Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky (stejně jako na české klávesnici) a speciální typografické znaky („ … atd.). To ovšem není vše.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_v_češtině_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvá čárka se píše RALT+= mrtvý háček je na RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Na klávesnici se dají psát typograficky správné uvozovky tedy: „takto správně“ :). Skrývají se pod RALT+' a RALT+SHIFT+' (tam co jsou i ty "špatné uvozovky" :) ). Dále je na RALT+. výpustka, tedy tři tečky…
Chcele–li pužít správnou polmlčku (půlčtverčíková pomlčka) stačí stiskonout RALT+-, stiskem RALT+SHIFT+- obdržíte správné matematiské −. Poslední specialitou jsou mezery, tvrdá mezera SHITF+SPACE a zúžená mezera RALT+SPACE.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a rouru mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Dostupné jsou i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Dobrého není nikdy dost a tak přichází na řadu slovenská verze :).
Ve stručnosti projdu rozdíly oproti české verzi.
V horní řadě kláves ľ nahrazuje ě, ť je místo ř. Pod RALT+SHIFT+R je ukryto ŕ, RALT+SHIFT+O vrací ô, RALT+] napíše ä, s shiftem Ä, stiskem RALT+SHIFT+A získáme ä, ľ lze napsat RALT+L, ĺ je pod RALT+SHIFT+L. RALT+; a RALT+SHIFT+; vrací ô a Ô, podobně je na \ (u enteru) ň s Ň, to si vyžádalo přesun mrtvé přehlásky a stříšky na \, který je vedle levého shiftu.
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme suubor s rozvržením klávesnice (vok, vok_sk). V druhém kroku připíšeme do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
(vok_sk vogo's keyboard
pro sk verzi). Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok nebo vok_sk , a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. První dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
), setxkbmap -layout vok_sk -variant basic
.
jose17 připravil PKGBUILD pro českou verzi a PKGBUILD pro slovenskou verzi.
Rozvržení je určeno pro xorg 7 a je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Původní verze vok, aneb Česká (progrmátorská)
Tiskni
Sdílej:
Error activating XKB configuration. It can happen under various circumstances: • a bug in libxklavier library • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities) • X server with incompatible libxkbfile implementation X server version data: The X.Org Foundation 10900000 If you report this situation as a bug, please include: • The result of xprop -root | grep XKB • The result of gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbdKlávesnice se pak zobrazí v seznamu, ale nejde na ni přepnout.
Zdroje byly přesunuty na GitLab: https://gitlab.com/vojta_vogo/vok/