Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky (stejně jako na české klávesnici) a speciální typografické znaky („ … atd.). To ovšem není vše.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_v_češtině_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvá čárka se píše RALT+= mrtvý háček je na RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Na klávesnici se dají psát typograficky správné uvozovky tedy: „takto správně“ :). Skrývají se pod RALT+' a RALT+SHIFT+' (tam co jsou i ty "špatné uvozovky" :) ). Dále je na RALT+. výpustka, tedy tři tečky…
Chcele–li pužít správnou polmlčku (půlčtverčíková pomlčka) stačí stiskonout RALT+-, stiskem RALT+SHIFT+- obdržíte správné matematiské −. Poslední specialitou jsou mezery, tvrdá mezera SHITF+SPACE a zúžená mezera RALT+SPACE.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a rouru mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Dostupné jsou i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Dobrého není nikdy dost a tak přichází na řadu slovenská verze :).
Ve stručnosti projdu rozdíly oproti české verzi.
V horní řadě kláves ľ nahrazuje ě, ť je místo ř. Pod RALT+SHIFT+R je ukryto ŕ, RALT+SHIFT+O vrací ô, RALT+] napíše ä, s shiftem Ä, stiskem RALT+SHIFT+A získáme ä, ľ lze napsat RALT+L, ĺ je pod RALT+SHIFT+L. RALT+; a RALT+SHIFT+; vrací ô a Ô, podobně je na \ (u enteru) ň s Ň, to si vyžádalo přesun mrtvé přehlásky a stříšky na \, který je vedle levého shiftu.
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme suubor s rozvržením klávesnice (vok, vok_sk). V druhém kroku připíšeme do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
(vok_sk vogo's keyboard
pro sk verzi). Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok nebo vok_sk , a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. První dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
), setxkbmap -layout vok_sk -variant basic
.
jose17 připravil PKGBUILD pro českou verzi a PKGBUILD pro slovenskou verzi.
Rozvržení je určeno pro xorg 7 a je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Původní verze vok, aneb Česká (progrmátorská)
Tiskni
Sdílej:
Error activating XKB configuration. It can happen under various circumstances: • a bug in libxklavier library • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities) • X server with incompatible libxkbfile implementation X server version data: The X.Org Foundation 10900000 If you report this situation as a bug, please include: • The result of xprop -root | grep XKB • The result of gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbdKlávesnice se pak zobrazí v seznamu, ale nejde na ni přepnout.
Zdroje byly přesunuty na GitLab: https://gitlab.com/vojta_vogo/vok/