Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Pracovní prostředí, neboli desktop environment, jednoznačně patří do života běžného uživatele Linuxu. Valná většina z nás používá buď GNOME, nebo KDE a je s prostředím spokojená. Tedy až na jednu věc - vzhled.
Prvotní vzhled KDE či GNOME v mnoha distribucích totiž nestojí za příliš mnoho. Přesněji řečeno - nedosahuje takových estetických kvalit, jakých dosahují výchozí vzhledy Mac OS X či nová Windows Vista. Neříkám, že výchozí vzhled těchto dvou obrů na poli OS je dokonalý a líbí se všem - tento vzhled je (dle mého skromného názoru) mnohem propracovanější než bývá zvykem u distribucí GNU/Linuxu.
Často se říká, že je v GNU/Linuxu nedostatek dobrých grafiků. S tím bych polemizoval - u nich spíše není FLOSS grafika (zadarmo) příliš v modě. Jako důkaz si můžeme vzít Ubuntu - za většinou vzhledově lepších věcí v této distribuci (ikonky nebo třeba nová stránka) mohou komerční firmy, které rády za úplatu OSS pomohly.
Jedním z důsledků teorie o nepřílišné atraktivitě vzhledů unixových DE je to, že se mnoho lidí pokusilo a pokouší překopírovat vzhled Visty nebo Tygra do KDE či GNOME. To zase pobuřuje další sortu fandů Linuxu, kteří se na ně oboří se slovy "když chceš vzhled Windows, tak si kup Windows". Já jeden z nich nejsem. Proč?
Myslím si totiž, že kopírování vzhledu jednoho prostředí do druhého poukáže (mimo jiné) na nedostatky, které druhé prostředí má. Kdyby se podařila dokonalá kopie, bude jasné, že jsou obě prostředí sobě rovna, pokud jde o konfigurovatelnost (fuj).
Házím vám tímto rukavici - převeďte svá perfektně vyladěná pracovní prostředí! Samozřejmě to má pár háčků - mělo by to být KDE či GNOME, mělo by to být prostředí, ve kterém se dobře orientuje (pro všechny, ne jen pro vás - žádná změť ikonek), mělo by být esteticky aspoň trochu pokročilé (nikoli černočerné pozadí s černočerným panelem). Pokud máte nějakou opravdu hodnověrnou kopii vzhledu nových Windows či Mac OS, také jí ukažte (moc jsem jich totiž zatím neviděl).
Budu rád i za vaše názory ohledně vzhledu výchozích pracovních prostředí, jejich technických i vzhledových omezení. Nabízí se také otázka, co s tím. Pokud se vám nějaký výchozí vzhled KDE či GNOME v některé distribuci opravdu líbí, napište i to, rád uslyším zdůvodnění takového názoru.
Takže?
Tiskni
Sdílej:
Všiml jsem si, že Tvé KDE panely jsou poměrně chudé, co se nějaké viditelné uspořádanosti nebo vzhledu (pouze černá barva)Já vám to předpovídal, že tyhle screenshoty, co nejsou extra připraveny na efekt, nebudou vůbec ničím zajímavé
No, já jsem myslel, že jsem se vyjádřil jásně - příjde mi, že dnešní panely v *nixových DE jsou příliš málo konfigurovatelné, zvláště pak kicker.No já jsem právě myslel, že mi rozšíříš obzory, protože mě zrovna nenapadá nic, co by kickeru chybělo.
A co takhle dva panely, každý s jiným pozadím a rozměry. AFAIK u gnome-panelu záležitost jedné minuty u kickeru nemožné... A zrovna to je to, co mám nejdradši... spodní velkej průhlednej, s ikonkama, desktop-switcherem... a horní normální s menu, window switcherem...Proč nezkusíte Nabídka panelu > Přidat nový panel > několik druhů? Můžete si ho přesunout kam chcete a naplnit taky čím chcete. Ne že to nejde, spíš jste to ještě nenašel
Takže co? Chcete prostředí, které na první pohled zaujme a donutí k WOW! anebo prostředí, v němž se pohodlně pracuje, ačkoliv screenshot nezaujme naprosto ničím?Chci obojí a obojí taky mám.
Nesouhlasím ale s tím, že "efektivita" a grafická propracovanost jdou nutně proti sobě - pokud je vzhled dobrý, ani nemusí. A jak jsem řekl na začátku - funkce prostředí v potaz neberu.V tom případě není příliš zřejmé, o co vám jde. Barvy si doladí každý individuálně, každému individuálně vyhovuje také jiná velikost písma. Jeden má rád panel s nástroji dole a lištu s okny nahoře, jiný zase obráceně anebo nechce panel s nástroji vůbec. Jeden chce na screenshotu sexy babu, druhej zase cool draka anebo třeba jen zelenou trávu. Jeden má rád ovládání Konqueoru klasicky nahoře, druhý (jako já) si je přesune doprava vertikálně. Linuxová desktopová prostředí jsou právě příliš variabilní na to, aby se hledalo nějaké ideální nastavení. Svou představu jsem BTW zkusil uskutečnit ve výchozím designu ABC Linux 2005, ale řada lidí to nepochopila, že je to příliš jiné než Windows a velké fonty prý nejsou estetické
jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.a co mu tam vyrasta z monitoru pipa s pivom? akoze nechapem co na tom moze byt take uchvatne...
Tvrdíte, že DE jsou v GNU/Linuxu dosti variabilní. Já si zase myslím, že stále dosti "ohýbatelná" nejsou. Dokonce ani KDE (dnes) není, podívejte se na Kicker panel na některých přítomných obrázcích. Většinou vypadá téměř "ostudně", rozhodně hůře než panely v Mac OS nebo Vistě.Jeden starší můj (nemám teď náladu uploadovat aktuální), nevím, co byste si představovat víc. Můžete si změnit a nastavit jak v KDE, tak v GNOME (tam nevím, jak změnit font hodin!) prakticky cokoliv.
Pokud jde o funkčnost, tak většina lidí chce, aby počítač na první pokus "fungoval".Řekl bych, že tohle výchozí nastavení KDE i GNOME splňují. Sice se mi taky nelíbí, ale jsem ochoten uznat, že moje preference nemusí být preference každého. Pár lidem jsem nainstaloval distribuci s GNOME a lehce vzhled upravil, tj. hlavně přidal na panel často používané ikonky a oddělil taskbar od nástrojové lišty (kvůli místu). Zrovna tak lze totéž udělat s KDE.
Žádal jsem ostatní, aby mi ukázali své vyladěné prostředí, ve víře, že najdu někde skutečně vydařený motiv panelu, čitelné písmo, optimální (nestresující) tapetu, příhodné a graficky zdařilé ikonky.Tohle je ale věc individuálního vkusu
Také mne zajímalo, jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.Mně osobně GUI Windows nevyhovuje (znám 3.11, 98, 2000, XP) a jsem dost rád, že můžu používat něco jiného. JehoVistě podle screenshotů taky nedávám příliš šancí.
OK, tu jsou moje screenshoty. Skoro se od posledka nezměnili, což svědčí o tom, že mi prostředí asi vyhovuje :). Plocha, okýnka.