Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano reaguji na názory Linuse Torvaldse i následnou reakci v blogu.
Upozornění: nevím, zda to ještě někdo bude číst, ale pokud ano, přečtěte si raději tento článek Linus versus Gnome, který vznikl rozšířením tohoto blogpostu a popisuje situaci detailněji.
Obávám se, že většina lidí nečetla původní e-maily, takže krátké shrnutí toho, co se stalo.
Všechno začalo e-mailem Tilla Kamppetera do Gnome usability mailing listu. To je project leader a maintaner projektů linuxprintig.org a Foomatic. V něm si stěžuje na toto
We considered especially as the problems of GNOME's printing dialog that there is no access to the full feature set of the printer according to the PPD file used for the CUPS queue. Also pre-processing (N-Up, ...) and scheduling options (hold until 6pm, ...) of CUPS are not available in the GNOME dialog but they are available in the KDE dialog.Ve zkratce to znamená, že Gnome tiskové dialogy neumožňují používat některé pokročilé možnosti CUPSu. Dále se tam dočtete o stanovisku Gnome usability teamu (GUT)
Frederic told that the options from the PPD file are intentionally mot listed in the printing dialog, the usability team of GNOME was against listing these options. They clutter the dialog and can be more confusing than useful to the user.Takže stanovisko Gnome usability teamu je jasné, žádné vylepšení, mohlo by mást uživatele.
Následná Linusova reakce pak hovoří o tomto.
I personally just encourage people to switch to KDE.Zde došlo asi k velkému nedorozumění části uživatelů Gnome, kteří viděli slova Gnome, users a idiots v jedné větě, bez toho, aby si přečetli Linusovu reakci pořádně. Pokud nejsem ve své angličtině úplně mimo, tak Linus říká
This "users are idiots, and are confused by functionality" mentality of Gnome is a disease. If you think your users are idiots, only idiots will use it. I don't use Gnome, because in striving to be simple, it has long since reached the point where it simply doesn't do what I need it to do.
Please, just tell people to use KDE.
Linus
Tato "uživatelé jsou idioti a mohou být zmateni z množství funkcí" mentalita lidí z Gnome je nemoc. Pokud si myslíte, že vaši uživatelé jsou idioti, pouze idioti jej budou používat. Nepoužívám Gnome, protože ve snaze být jednoduchým už dávno dosáhl stavu, kdy prostě nedělá to, co od něj požaduji.Takže řeči o tom, že Linus napadá uživatele Gnome jsou mimo a pravděpodobně svědčí o tom, že si jejich autor Linusovi e-maily ani nepřečetl, ale reaguje na ně (texty zpráviček jsou často zavádějící). Linus napadá filozofii Gnome za to, že (dle jeho názoru) pokládá uživatele za idioty. Podle mého názoru to měl napsat více diplomaticky a věty o KDE jsou v tom kontextu velmi nešťastné! Nemají tam co dělat.kdy jednoduchost není to, co od něj požaduji.
Druhý (proslavený) e-mail již obsahuje ony slavné nacisty o které se mluví ve zprávičce.
> That's definitely not a point of view of the GNOME Project - we're focusedZde nesouhlasí s tvrzením, že se takto chová každý Free software projekt. Opět napadá praxi, kdy mu s novou verzí zmizí vlastnosti, na které byl zvyklý, protože se GUT rozhodl, že překážejí.
> on making Free Software appropriate for users who are smart (we don't talk
> about 'dumb users'), but just don't care about computing technology. We're
> just like every other Free Software project - fixing stuff requires the work
> and attention of people who care about the problem at hand.
No. I've talked to people, and often your "fixes" are actually removing capabilities that you had, because they were "too confusing to the user"
That's _not_ like any other open source project I know about. Gnome seems to be developed by interface nazis, where consistently the excuse for not doign something is not "it's too complicated to do", but "it would confuse users".Opět tvrdí, že se takto žádný open source projekt nechová a o lidech z Gnome se (imho hodně nešťastně) vyjadřuje jako o UI nacistech, kteří neimplementují funkce ne proto, že jsou moc složité, ale že mohou zmást uživatele. A tvrdí, že se z hlediska Gnome jedná o pravidlo, nikoliv vyjímku.
The current example of "intentionally not listed in the printing dialog, the usability team of GNOME was against listing these options." is clearly not the exception, but the rule.
Takže Linus nikde nenapsal, že jsou uživatelé Gnome idioti. Pouze se vyjádřil proti praxi, kdy je uživatelské prostředí Gnome přílišným způsobem zjednodušováno. Kdy neimplementaci nových vlastností neřídí jejich technická náročnost, ale rozhodnutí usability teamu. Protože, podle jeho názoru, už Gnome ve zjednodušování překročilo rozumnou mez. Imho si mohl odpustit hlášky o nacistech a propagaci KDE.
Pod článkem se sthnul flame, který se Linusových námitek dotýká opravdu minimálně. Takže bez komentáře (naprosto subjektivní výběr)
Jsem rád, že pan Linus Torvalds za nás konečně rozhodl. Nyní je konečně konec věčnému tápání v temnotách. Otázka výběru je jednou provždy vyřešena.
— Anselm
Tezko rici, jestli je lepsi KDE nebo GNOME, ale rekl bych, ze co se tyce konceptu, cistoty navrhu a snahy dodrzet standard je GNOME hodne napred.
— Pedro Alvarez
No nelíbí se mí ani KDE ani Gnome podle jejich přístupu k věcem a používám jen GTK, ale nevím proč nadávat gnome za jeho orientaci na co nejjednoduší cestu, je to názor, hodně lidem to nemusí vyhovovat ale proto tu je fluxbox atp a můžeme si přece rozhodnout ... máj názor Qt nikdy kvůli licenci.
— undy
Já osobně bych si moc přál, aby KDE z Linuxu zmizelo. A to z mnoha důvodů...
— Miroslav Ponkrác
Když vyvíjíte free software, může vám být úplně jedno že výslednou binárku (po slinkování s Qt) musíte šířit pod GPL nebo QPL. Zdroják můžete šířit pod jakoukoli licencí kompatibilní s GPL nebo QPL (případně použít GPL + nekompatibilní licenci jako např. MPL).
— martink
Když vyvíjíte free software, může vám být úplně jedno že výslednou binárku (po slinkování s Qt) musíte šířit pod GPL nebo QPL. Zdroják můžete šířit pod jakoukoli licencí kompatibilní s GPL nebo QPL (případně použít GPL + nekompatibilní licenci jako např. MPL).
— martink
Jo, jeblo mu uz kdyz v okamziku, kdy GNU projekt zacal jako na poslednim kousku skladacky pracovat na velmi pokrokovem a modernim designu OS GNU Hurd, a kdy tenhle nedouk dal v plen temer nepouzitelny totalne tupy preview OS, ktereho se vsichni diky licenci chytli jako hovno kosile, a hackuji do nej uz nejakou tu desitku let.Zde musím porušit slib, že nebudu příspěvky komentovat. Protože napadat Linuse za to, že se jeho Linux ukázal životaschopnější, než za rok bude hotový Hurd, který má(měl) problémy s výkonem (třeba kvůli několikanásobnému přepínání kontextu při kopírování paměti) je nefér. Ostatně mě přijde i Hurd, jako pouhý klon Unixu, co takhle se vykašlat na Posix a přejít na něco pořádného, jako je třeba Plan9?
— madloki
Sumasumárum, našel jsem zde v diskuzi velmi trefný příspěvek
Koukám že si vystačíte sami a ani nepotřebujete nezvaného prudiče, aby jste našli nějakou blbost na řešení. Hlavně jestli z toho něco vzejde? Ať žijou Linuksáci.
— Jinřich Plešinger
Z důvodů, které jsem již uvedl, je už samotný nadpis a první věta blogpostu
Alespoň mě tak nazval ten náš Mao Ce Torvalds (nebo se tak nejmenuje?). Ale načasoval si to, chlapec. Zrovna, když jsem včera večer opustil Fedoru a KDE a nainstaloval Ubuntu s Gnome.úplně mimo a svědčí to o jediném, autor ty e-maily nečetl. Chytnul klíčová slova Gnome, idioti, nacisti a už psal blog.
Argumenty co mi vadí na KDE by se měly spíše jmenovat, co mi vadí ve ve FC4 na KDE. No a stěžovat si, že v Gnome oriented distribuci na toto A zjistil jsem, že KDE na FC mít můžu, ale stejně je tam tolik Gnome knihoven (svázaných závislostmi s půlkou systému), že je to takové GnoKDE a vydávat to za chybu KDE! No to už je úplně mimo.
Nadávat na kdeedu - pokud jeho distribuce instaluje sakumprásk celé KDE (nebo si je nainstaloval sám), pak to není chyba KDE. Kwrite a kate jsem také dlouho nechápal. Pak jsem přišel na to, že se jedná o využití technologie KParts - samotný editor je úplně stejná komponenta (binárky mají cca 4,5kB), jen Kate umožňuje v jednom okně používat více souborů. Stejnou technologií je realizován modul pro vim - opravdu se těším, až budu moci v celém KDE nahradit standardní textovou komponentu právě vimem.
Další zajímavostí je, že KHTML neumí pracovat s obrázky. Ta funkce tam prostě není, ale uživatelé Konqueroru obrázky běžně vidí. Ano, opět je to díky KParts, pomocí kterých se zajišťuje zobrazování obrázků - proto byla integrace svg do Konqueroru jen záležitostí napsání ksvg.
Ale, abych jen nekritizoval, v jistých věcech má pravdu. Kioslaves, ačkoliv se jedná o super věc, je bohužel něco, co by měl zařizovat systém (třeba zmiňovaný Plan9) a ne high-level knihovny a implementace není dobrá (třeba, pokud jste omezeni na ftp počte spojení z IP adresy, pak se o kio ani nesnažte). Kopete je skutečně velmi podivný program (používám psi), který se navíc z každou verzí KDE dost zásadně mění (řekl bych, že k horšímu). Kpdf, kdvi a spol je špatně, ale pokud se nepletu, tak probíhá intergace těchto prohlížečů do jednoho programu. Přehršel toolbarů a widgetů je smutný fakt, za nejhorší považuji právě tři toolbary v chatovacím okně Kopete a nastavovací dialog Konqueroru. Přání po (hlavně rozumném) dodržování nějakých HIG jsem už také vyjádřil.
Jsem uživatelem KDE, přesto dokážu vyjít s člověkem, co jede na Gnome, Fluxboxu, ... . Používám Gentoo a nemám potřebu se posmívat uživatelům ostatních distribucí. Používám Linux a vůči uživatelům BSD (a ano i Windows) necítím žádnou zášť. Do toho výčtu samozřejmě nepatří moje obvyklé popichování .
UPDATE: oprava překlepů a formátování citací z e-mailů a dopisování vynechaných slov :)
Tiskni
Sdílej:
Možná by bylo dobře zrušit komentáře pod zprávičkama. Protože tam lidi, včetně mě, vyolávají uplně nesmyslné boje...Sem tam nejaky flamewar je prijatelnou dani za casta upresneni nebo uvedeni zavadejici zpravicky na pravou miru.
Používám Gentoo a nemám potřebu se posmívat uživatelům ostatních distribucí.To's doufám nenapsal kvůli mně...
Dal si si záležať, chválim tvoju presnosť (dúfam, nemôžem overiť) a vytrvalosť. Len dodám svoj popis:
Můžeš, pokud umíš anglicky, tak tam mám přímé odkazy na oba zmíněné e-maily a potažmo i celou diskusi. A přiznám se, že moje angličtina není tak dobrá, abych mohl falšovat anglický text a doufat, že si toho nikdo nevšimneDal si si záležať, chválim tvoju presnosť (dúfam, nemôžem overiť) a vytrvalosť.
Tohle už je dokonalé.
- Používam Gentoo, páči sa mi, že existuje veľa distruibúcii a BSD, veľa WM a desktopových prostredí a veľa alternatív
- pod X-ami _nemám_ KDE, ani Gnome, ani fluxbox... _mám_ EvilWM a kopu terminálov. Namiesto Kopete a Gaim používam Imcom a namiesto miši klávesnicu (aspoň kde sa dá)
Pekny, vsechna cest, tomuhle by se dalo i rikat zurnalistika :) Ale nebudou te za to mit radi, flamovaci-bojovnici. (Vlastne, on si to malokdo precte :P Takhle presne vznikaj medialni skandaly a po objasneni kontextu taky nestekne ani pes.)Mě se špatně flamovalo, udělal jsem tu chybu, že jsem si to na začátku přečetl
Dodal bych, ze se samozrejme se daji (velmi rychle a velmi pohodlne)vypnout (jako skoro vsechno v KDE, co nejak rusi), ja skoro v zadnem okne ty toolbary ani menu nemam (ani v Kopete, ani v Konsoli napr., on pak staci jen right click vetsinou).Ano dají se vypnout, ale v tomto případě bych byl raději, kdyby se dali zapnout, pokud je někdo potřebuje. Výchozí nastavení KDE je podle mě špatné.
Výchozí nastavení KDE je podle mě špatné.S tím lze jen souhlasit, zbytečně to odhání potencionální uživatele, kteří tak nedají KDE ani šanci toto prostředí poznat (vlastní zkušenost). Přitom by stačilo málo, např. to řešit pomocí přednastavených profilů, či to rozvést pořádně (např. pro zmíněné toolbary zvolit, které mají být _defaultně_ zapnuté apod.).
potencionálníklasika
klasikahouby klasika, _ostuda_ ale podobných výrazů je více, koncovky iální x onální jsou tuším podle nějaké slabiky v latinském orignálu, víc si však ze školy nepamatuju (což se právě prokázalo
Zas nebud hnidopych, oba tvary se pouzivaji (jsou uvedeny i ve slovnicich), i kdyz ten delsi je pravda exotictejsi a taky se mi moc nelibi.potencionálníklasika...potenciální
To má být ironie? :-) (hint: hnidopich)
oba tvary se pouzivaji (jsou uvedeny i ve slovnicich), i kdyz ten delsi je pravda exotictejsi a taky se mi moc nelibi.
Ne. Neexistuje žádný potencionál a stejně tak slovo potencionální je paskvil srovnatelný s autentifikací a kryptováním…
Když jsem viděla tu citaci, nějak se mi nezdály ty reakce. Neřešila jsem to, protože z jedné věy se nadá poznat, co vlastně řekl a proč to řekl. Díky za shrnutí a objasnění.
btw. Ten Pešingerův příspěvek je opravdu trefný .
ale presto mi prijde podivne, kdyz clovek jako on pouziva takove vyrazivo.A mne zase prijde divne, kdyz si lidi vyberou nekoho, komu se neco povedlo (zalozit, vyrobit, zazpivat, napsat...) a udelaji si z nej ikonu moralnich a vubec vsech ctnosti (=autoritu) a pak se strasne divi, kdyz se ukaze, ze je to taky normalni clovek :P Tedy, jakozto potrebu dezorientovane masy to chapu...
Vite, ja ma nejak zafixovano, ze kdyz nekdo bezduvodne pouziva sprosta slova (a neprimo tvrdi, ze oponent je kupr. fucking idiot), tak bud mu klasicky dosli argumenty k veci a nezbylo mu nez utocit ad hominem, anebo se nedokaze ovladat a preskocilo mu. Mne osobne se zda, ze argumenty Linus ma, takze zrejme pujde o tu druhou variantu.
Ja bohuzel studium Linusova chovani ponekud zanedbavam, tudiz je mozne, ze takhle vytece kazdou chvili. Znalce vaseho typu to neprekvapi, novacci jako ja se nestaci divit. Nejak nechapu, jak to souvisi s ikonami - pokud takovoutu reakci shledavate jako obecne normalni, tak nevim... asi mam prilis "elitarske" naroky.
Tedy, jakozto potrebu dezorientovane masy to chapu...
To ste zkopiroval odnekud z hulana, ne? :)
Tak při čtení této věty jsem málem vyprskl kávu na LCD
Blog, který si zaslouží být článkem.
Po letmém shlédnutí zpráviček jsem si myslel, že Linus zešílel, ale takhle.... to se musím přiklonit na jeho stranu . Ovšek, Kinux ze svého Linuxu přesto neudělám
.
úplně mimo a svědčí to o jediném, autor ty e-maily nečetl. Chytnul klíčová slova Gnome, idioti, nacisti a už psal blog.ale cetl: "If you think your users are idiots, only idiots will use it."
Argumenty co mi vadí na KDE by se měly spíše jmenovat, co mi vadí ve ve FC4 na KDE.Pokud sis vsiml, tak pod tim nadpisem jsem psal o nestabilite v FC4. Pokud jsi to tak cetl, neni duvod, abys tady na me vytrhaval vety z kontextu. Navic jsem se bez muceni priznal, ze to bylo i kvuli FC4 samotne, ze jsem presel. A take jsem uvedl dost dalsich duvodu, proc mi KDE vadi a ty byly objektivni. Vsak je sam uznavas.
If you think your users are idiots, only idiots will use it.To je myslim varianta jednoho z Murphyho zakonu?
ale cetl: "If you think your users are idiots, only idiots will use it."Četl, ale nepochopil, resp. neporozuměl. Možná na tom má vinu i to, že se v té větě dopustil Linus hrubky (byť velmi oblíbené u Američanů). Spojka "if" totiž značí podmínku. V následující větě tedy _nemá_ být "will", nýbrž "would" - říkat tohle Američanům je však ztrátou času. Nicméně, kdyby tam ten kondicionál byl správně uveden, bylo by patrnější, že ten význam není "používají to idioti", ale "používali by to idioti".
Myslim, ze naznacil vice nez, bylo nutne.
IF present simple WILL + base verbje neco jineho nez:
IF past simple WOULD + base verbpokud by to melo byt používali by to idioti, pak by po if muselo nasledovat you thought - tedy byl by to second conditional, mluvili bychom vice hypoteticky. Linus neudelal gramatickou chybu, pouzil first conditional. Mluvil proste jen moc natvrdo. Zrejme sis to spletl s pravidlem, ze will nesmi v drtive vetsine pripadu nasledovat bezprostredne po if.
Zrejme sis to spletl s pravidlem, ze will nesmi v drtive vetsine pripadu nasledovat bezprostredne po if.Nespletl. Přání však bylo otcem myšlenky, a proto jsem byl přesvědčen o významu, který jsem chtěl LT vnutit (a považoval jsem větu za chybný type 2, aniž bych ji pořádně přečetl...). Omlouvám se, měl bych dřív myslet (tedy vzpomínat na školu) a pak až poučovat.
Dokonce existuje ještě třetí typ kondicionáluno, od cloveka, ktery ma Cambridge certifikat a vystavuje ho na netu bych cekal, ze bude vedet, ze kondicionalu je min. 5: first, second, third, zero a mixed. A to nemluvim o temer nepouzivanych (ale gramaticky spravnych) strukturach if + will (kdyz nekoho presvedcujes, aby neco udelal a ty ze udelas neco jineho: If you'll walk the dog, I'll do the dinner.) a if + would (psany text, pokus o hodne velkou slusnost, oficiality: I would be very grateful if you would be so kind as to send me the forms as soon as possible.).
Tím nehodlám nijak napadat tvé odborné znalosti, holt každý (Ty rozumíš linuxu, já zas umím anglicky) umí něco jiného.Vím, že jsem se spletl. Ten můj komentář, ve kterém vysvětluji, jak omylu došlo, tu byl dvacet minut předtím, než jsi mi napsal, že se pletu... Těsně nad tím tvým. Neměj mi tedy za zlé, když si pomyslím, že tvojí motivací bylo ve skutečnosti jen ukázat to lejstro... Ostatně mám pocit, že anglicky pravděpodobně umím lépe než rozumím Linuxu (i když lejstro naskenované k ukazování nemám). Jaké chyby dělají Skandinávci, to skutečně netuším, ale zato vím ze zkušenosti velmi dobře, jak mnohé tvary splývají Američanům - a z toho vznikl můj omyl. Jak už jsem zmínil, automaticky jsem větu bral jako chybný type 2 kondicionál (protože jsem v tom ten význam vidět chtěl) -- aniž bych ji pořádně přečetl.
"If you think your users are idiots, only idiots will use it."Shaw's Principle - Build a system that even an idiot can use and only idiots will want to use it. To je Linusova parafráze Murphyho zákonů
Myslim, ze naznacil vice nez, bylo nutne. Taky jsem naznacil vice, nez bylo nutne. Ale to jsem svetil prostredky![]()
Pokud sis vsiml, tak pod tim nadpisem jsem psal o nestabilite v FC4. Pokud jsi to tak cetl, neni duvod, abys tady na me vytrhaval vety z kontextu. Navic jsem se bez muceni priznal, ze to bylo i kvuli FC4 samotne, ze jsem presel. A take jsem uvedl dost dalsich duvodu, proc mi KDE vadi a ty byly objektivni. Vsak je sam uznavas.Já tě nijak nekritizuji za to, že jsi opustil KDE, na to máš samozřejmě plné právo a je to tvoje rozhodnutí. Narozdíl od ostaních je právo na výběr to, co se mi na Linuxu líbí a nemám s tím problém. Nelíbí se mi, když kritizuješ KDE i za věci, za které nemůže a na ty jsem poukázal. O nevýhodách a nedokonalostech KDE, toho vím (jako uživatel) víc než dost dost a v mnoha ohledech (kioslaves, kopete, množství zbytečných programů) máš pravdu. Třeba výchozí nastavení KDE je otřesné a to potvrzuje i spousta uživatelů KDE.
Nelíbí se mi, když kritizuješ KDE i za věci, za které nemůže a na ty jsem poukázal.No, tak tu prvni odrazku jsem mohl dat do jinyho odstavce, to jo.
Nelíbí se mi, když kritizuješ KDE i za věci, za které nemůže a na ty jsem poukázal.No, tak tu prvni odrazku jsem mohl dat do jinyho odstavce, to jo.