Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Dyť nemusíš mít tmavej oblek, i jiným splníš společensou funkci. Akorát ho pak asi moc často nepoužiješ? I když, recepce na golfovém turnaji a takový oblek, proč ne
Osobně považuju oblek u maturit za samozřejmost.+1
Jiný střih oblečení, než to co člověk nosí obvykle, nějak vyjadřuje úctu? A čím?Ano. Je to nepsana spolecenska norma. Asocialove se vyznacuji prave tim, ze si existence podobnych norem nejsou vedomi nebo je ignoruji (casto s odkazy na "podstatne je co je uvnitr a ne obal" a podobna moudra, s naprostym nepochopenim pro fakt, ze co je uvnitr muze clovek navenek manifestovat napriklad prave obalem jako vyrazem respektu ci ohleduplnosti k jistym hodnotam uznavanym ostatnimi).
Aha, takže když někdo považuje společenský oblek za ošklivý a povrchní konzervativní přežitek, je podle vás hned asociál? Tedy vlastně žádnou konzervativní "hodnotu" není možné zpochybňovat?Napsal jsem "Asocialove se vyznacuji prave tim, ze si existence podobnych norem nejsou vedomi nebo je ignoruji". Vidite tam neco o nemoznosti mit negativni nazor na tyto socialni normy? Popira neco z toho fakt, ze socialni normy se casem meni a mohou se menit i zpusobem ohleduplnym k lidem zastavajicim stare normy?
člověče jste mi k smíchuAha.
Napsal jsem "Asocialove se vyznacuji prave tim, ze si existence podobnych norem nejsou vedomi nebo je ignoruji". Vidite tam neco o nemoznosti mit negativni nazor na tyto socialni normy?Právě ta ignorance může být jedním z možných vyjádření onoho negativního názoru. Ještě proto člověk není asociál
Úsloví "šaty dělají člověka" je od počátku věků myšleno ironicky, to každý musel během života pochopit a brát ho vážně můžou jen takové okrajové sociální skupiny jako tuneláři, krejčířové, manyžeři, hopeři a podobná svoloč...Jenže šaty opravdu dělají člověka - v očích většiny lidí. Když přijdu mezi neznámé lidi, mohu docela dobře pozorovat, jak mě vnímají. A mám vyzkoušeno, že v obleku s kravatou je člověk považován za podstatně serióznějšího. Například při jednání o úvěru v bance bych velmi doporučoval oblek použít.
to že si lidi berou oblek je spíš proto, že se to tak dělá a všechno je jenom "jakože" - prostě přetvářkaChjo… Na sportování si lidé berou sportovní oblečení, na práci pracovní oblečení, ke slavnostním příležitostem slavnostní oblečení – nevím, co je na tom „jakože” a přetvářka. Lidská společnost funguje podle určitých zažitých pravidel, malé děti se to musejí učit. To, že dneska puberťáci nosí kalhoty s rozkrokem mezi kolenama, takže vypadají, jako by měli nasráno v kalhotech a přitom si myslí, jak vypadají sexy, to je asi ta dnešní doba. No a někteří z toho nikdy nevyrostou a raději budou tu svou módu bránit zuby nehty a snažit se hanit slušné oblečení.
V tom je možná kámen úrazu - že člověk, který to na sobě v životě neměl, a teď si to má obléct k maturitě, se cítí divně.To je v podstatě o to, o co tu jde. Oblek nepovažuješ za vyjáadřování úcty k někomu, ale jako slušnost. Co tady ještě nikdo neřekl je, v čem přesně ta údajná slušnost vlastně spočívá. (To ta slušnost je příměs do látky?)
Jaký přesně je účel slavnostního oblečení? Lépe se v něm slaví? To se mi nezdá.ROFL, good point.
Měl jsem za to, že člověk o sobě tvrdí, že je něco jako nejvýše postavený živočich.Není můj případ. Naopak častokrát uvažuju proč je zabíjení zvířat legální a zabíjení lidí ne...
A lidé se vždy snažili vypadat dobře - a hezky se oblékali.Jenže co komu připadně hezké je tak trochu subjektivní, nemyslíš?
Trochu pozdě s křížkem po funuse ... výjimečná chvíle? Pak i výjimečné oblečení. I nálada. Etc.
Třeba ne každý den je 8. 4. 2008. Tato chvíle se už s největší pravděpodobností opakovat nebude.Záleží na použitém kalendáři
Měl jsem za to, že člověk o sobě tvrdí, že je něco jako nejvýše postavený živočich. A lidé se vždy snažili vypadat dobře - a hezky se oblékali.Tyhle věci spolu moc nesouvisí; a minimálně ta druhá by potřebovala nějaký důkaz na svojí podporu.
Pouze na práci si oblékali pracovní oblečení - jednak aby si nezničili pěkné drahé oblečení, a také proto, že by se v něm špatně pracovalo.Ani bych neřekl. Když se to vezme historicky, tak většina lidí byla v práci v podstatě od nevidím do nevidím.
Dnes jsme v době, kdy je všude hromada špíny, člověk je stále ve spěchu, upocený; chodit v obleku prostě není příliš praktické - tak už si ho obléká jen ke slavnostním příležitostem - a pak nastává ten obrat, že někomu připadne divné se hezky obléct, místo, aby to bylo naopak.Jednak, jak už bylo řečeno - hezky je VELICE subjektivní pojem; zajímalo by mě, kdo určil, že oblek je hezký a džíny (třeba) ne.
hezky je VELICE subjektivní pojemTo máš pravdu. Každému se také líbí jiné holky (holkám různí chlapi, jistá 4 % to mají úplně pomotané), ale stejně potom v soutěžích krásy vítězí ty, které mají určité společné rysy (nebo jak to popsat) - určitě nikdy nevyhraje sebechytřejší a sebešikovnější 150kg uhrovatá holka (přestože se některým chlapům taková může líbit)
Takže oblek je hezký, protože si to většina lidí myslí.Většina lidí si myslí, že je společenský oblek vhodný na společenské akce. Pokud si někdo myslí, že jsou lepší kapsáče, vytahané tričko a kštice na zeleno, je to jeho věc, já si o tom myslím svoje.
to "hezké" se během času mění (dříve to byl frak, předtím kdovíco) a že je čas na změnuAno, jenže třeba zmiňovaný frak (stejně jako společenský oblek) NIKDY nebyl oblečením pro práci - tak jako džíny.
Ano, jenže třeba zmiňovaný frak (stejně jako společenský oblek) NIKDY nebyl oblečením pro práci - tak jako džíny.Jde o to, co se myslí tou prací. Pro obchodního zástupce je oblek pracovním oděvem, pro diplomata to může být i ten frak. Samozřejmě nejde o fyzickou práci (pro kterou byly původně vytvořeny džíny), to je něco jiného.
Ano, jenže třeba zmiňovaný frak (stejně jako společenský oblek) NIKDY nebyl oblečením pro práci - tak jako džíny.Ahá, takže takhle je to. Společenský oděv je něco, v čem se nepracuje. V tom případě by se teda měla vyházet z práce většina úředníků, skoro všichni politici, část vysokoškolských učitelů, bankéři, ty. Jsou to flákači, chodí do práce ve společenském obleku, který není oblečení pro práci, tudíž tam zjevně nepracují. Hm, když nad tím přemýšlím, tak to zní dost nesmyslně; lidi, co chodí do práce v obleku, tam asi pracují (přece by nebylo tolik flákačů). Takže usuzuji, že nesmyslné je tvoje tvrzení, že společenský oblek NIKDY nebyl oblečním pro práci.
Postupem času jsem si na nutnost obleku v některých životních situacích zvykl a beru ji i jako jeden z nástrojů vyjádření úcty k situaci a lidem.To mi zní dost pokrytecky. Chtěli to po mě, tak jsem to začal brát jako nástroj k vyjádření úcty.
Souhlasím. U nás ve třídě ještě bylo zajímavý, že nejlíp byly oblečené studentky, které měly v hlavě slámu. Myslím, že stačí jakékoliv slušné oblečení.
ukazuješ, co v tobě je.A s tím nějak souvisí nějaký trapný oblek?
Přeju ti, aby ti ten postoj vydržel; ale až uvidíš že tvůj kolega ze studií s polovičními schopnostmi bere za třetinovou práci dvojnásobný plat, tak to v tobě začne asi hlodat.
Taky nemám rád obleky, ale jsou prostě profese kde se kvádro s kravátlí bere jako samozřejmost; jsou firmy, kde existuje tzv. dress code, kde to jednoduše nařizují (banky, obchodní firmy a tak). Tak jako zámečník nosí montérky, prodavač plášť, tak třeba úředník má oblek. Neboj, pokud chceš být programátorem, tak ti to nehrozí, pokud budeš časem project managerem a budeš jednat s klienty, tak ti prostě nic jiného nezbude.
Dokonce jsem zažil situaci, kdy maník přišel do práce v novém obleku; paní vedoucí ho pochválila, omakala materiál a pak se zeptala co je to za oblek. Kámoš neprozřetelně přiznal konfekci z Prostějova; paní vedoucí se zachmuřila a prohodila něci v tom smyslu že očekávala kvalitnější značku, třeba Hugo Boss.
Ale požadovat "společenský oblek" je jen lpění na z mého pohledu ubohých konzervativních zásadách a zbytečné omezování osobních svobod (nehledě na to, že to vypovídá o povrchnosti lidí, kteří na něčem takovém lpějí).+1 Ale tady v diskusi vidíš, jak se bere pokrytectví a povrchnost za samozřejmost a projev úcty :D. Teda spíš :'(.
Naštěstí v IT se na obleky moc nehledí (a project manageři co znám také oblek nenosí, nicméně project managera stejně ani dělat nechciJsi si jistej, ze ten projekt manager oblek nenosi ani na jednani za pritomnosti zakaznika? Tam ten oblek totiz opravdu rika "mam k Vam uctu". Samozrejme, uvnitr firmy si zamestnanci muzou nosit obleceni podle uvazeni, pokud tim neurazeji ostatni spolupracovniky, ikdyz pokud jsi programator prase a mas vlastni mistnost, tak samozrejme chapu, ze ti nevadi mit na stole bordel (at uz papirovej nebo od jidla), smrad jak v chlive a v tom se producirovat v roztrhanych spodkach a spinavym triku. Pokud by ses ale takhle objevil na nejakym jednani se zakaznikem, tak by se zakaznik zrejme ihned otocil a odesel - v jeho ocich by totiz mozna videl manika, kterej si nevezme oblek ani kvuli dulezitemu jednani, coz muze znamenat dve veci: (1) je to ignorat a zrejme se tak bude chovat i pri praci (aneb "rec tela", resp. vzhledu), (2) nema ke mne uctu jako k partnerovi v nejakem obchodu, tzn. bude na me srat celou dobu. Tohle by si mohl teoreticky dovolit Gates nebo Balmer, ale rekl bych, ze tam kde jsou, jsou prave proto, ze ty obleky nosili a tim dokazali obchodni partneruy presvedcit, ze jsou solidni. A jak to je s M$ vi kazdej, takze opravdu tam nehralo roli, co je "uvnitr", ale co ten obchodni partner delal. Mam dojem, ze na nekolika pohovorech mi rekli, ze jsme nemusel prijit v obleku, ale pro me to neni problem. Jeden cas jsem delal konzultanta a dokazal jsem byt kazdy den v obleku. Samozrejme, zalezi na tom, jaky oblek mas. Nemel jsem zadny super znacky, ale mel jsem koupene nove obleky, zadny hnusny obnoseny z roku dva. Pak byly prijemny. V lete to bylo trosku horsi, ale v klimatizovanej budove to problem nebyl.). A do firmy co má "dress code" bych skutečně nešel, považuji to za odporné omezování osobní svobody. Něco jiného jsou třeba montérky u dělníka (aby si nezničil oblečení) či plášť u řezníka nebo laboratorního technika (hygiena, ochrana před chemikáliemi, atp.), tam je to potřeba z čistě praktických důvodů. Ale požadovat "společenský oblek" je jen lpění na z mého pohledu ubohých konzervativních zásadách a zbytečné omezování osobních svobod (nehledě na to, že to vypovídá o povrchnosti lidí, kteří na něčem takovém lpějí).
V lete to bylo trosku horsi, ale v klimatizovanej budove to problem nebyl.
Kvůli takovým magorům se budou všude dělat klimatizace, ne? Tuším loni bylo ve zprávách, že v Japonsku právě kvůli nošení obleků i v parném létě jsou ve všech budouvách klímy valící na plný výkon, což má šílený dopad na odběr energie. Už dokonce i japonský premiér interpeloval na manžery apod., aby v takových vedrech obleky nenosili. Ale u nás budem tlačit přesně opačné trendy, abysme po x litech přišli na to, na co už japonci dávno.
Společenský přežitek? Jsou i místa, kam tě bez obleku prostě nepustí. A pokud bys tam přece jen došel, buď tě ven vykážou, nebo nechají vyvést.A to je právě špatně. Taková místa by být neměla. A když někde taková místa ještě jsou, prostě tam nebudu chodit. Ano, společenský oblek skutečně považuji za přežitek. Respektive přesněji řečeno lpění na obleku považuji za ubohou ukázku konzervatismu, zbytečného omezování lidské svobody a individualismu a hlavně také ukázku povrchnosti.
Ano, společenský oblek skutečně považuji za přežitek. Respektive přesněji řečeno lpění na obleku považuji za ubohou ukázku konzervatismu, zbytečného omezování lidské svobody a individualismu a hlavně také ukázku povrchnosti.Není pravda. Každý, kdo pořádá nějakou akci, si na té své akci může určit, jaké oblečení se tam bude nosit. Je naprosto jedno, jestli tím oblečením bude tmavý oblek, frak, nebo třeba tepláková souprava. Samostatnou kapitolou jsou státní nebo dokonce mezinárodní příležitosti. Tam prostě platí přísná pravidla, a to zdaleka nejen pro oblečení. V této souvislosti jsem rád, že Václav Klaus po svém nástupu do prezidentské funkce (v roce 2003) vykázal z Hradu fotografy, kteří tam chodili v kraťasech a vytahané košili. V té důstojné atmosféře byli jak pěst na oko.
Každý, kdo pořádá nějakou akci, si na té své akci může určit, jaké oblečení se tam bude nosit.To jsem přeci ve svém příspěvku nikde nevylučoval, to je samozřejmě pravda. Psal jsem jen že je špatné, že se to děje, a že sám na takové místa/akce chodit nechci.
V té důstojné atmosféře byli jak pěst na oko.Vidíte a někdo to třeba vůbec jako důstojné nevnímá, naopak jako trapné povrchní šaškování
Každý, kdo pořádá nějakou akci, si na té své akci může určit, jaké oblečení se tam bude nosit.Hezky řečeno. Týká se maturit, pohřbů, divadel a čehokoli jiného.
Týká se maturit, pohřbů, divadel a čehokoli jiného.Samozřejmě. Snad by ses nechtěl na pohřbu vzpírat přání zemřelého (které mohlo klidně znít "...odložte sváteční černý šat, v džínách si sedněte u mě...")?! Totéž divadlo - existují například divadla, kam se chodí v červeném oblečení, v klobouku, nebo třeba v plavkách. Ale i u těch maturit. Jsou školy, kde jsou stanovena jiná pravidla. Na většině škol to ale není nijak upraveno, protože se prostě dodržuje nepsané pravidlo základního společenského úboru.
"AŤ MŮŽU S VÁMI ZAZPÍVAT..."V nedělním oblečení
Na většině škol to ale není nijak upraveno, protože se prostě dodržuje nepsané pravidlo základního společenského úboru.My sme si to dneska psali do sešitu, že musíme mí na slohovku oblek. Příjde mi to ujetý. Ale vezmu si ho, ať už jsem z tý šílenosti pryč
A s tím nějak souvisí nějaký trapný oblek?Proč trapný?
vesnickym mysliveckym kvadruTo vypadá jak?
Zvaž, zda ti členové komise za tu úctu, kterou tím k nim projevíš, stojí.
Ani nejde o to jestli stojí, nebo ne... Ale když od komise něco chceš, bylo by vhodné se řídit nějakým tím standardem. I když mě osobně je oblek taky proti srsti... ale maturuju až za rok, tak snad to do té doby zruší :D
ale maturuju až za rok, tak snad to do té doby zruší :DJe snad na obleku něco špatného? Vypadá dobře, pokud si nekoupíš nějaký šunt, tak je příjemný a pohodlný (narozdíl třeba od většiny uniforem). Sám jsem jistou dobu chodil běžně v obleku (buď jsem byl na kole v teplákách, nebo měl oblek), jenže s tím začaly problémy, že začaly chodit drby, že si tajně po večerech někde přivydělávám, dokonce věděli i firmu, u které to dělám, tak jsem začal raději nosit džíny a všichni byli spokojení (jen pro objasnění - přivydělávat si nesmím, a ani jsem tak nečinil - byl to vzorový příklad toho, jak vznikají drby a jak podrobné mohou být - ach ta česká závistivá povaha)
Když ho někde nechce nosit, je to jeho věc - skutečně, vídám na divadelních představeních lidi v šusťákových teplákách a svetrech - osobně mi to připadne trapné, ale co člověk, to názor. Že jo?
Kvalitní oblek nemusí být až tak drahý. Povedlo se mi koupit například velmi příjemné a hezké sako v podnikové prodejně u Koutného za 2k Kč.
lidi v šusťákových teplákách a svetrechA... další extremista :D.
Vypadá dobře,...Neřekl bych, člověk v něm vypadá jako vypasovaná krabice.
...tak je příjemný a pohodlný (narozdíl třeba od většiny uniforem).To je VELICE subjektivní. Nemám rád oblečení, které má dlouhé rukávy a předpokládá se o něm, že se bude nosit uvnitř budov. Dlouhé rukávy jsou dobrá věc, když je venku deset tupňů nebo míň, ale tím jejich využití (co se mě týče) končí.
jen pro objasnění - přivydělávat si nesmímTo ti smí někdo zakázat?
To ti smí někdo zakázat?Samozřejmě - je to dokonce zakázáno zákonem (§ 304 zákoníku práce), a to v případech, kdy jde o činnost shodnou s činností zaměstnavatele (čili kdo pracuje v softwarové firmě, nemůže bez souhlasu vyvíjet výdělečně SW pro někoho jiného). Kromě toho lze sjednat ještě konkurenční doložku (§ 310), která může zakázat činnost shodnou nebo soutěžní povahy vzhledem k zaměstnavateli až na 1 rok po skončení pracovního poměru.
člověk v něm vypadá jako vypasovaná krabiceDovolím si trošku uštěpačnou poznámku: když si člověk nedokáže na sebe koupit správné oblečení, může vypadat ve všem, jak vypasovaná krabice - ve správně sednoucím obleku vypadá každý chlap dobře; pokud si koupí nějakou hrůzu, co mu nesedí, má to blbé.
pokud si koupí nějakou hrůzu, co mu nesedí, má to blbéVím moc dobře, o čem je řeč. Strašně nerad nakupuji cokoliv na sebe (musí se to zkoušet atd.), proto se snažím tu nepříjemnou proceduru absolvovat co nejrychleji. To může znamenat, že si vyzkouším 1-2 kousky (např. kalhot), jakž takž to sedí, takže rychle zaplatit a pryč. Myslím, že takhle nakupuje hadry většina mužů. A v tom je také ten problém. Oblek (a z něj hlavně sako) je totiž právě tím druhem oblečení, který musí sedět úplně perfektně. Jednak se nepřizpůsobí (narozdíl třeba od kožených bot, které se samy vytvarují podle nohy), a zadruhé je to dáno střihem. Takže je mi jasné, že skoro každý koupí první nebo druhý oblek, který vyzkouší. Zcela logicky mu pak nesedí, což nepřičítá špatné volbě, nýbrž obleku jako takovému. To je chyba. Proto doporučuji nechat si oblek ušít na míru od dobrého krejčího. Pak sedí naprosto perfektně, nikde nic netlačí a netahá, a také si lze vybrat velmi kvalitní látku, která má skvělé vlastnosti (lehká, prodyšná atd.). A ani to není příliš drahé - ušití obleku stojí zhruba od 10 000 Kč.
Proto doporučuji nechat si oblek ušít na míru od dobrého krejčíhoTo má jeden velký háček: najít toho dobrého krejčího
Ono koneckonců i těch >10 000 korun není pro většinu lidí malá položka. Na druhou stranu, pokud si člověk takovýto oblek pořídí pro lepší příležitosti, a na běžnější nošení si koupí konfekční zboží, tak to zas tak moc není. A když má člověk štěstí, dá se dobře koupit i za levno.
To má jeden velký háček: najít toho dobrého krejčíhoMám dobré zkušenosti s tímhle. Nechal jsem si od něj ušít oblek (včetně košile) a jsem naprosto spokojen (stejně tak i můj švagr a pár dalších lidí).
Ono koneckonců i těch >10 000 korun není pro většinu lidí malá položka.Není, a pokud člověk chce opravdu dobrou látku, cena může být ještě mnohem vyšší. Ale je to věc, na které není dobré příliš šetřit. Člověk má pak navíc dobrý důvod, aby se pokusil z toho nevytloustnout
Člověk má pak navíc dobrý důvod, aby se pokusil z toho nevytloustnoutJo, to mi připomíná, že bych se měl začít starat o ušití nového smokingu, protože když jsem ho měl na posledním plese, málem jsem ho roztrhnul přes hrudník
ale vyhodit nekoho od matury kvuli tomu ze nam oblek je zloA už se to někdy stalo?
A už se to někdy stalo?U maturity nevím, ale o pár případech, kdy nevhodný oděv (nebo jiný módní doplněk - např. náušnice v uchu studenta - u studentek to kupodivu nevadí) přispěl k neúspěchu u zkoušky na vysoké škole, jsem opravdu slyšel (ovšem vesměs šlo o starší pány profesory a docenty, dnes již na odpočinku). Osobně na zkoušky v obleku nechodím (ale jako zkoušející si to můžu dovolit), ale mám pocit, že celá řada zkoušených by byla radši, kdybych hodnotil to, co mají na sobě místo toho, co mají v hlavě
jsem opravdu slyšelTak opravdu slyšel, nebo se to opravdu stalo?
Aby to nebylo třeba tak, že někdo uměl houbeles, a doma to svedl na učitele a jeho přístup k ozdobám těla... To není tak nereálné.No, můj strýc, když studoval medicínu, hned na první přednášce slyšel: "Vlasy a vousy jsou vaše soukromá věc. Ale buďte si všichni jisti, že nikdo s dlouhými vlasy a plnovousem u mě ještě zkoušku neudělal." A již na příští přednášce byli všichni ostříhaní a oholení. Ale pravda, byla to medicína, a navíc někdy koncem 70. let.
Tak opravdu slyšel, nebo se to opravdu stalo?Stalo se, o tom nepochybuji.
Aby to nebylo třeba tak, že někdo uměl houbeles, a doma to svedl na učiteleVesměs šlo o lidi, které znám jako svoje studenty (v jiném předmětu) nebo studenty kolegů. A dovolil bych si neskromně tvrdit, že aspoň zhruba poznám zda dotyčný aspoň něco umí nebo ne.
"Dyž já sem to fakticky uměl, dyť víte, že sem se to včera po veřeři učil!Tenhle druh lidí se mi, ani nevím proč, obloukem vyhýbá, takže od nich bych takové informace opravdu mít nemohl.
a nápisu na mikině SERU NA TO..."Obávám se, že v tomto případě bych k tomu také přistupoval spíše konzervativně...![]()
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
kraťasech přijď až na předání maturitního vysvědčeníTo jim zrak moc nevytře... ale oblek nechat... a přijet limuzínou :D.
maturita je zakončení školy, tam to prostě jistý slavnostní přístup chceJenomže na tom není nic slavnostního. Alespoň já to nepovažuju za nějakou událost. Je to den jako každý jiný. Příjdu na řadu, dostanu otázku, odpovím otázku, jdu si sednout.
obyčejné zkoušky na vejšce oblek imho nepotřebují, státnice však ano, obhajoby anoTohle IMHO docela hodně záleží jak která vysoká.
na svatbu také chodíš v obleku,Ne nechodím.
Ne nechodím.ani na svojí?
Než jsem se před měsícem oženil. Ne že bych byl sentimentální typ, to rozhodně ne. Ale sílu okamžiku nepoznáš dokud to neprožiješ, to mi věř.Síla okamžiku? Nejsi spíš jenom pod pantoflem?
Je to spolecensky prezitek, ale bohuzel je to nutnost. Predstava, ze se za dva mesice, na konci kvetna, budu potit v nejakem obleku me take desi, ale neda se nic delat Pred par dny jsme v obleku psali maturitni slohovku z CJL a nebylo to vubec nic prijemneho ...
Jinak jsem slysel (z prvni ruky) o pripadu, kdy kluk kvuli botam (!) nezmaturoval z jednoho predmetu (nemel polobotky, ale jakesi botasky a k nim oblek :D ). Je treba si uvedomit, ze vekovy prumer komise je vetsinou 65+ a pri dnesnim tempu rozvoje (ktery oni uz davno netahnou), si touto cestou akutne potrebuji dokazat svou dulezitost prave na nas - doprejme jim alespon ten pocit a prijdme v obleku! ;) Nikdo jiny jim ho uz nikdy nedopreje.
Pred par dny jsme v obleku psali maturitni slohovku z CJL a nebylo to vubec nic prijemneho ...A jak to probíhalo, nebo spíš co jste měli za otázky? Už teď se klepu při myšlence, že mám napsat 4 stránky na téma "Padá mlha, bude krásný den…".
Je na to 240 minut a temata jsou zadany bud jako citaty nektereho znameho cloveka nebo primo (napr. Rozvoj mobilnich technologii, jedno tema je u nas vzdy na tema blizke oboru, protoze jsme technicka skola). U vetsiny temat je stanoven slohovy utvar, ale pri trose stesti se najde i nejaky, kde je volny slohovy utvar (ten byva hodne oblibeny :D ) nebo jejich velka mnozina.To všechno už vím, ale spíše se ptám zda-li jsou mé obavy oprávněné či ne. Kdybych dostal všechny 4. témata podobné tomu co jsem zmínil výše, tak se na místě po***u, maturita nematurita.
Je to spolecensky prezitek, ale bohuzel je to nutnost.Proč je to nutnost?
o pripadu, kdy kluk kvuli botam (!) nezmaturoval z jednoho predmetu (nemel polobotky, ale jakesi botasky a k nim oblek :D )U nás byl jeden, co měl k (vínovému) obleku jakési špinavé sportovní boty... No, shodou okolností to byl člověk, co je mi mimo rodinu nejbližší... Aspoň vidíte, s kým se stýkám.
Přes kravatu to? Sháněj nějakou sponku do kravaty.
že za chvilku budou rebelové (a vyhazovaní od zkoušek) ti, co chodí v oblekuA proč by měl někdo vyhazovat někoho kvůli oblečení, vždyť to je blbost.
na inauguraci prezidenta se také nechodí v montérkách.Ideální jsou krátké (příp. velmi vytažené) kalhoty, že...
Nevím, proč sem všichni pro-obleci cpou montérky. Montérky jsou pracovní oděv, které se nosí do práce, nikam jinam. (Výjimka - do hospody, když tam člověk jde cestou z práce) Takže co kdybys zkusil vybrat nějaký jiný kus oblečení, který je univerzálnější, než montérky?Místo "montérky" si dosaď třeba "tričko a kraťasy" nebo "mikina a džíny". Podstata zůstane úplně stejná.
Proč ale není slavnostní oblečení společnsky povinné pro takové příležitosti frak? Vždyť to bylo běžné, proč to tak není teď?Frak se stále ještě používá, i když zdaleka ne tak často, jako dřív. Poměrně často se ale stále ještě používá smoking (příslušnou poznámku "cravate noire" v poznámce jsem již na vlastní oči viděl). Také jsem si kdysi smoking pořídil, ale v posledních cca 3 letech už se do něj bohužel nevejdu
Společenské zvyklosti se mění - kdysi to byl frak, ten vytlačilo sako, podle mě je načase, aby bylo sako vytlačeno něčím jiným, nejlépe čímkoliv, co si dotyčný bude chtít obléci a nebude v tom vypadat jak vágus.Zvyklosti se mění, ale není důvod to lámat přes koleno. Budu-li pořádat společenskou akci, a rozhodnu se, že tam bude vstup jen v obleku, tak na tom prostě budu trvat a nějaký rebel mě těžko přesvědčí ke změně (dočká se jen toho, že nebude vůbec vpuštěn). Kdežto pokud ještě rozhodnuto nebude, lze se samozřejmě bavit o tom, co bude nebo nebude považováno za vhodný oděv.
Budu-li pořádat společenskou akci, a rozhodnu se, že tam bude vstup jen v obleku, tak na tom prostě budu trvat a nějaký rebel mě těžko přesvědčí ke změně (dočká se jen toho, že nebude vůbec vpuštěn).No, za sebe můžu říct, že bych byl tím rebelem. Akorát bych místo na tvojí akci vyrazil rovnou někam na jedno. Kde je sako povinné, tam v 99% případů nejsem já.
Kdežto pokud ještě rozhodnuto nebude, lze se samozřejmě bavit o tom, co bude nebo nebude považováno za vhodný oděv.O takové situaci mluvím - o tom, že definice svátečního oděvu se mění. Že je na nějakou akci požadováno to či ono, to nechávám stranou, jde mi o situace, kdy není předepsáno nic (pouze "sváteční oblečení") a pro lidi to automaticky znamená oblek. V těchto případech je podle mě čas na změnu.
Budu-li pořádat společenskou akci, a rozhodnu se, že tam bude vstup jen v oblekuPak jsou jenom dvě možnosti... buďto budeš mít nějaký vážný důvod, proč se držet u té akce nějakých tradic... nebo to bude jenom snobárna :D. Každopádně si tím můžeš snížit počet lidí, kteří přijdou. Třeba už jenom proto, že předtím budou někde, kde v obleku být nechtějí... a nebudou se chtít převlíkat... tak radši nepřijdou. A pokud ta akce budou třeba tvoje narozeniny, tak budeš akorát za vola :D.
Pak jsou jenom dvě možnosti... buďto budeš mít nějaký vážný důvod, proč se držet u té akce nějakých tradic... nebo to bude jenom snobárna :DŘekněme, že to bude třeba maturitní ples. Tam je to docela standardní věc, chodit v obleku. Když jsem byl na průmyslovce, pořádalo ples sdružení rodičů (pro všechny třídy kromě jedné - ta si udělala svůj vlastní). Na pozvánce byl deklarován "úbor společenský", pod čímž se podle nepsaného pravidla myslí tmavý oblek (je to večerní akce) nebo uniforma. Při projednávání ve sdružení nikdo nic nenamítal. Čili pořadatel (sdružení rodičů) rozhodl, že to takto bude. Námitky nejsou relevantní.
Každopádně si tím můžeš snížit počet lidí, kteří přijdou.Což není vždy na škodu, že
Třeba už jenom proto, že předtím budou někde, kde v obleku být nechtějí... a nebudou se chtít převlíkat... tak radši nepřijdou.Pokud je někomu zatěžko tento nepatrný problém řešit, ať raději nechodí.
A pokud ta akce budou třeba tvoje narozeniny, tak budeš akorát za volaŽe bych na svých narozeninách kladl takové podmínky, to opravdu nehrozí
Místo "montérky" si dosaď třeba "tričko a kraťasy" nebo "mikina a džíny". Podstata zůstane úplně stejná.Jj, podstata zůsane úplně stejná.... pokus shodit lidi, kteří mají jiný názor tím, že jim vkládám do úst něco, co nenapsali. Fuj. Fuj. Fuj.
Ale hlavně - skutečně platí, že šaty dělají člověka.Právě proto ten oblek nenosím :D. A radši nosím něco, co sedí k mé osobnosti. Holt, když je někdo kravaťák i duší, tak má chodit v obleku, ale to už neni muj problém :D. Nikomu oblek nevnucuju.
Tvoje poněkud extrémní názoryKlasické labelování. Co mi zrovna nesedí, to označím za extrémní... Pěkný hnus, nemám to rád.
A to mi ještě jako člověku postiženému různými dysfunkcemi nabídli čas navíc, snad celkem dvojnásobek. Odmítl jsem.Treba takove dysfunkce? :D)
Jinak u nas to dysfunkcni jedinci psali na pocitacich ... s kontrolou pravopisu a tipuju, ze net jim taky nezablokovali :)
No to mi připomnělo, že nutí lidi nosit oblek a co když mají třeba takovýto problém. To mají přinést potvrzení od doktora, že můžou přijít v něčem jiném nebo si nechat ušít speciální oblek se zipy?
To je asi ten toč jízdmo, jak říkáš.Ano, to je přesně on
Ale zas mi nešel ten volejbal.U nás nešel skoro nikomu. Proto jsme mu také říkali "plácaná", což byl rozhodně přesnější termín. Ale každopádně to bylo aspoň stokrát zábavnější než ta hrazda.
U nás nešel skoro nikomu. Proto jsme mu také říkali "plácaná", což byl rozhodně přesnější termín. Ale každopádně to bylo aspoň stokrát zábavnější než ta hrazda.Ale mně nešel extrémně. Nešel mi víc (šel mi méně) než třeba společenský tanec a zpěv, a to je co říct.
Nicméně jsem ho asi za pět minut omylem trefil míčkem při střele do břicha -- bylo to ale fakt omylemNe-ho-da. Bude to nehoda...
No a co třeba maturita z fyziky nebo z matematiky. Zavedeš si vlastní sobě přirozené a pohodlné značení nebo podlehneš šťavnatým masám a půjdeš s davem. To jsou otázky, které musí někdo řešit.No a proč ne? Když si to zvládne celé zadefinovat
Já, když něco nevím, tak taky se nestydím zeptat, ale ptám se nejdřív tam, kde se něco dozvímAle já se nechci dozvědět nic jiného, než co si myslí návštěvníci tohoto portálu o oblecích. To by bylo celkem hloupé se ptát třídní, ne?V tomto případě třeba třídní bych se zeptal. A pokud by mi bylo řečeno, že mám přijít v obleku, tak v něm přijdu. Ano, jsem ubožák, ikseme.
Ale já se nechci dozvědět nic jiného, než co si myslí návštěvníci tohoto portálu o oblecích.Tohle by každý soudný člověk označil za lež. Sice se budeš vykrucovat, že ten kdo sem přijde odjinud (odkud asi
Protože mu nebude nikdo rozumět? Ne že by to mělo souvislost s tím, co se tu řeší. Tuhle jsem četl o nějakém matematikovi, který konsistentně definoval aritmetiku, ve které 0,9999perioda se nerovná 1. Hm, neujalo se. Zasraní konzervativci, špína!No a co třeba maturita z fyziky nebo z matematiky. Zavedeš si vlastní sobě přirozené a pohodlné značení nebo podlehneš šťavnatým masám a půjdeš s davem. To jsou otázky, které musí někdo řešit.No a proč ne? Když si to zvládne celé zadefinovat
Protože mu nebude nikdo rozumět?No to že se někdo naučil nějakou konkrétní značku, ale už nezná definici vlastnosti, kterou tato značka označuje je přeci jeho hloupost, ne? Takový člověk by snad ani neměl v maturitní komisi co pohledávat.
Tuhle jsem četl o nějakém matematikovi, který konsistentně definoval aritmetiku, ve které 0,9999perioda se nerovná 1. Hm, neujalo se.No a? Však si snad může definovat co chce, ne? Pokud na začátek své práce uvede definici struktury na které počítá.
Jistě, a když při maturitě z anglického jazyka nejdřív v angličtině podáš zevrubný výklad němčiny, rozdáš slovníky a otázku samu zodpovíš německy, je to podle tebe v pořádku. A anglický rodilý mluvčí nemá v maturitní komisi co pohledávat. Mimochodem, k té neznalosti definic… uměl bys definovat uspořádanou dvojici?Protože mu nebude nikdo rozumět?No to že se někdo naučil nějakou konkrétní značku, ale už nezná definici vlastnosti, kterou tato značka označuje je přeci jeho hloupost, ne? Takový člověk by snad ani neměl v maturitní komisi co pohledávat.
Jistě, a když při maturitě z anglického jazyka nejdřív v angličtině podáš zevrubný výklad němčiny, rozdáš slovníky a otázku samu zodpovíš německy, je to podle tebe v pořádku. A anglický rodilý mluvčí nemá v maturitní komisi co pohledávat.Jenže tohle přirovnání "trošku" kulhá. Matematika není na rozdíl od Angličtiny a Němčiny přirozený jazyk.
Mimochodem, k té neznalosti definic… uměl bys definovat uspořádanou dvojici?Seznam dvou prvků u nichž záleží na pořadí a jednotlivé prvky se mohou opakovat.
Vyjadřování v abstraktních pojmech je zcela přirozené. Matematická symbolika, stejně jako přirozené jazyky, vznikla vývojem trvajícím mnoho set až tisíc let, a vyvíjí se neustále. Jediný rozdíl je, že se (AFAIK) používá všude prakticky ta samá. Jo, a že je o poznání exaktnějšíJistě, a když při maturitě z anglického jazyka nejdřív v angličtině podáš zevrubný výklad němčiny, rozdáš slovníky a otázku samu zodpovíš německy, je to podle tebe v pořádku. A anglický rodilý mluvčí nemá v maturitní komisi co pohledávat.Jenže tohle přirovnání "trošku" kulhá. Matematika není na rozdíl od Angličtiny a Němčiny přirozený jazyk.
No, to není definice, to je popis běžným jazykem. Já jenom blbnu, protože shodou okolností vím, jak takovou uspořádanou dvojici definovat jenom s využitím pojmu množinyMimochodem, k té neznalosti definic… uměl bys definovat uspořádanou dvojici?Seznam dvou prvků u nichž záleží na pořadí a jednotlivé prvky se mohou opakovat.
Jediný rozdíl je, že se (AFAIK) používá všude prakticky ta samá. Jo, a že je o poznání exaktnějšíJenže to není pravda. Jeden příklad za všechny (zatím nemám ani úplné středoškolské vzdělání, takže jsem nenarazil na mnoho příkladů, což ale nevypovídá nic o tom, že jich může existovat více). V elektrotechnice se pro vyjádření imaginární jednotky místo
i
používá j
aby ne nekolidovalo se značkou pro proud měnící se v závislosti na čase.
A co maturitní ples, to není přežitek?Je.
ergo maturita je čistě společenskou záležetostíTak potom ale nechápu, proč se ji někteří snaží označovat za událost studijní.
Tak potom ale nechápu, proč se ji někteří snaží označovat za událost studijní.To já taky ne!
Já se nesnažím o maturitu kvůli tomu, aby na mě mohli lidí nějakým způsobem nahlížet, ale proto, protože chci jít na vysokou a tam získat další znalosti.+1
Nebýt výšky(stále doufám, že se jednou budu učit i něco užitečného), tak bych dost vážně uvažoval jestli se na maturitu nevykašlat.
Jeden o koze, druhý o voze…
qiRzT psal, že lidé tě podle toho, zda maturitu máš nebo ne, hodnotí. Možná špatně vnímám jazyk český, ale vždy jsem měl za to, že pokud mne někdo hodnotí, není to totéž, jako když na mne někdo nějak nahlíží.
Píšeš, že maturitu děláš proto, abys mohl jít na vysokou - pokud se nepletu, zodpovědné osoby na vysokých školách obvykle hodnotí studenty bez maturity jako nezpůsobilé pro studium na vysoké škole. S nahlížením na někoho jako na vagabunda to nemá nic společného
Jinými slovy, už jen tím, že se snažíš tuto zkoušku složit, se podrobuješ určité společenské konvenci. Tak proč je takový problém se podrobit i tomu obleku?
Podľa mňa je celkom zdravé, keď človek neprijíma spoločenské konvencie automaticky ale premýšľa o nich. Príklady, kde by to malo nepekné následky, si každý sám ľahko nájde. Čo sa týka tých oblekov, ja som o tejto konvencii rozmýšľal takto: "Kto zo zúčastnených (učiteľov, skúšajúcich, spolužiakov) bude mať niečo z toho keď budem v obleku? Čo by povedali na to, keby som bol oblečený bežne (keby som si vzal nejakú slušnejšiu košeľu k normálnym nohaviciam)". Odhadol som, že väčšina z nich by si to vôbec nevšimla, niektorí by si všimli a nevadilo by im to a len málokto by bol naštvaný, či nebodaj urazený.
K maturite som si oblek síce vzal, lebo som nemal dostatok sebadôvery aby som tak neurobil. Proste som sa bál. Ale na vysokej škole sa mi to do bodky potvrdilo, pretože som nebol na žiadnej skúške v obleku a za celý ten čas sa mi len jediný raz stalo že sa ma skúšajúci opýtal, či som prišiel do lesa. Ale ďalej to neriešil a s mojim správaním a vedomosťami bol spokojný. Jo a raz jeden so spolužiakov neveriacky krútil hlavou, že čo si vôbec myslím, že idem na skúšku v bežnom ohoze. A inak to nikto vôbec neriešil, ani náznakom. Pri štátniciach som bol tuším zase v obleku, ale cítil som to podobne ako pri maturite.
No ja som možno ten asociál o ktorých tu niektorí hovoria. Mám skutočne problém s mnohými spoločenskými normami. Hlavne s tými, ktorých úžitok/zmysel v pomere k spotrebe zdrojov (mojej námahy + námahy iných + prírodých zdrojov) či iným následkom je mizivý. Ak mám kupovať oblek, dbať o jeho čistotu (čo nie je ekonomicky/ekologicky lacná záležitosť) a cítiť sa v ňom zle, bol by som rád aby na to bol dobrý dôvod. A tento dôvod nenachádzam pri maturite, či škúškach na vysokej.
Takže preto.
A ešte jeden dôvod prečo sa toľko trápiť so spoločnskými normami a konvenciami: riadia sa nimi tisícky a milióny ľudí, obrovské množstvo činností, ktoré majú nejaké následky. Ak sa určitá konvencia stáva prežitkom, tj. jej zmysel je proti následkom z nej plynúcim nepatrný (najlepšie je, keď si ľudia už vôbec nevedia spomenúť prečo sa nejaká konvencia dodržuje), je treba si to všimnúť a upozorňovať na to a hlavne s tým niečo robiť. OK, oblek pri maturite môže byť prkotina oproti iným problémom, ale toto platí o všetkých konvenciách.