Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
následujicí text je lehký popis toho, jak může taky vzniknout uživatel linuxu a OSS softwaru a navíc je to skoro celé o mě :)
část druhá
Trochu nadneseně řečeno u mě začala epocha používáni operačního systému GNU/Linux. Prvně naistalovaný RedHat 7.3 mi na disku moc dlouho nevydržel, protože už v době instalace byla na mirrorech dostupná verze 8.0, takže z ubohé „sedmtrojky“ se stala podložka pod hrnek s kafem. Opět smažim tři isa. Opět boot. První dojem v podstatě beze změn.
Na téhle verzi jsem poprvé okusil co je to dependecy hell, když po „rpm -ih program“ systém na obrazovku vyprsknul stížnosti na to co vše mu chybí. Svatou trojci ./configure make make install jsem take potkal na Psyche, a to aniž bych tušil s kým mám tu čest.
Asi má největší radost byla způsobena plynulým přehráváním filmů takže jsem už při sledování nemusel udržet pozornost na obraz a simultálně na zvuk který obvykle míval na konci filmu něco kolem 15 minut zpoždění. Ale všchno má menší nebo větší háček čímž byly v mém případě české znaky v titulcích. Nakonec se i tahle chybka vstřebala.
Ještě před vánoci jsem konvertoval k Mandrake 9.0 Dolphin, protože jsem někde přečetl, že to je „příjemnější redhat“. Zklamán jsem nebyl. Jako člověk zvyklý na windows jsem nadmíru ocenil drakconf, ve kterém se dalo naklikat vše, co jsem v té době potřeboval a stačilo to. I správa balíčků se zdála propracovanější. Musím ale poznamenat, že jako začátečník jsem dost dal na pocit z instalátoru, takže mě při instalaci mandrake zklamal. Důvodem bylo, že nedonutil muj monitor provést mou maličkost instalací při 70Hz. Myslete si co chcete. Já si dnes o tom také myslim své, ale v té době to pro mě byla zámka (ne)propracovanosti celého systému.
Mým „distrem“ s stal až do verze 10.2 Mandrake (vlastně už Mandriva 2005 LE, ale nějak mi ta mandriva nejde prěs prsty a klávesnici). V době pozdější, než je nadpisu dějství, jsem navíc učinil jeden chabý pokus o Gentoo, ale zůstal jsem viset v konzoli a dál se nedostal. Dnes to přičítám mé nenasytné touze vymačkat ze starého železa co možná nejvíc. Ona touha se projevila v make.conf a to konkréntně docela brutalním(ale údajně prý osvědčeným) zápisem CFLAGS CXXFLAGS pro optimalizaci překladů.
Postupem času jsem rozchodil sambu(díky webminu – příjemnému klikátku), tiskárnu, ftp server(bylo to ještě před novinovými články, které označili strahovské koleje ze warezácké doupě s největší koncetrací vypalovaček a nelegálního softwaru v republice a mít ftp s nasdílenými filmy a hudbou byl snad společenský standard pro každého kdo uměl zapout počítač).
V průběhu roku 2003 zmizeli z mého disku windows. Sice se tam pak párkrát opět objevili, protože třeba Operation Flashpoint se prostě v linuxu hrát nedal, ale rozhodně ne proto že bych je chtěl používat. Zároveň s mými lehce narůstajícími schopnostmi se neadekvátně zvětšilo mé ego. Štěstím ale bylo, že mi zůstala soudnost a pocit výjímečnosti a nadřazenosti na ostatnim uživateli kteří ve své nevědomosti zůstali u toho strašně nemožného operačního systému z dilny nejbohatšího muže světa postupně vyprachal.
Jak ubíhal čas, otravoval jsem s hloupými dotazy svého bývalého spolubydlícího, který se naštěstí přestěhoval jen o jeden pokoj vedle, takže jsem z něj mohl dál tahat rozumy. Otravoval jsem se stejně houpými otázkami na strahovských newsech. Na obou místech jsem byl vyslyšen a většinou mi bylo pomoženo i s naprostými triviálnostmi. Dalším přínosem plynoucím z těchto diskuzí byl objev že existuje něco jako dokumentace, sice většina cizojazyčně, ale dá se, na rozdíl od nápovědy ala MS, používat. Musím zdůraznit, že možnost mít se kde zeptat pro mě byla dost důležitá, protože pokud bych měl pocit že jsem na to sám tak bych se na celej linux pravděpodobně z vysoka víteco, a to hned několikrát. Což mě vede k tomu abych touto cestou poděkoval svému tehdejšímu spolubydlovi/sousedovi Dannymu a lidem píšícím v té době do sh.os.unix za pomoc, trpělivost a rady které mi věnovali. Děkuji.
Pokračujeme:
Dostal jsem se do stádia kdy jsem sám mohl občas udělit nějakou radu a být nápomocen dalším začátečníkům. Mandraka jsem naistaloval přítelkyni, která souhlasila s tím, že si alespoň vyzkouší něco nového. Sice ji trochu podezřívám, že to bylo proto, aby měla trochu klid(ne že bych ji ho nutil násilím ale přece jen...). Nakonec ho bez potíží používala. Vyjímku tvořila doba, kdy plodila diplomku a potřebovala širší funkčnost MS Office. Linux by jí sloužil dál, kdyby se stroj neprodal.
Nouze naučila Dalibora housti. Na významu nabylo citovaného přísloví na libereckých harcovských kolejích(souběhem několika odkolností byl přestup na jinou školu v podstatě nutností), kde jsem byl neskutečným stavem připojení k internetu na našem bloku donucen vybojovat několik soukromých bitev. Nejdříve to bylo sprovoznění infraportu a připojení přes GPRS na internet a později stavba routeru s winmodemem(jiný jsem mezi známými nesehnal) pro telefoni linku. Za pomoci google.com, abclinuxu.cz a root.cz jsem uvedl do provozu router/file server(samba)/sitovy tisk/transparenti proxy/dns cache/dhcp pro naší buňku s šesti obyvateli a pěti resp. šesti počítači.Mašinka s Mandrake 10.1 v šatní skříni dodala situaci trochu důstojnosti, navíc byla pro mě zdrojem zkušeností a pro mnoho návštěv zajímavou atrakcí.
Desktopový počítač mi od září pohání Gentoo Linux. Naistalovat ho byla hračka díky dokumentaci a tomu, že nám zavedli 100mbit pro každého. Proč jsem měnil? Inu, začínal jsem mít pocit že mandrake občas dělá věci trochu jinak než bych chtěl, stále občas zlobili balíčky a jejich závisloti a pár dalších maličkostí. V neposlední řadě jsem chtěl prozkoumat a odzkoušet něco nového.
Ve stole mi u nohou spokojeně vrní pokusný server(bývalý skříňový router) s FreeBSD 6.0 - další hračka na objevování.
Bohužel jsem se nemírnil a mám pocit, že už je to dlouhé až za hranici čitelnosti, takže tu dělám
KONEC
Jestli jste se někdo dostal až sem tak máte můj obdiv, muselo to dát práci. Mě to tedy určitě práci dalo. Rád bych se vás tímto zeptal na váš názor na alespoň jednu otázku z těch níže napsaných. Díky za pozornost.
Tiskni
Sdílej:
Pomůže jim, když na svůj dotaz v diskuzi dostanou velmi strohou odpověď RTFM?Pomůže
man
byl jeden z prvních příkazů (složitějších než cd,ls,rm,mkdir), co jsem se naučil. Bylo to hned po gcc/g++ vim ze mě by treba v zacatku rtfm nepomohlo, protoze pouzivani man a google neni samozřejmost,např. současní spolubydlové jsou ve druháku na strojarne a musim je učit, že když chtej neco zjistit musi pouzit google, a jde to ztuha, seznam je prece cesky :-/
navic ja jsem treba ten typ co sel od grafiky ke konzoli, takze nejake prikazy do radku..pche :), u tebe to vypada primy postup
Jak se díváte na začátečníky kteří se chtěli svézt na vlně popularity linuxu a přitom neumí ani přimountovat disk s fat32 pro zápis? Má cenu jim odpovídat v diskuzích na otázky, na které jsou stovky manuálů a návodů? Pomůže jim, když na svůj dotaz v diskuzi dostanou velmi strohou odpověď RTFM? Má si to každý vybojovat od začátku sám, čímž se provede pěkná selekce a komunitě zbydou jen ti nejsilnější?No, já Linux nechtěl kvůli vlně popularity, ale proto, že jsem se doslechl o tom, jak je super. Potom ještě o shellu a to se mi hodně zalíbilo. Pak Klax KDE (liveCD) mě úplně uchvátilo. Tenkrát 3.4 RC 1. No a tak přijel kluk, co mi o Linuxu vyprávěl a nainstaloval mi ho. Pomohl mi se rozchozením všecho. Pak mi hodně pomohlo AbcLinuxu a myslím, že už tak hoznej nejsem... i když občas jo. Viz můj předposlední zápis v blogu. Takže myslím, že záleží na tom, jestli se chce začátečník něco naučit, jestli chce "kreknout Cedegu", nebo jestli chce být jako xplesa. RTFM většinou nepomůže. Ad vybojovat sám: Třeba já bych to nezvládl.
Spousta kamarádů mi nerozumí a nazývají mně tučňákemnapodobne, zvlast kdyz si ted vezmu triko co jsem si vyzadal k vanocum, je na nem jedno zviratko z antarktidy
stále je toho hromada, co můžu objevovat a to mně sakra baví.moje krevní skupina
s nazory pana Plesingera souhlasim - nejvice mi vadi ze Linuxova komunita nedovede uznat ze Linux ma krome svych vyhod i sve velke nedostatkyTaky s nekterymi souhlasim. Jen by je nemusel opakovat stale dokola, je to unaujici. A nerekl bych ze cela komunita neprizna nedostatky, treba tady na abclinuxu je spousta rozumnych lidi kteri jsou si nedostatku vedomi, se vsi skronosti se mezi ne pocitam protoze nektere z nedostatku musim taky obcas resit
nejvice mi vadi ze Linuxova komunita nedovede uznat ze Linux ma krome svych vyhod i sve velke nedostatky - ale pred par roky bych to taky nepriznal.Ktera linuxova komunita nechce uznat, ze linux ma i nedostatky? Zrejme se pohybujete v nejake jine linuxove komunite nez ja. Ja se v naproste vetsine bavim s lidmi, kteri maji dost rozumu na to, aby nezavirali oci pred nedostatky. Nebo ze by to ve vasem pripade bylo "podle sebe soudim tebe"? A ze jsou v linuxove komunite i lide naivni s cernobilym myslenim? Ti jsou ale v kazde komunite. Proc prave o linuxove komunite by to melo neco vypovidat? A pokud vas smim nasledovat a napsat, co ME nejvice vadi... me osobne nejvice vadi generalizace.
normalni clovek to muze taky pouzivat, kdyz mu to ovsem nekdo administruje, napr. mi rodice: totalcommandera nepotrebujou, staci ze krusader umi kopirovat a mazat, prikazovou radku v zivote nebudou potrebovat a pokud jsem ja ochoten investovat max 3h do nastaveni pocitace s linuxem spis nez 3k kc do oem licence winXP tak neni coresit
otci funguje scanner, tiskarna, pripojeni fotaku, OO.o write
matce karty, OO.O Calc
oboum internet a posta
rekni mi proc by ho nemeli pouzivat?
nejsou normalni? myslim ze ne, jsou jako spousta dalsich lidi
ale nechapej me spatne, kdyby tam ten skener nesel nebo by nefungovalo neco co by potrebovali tak tam proste SUSE neni
doufam ze se to nezvrhne opet ve valku proti tobe, chtel jsem diskuzi o necem jinem nez o cem pises ty a ja na to odpovidam
RTFM funguje, pokud dotycny je ochoten se neco naucit
Ja jsem se na vlne Linuxu nevezl(aspon si to myslim). Ten napad jsem dostal, kdyz jsem si uvedomil, ze pouzivam gimp, OpenOffice, Vim, Emacs v Cygwinu a rekl jsem si ten linux musi bejt hustej system kdyz v nem jsou takovyhle supr programy zadara a co vic, mam k nim zdrojaky. Na zacal jsem shanet(par mesicu trvalo, nez jsem sehnal mandrake)
Odpovidat na otazku nekdy ma cenu, nekdy nema. Nejhorsi jsou otazku typu POMOC!!! pred chvili to fungovalo a uz ne bez dalsich udaju. Stydim se, ze jsem obcas takovy byl taky.
Nejde o to "vsechno si vybojovat sam", ale o "osamostatneni" se. Schopnost si poradit alespon se zakladnimi problemy atd... Pomocna ruka tu nemusi byt porad a co potom?
PS. Vsechny tyto vyplody jsou me subjektivni nazory takze je nikdo neberte vazne
Dospěli jsme ke stejnému poznání - "...můj mandrake se nechoval tak, jak bych chtěl ... tak jsem skončil u Gentoo". V mojem případě Mandriva a oklikou přes Suse ke Gentoo
Ještě bych rád dodal, že to STRAŠNÉ Gentoo se mi začíná STRAŠNĚ líbit. Kdoví kde skončím já?!?!? Zatím to vypadá na Windows, nebo psychinu Doufám, že se tahle situace brzo změní a skončím u Gentoo (pokoj č.12)