zapomněl, o čem byly, takže asi nic důležitého.
Opravil jsem pár drobných chybiček a doimplementovat lámání zápisů. Limit je nastaven na stopadesát slov, což odpovídá zhruba třem odstavcům textu. U zápisů se inkrementuje čtennost, jen pokud je zápis zobrazen celý. Takže u zlomených zápisů se hodnota zvětší jen na stránce tohoto jednoho zápisu, nikoliv při zobrazení perexu.
Když jsem dělal to lámání, napadlo mě, že by bylo fajn mít tlačítko, po jehož kliknutí se do editačního pole vloží značka rozdělení zápisu. A když už jsem to měl, proč něco podobného neudělat pro časté HTML tagy? Psát HTML je pěkná otrava, krajně neergonomické. Takže udělám i tlačítka pro italic a bold a přidám je i ke komentářům u diskusí.
Rádi bychom zobrazovali ve výpise článků obrázky. Ať je to o něco živější, barevnější. Ale máme s Robertem spor. On by to chtěl zobrazovat jen a pouze u prvního článku na titulní stránce, ja zase u všech. Mě se tento obrázek líbí, mu se zdá přeplácaný. Jaký máte názor vy?
Právě jsem dokončil vyhledávání v pojmech ve slovníku a v zápisech v blogu. Šlo to překvapivě snadno a rychle. Někdy během víkendu to nahraju na server. Rád bych ale před tím napsal dělení blogu a RSS.
Kromě nasazení lepšího slovníku do praxe jsem dneska stihnul ještě udělat pár změn. Za prvé je teď možné určit typ požadavku na administrátory. K dispozici jsou čtyři možnosti: hlášení chyby, námět na vylepšení, návrh ankety a problémy s účtem. Mohlo by to být přehlednější a třeba to některým méně chápavým lidem napoví, že ten formulář neslouží na všechno. Také jsem vytvořil novou roli administrátor požadavků, který smí spravovat požadavky. Dosud jste na to potřebovali roota (ne systémového, samozřejmě).
A za druhé jsem přidal zobrazování cesty k aktuálnímu objektu i v blogu. Takže teď byste měli vidět na řádku s uživatelskými údaji i zobrazenou cestu k tomuto zápisu. Ovládání blogu tak bude zase o něco pohodlnější.
Chtěl bych se s vámi poradit, jakým způsobem mám napsat dělení zápisu.
Představte si tuto situaci: chcete napsat dlouhý zápis. Třeba popis instalace nějakého softu. Zabere to mnoho odstavců a tedy místa. Takže chcete, aby se třeba jen první odstavec zobrazoval mezi ostatními zápisy, zbytek byl dostupný až na stránce toho jediného zápisu (po kliknutí).
Jak to ale zadávat? Vidím dvě možnosti.
Výhodou první varianty je intuitivnost, druhá zase více šetří místem a nemusíte na začátku uvažovat, jak text rozdělíte. Prostě pak někam vložíte značku. Jak to tedy mám udělat?
Dlouho žádaná změna je tady (respektive na mém domácím PC) - ve slovníku už nebudou žádné duplicity! Dosud jsem zobrazoval podobně je u hardwaru nejnovější záznamy, teď hledám položky. No, to asi nikomu z vás moc neřekne, výsledkem ale je, že budou zobrazeny všechny pojmy bez duplicit. A dokonce i setřízené dle abecedy podle jména pojmu. Navíc jsem do popisu sekce přidal odkazy na Wikipedii, dík patří Jiřímu Bajerovi.
Dnešním dnem jde do žhavého testu dlouho plánovaná nová funkce Abíčka - blogy. Jsou určeny pro dvě hlavní skupiny uživatelů. Za prvé pro zkušené uživatele, kteří chtějí publikovat své zkušenosti s Linuxem, různé rady a návody. Dosud měli možnost pouze jako autoři článků na hlavní stránce, což mnohé odrazovalo. Často mi chodily maily typu: rozběhal jsem XY, kam to mám napsat. Teď moje odpověď zní - pokud nechcete napsat článek, pak do svého blogu.
Druhou skupinou jsou začátečníci. Někteří si už teď dělali z diskusí své blogy ;-). Mohou psát své pokroky s Linuxem a odkazovat se na/z diskusí. Myslím, že pak bude jednodušší jim radit, při odpovědi bude možné mrknout se na jejich blog a zjistit kontext. Co už umí, na čem uvízli, zda vyřešili staré problémy. Čtení jejich poznámek pak může být zajímavé i pro nás zkušenější uživatele, protože se budeme z jejich postesků lépe vcítit do jejich kůže. A v neposlední řadě, čtení blogů bývalých začátečníků může být poučné pro současné začátečníky. Najdou tak odpovědi na problémy, které je tíží a které se nám pokročilým zdají tak nepochopitelné.
Nicméně i když nespadáte do těchto skupin, blogy jsou zcela otevřené a můžete je vést na libovolné téma. Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.
V tuto chvíli jsem naimplementoval jen základní sadu funkcí blogů. Můžete blog vytvořit, přejmenovat, upravit vzhled, přidávat, upravovat či mazat zápisy, komentovat je a konečně procházet archiv. Yetiho učitě potěší hierarchická URL. :-) Na druhou stranu spousta věcí chybí a budu je postupně přidávat. Jedná se namátkou o
Mějte prosím pochopení, pokud narazíte na nějakou chybu. V takovém případě mi ji prosím oznamte, jakmile budu mít čas, pokusím se ji odstranit. Podobně uvítám vaše tipy a náměty, jak blogy vylepšit. Věřím, že si blogy oblíbíte a napíšete spoustu zajímavého obsahu.