Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nechápu, proč malé jabber servery (jabber je zcela otevřený, tudíž si může server udělat kdo chce) nazýváte Truc Servery (mimochodem, už jsem o tom psal: ve svém blogu). Jako by snad jabbim byl jediný možný server a každý, kdo si založí vlastní, je proti jabbimu. Ale pokud to tak vezmu, to, že ti lidé odcházejí z jabbimu a staví si vlastní servery má svůj důvod. Ten jsi v podstatě ty shrnul poslední větou:
Je to jeden clovek a svoji praci dela dobre. Pokud by pod jeho vedenim Jabbim upadal, tak by klesal i pocet aktivnich uzivatelu Jabberu v CR. A ten zatim stale stoupa.
Počet uživatelů může jako měřítko kvality brát jedině idiot. Mě je naprosto jedno kolik má ta služba uživatů. Pro mě to neznamená nic. Já od serveru očekávám, že dopraví textovou zprávu od uživatele A k uživateli B. Bohužel, pokud mě několikrát denně jabbim odpojí, tak dle mého ani tuto základí funkci neplní kvalitně. A může mít uživatelů kolik chce.
Pokud jsi presvedcen ze pouzivas kvalitnejsi sluzbu, tak jsem jen rad a nemame se celkem o cem bavit :)
Jsem rád, že jsi rád.
inak si stale stojim za svym ze male servery zustanou malymi pokud se nebudou snazit prijit s necim novym, protoze stavajici implementace XMPP (at uz na strane serveru nebo klientu) zatim nenabizi nic prevratneho co by oslovilo bezne lidi.
Proč by se malé servery měli chtít stát velkými? Co je špatného na tom, když zůstanou stále na počtu 30 spokojených userů?
Jestli uspesne nebo ne, to je uz na jinou uvahu, ale nevidim od ostatnich serveru nejakou snahu priblizit se beznym lidem krom toho ze jsou "stabilni".
Viz má předchozí věta. Proč by měla být snaha přiblížit se běžným lidem? Já mám na svém serveru (celý stroj, nikoliv jen jabber) několik uživatelů - odborníků. Nechci tu mít stovky uživatelů - laiků. Krom problémů by mi to nic nepřineslo.
Ale minimalne od lidi z abclinuxu.cz, .... bych ocekaval, ze by misto tech flamewaru mohli napsat treba zajimavou sluzbu (a da se jich vymyslet dost).
V tom je možná ten problém. Jistě, dá se vymyslet hromada pičovin. Ale kdo to ocení? Opravdu je vhodné nasrat tisíce lidí nestabilitou celého serveru jen pro hromadu funkcí, které používá pár lidí? Já opravdu nestojím o "hromadu funkcí" v případě, že stabilita té základní fce klesá. Pokud bude tak základní fce 100%, klidně si vymýšlejte a implementujte kraviny.
ale ten pocet lidi proste neco znamena.
Jo. Znamená asi tolik, co sledovanost TV NOVA a podíl počtu prodaných věcí z Číny a Polska z celkového počtu výrobků.
Přátelsky polemizoval Tomáš Crhonek
Nechápu, proč malé jabber servery (jabber je zcela otevřený, tudíž si může server udělat kdo chce) nazýváte Truc Servery.Tak tak, já jsem si vlastní Jabber server zprovoznil, beztak mi tu běží 24/7 jeden stroj, tak proč zatěžovat servery jabber.cz (nic proti nim) a mám na něm všechno, co potřebuju.
To si děláš snad srandu, znáš vůbec Pinkyho osobně, že ho tady takhle popisuješ?To neni třeba, stačí vidět citaci z té diskuze....
Pinky ví moc dobře, že se několikrát nechal zbytečně vyprovokovat.No jestli to ví, tak se mu to teda výborně daří skrývat mezi urážkami a navážením se do čtenářů tohoto portálu.
Jak píšou na Jabbim někteří bezohlední uživatelé zvolili místo trpělivosti cestu nadávek a urážek,...Sakra, lidi, naucte se psat ty carky. Obcas to jde i bez carek pochopit, ale nekdy chybejici carka dovoli ruzne vyznamy: Spravne ma byt asi:
Jak píšou na Jabbim, někteří bezohlední uživatelé zvolili místo trpělivosti cestu nadávek a urážek,...Ale pokud by se carka dala spatne, tak je vyznam uplne jiny:
Jak píšou na Jabbim někteří bezohlední uživatelé, zvolili místo trpělivosti cestu nadávek a urážek,...Pokud nevite, kdy dat carku a kdy ne, tak jednoduche pravidlo: Kazda jednoducha veta ma pouze jedno sloveso v prislusnem tvaru (osoba a cas a gramatika to nazyva prisudek). Takze ve zminovane vete mas sloveso pisou a dalsi sloveso je zvolili. Takze tam nekde musi byt carka. A tou prave ustanovis vyznam - jestli to pisou ONI nebo BEZOHLEDNI UZIVATELE.
Z peněz VIP uživatelů se koupily nové servery, které zatím, jak se zdá, tu vyšší stabilitu zajišťují.Co se zdá, je jen sen, když se probudíš, je den a na monitoru hláška "Spojení odmítnuto".
Dnes, po šesti letech provozu Netlabu a Jabbim z Pinkyho vlastní kapsy se najednou vyrojila spousta teenagerů, co si myslí, že provozovat server je super zábava.Toto sa vyskytuje vo viacerých diskusiách a sám J. Pinkas to ešte minulý rok živil v diskusiách aj tu na abclinuxu.cz - teda, že prevádzkuje Jabbim z vlastného - trochu mám pocit, že sa tu navodzuje falošná domnienka, že to financuje zo súkromných peňazí...
Namítal snad někdy někdo proti zakládání komunitních serverů?Viď diskusia vyššie debatu s Heronom - v princípe nikto proti nim nič nenamieta - a teraz po vyjasnení terminológie (truc-servery) už vôbec nie.
Co je na domněnce provozování ze soukromých peněz tak falešného? Tedy když pomineme VIP program, což je relativně novinka.V podstate nič, keby to J. Pinkas nepodával v štýle "platím to dokonca zo svojich súkromných peňazí, tak sa nesťažujte a buďte radi, že ste radi" (ak sa dobre pamätám, bolo to v diskusii pod jedným tunajším blogspotom, ktorý vznikol v deň výpadku Jabbim-u) navyše, najmä v prípade, že sa Jabbim tvári ako aktivita HumboldTecu. Áno, po pohľade do obchodného registra na mená konateľov je všetko jasnejšie, potom však nechápem zdôrazňovanie otázky financovania.
a lidmi s poruchou osobnosti
Opět zajímavé titulování.
A při vší úctě, server s třiceti uživateli nemá potenciál na to, aby někoho nalákal.Proč ne? Lákáš na službu (IM), ne na počet uživatelů serveru. Když řekneš, že Jabber používá 12345 lidí v ČR, je úplně jedno, jestli jsou na dvou serverech nebo na tisíci.
Lidi buď nechápou, že existují různé servery nebo si myslí, že jejich účty jsou rozmístěné na serverech distribuovaně a ne decentralizovaně.
Zajímavé je, že u emailu to chápou a nikdo moc neřeší, že ostatní lidé mají email s jinou "koncovkou" za znakem "@" než oni.
Lidi buď nechápou, že existují různé servery nebo si myslí, že jejich účty jsou rozmístěné na serverech distribuovaně a ne decentralizovaně. Ostatně, zkusme to na příkladu:Já myslel, že se tu bavíme o běžných lidech - těm tyto dva pojmy asi moc neříkají. Ty dva příklady, které píšeš, jsou oba vcelku vykonstruované, pochopitelně tak, aby to sloužilo tvé argumentaci - ten první jsi vyloženě odflákl. Co třeba tohle: Pojď na Jabber, je to něco jako ICQ (pro lidi, co ví, co to je), akorát lepší*, místo čísla budeš mít přezdívku, kterou si vybereš, a můžeš si vybrat i poskytovatele, který ti bude vyhovovat - někteří nabízí kromě posílání zpráv i služby navíc jako je disk, ... (vyjmenovávání všech možných kravin, na které si člověk vzpomene) Žádnej spam, žádná reklama + ty další věci o Google Talk. Frýkůl bych vynechal, ale to záleží na osobním vkusu. Podle toho, o které služby ten dotyčný projeví zájem, mu potom můžeš doporučit, ke komu se přihlásit. * chtěl jsem napsat stabilnější, ale to bohužel poslední měsíc a půl není pravda.
Pokud jsi spokojený s absencí šifrování, právu špehovat tě, které jsi poskytovateli služby slíbil, povinnosti používat pouze oficiálního klienta atd., tak je to tvoje věc.... a já to nebudu dál řešit.
Pokud se totiž shodneme na tom, že máme rádi XMPP/Jabber jako technologii, tak se shodneme nejspíš i na tom, že chceme, aby ji lidé používali. A při vší úctě, server s třiceti uživateli nemá potenciál na to, aby někoho nalákal. Může se propagovat klidně jako alternativa pro pokročilejší uživatele, ale nespustí řetězovou reakci.opravdu si nemyslím, že by to bylo jen o tom počtu - jak už byl uveden příklad, ne každý potřebuje mít e-mailovou adresu @email.cz ...
Pokud jde stále o tvou nechuť z Pinkyho experimentů s clusterempokud ty experimenty mohou za problémy s ICQ transportem a za propírané výpadky, tak ano, jistá nechuť k nim by tu byla
a mrzutost od převzetí jabber.cz,tam jsem nemířil, měl to být jen příklad, ale když už o tom mluvíš ... jsou tu dvě věci, které mě iritují - a) jak je to podáváno, že jabber.cz před odkupem nestál za nic, a že bez Humboldtecu by žádný jabber.cz neexistoval, že jedině oni ho mohli zachránit ... jednak co do kvality si neměli navzájem co vyčítat, a jednak jsem tedy opravdu nezaznamenal, že by měl problémy a končil - jen se prostě najednou od chlapců objevila zpráva, že do jejich stáje přibyl (či jakými slovy to tehdy napsali) jabber.cz a že je nyní snad jasné, že provozují největší jabber server v ČR; přitom kdyby mi přišla systémová zpráva, že jabber.cz končí, a že to majitel předá prvnímu, kdo zaplatí doménu a hosting, tak bych do toho dost možná šel (tedy v mojí tehdejší finanční situaci ne, ale věřím, že byli jiní blázni, ne jen Pinky - kdyby se to ovšem coby veřejnost dozvěděli, že je to na prodej) b) že je mi občas vyčítáno používání jabber.cz, když mi vadí jeho vedení - na ten drobný detailík, že jsem tam měl účet dávno před odkupem, a tedy to vedení přišlo ke mně, nikoliv já k nim, se jaksi nehledí ... jistě, mohl bych jít ke konkurenci(*), ale která mi nabídne @jabber.cz nebo zpětné přepsání kontaktů, které jsem kdy rozdal (transfer rosteru jaksi neřeší vše)? (*) mno, vlastně nemám důvod ještě někam chodit, když už u konkurence jsem, u jedné dokonce ještě déle než @jabber.cz, ale holt se ta adresa špatně rozdává, když má víc než jednu tečku ...
když už se o to má starat jeden člověk, tak je absurdní, aby se jednalo o dva zcela nezávislé servery.mno, mezi "cluster" a "dva zcela nezávislé servery" je ještě velmi široká škála možností ...
Možná, že je spousta správců, kteří by to zvládli spravovat lépe než Pinky, ale jaký to má na situaci vliv? Nikdo to neudělal a po válce je každý generál.tak nějak ... jediný problémek je, že ti, co jsou generály již během války, jaksi nejsou neomylní ...
Dnes, po šesti letech provozu Netlabu a Jabbim z Pinkyho vlastní kapsyale kuš, tomu někdo věří?
... se najednou vyrojila spousta teenagerů, co si myslí, že provozovat server je super zábava. Ale mohou to dělat jen díky lidem, kteří propagovali Jabber a rozvíjeli komunitu kolem Netlabu v době, kdy spousta z těchto teenagerů si poprvé nainstalovala šikovnou věc ICQ. Možná by nějaká komunita vznikla i kolem jabber.cz, ale věřím, že možnost přímé komunikace se správcem je to, co k tomu dalo podnět.no promiň, ale tohle je teda úplná haluz, jakože Netlab je naše spása a bez něj to nejde - když jsem instaloval a nějakej pátek provozoval jabber server (teď už nějakej pátek nefunkční, sloužil lokální síti, co se de facto rozpadla), jel jsem čistě podle anglickejch materiálů, a nějaká komunita kolem Netlabu mi byla úplně u prdele, natož že bych to mohl dělat jen díky lidem, co jí rozvíjeli
Jabber is an open-source protocol that can be used for instant messenging.[zdroj] A abych předešel případným hloupým otázkám. Jsem platící zákazník Jabbimu. (Ano v případě, že splatím je slovo zákazník na místě. Ikdyž by asi bylo na místě i kdybych neplatil...) A štve mě, že služba za kterou platím trpí větší nestabilitou, než služba kterou neplatím přímo.. Ať už se jedná o můj vlastní jabber server, nebo GTalk. Dále se mi nelíbí povyšování "vás lidí od jabbimu" a to, že ze sebe děláte nejlepší jabber server. Což není pravda a opět to záleží na definici slova "nejlepší". A to že děláte jako by bez jabbimu nebyl provoz jabberu v ČR možný mě taky pěkně štve. Není to pravda.
<pinky> c) hnidopichove, kteri misto rady hledaji
nejake slovicko aby se po vas svezli
chjo
Pinkas akbarna rtech.
Tiskni
Sdílej: