Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
prijde mi hloupe protestovat proti necemu, co zatim neexistuje a ani neni jasne, jake to pripadne bude mit parametry (dedeni nebo nededeni vkladu a renty, povinnost nebo dobrovolnost, moznost vystupu, statnost nebo privatnost, investicni nastroje, daneni penze,...)Jenomže ono už je jasné, jaké to bude mít parametry. Je to výsledkem koaliční dohody, proto lze předpokládat, že to v této nebo jen nepatrně odlišné podobě projde i parlamentem. Určitě to vrátí senát, možná následně i prezident, ale sněmovna obě veta přehlasuje. Své už jsem k tomu řekl. Předpokládám, že vývoj bude takový, že se to začne realizovat, lidem bude odňato nemalé množství peněz (pozor - nebude se zvyšovat jen DPH, ale i jiné daně, např. DPPO a hlavně daň z nemovitostí, která stoupne zřejmě na čtyřnásobek!), následně se k moci dostane ČSSD a odejme lidem další peníze na to, aby to vrátila zpět do dnešní podoby. Prostě výsledkem bude skvost. Penzijní reforma je nezbytná, ale:
a kde to vyresil prechod na fondovy systemKlasický problém socialistů - nechápou, že řešení existuje celá škála. Oni prostě nemají duševní potenciál, aby pochopili, že mimo současného a Nečasovou vládou plánovaného systému existuje ještě mnoho jiných řešení.
Taky si myslím, že pouhý výrok "podle mě jsi jen moc ideologicky zblblý"To bylo jen vyjádření mého pocitu (proto podle mě). Nicméně, tento můj názor už jsi mi stihl vyvrátit. Už si nemyslím, že jsi jen ideologicky zblblý.
nevypovídá o vaší osobě hezké věci.Ať posoudí jiní. Já jsem se svým výrokem spokojený, v kontextu toho, na co jsem reagoval.
Takže se prostě nic nedozvímPodívejte, já komukoli rád vysvětlím nějaký svůj příspěvek, je-li obtížný k pochopení, ale abych něco vysvětloval někomu, kdo nepochopil absolutně nic, vše zcela obrátil a ještě mi tu blábolil o žovotě... na to nejsem zvědavý.
Jediný problém průběžného systému je změna poměru plátců a důchodců. To se dá řešit změnou parametrů systému. Jenom se do toho politikům nechce, protože je to nepopulární, tak se téhle povinnosti snaží zbavit pod falešnou záminkou, že se systém od základů hroutí. Průběžný systém, který zaručuje určitý příjem v poměru k aktuální cenové hladině, se snaží nahradit něčím, co nemá předvídatelné výnosy a celkově je to stabilní asi jako domeček z karet ve vichřici.
Penzijní fondy jsou hezká věc, dokud v nich spoří pár desítek tisíc lidí. V takovém objemu dokážou fungovat a můžou mít docela slušné výnosy. Ale nedokážou fungovat plošně pro celou populaci. Když zkusíš penzijní fondy nasadit plošně, tak výsledné vyplácené důchody budou minimálně o řád menší než z průběžného systému.
Jediný problém průběžného systému je změna poměru plátců a důchodců.Ano, jediným problémem průběžného systému jsou lidé. To máte pravdu! :)
To se dá řešit změnou parametrů systému.Nechte mě hádat - zvýšením odvodů? :)
Průběžný systém, který zaručuje určitý příjem v poměru k aktuální cenové hladiněProsím? :-O
snaží nahradit něčím, co nemá předvídatelné výnosy a celkově je to stabilní asi jako domeček z karet ve vichřici.Souhlasím.
Zvýšením odvodů. Snížením důchodů. Zvýšením věku odchodu do důchodu. -- Jedna věc populárnější než druhá. Navíc pro jejich důsledky neplatí lineární vztahy, jak si snad někteří politici myslí (nebo to tak obvykle vypadá). -- Zvýšení odvodů zhorší konkurenceschopnost nebo kupní sílu zaměstnanců. Snížení důchodů sníží kupní sílu důchodců. Zvýšení důchodového věku nepomůže, když pro ty lidi stejně není práce, nebo se zvýší nezaměstnanost. Takže nakonec nejlepší bude si na to půjčit, protože to se teď hned nijak neprojeví. Až za pár let pádem z pořádné výšky. Ale řešení nemám.To se dá řešit změnou parametrů systému.Nechte mě hádat - zvýšením odvodů? :)
Zvýšením porodnosti. Snížením průměrné délky života.Zvýšením odvodů. Snížením důchodů. Zvýšením věku odchodu do důchodu.To se dá řešit změnou parametrů systému.Nechte mě hádat - zvýšením odvodů? :)
Zvýšením porodnosti.To je diskutabilní. Prvních ~ 20 let nese vyšší porodnost jen náklady. Resp. dopravní zpoždění tohoto zpětnovazeního řízení je cca 20 let. Ale v dlouhodobém horizontu OK. Zas se ten růst nesmí nastavit moc vysoko. Kvůli tomu zpoždění a vůbec konstrukci průběžného systému ale není "samoregulace" porodnosti moc kvalitní. A pak se může stát, že pro to větší množství lidí stejně nebude dost práce. Ty parametry, které jsem uvedl, lze změnit s okamžitým efektem. A průběžný systém ty změny potřebuje, protože v jedné konfiguraci je schopen stabilně fungovat jen v případě optimální porodnosti a navíc ještě optimálního počtu lidí ve vztahu ke stavu ekonomiky. Jenže potřebné změny jsou nepopulární nebo mají sociální dopady, tak se nestabilita kompenzuje úsporami/dotováním průběžného systému. Jenže to ve čtyřletých cyklech vlád moc nefunguje.
Nechte mě hádat - zvýšením odvodů? :)I to je možné, ale spíše posunem hranice nároku (nechtěli jste se babrat s dětmi, odpočatí si popracujete o chvíli déle). Když nemá kdo pracovat a odváděl pro aktuální důchodce, tak stejně není, kdo jiný by udělal tu práci. :) Jinak ty pokusy s přechodem na fondový experiment (pod tlakem příslušných mezinárodních bankovních institucí) proběhly (pokud si dobře vybavuji) třeba v Chile a Argentině. V obou případech zjistili, že to stálo strašné prachy a nic to nevyřešilo, v prvním případě se již k průběžnému systému vrátili, v druhém na tom pracují. Háků to má i pro nás celou řadu: Buď riskujete, že tam taky za 40 let, když budete chtít nic nebude. Variantně se za to stát zaručí, takže celou legraci zaplatíme dvakrát (jednou ve spoření a jednou v odvodu na sanaci, přičemž první část bude někde v teple Kajmanských ostrovů). Český model zní jako obchodní model slibně, Pokud si nenačasujete plánované vyplácení a datum smrti docela přesně (ale to taky můžete hrát ruletu), tak by se to mohlo i slušně uživit. Chápu, že vědomí, že mé peníze "neukradne" (jak tady někteří říkávají) stát na odvodech, ale mohu si sám spořit, aby mi to pak ukradl korportání fond (ať už defraudací nebo shrábnutím "zbytku" po smrti +3 roky), musí člověka hřát u srdce. Hlasatelé krachu. Nejsem si vědom, že by se někde nějaký PAYG systém položil. Jsem si vědom, že v celé řadě zemí provozovatelé fondových loterií se smrtí (a politici, které si najali) vyvolali hysterii a mnozí jim uvěřili, že příští měsíc se penze vyplácí naposledy, pokud jim hned teď nebo nejpozději zítra nepřesměrujeme miliardy. Je to celkem klasický Markéting: vyvolat pocit mimořádně výhodné časově omezené nabídky, zítra bude pozdě, aby si to oběť nechtěla moc rozmýšlet a nezačala v tom šťourat a porovnávat.
nechtěli jste se babrat s dětmi, odpočatí si popracujete o chvíli déleAno, ti kdo nemají děti, je nemají jistě jen proto, že se s nimi nechtěli babrat... Ach jo. Typická socialistická necitlivost. Dál jsem to ani nečetl.
Kdo říkal něco o přidělování?Já. Dokonce v příspěvku, na který reagujete.
Kdo chce a nemůže, ten si může dítě adoptovat.To je právě lež. Dětí k adopci je překvapivě málo. Pokud by chtěli adoptovat všichni, kteří vlastní děti nemají (aby nebyli státem penalizováni), tak bychom došli k tomu, že si děti někde budeme muset půjčit, aby se uspokojila poptávka. Třeba u Světové banky, dala by nám určitě dobrý úrok.
Já. Dokonce v příspěvku, na který reagujete.
Tak si příště podobné výplody laskavě nech pro sebe.
To je právě lež. Dětí k adopci je překvapivě málo.
Rozhodně jich je mnohem víc než lidí, kteří nemají jinou možnost než adopci.
Rozhodně jich je mnohem víc než lidí, kteří nemají jinou možnost než adopci.S pravdou ven: děláte si srandu, nebo ne?
)) Ne stačí zajít do sámošky, děti k adopci jsou hned vedle rohlíků za 3kč kus.
Nejvíc dítě nasává ze svého okolí do svých tří let, do sedmi let je ovlivnitelné vlivem výchovy, ale po sedmém roce nezbývá než se modlit a doufat, že dobré geny zvítězí a že v pubertě nenaseká moc průšvihů. Jak často jsou problémy v rodinách s biologickými vazbami, natož s vazbami sociálními, nebiologickými. Takže až příště budete sypat rady z rukáv, zjistěte si o tom procesu nejdřív něco. Ne všechno se dá nastavit podle 1+1=3.
Penzijní fondy jsou hezká věc, dokud v nich spoří pár desítek tisíc lidí. V takovém objemu dokážou fungovat a můžou mít docela slušné výnosy. Ale nedokážou fungovat plošně pro celou populaci. Když zkusíš penzijní fondy nasadit plošně, tak výsledné vyplácené důchody budou minimálně o řád menší než z průběžného systému.
Přesně. Proč vůbec vybírá stát daně, když stačí vzít jeden rozpočet, vrazit ho do soukromého fondu a budeme se mít jak prasata v žitě, že.
Škoda, že není možno některé lidi poslat do časů, které si idealizují.Ten časostroj by se fakt šiknul. Do této doby bych přivedl například lidi žijící krátce po (druhé světové) válce, aby viděli tu "moderní, spravedlivou a lepší" společnost, kterou tehdy s velkou slávou začali budovat. Asi by si sami nafackovali.
Já se bojím, že vede k pohodlnosti lidí: Proč bych měl mít děti, však se o mně postará stát.Jestli si někdo pořizuje děti proto, aby mu měl kdo platit důchod, je mi ho opravdu, opravdu líto.
Zatím máme třetí či čtvrtou generaci a už se začíná rozpadat.Omyl. Začíná se opět rozpadat. Poprvé se začal rozpadat již před desítkami let, nedlouho po nasazení.
zejmena, ale nejen, globalni oteplovaniU globalniho oteplovani bych "zejmena" urcite nepouzil. Nerikam, ze to nemuze byt problem nebo tak neco, ale rozhodne me vic znepokojuje celkova devastace Zeme jako celku. Exhalace vsude mozne (u nas se to tedy IMHO zlepsuje), vsude odpadky (v tichem oceanu pry plave nekolik shluku na cerno vyvezenych odpadu, z nichz nejvetsi dosahuje rozlohy Spanelska), vymirani druhu (k tomu dochazelo i v minulosti, takze je to do jiste miry prirozene, ale mame moralni pravo tomu dupnout na plyn?) ... Globalni oteplovani povazuju za medvedi sluzbu celemu ekologickemu snazeni. Odvadi pozornost a znevazuje ekology (ono tech saskaren okolo taky nebylo malo, byt netvrdim, ze je to cele blabol).
nedostatek prace (v dusledku automatizace)Uprimne receno, nechapu kam timto miris. Idea automatizace vede k tomu, ze clovek pak nemusi delat jednu praci a muze zacit delat jinou. Svet se vyviji a objevuji se stale nove moznosti seberealizace. Chapu, ze lide, kteri se treba narodili s nizsim intelektem, jsou handicapovani. Na druhou stranu clovek nemusi byt genius aby se stal treba remeslnikem. A treba rekonstrukci jadra zautomatizujes asi tezko. Remeslnici jsou ted (minimalne) v okoli Prahy na roztrhani. Je po nich poptavka jako blazen a tak si mohou docela diktovat podminky. Navic, idea prace pro praci samotnou (jak jsi nekde drive navrhoval) mi prijde jako neco naprosto zvrhleho. Opravdu myslis, ze clovek, ktery dela neco jenom proto, aby neco delal bez fakticke uzitecnosti timto nebude frustrovan? Nebo spolehas na to, ze mu ta skutecnost nedocvakne?
se spis zkratila pracovni doba, aby kazdy mohl mit rozumnou praci, byt jen par hodin tydneProblém vidím v tom, že nedostatek práce se čím dál víc projevuje a bude projevovat v oblasti práce málo kvalifikované, resp. práce pro méně schopné lidi. Ti tady prostě jsou, přirozené rozložení schopností se moc nemění. A jejich "nadbytek" tlačí cenu jejich práce (v tržním systému) dolů. A abyste měl práci pro ty dnes nezaměstnané, což jsou zpravidla méně kvalifikovaní, musel byste zkrátit pracovní dobu zas těm méně kvalifikovaným, co zatím práci mají. Zkrácením pracovní doby pro výše kvalifikované pozice práci našim nezaměstnaným nezajistíte. Jenže aby při zkrácení prac. doby byla zajištěna rozumná životní úroveň, musela by hodinová mzda výrazně stoupnout. A to by vyvolalo tlak na růst všech mezd. Navíc současná pracovní doba je celkem rozumná, a myslím, že až reálné mzdy stoupnou na dvojnásobek, tak stejně většina lidí raději zvolí stejnou pracovní dobu, než poloviční za půlku peněz. Ona dnes není pracovní doba minimálně v soukromé sféře nějak fixně stanovena, ale vychází to z nějakého cost/benefit poměru. Vidím tam hodně problémů, a ve vašem textu jsem nenašel ani náznak řešení.
ze by se to dalo resit tim, ze by zkratka prescasy byly podle zakoniku prace drazsi (coz uz vlastne dnes jsou, jestli se nepletu)To by byla možnost. Pak zas narazíme na to, že bude-li takové nařízení považováno oběma stranami za nevýhodné, bude tu motivace ho obcházet. V privátní sféře zaměstnavatelů (spíš středních, velké nadnárodní podniky se chovají zase jinak) se už dnes na přesčasy podle zákoníku často nehraje. A tady je kontrola hodně obtížná, pokud je to pro obě strany výhodné. Nejsem schopen to přesně odhadnout, ale v té sféře malých a středních firem pracuje hodně lidí, takže by to vliv mělo. Zásadním zdražením přesčasů, jaké by bylo pro realizaci diskutované myšlenky potřeba, zase omezujete lidem možnost vydělat si víc, pokud je možnost a nepřekračuje to rozumnou míru. Sice je to omezení ve jménu obecného blaha, mělo by redukovat nezaměstnanost, ale mě se to nezdá správné.
Dobre placene profese by to neohrozilo, protoze pokud by jich bylo opravdu tak moc potreba, dostali by zaplaceno i s prescasy.To je asi pravda. Jenže cena práce těch dobře placených profesí by zásadně vzrostla relativně k té nekvalifikované práci, která by se zvládala ve více lidech bez přesčasů. Asi by se našel nějaký rovnovážný stav, ale muselo by se k tomu dojít postupně. Ale cítím v tom problém, když je cena určité práce tak zásadně ovlivněna nějakým vnějším nařízením.
Krome toho, nikde neni napsano, ze by lide dostali polovinu penezTak jsem to nemyslel. Uvažoval jsem budoucí redukci stávající prac. doby na polovinu. A díky vyšší produktivitě by byl reálný příjem dejme tomu stejný, jako teď. Ale byl by cca poloviční, než kdyby se člověk rozhodnul pracovat v "klasické" (dnešní) pracovní době. Pokud by nebyla legislativní omezení, tak si myslím, že by většina lidí volila cca dnešní délku prac. doby. Bylo by to výhodnější pro ně i pro zaměstnavatele. Pro "celkové blaho" společnosti by to asi lepší nebylo, protože takové chování by generovalo nezaměstnané. Další problém je, že redukce prac. doby a dělení práce mezi víc lidí přináší další dodatečné náklady -- náklady na zaškolení, další vzdělávání, prostě určité fixní náklady na zaměstnance. To by zvýšená produktivita také musela pokrýt.
To by byla možnost. Pak zas narazíme na to, že bude-li takové nařízení považováno oběma stranami za nevýhodné, bude tu motivace ho obcházet.Ano, to je jeden ze zasadnich problemu. Potiz totiz je, ze se na Zapade v poslednich nekolika desitkach let vyrazne rozsirila prijmova nerovnost (platy zamestnancu v zasade stagnuji, ale zisky kapitalistu vyrazne vzrostly). Pokud si lide nedokazali vydobyt to, na co by meli patrne narok i v situaci, kdy prace jeste stale je, lze predpokladat, ze to pro ne bude tezsi i v situaci, kdy uz zacina opravdu dochazet. Lide se budou muset zkratka rozhodnout, zda se smiri s vyraznejsi prijmovou nerovnosti ve spolecnosti (a vsemi problemy, ktere to prinasi), nebo s tim, ze prace je malo a holt zakladni pracovni doba je omezena. Rikate, ze to druhe neni spravne, ale ja bych si tedy vybral spis podle toho vysledku. Obavam se ale, ze si bohuzel lide nevedomky zvoli to prvni. Je take mozne, ze by to melo dalsi nezamyslene efekty. Vazne jsem vcera uvazoval nad tim, ze by mozna bylo opravdu lepsi vyplacet vsem zakladni prijem (byl jsem puvodne pro, ale pak me Keller presvedcil, ze to neni dobry napad), uz jen proto, ze po svete beha spoustu lidi, kteri by jen nekoho ukolovali a kontrolovali, ale realnou praci neodvadi. Takze mozna kdybychom temto lidem omezili pracovni dobu, produktivita tech skutecne ochotnych pracovat (ovsem ted by to delali jako soukromou aktivitu bez omezeni v nove nabytem volnem case) by vyznamne vzrostla. Realita nas muze jeste prekvapit.
Další problém je, že redukce prac. doby a dělení práce mezi víc lidí přináší další dodatečné náklady -- náklady na zaškolení, další vzdělávání, prostě určité fixní náklady na zaměstnance. To by zvýšená produktivita také musela pokrýt.To problem neni. Ty naklady jsou prece do ekonomiky zapocitane uz dnes, kdy se uvazuje temer plna zamestnanost. Predpokladam, ze ten narust produktivity nespociva jen v tom, ze se nahradi dva lide jednim.
Potiz totiz je, ze se na Zapade v poslednich nekolika desitkach let vyrazne rozsirila prijmova nerovnost (platy zamestnancu v zasade stagnuji, ale zisky kapitalistu vyrazne vzrostly)Mas k tomu nejake zdroje? Podle toho, co jsem cetl, tak za rust nerovnosti v poslednich nekolika desitkach let muze spis rust mezd ve vysokoprijmove oblasti.
Globalni oteplovani je problem proto, ze postihuje vsechny ekosystemy i zemedelstvi.Problem je, ze to porad neni az tak jiste, jestli k nejakemu globalnimu oteplovani dochazi a jak je nebezpecne.
S lokalnim znecistenim se da jakztakz fungovat, a da se to castecne zachranit a omezit, ale oteplovani je predepsane na desitky let dopredu, kvuli ohromne setrvacnosti.Nerekl bych. Rika se, ze destne pralesy jsou plice sveta. Neni to pravda. Temi je ocean. A kdyz se ten takhle huste likviduje... Mame tu proste pomerne diskutabilni globalni oteplovani a oproti tomu dost konkretni problem v podobe devastace nasi planety. Ze je neco lokalni zalezitost nutne neznammena, ze to nebude mit celosvetovy dopad.
Nikde jsem nenavrhoval, aby lide delali nesmyslnou praciDobre, rikal jsi praci, ktera ma alespon trochu smysl. Moje chyba. Omlouvam se. Nicmene i tak to neprijde moc moudre. Zvysi se vydaje a za to dostaneme praci, ktera ma trochu smysl. Stoji to za to? Navic, porad se rika, jak neni prace. Nesmysl. Po remeslnicich je shanka a byla vzdycky (OK, pokud jsme tak ve srabu, ze se lide boji stavet a rekonstruovat, coz nejsme, tak je to jina, ale obecne to plati) byla a nejspis i bude. Presto u nas mame pomerne vysokou prirozenou nezamestnanost. A co ted? Jak donutit lidi chodit do prace, kdyz nechteji?
Jak donutit lidi chodit do prace, kdyz nechteji?Já bych to doplnil - někteří třeba i "chtějí", ale to co chtějí resp. si představují není kompatibilní s potřebami společnosti -- např. co do místa nebo oboru nebo kvality práce. A nejsou ochotni to změnit, resp. by ta změna byla pro ně tak komplikovaná, že raději nepracují.
Problem je, ze to porad neni az tak jiste, jestli k nejakemu globalnimu oteplovani dochazi a jak je nebezpecne.Jiste to je, mezi odbornou verejnosti, uz alespon 20 let. Pro lepsi perspektivu doporucuji. Bohuzel mezi lidmi stale pretrvava nazor, ze se to nejak nevi a je to nejasne. Proste znovu cele kolecko, rakovina plic z koureni jak vysita.
Jiste to je, mezi odbornou verejnosti, uz alespon 20 let.Pouze mezi její podmnožinou. Ten zbytek si jaksi povšiml, že (např.) průměrná teplota horních vrstev atmosféry klesá, velikost plochy polárních ledovců je za poslední léta nad dlouhodobějším průměrem atd. Zkrátka že teorie globálního oteplování má spoustu děr.
Pokles teploty hornich vrstev atmosfery je ocekavany jev pri globalnim oteplovaniAno, veškeré jevy souvisí s globálním oteplováním a jsou jím způsobeny. Na to už jsem si od "klimatologů" zvykl.
Plocha polarnich ledovcu neni podstatna, ta se meni s rocnim obdobimNo a to je rozdíl mezi "klimatology" alarmisty a skutečnými klimatology. Když klimatolog porovnává plochu ledovců, tak samozřejmě porovnává odpovídající roční období. Alarmisti měří zásadně v létě.
prijde mi hloupe protestovat proti necemu, co zatim neexistuje a ani neni jasne, jake to pripadne bude mit parametry (dedeni nebo nededeni vkladu a renty, povinnost nebo dobrovolnost, moznost vystupu, statnost nebo privatnost, investicni nastroje, daneni penze,...)Mně tedy přijde víc než dobré řešit věci předem. Já už dokonce přesně vím, jak to dopadne. Nečasova vláda navrhne socialistické řešení, opozice ještě horší řešení. Výsledkem bude kompromis. Vítejte v Marxistánu.
prijde mi hloupe protestovat proti necemu, co zatim neexistujeAsi žijete někde jinde, než v ČR. Pokud to už bude existovat, tak nikdo s tím již nehne, ne tedy demokraticky. To, co se na tuto zem řítí, co nás již brzo čeká, nebude nic dobrého. Budeme mít nejdražší potraviny v EU, ale platy na úrovni rozvojových zemí. Takový government, který je za daný stav zodpovědný, nemůže za dané situace beztrestně existovat, tedy ne ve státě, kde si to lidi nenechají líbit. Bohužel zde, i kdyby nám na hlavu s*r*a*l*i, si jen ohrneme límce a jdeme pokorně dál. Kam jsme to národe český klesli, od dob mistra Jana Husa? Doba temna dál pokračuje?
Bohužel zde, i kdyby nám na hlavu s*r*a*l*i, si jen ohrneme límce a jdeme pokorně dál. Kam jsme to národe český klesli, od dob mistra Jana Husa? Doba temna dál pokračuje?Jako kýčař byste se rozhodně uživil.
prijde mi hloupe protestovat proti necemu, co zatim neexistuje a ani neni jasne, jake to pripadne bude mit parametryJo ty bys na to chtěl nadávat až dodatečně, posluž si, ale to o hlouposti se obrátí proti tobě.
to bych je musel rovnou zabít, takže bych si stejně stáří nezajistilPrave ze zajistil...
ale daleko méně, než by ta léta stály dvě důchodkyně v domově důchodců nebo LDNce.Čistě teoreticky by pobyt v domově důchodců měl vyjít levněji, protože stačí méně ošetřujícího personálu na více lidí. Čistě prakticky se teorie od praxe liší především v praxi
Celá reforma na mě působí jako uspěchaný paskvil. Fondy této penzijní reformy začnou masivní naháněcí kampaň, protože potřebují "ovečky", aby vůbec mohli fungovat, a velkou motivací je jim, že budou mít zajištěný přísun peněz po dobu několika desetiletí. Kdo se na tom napakuje budou prodejci a marketingové agentury. A že bude potřeba hodně dobrých vymývačů mozků, aby se jim někdo takhle upsal.
Po celou dobu, co sleduji informace o této reformě, mám jen velmi silný pocit, že vláda je bez peněz, a tak hledá, kde co ještě vysát. Viz. překotné zvyšování daní pomalu z měsíce na měsíc. Že jsou firmy, které si připravují rozpočty, investice, občané, kteří plánují svoje investice i ve střednědobém horizontu, a tato změna jim způsobí velké problémy, vláda neřeší. Že zabrzdí ekonomiku, také ne, protože největší důsledky se projeví až po konci jejich volebního období. Jen roztáčí inflační spirálu, a o to s největší pravděpodobností jde, protože právě inflace vládě pomůže uhradit část dluhů.
Že jsou firmy, které si připravují rozpočty, investice, občané, kteří plánují svoje investice i ve střednědobém horizontu, a tato změna jim způsobí velké problémy, vláda neřeší.
Ano, na firmy - plátce DPH má zvýšení sazby obrovský vliv...
Slabé zvýhodnění rodičů s dětmi, resp. žádná penalizace bezdětných, kteří jsou černými pasažery důchodového systému. Ano, bylo by to nespravedlivé vůči neplodným a gayům, ale důchodový systém z dlouhodobého hlediska zkolabuje, nebude-li se rodit dost dětí.Jak černí pasažéři? Odvádí jako každý jiný? Odvádí. Tak na základě čeho je sakra chcete znevýhodňovat? A jelikož se mohou věnovat kariéře místo dětem, tak zpravidla i víc než někdo s dětmi. Navíc, po bezdětných nemá zpravidla kdo dědit, tedy dědictví připadá státu.
Moje otazka spis sla na to, zda jste ochoten podporit odborarske akce proti temto reformam.Podpořím jakékoli snahy kohokoli, budu-li si myslet, že v důsledku budou prospěšné. "Odborářské akce", jak je máme v současné době šanci vídat, jsou nicméně vesměs jen nesmyslnými akcemi socialistů a jejich odborářských konfederací, tudíž jsou škodlivé, tudíž je nepodpořím - nejsem blbý. Bez ohledu na mou podporu či nepodporu "reforem".
nejsem blbý.[citation needed] ci jak se to rika
Nastavte parametry jak chcete, ale pokud nebude dost lidí v produktivním věku, každý systém zkrachuje.Lžete, to platí jen pro některé systémy, vč. průběžného.
Tak když si budu zašívat prachy do matrace, tak se nesmím divit, že ztrácejí na hodnotě. Ale sakra, můžu je investovat, ne?!A oni se tam samy od sebe množí, jak jsou tam hezky investované, protože zapomeňte na práci, peníze (a hodnotu, kterou mají reprezentovat) lze udělat z ničeho. To vše zejména díky tomu, že ekonomický vesmír je perpetuum mobile a s drobnými škytanci garantuje věčný růst.
Jen jsem psal, že systém má motivovat lidi mít děti.Penalizace bezdětných je fakt pěkná motivace! Takhle byli motivováni třeba i vojáci rudé armády - buď prostě půjdou vstříc německým kulometům, nebo půjdou vstříc sovětským kulometům... A osvědčilo se to!
Je to slovíčkaření. Jestli ti to udělá dobře, říkejte tomu třeba zvýhodnění rodičů, zní to líp. Ve své podstatě je ale každé zvýhodnění jedné skupiny znevýhodněním druhé.Slovíčkaření, neslovíčkaření - jde prostě o jednoznačné poškozování (mj.) těch, kteří dítě mít nemohou. Tj. těch, kteří nemají možnost tuto svou vlastnost změnit. Mohli bychom přestat zvýhodňovat (slovíčkaření?) i další zdravotně postižené, jistě by to bylo prima. Zde je vidět, kdo je ve skutečnosti sociálně necitlivý: socialisté. Podle vašich geniálních teorií jsou vlastně například chudí lidé černými pasažéry státu, neboť stát na ně má náklady nepoměrné k tomu, co od nich dostává. Cože? Že tady platí solidarita s chudými? No dobře, ale proč stejně tak nemohou být dětní solidární s bezdětnými? To je oříšek!
jednoznačné poškozování (mj.) těch, kteří dítě mít nemohou. Tj. těch, kteří nemají možnost tuto svou vlastnost změnitTak už to bývá. Když se někdo narodí s IQ 70, tak také tuto vlastnost téměř nemůže změnit. Jaderný inženýr z něj nikdy nebude. Je poškozován?
jde prostě o jednoznačné poškozování (mj.) těch, kteří dítě mít nemohou.Paklize nemaji vydaje na potomstvo, mohou se na stari snaze zaopatrit sami.
Nikde jsem neříkal, že bezdětní nemají mít důchod.Ne, to jsi opravdu neříkal. Jenže současný stav důchodového systému (před i po reformě) s dost velkou pravděpodobností povede na to, že důchod nebude mít téměř nikdo. Lidi s dětmi pak možná budou živit děti - přímo. Bezdětní budou mít jenom to, co si našetří.
Nemyslím, že by se důchody úplně zrušily.To není to důležité. Jestliže zvedneš hranici odchodu do důchodu na 100 let (dneska), důchod nebude mít téměř nikdo, přestože se úplně nezruší. Pak jsou tu záležitosti jako výše důchodu atd.
pokud je ratolest duál, jistě Vám za to jednou poděkuje, až se ozve IRSPokud ratolest nemá v úmyslu jezdit do USA, tak ji to nemusí zajímat. Sem naštěstí americké pracky ještě nesahají.
Pokud tím míníte, že je důchod zdaněn také v Dánksu a v socialistickém ráji se Vám nelíbíKdyby ses místo rejpání pokusil radši zamyslet nad tím, jaký smysl má danit důchody, když je vyplácí stát a příjemcem daně je taky stát.
Kdyby ses místo rejpání pokusil radši zamyslet nad tím, jaký smysl má danit důchody, když je vyplácí stát a příjemcem daně je taky stát.Jak misto rejpání? Na to by měl být zvyklý už z těch Států. Pokud tím socialistickým rájem nemyslel je (ale to bych mu neradil, protože kdyby se to doslechli, tak ho tam rozcupují). Kdyby Vy jste misto rejpáni raději dokázala najít věcné jádro sdělení.
Kdyby ses místo rejpání pokusil radši zamyslet nad tím, jaký smysl má danit důchody, když je vyplácí stát a příjemcem daně je taky stát.Pokud by to fungovalo tak, jak je mimochodem nastaven i náš systém důchodového pojištění, tak to smysl má. Totiž správně by měl být důchodový účet zcela oddělený, neměly by být možné žádné toky peněz mezi tímto účtem a zbytkem státního rozpočtu. Čistým a systematickým řešením by proto bylo, aby byly důchody zdaněné a platilo se z nich i zdravotní pojištění. Jenže naši politici sice formálně deklarovali samostatnost důchodového účtu, ale fakticky ji vůbec nerespektují. Dříve odtud peníze odtékaly do zbytku rozpočtu, nyní naopak tečou z rozpočtu (např. v roce 2010 to bylo cca 29 mld. Kč). Tím se samozřejmě zamlžuje provázání výše daní a pojistného s výdaji toho kterého účtu. Totéž zdravotní pojištění. Za důchodce ho platí stát a to vede k tomu, že si politici s výší pojistného cvičí, jak je zrovna napadne. Proto by zdanění důchodů a jejich zatížení zdravotním pojištěním byla docela logická věc, samozřejmě s jejich patřičným zvýšením, se snížením daňových sazeb a zvýšením pojistného. Primárně by šlo sice jen o matematickou operaci (protože by změna byla fakticky neutrální), ale zvýšila by se vypovídací hodnota jednotlivých sazeb.
To máš pravdu, že je krutě nespravedlivé, aby na sociálním systému parazitovaly naprosto soběstačné osoby a systém tak neúměrně zatěžovaly. Máš pravdu, že funkce mezi odvody a dávkou není lineární, ale pověz, kdo to pochopí. Jak by bylo skvělé, kdyby důchodová dávka byla spravedlivá, tedy jednotná (je úplně jedno jestli bereš deset nebo stodeset tisíc, chleba stojí pořád stejně).
Ale to nikomu nevysvětlíš. Bohužel, vysoký příjem neznamená automaticky bystrou mysl (to ani soudcovský talár). Více než skvěle zaopatření lidé si spíše myslí, že i sociální systém je svého druhu sámoška, kde za více peněz, více dostaneš. Prostě zaplatím málo, jezdím metrem, zaplatím moc, jezdím bavorákem, zaplatím málo, dostávám almužnu, zaplatím moc, zasloužím si pořádnou odměnu.
Nebo je ten příspěvek tak složitě chytrý, že naprosto netuším, co tím chtěl pisatel říct.
Od technicke inteligence zde bych ocekaval programy na simulaci spolecenskych jevu. Je nas tady dost (dokonce z ruznych oboru) na to, abychom prokazali tendence ve spolecnosti, jestlize se simuliji urcita opatreni - jako napr. duchodova reforma. Bohuzel jsme promrhali 20 let vylepsovanim desktopu a jinymi blbostmi.
Tak to očekáváš špatně, protože na to není potřeba technická inteligence, ale prognostik.
Od technicke inteligence zde bych ocekaval programy na simulaci spolecenskych jevu.Mam to v TODO listu, nekde za operacnim systemem, silnou AI a diskusni p2p siti. Ale tyhle diskuse me trochu odvadeji od prace.
Sama zastávám názor co nejnižšího zdanění, a co nejlevnějšího státu, který zajišťuje jen opravdu to nejnutnější. Ale způsob, jak vyřešit zneužívání dávek, by mě zajímal.
Ředitel banky důchodce penězmi nenakrmí, k tomu potřebuje také množství lidí, kteří za ty peníze něco dodají.a v čem je v dnešní době problém?
Ředitel banky důchodce penězmi nenakrmíTo sice ne, nicmene duchody nejsou vyplaceny formou naturalii ale prave penez. Nedostatecna produkce lze resit obchodem a taky si nejsem jist, jestli ma nekdo zajem o produkci generovanou prirozene nezamestnanymi lidmi.
Počet nepřizpůsobivých černých pasažérů v sociálním systému má mnohem mnohem méně významný vliv než stárnutí populace.Jasne. O to se nepru. Staci mrknout na vydaje. Duchody predstavuji ~500 mld. Podpora a socialni davky nepomerne mene.
Nedostatečnou produkci můžete řešit obchodem, jenže cena vašich peněz při nedostatečné produkci poklesne, a to velmi zásadně.Nikoliv nezbytne. Paklize budeme produkovat neco jineho, tak nevidim problem s dovozem potravin a ani duvod k poklesu kurzu.
Odjakživa se o starší lidi starali jejich potomci.Souhlasím. Mám děti => vychovávám děti => mám náklady spojené s dětmi => ve stáří mi děti mohou dávat důchod. Nemám děti => nemám náklady spojené s dětmi => ve stáří mohu použít peníze, které jsem "uspořil", když jsem neměl děti. Jednoduché, prosté, fungující. Stát v tom může hrát jen minimální roli.
Dokonce i dnes platíte důchody generaci, která vás vychovala, jen to není v rámci rodiny, ale v rámci státu.Což je problém. Peníze platím komusi anonymnímu, přičemž nemám nijak zarušeno, že starší generace (tj. moji rodiče) ty peníze dostane, resp. kolik jich z toho dostane. To je typicky socialistický "ekonomický" postup - musíte dávat peníze komusi a prakticky nemáte nijak zaručeno, co se s nimi nakonec stane.
Tedy vlastně v naší moderní společnosti můžete být černý pasažér a využijete dětí těch ostatních.Já pro socialistický důchodový systém nejsem, mne neobviňujte.
Odjakživa se o starší lidi starali jejich potomci. A to je taky jediný udržitelný model, který jsme kdy měli.OK. Pravda. Ale prodlužováním neproduktivní doby života se dostáváme k tomu, že 1 potomek se nestará o svého rodiče, ale ještě o jejich rodiče a jejich rodiče (v určitém podílu s ostatními potomky, ale jen s těmi produktivními). Takže se musíme smířit s tím, že někomu klesne životní úroveň - mladým, budou-li víc platit; nebo starým, když se podpora od dětí rozdělí mezi víc lidí. To nakonec odpovídá změně parametrů průběžného systému - výše důchodu, výše odvodů.
Slabé zvýhodnění rodičů s dětmi, resp. žádná penalizace bezdětných, kteří jsou černými pasažery důchodového systému.
Na planetě, kterou do několika let čeká hladomor kvůli přelidnění, chceme zvýhodňovat rodiče a penalizovat bezdětné??? To by byl přesný opak toho, co je ve skutečnosti potřeba.
Je vtipné a úsměvné, jak někteří tento problém směle ignorují. Asi si myslí, že pro ně exponenciela neplatí, že přece nemůže růst tak rychle, že se populační exploze třeba nějak zastaví...
Správná důchodová reforma by měla směřovat především k tomu, aby bezdětní lidé nebyli parazity důchodového systému. Aby tedy nebyl důvod je jakkoliv znevýhodňovat. Dnešní systém je založený na přímém vyplácení důchodů z aktuálního rozpočtu. Ideální důchodový systém by měl mnohem víc spoléhat na dlouhodobé úspory. Pak by nebyl důvod obávat se přirozeného úbytku populace.
Řeči o parazitech mě silně zvedají ze židle. Mám já snad povinnost produkovat nějaké děti? Žádnou takovou (morální ani jinak podmíněnou) povinnost necítím. Jsem bezdětný a vždy budu bezdětný. Platím přece daně, tak v čem je problém?
Bezdětný člověk bude ve stáří mnohem víc odkázaný na sociální systém. Nicméně během svého produktivního věku měl čas odvést víc práce a zaplatit víc daní. Jeho (neexistující) děti nevyužívaly žádné služby školství, nikdo na ně neplatil do 26 let zdravotní pojištění. Neříkám, že bezdětnost je prospěšná. Není, protože neobstojí u myšlenkových experimentů typu „kdyby to tak dělal každý“. Zároveň ale není ničím negativním.
Krátkozraké snahy uměle udržovat růst ekonomiky prostřednictvím růstu populace už tu byly za normalizace. Kvůli těmto experimentům dnes třetina obyvatel České republiky žije v panelácích. To je strategie hodná afrických rozvojových zemí. Opravdu něco takového chceme?
Sečteno a podtrženo, návrh důchodového systému by měl počítat s tím, že
Sečteno a podtrženo, bez spoření to nepůjde. (Samozřejmě ale netvrdím, že současný návrh je správný. (Dokonce si to ani nemyslím.))
Na planetě, kterou do několika let čeká hladomor kvůli přelidnění, chceme zvýhodňovat rodiče a penalizovat bezdětné??? To by byl přesný opak toho, co je ve skutečnosti potřeba.Aha, ďalší malthusián. Bohvie dokedy bude táto dvesto rokov stará, plesnivá teória strašiť inak inteligentných ľudí, ktorá úplne ignoruje fakt, že fakticky je nezmyselná.
Lidi, kteří mají víc než dvě děti, je třeba velmi tvrdě penalizovat, protože takové jednání vede k trvale neudržitelnému stavu.
Až bude mít lidstvo možnost expandovat někam mimo Zemi, bude situace jiná. Do té doby ale musíme počítat s prostředím, které máme. A to není neomezené.
Nevím, o jakou starou a plesnivou teorii se jedná. Ta stará a plesnivá teorie se nejspíš jmenuje statistika, nebo obecněji matematika. Jestliže Země dokáže uživit maximálně N lidí a během cca 40 let na ní by na ní mělo žít při zachování současného vývoje 2N lidí, co z toho asi tak vyplývá? Ať už z toho vyplývá cokoliv, nejde o nadějné vyhlídky.
Zázraky se nedějí a Země není nafukovací.
Přesně tak. Proto je potřeba růst populace zastavit dřív, než přibude příliš mnoho hladomoru a válek.
Proč rovnou nenavrhneš měnší genocidu v Indii, Pakistánu nebo Bangladéši, hrdino? Růst globální populace není v našich rukách, brachu.
Nechápu ten protiklad: Já to beru tak, že humanisté nechtějí, aby lidé umírali, tzn. chtějí předejít genocidě, hladomoru a válkám. Na druhou stranu na našem území bude umírat národ, protože nemá děti.
Každý nacionalista (tedy ve většině se překrývá s pravičákem), chce kariéru a blahobyt pro sebe (žádné děti, samozřejmě || reakce na větší příspěvek výše). Takže kvůli bezdětným tu bude méně lidí, zatímco jinde ve světě bude přetlak v řádech stamiliónů lidí. Takže logicky bude stěhování kmenů/národů do Evropy. Tedy český stát bude "zaplaven" (jak to rádi nacionalisté uvádějí) imigranty a tedy tady, na našem území, bude buď genocida, hladomor nebo válka.
Neříkám, že vyrábět děti je povinnost. Ale nežije se náhodou líp, když si před domem hrají děti, nebo jen ve městech koukat na svraštělý opotřebovaný ksichty? Na vesnici už nebude možnost na nikoho koukat, protože vymře. Pěkná prognóza.
Na druhou stranu na našem území bude umírat národ, protože nemá děti.Kdo je to ten narod? Navic, kde beres jistotu, ze soucasna populace je optimalni? Co kdyz je nase optimum treba jenom 7 milionu lidi?
nebo jen ve městech koukat na svraštělý opotřebovaný ksichtyTenhle problem ale vetsi produkci deti neodstranis. Reseni je jenom likvidace duchodcu.
Při představě, jak by ty děti vychovávali, mě trochu mrazí v zádech.
Proč by měl být pravičák totéž co nacionalista? Co je to za nesmysl? Národ podle mého názoru patří do oblasti kultury a historie. Jsem příznivcem státu založeného na občanské společnosti, který si nehraje na středověké národní říše.
Že jsem také příznivcem zachování češtiny a dalších tradic spjatých s Českou republikou, tedy především samotné existence České republiky jako suverénního státu, to nemá přímou spojitost ani s českým národem jako takovým, ani s pravičáctvím, ať už je to cokoliv.
Mně imigranti nevadí. Tobě ano? Kromě toho žádný suverénní stát nemůže nikdo nutit přijímat neomezeně nové imigranty. Stát má možnost imigraci regulovat, je-li to nutné. Tedy nesmysly o zaplavení jsou stále jen nesmysly.
Někomu se možná žije líp, když si před domem hrají děti. Někomu zase ne. Každý máme jiný žebříček hodnot a jiné preference.
Jestliže Země dokáže uživit maximálně N lidí a během cca 40 let na ní by na ní mělo žít při zachování současného vývoje 2N lidí, co z toho asi tak vyplývá?Problem je, ze ty pocty beres v globale. Evropska populace vicemene stagnuje ci dokonce klesa. Cili, to, ze nekde dojde k prelidneni neznamena, ze bude hladomor i v Evrope. Zni to sobecky, ale proc my bychom meli resit problem lidi, kteri nemaji dost rozumu na to, aby prestali delat deti ktere nemohou uzivit.
Zni to sobecky, ale proc my bychom meli resit problem lidi, kteri nemaji dost rozumu na to, aby prestali delat deti ktere nemohou uzivit.To zní spíš logicky - ať se budeš snažit jakkoliv, nemůžeš nikdy vyřešit problémy tam, kde je místní za problémy nepovažují. (Netýká se jenom hladomoru, dalším příkladem budiž dětská prostituce v Africe.)
Já to nevidím tak přímočaře. Je snad Evropa soběstačná, pokud je o potraviny a suroviny? V potravinách částečně ano; Evropa může s většími omezeními přežít bez pomoci zbytku světa. Ale co suroviny a paliva?
Samozřejmě naprosto souhlasím s faktem, že problémy nezodpovědných lidí řešit neumíme, nemůžeme a ani nechceme. Nicméně jejich problémy mohou dřív nebo později postihnout i nás, ať už formou mezinárodního terorismu (s nezvládnutelnou početní výhodou) nebo zásadními ekonomickými problémy. (Například bez ušlechtilých kovů dovážených za rozumnou cenu nevyrobíme ani jedno auto...)
Obávám se, že jsi nepochopil pointu.
Je snad Evropa soběstačná, pokud je o potraviny a suroviny?To nevim. Nicmene, spolu s Australii a Severni Amerikou uz bychom to dat mohli.
Nicméně jejich problémy mohou dřív nebo později postihnout i násMyslim, ze by si s tim Evropa dokazala poradit. Takovych invazi uz bylo a stejne nakonec utocnici dostali na budku a smitec. Ne ze bych se na to zrovna tesil, nebo ten problem zcela ignoroval, ale verim, ze si poradime. Stejne nam nic jineho, nez koukat jak to dopadne, nezbyva. Coz neni moc optimisticke, ale je to tak.
Takovych invazi uz bylo a stejne nakonec utocnici dostali na budku a smitec.Vzpomínám si na jistou invazi kolem cca 4. století n.l. Tam dostali na budku obránci. Potom něco kolem desátého století, kdy to bylo jen tak tak a útočníci dodnes okupují území dnešního Maďarska. Jiní zase na pár set let ovládli převážnou část Ruska Abych se přiznal, s tou nabudkou to zase tak jasně vidět není...
Vzpomínám si na jistou invazi kolem cca 4. století n.l. Tam dostali na budku obránci.Myslis Huny? Ale ti na budku na Katalaunskych polich dostali a pak se defakto rozsypali a zmizeli. Madari taky dostali na budku, kdyz je porazil, tusim, Otto Veliky. Mongoly vypraskali Rusi a Turky zase koalice vedena Habsburky a Polaky. Jeste tu byla invaze arabu v ~7 stoleti, tu zase vybusili Frankove a definitivne ji zatnuli tipec Spanele s Portugalci.
Myslis Huny? Ale ti na budku na Katalaunskych polich dostali a pak se defakto rozsypali a zmizeli.Již nebudu reagovat, viz výše.
Madari taky dostali na budku, kdyz je porazil, tusim, Otto Veliky.Ano, to zastavilo jejich postup, ale v Maďarsku ti nájezdníci původně nebydleli, to obsadili.
Mongoly vypraskali Rusi a Turky zase koalice vedena Habsburky a Polaky.A trvalo to nějakých 400 let.
Jeste tu byla invaze arabu v ~7 stoleti, tu zase vybusili FrankoveA to je jeden z mála případů, kdy se někdo v Evropě ubránil okupaci. (A v tomhle případě to nebylo ani tak tím, že my jsme byli tak dobří, jako spíš oni tak špatní - v té době měli Arabové vnitřní problémy doma, takže na další okupace nebyly prostředky.)
a definitivne ji zatnuli tipec Spanele s Portugalci.... což taky trvalo nějakých 400 let.
Kdyby tohle byla pravda (bohužel není, ale to nechme stranou), bylo by to skvělé. Dnešních 129 obyvatel na kilometr čtvereční je příliš mnoho. S rostoucí životní úrovní samozřejmě rostou i nároky na bydlení. Méně lidí bude mít větší pohodlí.
Například v Nizozemsku se o těchto potížích (extrémně drahé pozemky, příliš mnoho lidí na příliš malém území) lidé nezdráhají hovořit naprosto otevřeně. Ostatní státy stále důsledně předstírají, že se jich to netýká a že přes 100 obyvatel na kilometr čtvereční je v pohodě.
Jo, v pohodě to možná je. Ale za jakou cenu??? Třetina lidí v této zemi žije v panelácích. Kdyby životní úroveň vzrostla natolik, aby bylo možné (po vzoru východního Německa) paneláky bourat, byla by poptávka po půdě stále naléhavější. A jak ji uspokojit??? Zemědělské půdy i původní přírodní krajiny už dnes ubývá trvale neudržitelným tempem.
yla by poptávka po půdě stále naléhavější. A jak ji uspokojit?Zvýšením jej ceny.
Správně. Což vede ke snížení kupní síly a časem k migraci (Nizozemsko > Austrálie je dnes poměrně častý případ). Něco takového ale pochopitelně nemůže pokračovat donekonečna, protože Země nekonečná není.
Ano, spousta lidí si vybere stát na opačné straně planety. Mají k tomu jistě své důvody, částečně racionální a částečně iracionální. Nevím, co je na tom překvapivého. Kdybych cítil naléhavou potřebu opustit Českou republiku i Evropu, Austrálie by byla pravděpodobně i pro mě ta nejpříznivější volba. A zdaleka tam nejde jen o ceny pozemků, o jakých si Evropan může nechat zdát. Momentálně důvod ani potřebu emigrovat nemám, ale na emigraci do Austrálie opravdu nevidím nic překvapivého.
Ani tohle podle mě není příliš proveditelné. Sci-fi nápady s prstenci kolem Země jsou dnes technicky (nebo přinejmenším ekonomicky) naprosto neproveditelné. (A stále závislé pouze na surovinách ze Země.) Jiné vesmírné těleso vhodných vlastností, které bychom byli schopni v nejbližších 50 letech kolonizovat, neznáme.
Proto nám nezbude než brát současná omezení vážně. Jak už tu bylo řečeno, spousta lidí v Africe nebo v Indii si s nimi hlavu příliš neláme. Což je poněkud děsivé... Dnes dokáže nějaký stočlenný tým mezinárodních teroristů nahnat strach celému vyspělému světu. Co až budou mít k dispozici třeba miliardový lidský potenciál? Pokud se nepodaří dostat populační explozi pod kontrolu a zajistit postupně všem lidem alespoň základní obživu, dřív nebo později se tato hrozba může stát skutečností.
nechuť k poctivé práci, sobeckost, konzumTo tu je už od nepaměti a nikdy tomu nebylo jinak.
Co třeba narůstající závislost na státuTo je otázka, pokud srovnáváme s léty před-89, tak bych si dovolil nesouhlasit.
Jenže životní úroveň nebude jen tak růst, protože by se to hodilo tobě. Naopak Evropa, včetně nás, půjde do řitě jestli budeme jestli více vymírat.
Ono je to sice fajn mít kariéru a starat se jen o sebe. Za 25 let to bude fajn, nikde žádný děti, jenom pracující. Za 50 let to nebude už tak fajn, zkurvený imigranti to tu zaplavují. Za 75 let samý důchodci nebo Asiati. Člověk co tuhle prognózu chce, je asociál. Díky, nechci.
Říkáš tady nesmysly. O imigraci nerozhodují sami imigranti, ale především stát. Stát může imigraci regulovat.
Záplava imigrantů (schválená samotným státem) bude muset přijít tehdy, pokud stát včas nevytvoří trvale udržitelný důchodový systém založený na úsporách. Tedy takový, který není skrz naskrz založený na přirozeném přírůstku populace (jako ten současný) a zároveň se nezhroutí, když přijde přirozený úbytek (jako ten současný).
S trvale udržitelným důchodovým systémem životní úroveň poroste i při úbytku populace. Jen jde o to, jak by měl takový trvale udržitelný důchodový systém vypadat. A o tom je původní blogpost i celá tato diskuse.
Ty jsi vymyslel rádobyprognózu založenou na nesmyslech či osobních dojmech a vykládáš, že je někdo asociál. Asociál je podle mě ten, kdo ostatním vnucuje své osobní preference a všechny, kdo s ním nesouhlasí, nazývá asocíály. Situace, kterou tu popisuješ, je tak zoufale nepravděpodobná, že vůbec nemá smysl uvažovat, zda ji někdo chce nebo ne.
Přesně tak. Proto jsem také skalním zastáncem důchodového systému založeného na spoření. (Nechme stranou, kdo má ty fondy spravovat, to už je spíš politická otázka.) Průběžný důchodový systém má přesně tento problém — neví, jak se postavit k bezdětným lidem. Přitom bezdětní lidé jsou v trvale udržitelné populaci nepostradatelní. Zaprvé jsou schopni za svůj produktivní věk víc odpracovat, zadruhé jejich (neexitující) děti nevyužívají služeb státu a zatřetí vykompenzují opačné extrémy, tedy rodiny s víc než dvěma dětmi.
Přitom bezdětní lidé jsou v trvale udržitelné populaci nepostradatelní.Na to jste přišel jak
Já bych tedy rozhodně nikoho neoznačoval za blbce, když má jiný názor...
Ale jinak s tebou 100% souhlasím. Člověk, který nemá děti, si rozhodně může dovolit víc pracovat (ergo zaplatit víc daní). Zároveň vyčerpá během svého produktivního věku nesrovnatelně méně státních služeb než člověk, který děti má. (Jmenujme například všechny daňové úlevy pro děti i rodiče, dávky všeho druhu, levnou dopravu, bezplatné školství, státem hrazené zdravotní pojištění.)
Tedy je potřeba se ptát, proč by měl být bezdětný člověk považovaný za prazita? Jenom proto, že víc pracoval pro celou společnost než pro (neexistující) vlastní rodinu??? Není to trochu nespravedlivé zdůvodnění?
Kdybych už nešťastnou náhodou přišel k nějakému potomkovi — každý můžeme udělat chybu, nejsme dokonalí —, samozřejmě bych se k té situaci postavil čelem a dostál všem závazkům, které z toho plynou. Ale proč někoho tolik udivuje (ne-li irituje), že se do podobné situace dostat nechci? Co je na tom špatně?
Já bych si přál jediné: Nechť ti skvělí muži „rodinného“ typu, za které bezdětní tak často (a ochotně) zastanou povinnosti v práci, když přijdou problémy kolem rodiny a dětí, drží zobák a neoznačují bezdětné za příživníky! Opravdu to není fair. Děti nenosí čáp. Chcete je? Prosím! Ale pak držte hubu a krok.
Nesouhlasíte? Dokažte mi, že peníze jsou důležitější než lidi. Těším se na vaše argumenty.Staci se podivat na rust produktivity za poslednich sto let a souvislost produktivity v jednotlivych oborech s tim, jak jsou ty obory kapitalove narocne. Rust produktivity stoji z velke casti na mnohalete akumulaci kapitalu, bez toho bychom byli s produktivitou na urovni rozvojovych zemi.
Jo, míň lidí se dokáže postarat o více lidí, to máš pravdu. Ale to zajistil pokrok, vynálezy.Ty byly samozrejme take hodne dulezite, ale bez investic do kapitalu by samy moc nezmohly. Pro predstavu - kdyby na zemi ze dne na den zmizel vsechen realny kapital (stroje, tovarny, elektrarny, rozvodne site, zeleznice, ...) a zustali jen lide se svymi znalostmi (a z nejakeho duvodu by jich vzapeti vetsina nezemrela), tak by urcite trvalo mnoho desetileti, nez by se to spravilo. Takze i kdyz dojde k (velmi pomalemu) poklesu populace, tak realny kapital tu zustane a da se cekat, ze se to projevi rustem mezd a (naslednym) poklesem zisku z kapitalu (coz je, BTW, dalsi argument proti fondovemu systemu a pro prubezny system).
Já bych tedy rozhodně nikoho neoznačoval za blbce, když má jiný názor...Předmětem toho názoru je, že mám být (a nejen já) strčen do škatulky a následně obírán o prostředky víc než jiní. Neboli krátce: nositel takového názoru mě chce okrádat, aby se sám měl líp. Takové lidi tu označuji za blbce, protože příspěvky se silnějšími výrazy (které bych použít chtěl) bývají obvykle skryty. K ostatnímu +1
Někdo se narodí postižený, někdo do sociálně vyloučené rodiny (bez šance na únik i díky lidem jako Rita)Prosím o vysvětlení, jak já mohu zapříčinit nemožnost úniku ze sociálně vyloučené rodiny?
Svět ale není fér a určitě sis toho už všimnul.Což nic nemění na mém postoji k dobytkům, co chtějí zavádět další neférovosti, aby to bylo ještě horší.
Přesně tak. Opravdu mi není jasné, kde se v těch zasloužilých rodičích bere tolik sobectví. Ano, postarali se (pouze) o vlastní rodinu. To je pěkné. Ale ta spousta práce, kterou „za ně“ odvedli bezdětní lidé a kterou jim společnost darovala ve formě všech možných výhod, dávek či školství pro děti, jim zcela uniká. Tu berou jako samozřejmost.
Já nechápu ten argument, že kvůli pár tisícům vícedětných (4+) cikánských matek najednou nemáme mít děti, protože to zatěžuje sociální systém.
Btw. vtipné vynechání otázky o správě soukr. fondů. Když před dvěma roky krachli Lehman Brothers, milióny lidí přišlo o velkou část naspořených peněz. Aby peníze nebyly defraudovány, tak se budou muset soukr. fondy regulovat. No to už bych se na to rovnou vysral, a nechal to tak jak je nyní.
P.S. Chápu, že nemůžeš mít děti. S klesající plodností chlapů v populaci se nemusíš stydět. Už za pár let každý druhý muž nebude moct mít děti, takže tvoje obavy o přelidnění Čechů jsou liché.
Možná máš naprosto zásadní problém s pochopením psaného textu. Rozdíl mezi formulacemi nemůžu mít děti a nebudu mít děti je opravdu velký. Nebo se jen snažíš vytvořit lacinou puberťáckou urážku toho nejhloupějšího typu, jsa přesvědčen, že celé okolí se začne smát a pomyslí si, že se třeba Andrejovi nepostaví klacek? Takový „vtip“ funguje dobře na ZŠ, ale pak už většinou příliš nezabírá.
Zpět k věci. Otázce, kdo má spravovat důchodové fondy, jsem se záměrně vyhnul, protože v ní nemám jasno. Soukromé fondy mají ten problém, že důchodový systém jim dává okamžitý a prakticky ničím neomezený finanční potenciál, ale není jasné, k jaké odpovědnosti je to zavazue a zda té odpovědnosti dostojí. Státem spravovaný fond má podobné problémy, protože ani na stát nemusí být spolehnutí. (To vidíme na příkladu Řecka, které se napřed prolhalo do Evropské unie a pak mělo tu drzost lhát a rozhazovat dalších několik let.) Jsem si prakticky jistý, že při dnešním demografickém vývoji musí být důchodový systém alespoň zčásti založený na úsporách. Kdo má úspory spravovat, to ať vymyslí někdo chytřejší, kdo bude mít pro svůj názor patřičné argumenty. (Ty jsi zatím žádné nepředvedl, pokud je mi známo.)
Můžeš mi vysvětlit, proč by Romové směli mít spoustu dětí a ostatní občané ne? Ty počítáš s nějakou pozitivní diskriminací Romů? Já tedy ne. Já počítám s tím, že zákony by měly platit pro všechny občany České republiky naprosto stejně. Tedy matka, o které mluvíš, by byla penalizovaná naprosto stejně jako kterákoliv jiná matka s tolika dětmi.
Samozřejmě penalizaci nelze aplikovat plošně. Například narození čtyřčat nelze nijak ovlivnit a asi těžko lze něco takového považovat za negativní jev.
Závěrem bych ještě rád doplnil, že mnou navrhovaná penalizace by rozhodně nevypadala jako „daň za dítě“. Jednalo by se pouzd o to, že veškeré sociální dávky nebo přídavky na děti by se vyplácely pouze u prvních dvou dětí. Dál už by byly nulové. Nárok na vzdělání, zdravotní péči i daňové výhody do 26 let by samozřejmě zůstal všem dětem bez rozdílu.
To jsou zajímavé údaje. Dobrá tedy, možná je v trvale udržitelné populaci potřeba víc než 2 děti na jeden pár. Nicméně konkrétní číslo nehraje až takovou roli. Podstatné je, že nějaký takový údaj existuje a že je rozhodně menší než například 7 nebo jiné číslo běžné v rozvojových zemích.
V Evropě momentálně není žádná regulace potřebná. Omezení by měla zavést především Indie a většina zemí Afriky, kde se populace naprosto vymyká kontrole a kde by tvrdý limit dvou dětí rozhodně byl namístě. (Neuživí-li tyto ekonomiky ani současnou populaci, těžko si mohou dovolit jiný demografický vývoj než plánovaný úbytek lidí...) Střední a Jižní Amerika je další částí světa s problematickým růstem populace.
Zpět k důchodovému systému... Mně jde především o to, aby někdo konečně přestal nazývat bezdětné lidi příživníky. Aby nehodnotil jejich zásluhy pouze v měřítku produkce dětí, ale především v měřítku práce pro celou společnost, které člověk bez vlastní rodiny dokáže odvést víc. Myslím si, že je třeba přejít od průběžného důchodového systému (který bez rostoucího počtu obyvatel (který na krátkou dobu uměle zařídili komunisté a přestěhovali třetinu lidí do paneláků) nefunguje) k trvale udržitelnému důchodovému systému. Ten by zaprvé nevytvářel zbytečné napětí mezi starší a mladší generací a zadruhé by neměl důvod penalizovat bezdětné.
A pokud se někdo svobodně rozhodně že na svět nechce přivádět potomky tak a´t zaplatí vyžší daně! Co je na tom kurnik špatného?
A pokud se někdo rozhodne, že na svět chce přivádět potomky, ať si laskavě všechny výdaje za ně (zdravotní pojištění, vzdělání, daňové zvýhodnění, ...) laskavě uhradí sám! Co je na tom kurnik špatného???
Váš jednostranný pohled na svět prostě nefunguje. Každý máme jiný názor na to, co je pro budoucnost důležité a co dává životu smysl! Dává životu větší smysl bezdětný lékař, který sám zachránil stovky dětí, nebo nezodpovědný otec, který svým činorodým klackem vyprodukoval dvacet fracků bez zázemí, bez budoucnosti, bez šancí??? Který z nich dvou je „lepší“?
Každý má na tuhle otázku jinou odpověď. Proto nezbude, než se (z celospolečenského hlediska) dohodnout na kompromisu. Ano, výchova dětí bude nadále státem podporovaná. Péče o ně a jejich vzdělávání také. Ale bezdětné lidi nebude nikdo označovat za příživníky. To je opravdu hloupý nesmysl.
Průběžný systém je špatný. Na tom nemají bezdětní žádnou vinu. Špatný systém nebude nikdy fungovat dobře.
Já můžu život brát, jak se mi zachce. Dokud nikomu neškodím, nebudou mi žádní fotři žvanit do toho, kdy se mám nebo nemám rozmnožovat! Zodpovědné chování vůči společnosti je pro spoustu bezdětných lidí naprostá samozřejmost. Narozdíl od sobeckých fotrů, kteří vidí jen tu svoji familii a nic jiného je nezajímá.
+1
Pravicová či levicová špína - jaký je v tom rozdíl?
Všechno je to ta samá verbež (minimálně soudě dle diskuzí zde na ábíčku).
# ale důchodový systém z dlouhodobého hlediska zkolabuje, nebude-li se rodit dost dětí.To není tak docela pravda. Důchodový systém zkolabuje tehdy, nebude-li produkováno dost (víc) potravin, nebudou-li efektivněji využívány zdroje energie... a to tak, že na tom celé to zbylé ekonomické příživnictví dokáže parazitovat, aniž by systém produkce potravin a energie (potřebné k produkci potravin a třeba tepla apod.) zahubilo, takže zbude i pro ty (již) ne aktivní (= důchodce). Víc dětí, které nebudou mít samy co jíst (v kolotoči naší ekonomiky nebudou mít dostatečně slušně placenou práci, takže nebudou vydělávat a tím pádem ani odvádět na důchody), vůbec nepomůže zajistit živobytí taky pro důchodce, spíš naopak. Takže jediná šance pro budoucí důchodce je zlepšená produktivita (efektivita produkce vůbec). Na počtu narozených dětí to prakticky nezávisí, závisí to na tom, jestli ty děti budou dostatečně produktivní.
# Nezrušily se nespravedlivé redukční hranice, mezi penzí a příspěvky není lineární funkce.To jste naše poslance asi krutě přecenil, takhle se vyjadřovat, to jich pochopí asi tak 5 % (příznivý odhad)
Slabé zvýhodnění rodičů s dětmi, resp. žádná penalizace bezdětných, kteří jsou černými pasažery důchodového systému. Ano, bylo by to nespravedlivé vůči neplodným a gayům, ale důchodový systém z dlouhodobého hlediska zkolabuje, nebude-li se rodit dost dětí.S tímhle naprosto nesouhlasím. Ne s tím zvýhodněním rodin s dětmi, ale s tím, že bezdětní jsou černí pasažéři. Takže když platí daně a přispívají na důchod někomu jinému tak jsou dobrý, ale jakmile by oni něco chtěli, tak mají smůlu. To by jsme potom mohli také říct, že sirotci parazitují na školním systému.
Asi jsem měl být politicky korektní a zvolit jinou formulaci, každý se chytá slov, aniž by reagoval na jejich význam Důchodový systém má několik vstupů:
Kapitál předchozí vlády rozfofrovaly. V Norsku výnosy z nerostných surovin vkládají do státního fondu, ktery je investuje a tak kapitál neustále narůstá. Průběžné investice platíme každý měsíc ze svých výplat a jakžtakž stačí na současné důchodce. A přispěvatelé jsou lidé, co vydělávají peníze nebo jednou budou (děti). Druhý bod jasně závisí na třetím. Jaký je výsledek této rovnice?
Má dedukce je, že finanční vklady jsou důležité, ale bez posílení lidských zdrojů systém nemůže fungovat. "Černý pasažér" zní pejorativně, tomu rozumím. Ale je důležité zdůraznit, že ještě důležitější než peníze je doplnění systému o další generace.
Od sociálního systému jsem nedostávala nic...To Vás šlechtí, ale obávám se, že jste spíše výjimka. I ze svého okolí znám "podnikatele", co vedu ty správné pravicově zodpovědné řeči o zlodějském státu, který živí vyžírky z toho, co vezme z jejich tvrdě vydřených pěněz. Pak z nich vypadne, že si vyplácejí minimální mzdu, aby mohly platit co nejmenší odvody a obecně docela kouzlí (nutno podotknout legálně) se svým pčetnictvím, takže to jejich živení kohokoliv žádná sláva. No a pak se blíží mateřská, tak šup na pár měsíců si zvednou příjem tak, aby to dalo maximální výši. Popravdě, já si vůbec nemyslím, že se jedná o levici a pravici a vůbec jakoukoliv politickou nebo jinou ideu. Normální lakota a sobectví jsou to. A politik to ví a umí se tomu prodat.
Normální lakota a sobectví jsou to.Jo lidi už jsou takoví. Naprostá většina lidí toho využije má-li možnost. Není-li množství a kvalita služeb poskytovaných státem závislá na odvodech, pak se je každý snaží minimalizovat, protože je přesvědčen, že ty peníze využije lépe, než stát. Příklad se "zneužitím" výpočtu mateřské je už trochu jinde, to už se některým lidem může eticky příčit, ale platí "hloupý, kdo dává ...". A z těch nezdaněných peněz si stát stejně ukousne na spotřební daní a DPH, a tyto peníze podpoří zaměstnanost. A je diskutabilní, jestli by stát s tou částkou dokázal podpořit zaměstnanost efektivněji.
Pojďme tedy úplně zrušit daně z příjmuZrušení daně z příjmu fyzických osob mají v programu svobodní.
Jediný problém je import.Samozrejme, krome tech tisicu lidi co vyjdou do ulic, kteri pobiraji podprumernou mzdu a nahle jim realne klesne o nejakych 20-30%.
to už se některým lidem může eticky příčit, ale platí "hloupý, kdo dává ...".To, že s tím mám morální poblem jsem ani neřešil. Spíše jsem narážel na očividný rozpor mezi slovy a skutky. (To, že v praxi volí sami proti sobě je ještě jiná kapitola).
A z těch nezdaněných peněz si stát stejně ukousne na spotřební daní a DPH, a tyto peníze podpoří zaměstnanost.Promiňte, ale ten stát (který zjevně zvládne utratit více než vybere; tj. rozhodně nešetří a nezašívá nic do matrace na důchod) s tím udělá co jiného, než že to pošle zpět do ekonomiky? (Zaměstná, nakoupí -> dá práci...; přerozdělí spotřebitelům, kteří utratí -> dají práci)? To spíše u té neodvedené daně hrozí větší ruziko, že skončí v matraci nebo se dočkají utracení někde v zahraničí na dovolené nebo tamtéž za zboží (nic proti zahraničí ani dovolené, ale užitek místní ekonomiky se nám nějak vytratil).
Souhlasím, superhrubá mzda a související daňové zákony je jen trikNicméně když nic jiného, tak aspoň každý zaměstnanec má na výplatní pásce napsáno, kolik za něj zaměstnavatel vlastně dal. Pro některé lidi to bylo docela překvapení.
A pak schwarzsystém.Všiml sis, že tenhle systém má taky nevýhody? Jako například že nepožíváš žádné ochrany, které zaměstnancům garantuje zákoník práce. Když takový člověk onemocní, má smolíka a nedostane od státu nic. A přesto všechno se najdou lidi, kteří tohle praktikují... že by se jim zdálo, že současné zdanění překračuje rozumné meze?
Systém by určitě lépe fungoval, kdyby tu nebyl tak velký podíl šedé ekonomiky.A máš na mysli šedou ekonomiku, kterou jsi popsal, nebo tu, kterou provádějí politici a státní úředníci? Rozdíl je jenom jeden a sice na které stránce rozpočtu (příjmové vs. výdajové) se ztrácí peníze. Jenže z toho, co jsi napsal v předchozím příspěvku, vyplývá, že občané nesmí krást, kdežto stát jo. No, tohodle přístupu se, milý ofčane, drž.
Když takový člověk onemocní, má smolíka a nedostane od státu nic.Nemáte pravdu. Můžete si platit nemocenské pojištění. Nevím jak v ČR, ale tam, kde to lze provozovat legálně obvykle platí: zaměstnavatel je v lepší pozici, než by byl se zaměstnancem, ale kontraktor si to riziko nechá zaplatit (jednak je placen hodinově, jednak je dražší). V praxi to znamená, že na dlouhodobější akce se Vám spíše vyplatí zaměstnanec, na krátkodobější může být levnější kontraktor.
Jenže z toho, co jsi napsal v předchozím příspěvku, vyplývá, že občané nesmí krást, kdežto stát jo.Asi budu označen za utopistu, ale řekl bych, že ani jeden. ;) V žádném případě řešit problémy soukromé sféry svoboudnou defraudací státu, ani řešit problém hospodaření státu defraudací na straně občanů a korporací. Bohužel. reagovat ode zdi ke zdi, je zde velmi populární.
Můžete si platit nemocenské pojištění.A to je státní?
A to je státní?Jo, to je část odvodů. Možná by to chtělo se drobet informovat, než se k něčemu budete vyjadřovat. Jinak je to jen o dojmech.
Slabé zvýhodnění rodičů s dětmi, resp. žádná penalizace bezdětných, kteří jsou černými pasažery důchodového systému. Ano, bylo by to nespravedlivé vůči neplodným a gayům, ale důchodový systém z dlouhodobého hlediska zkolabuje, nebude-li se rodit dost dětí.Bylo by to nespravedlivé nejen vůči neplodným a gayům, ale vůči všem, kteří se dobrovolně rozhodnou nemít děti, ať jsou jejich pohnutky jakékoliv. Svobodný člověk má děti pro svoji radost a štěstí, kolektivista pro "veřejný prospěch". Mít či nemít děti je věc každého z nás, není důvod někoho na základě jeho volby odměňovat či penalizovat - a špatný důchodový systém na tomto faktu nic nemění.
Ale lidi kteří se dobrovolně rozhodnou nemít děti, jsou pro mě a pro společnost jednoznačně parazitující osůbky, kteří sosají a nevrací do systému nic...Zejména takový vědec, který místo plození dětí raději učiní o několik významných objevů více, je jednoznačný parazit, který nevrací do systému nic
1.Je součástí státního rozpočtu, když někde chybí peníze půjčíme si z něho.
(která vláda si nejvíc půjčila - toho se nikdo už nedopátrá, jeden bude kydat špínu na druhého).
2.Musí být doplňován - je z čeho?
Děti ubývá, protože máme skvělou podporu rodin, především rodin s dětmi.
Zrušili jsme dětské přídavky, zrušili jsme společné zdanění manželů a jistě by se našlo spoust dalších "vylepšení".
Zvýšilo se porodné, k čemu to je dobré. Jednorázově ti dáme pěknou sumičku, ale když se budeš o svoje dítě starat tak tě stejně obereme. Je lepší se dítěte zbavit (on se stát postará) a udělat si další (trošku přeháním).
V čem je dobrá připravovaná reforma, nikdo přesně neví jak bude vypadat, dozvíme se to asi až po schválení v parlamentu.
Část peněz,3% ze současných 28%, které se odvádí státu se povinně dají soukromému penzijnímu fondu. K tomu opět povinně 2% ze svého.Už kecám dlouho. Můj názor je průběžný systém s pevnými pravidly oddělený od státního rozpočtu s odpočty podle počtu dětí. Penzijní fondy na základě dobrovolnosti. Udělat konečně něco pro rodiny ať nevymřeme. Jinde je lidí moc a nebude trvat dlouho, přijdou k nám a my budeme česká menšina.
Připojuji se a podporuji petice proti současné podobě penzijní reformy. Kdo chce ať mlčí nebo nadává v hospodě. Kdo chce ať se zeptá strýčka Googla, kde nějaká petice je a podpoří ji.
P.S. Máme vládu a parlament jaký jsme si zvolili, poučíme se někdy nebo půjdeme z extrému do extrému jako doposud.
Lítáme zleva doprava, následující vláda řekne, všechno co udělali před náma je blbě, musíme začít od začátku.
Začínáme už pěkně dlouho, myslím že brzo dohoníme některé rozvojové země.
Tiskni
Sdílej: