V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mnohdy jsou lidé prostě jenom líní a když jim člověk dá k dispozici nástroj, který jim usnadní přispět, tak to najednou jde samo. Už několik lidí se mi nabídlo, že Wammu přeloží, ale výspedek pořád nikde.
Před Vánoci jsem si tu stěžoval na úředního šimla. Řešení nakonec bylo jednoduché – prostě si zažádat o nový a doufat, že tato informace se tam nedostane . Toto řešení se ukázalo jako účinné, nevím jestli díky tomu, že někdo něco přehlédnul, nebo z jiných obskurních důvodů, ale omezující formule zmizela.
Už několik lidí mi nabídlo poslat peníze jako odměnu za práci na open source projektech na kterých se podílím. Bohužel asi nejrozšířenější služba pro toto používaná (PayPal) neumožňuje posílat peníze do Česka, takže to je neprůchodná cesta. Nevíte o nějakém podobném spolehlivém systému, který nemá taková obskurní omezení?
Tuhle otázku jsem už řešil pod Linuxem několikrát. Nejdříve vyhrálo KDE, protože jsem ho používal, při přechodu na minimalističtější WindowMaker mi došlo, že mít aplikaci závislou na takovém molochu není nejlepší nápad a porozhlížel jsem se po něčem jiném.
Nejhorší vlastnost phpMyAdmina je podle mnoha lidí bezpochyby to, že korektně podporuje kódování dat nastavené v MySQL. Mám pocit, že na tento dotaz jsem už odpovídal asi tisíckrát, i když poslední dobou tazatale (pokud je předpoklad, že umějí česky) odkazuji na FAQ, tak stejně je toho moc.
Vypadá to že kernel 2.6 se opravdu vylepšuje, dnes mám na notebooku uptime 50 dní a pořád v pohodě funguje :-). Dříve neustále ubývala paměť nebo byly jiné problémy, ale 2.6.14 zatím drží. Ještě tak by mě zajímalo jak zjistit jakou dobu počítač skutečně běžel a nespal v paměti, ale to asi nejde…