Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Článek byl upraven a přesunut na http://icq.xmpp.cz/.
Rozhodl jsem se po několika letech využívání služby ICQ společnosti AOL přestat používat svůj ICQ účet.
Několik lidí se mě ptalo, proč chci tuto službu přestat používat. Někteří mi dokonce vyčítali, že je opouštím a že tím způsobím, že mi nebudou moci psát.
Nebýt na ICQ podle mě není nic společensky neúnosného a kdokoli mě může kontaktovat pomocí elektronické pošty nebo jakékoli služby která podporuje XMPP (Jabber).
AOL zakazuje použití alternativních klientů, a protože na většinu operačních systémů oficiální klient není, používáním ICQ tyto podmínky porušuju.
http://www.icq.com/legal/end-user-license.html
You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof;
Přestože jsem oficiální aplikaci nepoužíval už několik let, nedávno jsem viděl u někoho ICQ na notebooku. Navíc na reklamy se podle podmínek dívat musíte
(3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;
(4) connect, use, attempt to connect or use in any way the ICQ Services, for any commercial purpose and any other purpose that is not for your private personal use in good faith and as explicitly offered on the ICQ Web site;
Ať vás to tíží nebo ne, hezké to opravdu není. Texty zpráv také nejsou nijak chráněné proti třetím osobám.
V alternativních apliacích si často můžete zvolit možnost ignorovat autorizace. Je to způsobeno chybným navržením protokolu, který nechrání soukromí vlastních uživatelů. Stejný problém nastává, když jste invisible.
Pokud by podporoval, tenhle článek bych nemusel psát. AOL bohužel zneužívá své uživatele a síťový efekt. Způsobuje tím, že uživatelé nemůžou bez ztráty kontaktů změnit poskytovatele komunikačních služeb.
AOL neumožňuje doručování zpráv jiným službám, které XMPP podporují. Představte si podobnou situaci u e-mailu. Pořídíte si účet na jednom serveru, kamarád na jiném a řeknou vám, že můžete maily posílat jen lidem na stejné službě, není to postavené na hlavu?
Summary: The Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP) is an open XML technology for real-time communication, which powers a wide range of applications including instant messaging, presence, media negotiation, whiteboarding, collaboration, lightweight middleware, content syndication, and generalized XML routing.
Nemám rád icq čísla, nepamatuju si je. Jsem zvyklý být uživatel serveru a nějak se jmenovat. Například pavlix(at)pavlix.net.
Většina mých vlastních kontaktů začala používat nějakou lepší službu, část Google Talk, část Jabbim.cz, část Jabber.org. Kontaktů na ICQ mi bude trochu líto, ale už jich není tolik, jako dřív. Navíc ICQ transport jsem kvůli nim měl rok.
Pokud máte na ICQ důležité kontakty, uděláte dobře, když použijete Jabber ICQ Transport nebo multiprotokolového klienta jako je Miranda či Gaim.
To mě vážně mrzí, že už nebudu in, věřte mi.
Samozřejmě, pokud chcete. Když budete potřebovat pomoct nebo poradit, ozvěte se mi.
Pokud si nejste jistí, tak ne. Mohlo by se vám stát, že zbytečně přijdete o zajímavé kontakty. Pokud se k tomu rozhodnete, nabídněte všem nějakou jednoduchou alternativu, například Jabber, Mail nebo telefonní číslo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_messaging
Jabber: between 40 and 50 million (January 2007). Note that this number is based on calculations of Jabber Inc ("nearly 10 million open source users") which differ from those of Process-One ("Our total deployments account for more than 20 millions of accounts"). Process-One is a company providing services based on the Jabber server software ejabberd. Accordingly, as there are many other open source servers (some also with companies behind it), the number provided by Jabber Inc is probably too small. If we presume ejabberd has a 40% market share amongst public and non-public open source server deployments, there are 50 million of users using an open source server. This would mean, including Jabber Inc's numbers, that there are around 90 million of Jabber users instead of 50 million.
ICQ: 4 million active (September 2006).
Na XMPP jsou to opravdu jen odhady, protože skutečný počet uživatelů nelze u decentralizované sítě spočítat (zkuste spočítat počet uživatelů elektronické pošty).
Web: www.pavlix.net
XMPP/Jabber/E-mail: pavlix(at)pavlix.net
ICQ přestanu postupně používat.
Tiskni Sdílej:
Neřek bych, že zrovna tady je potřeba šířit osvětu.Já naopak myslím, že to potřeba je, a zrovna tady. Proč? Protože zdejší komunita má technicky na to, aby Jabber používala a dokáže si poradit i s různými fígly, jak zprovoznit to či ono anebo využít jiné ekvivalentní řešení. A přesto téměř každý, i když používá Jabber, nahodí zároveň ICQ, jak je dobře popsáno v blogu, samozřejmě každý kvůli svým specifickým důvodům... Tenhle zápis je dost kvalitní přehled toho, proč je to podivnost (navrch světově poměrně ojedinělá). S oblibou to lidi používají v práci a je jim jedno, že může jejich kompletní odchycená konverzace přistát na stole jejich šéfa. Kde jinde provádět osvětu než tam, kde může nalézt plodnou půdu?
Jabber:ICQ ~ 3:10
.
A ano, spousta uživatelů o tom neví a registrováni tam nejsou a nebudou.Což je naprosto v pořádku. Byla by chyba, aby někdo figuroval v nějaké prohledávatelné databázi (a byl tedy vydán napospas spimmerům) jen proto, že používá nějakou službu. Kdo chce svoji adresu zveřejnit, ať si ji přidá.
To zní hrozně dramaticky. Já to nikde nehlásila, prostě jsem to přestala používat.To víš, když někdo zahajuje protestní hladovku, musí to všude rozhlásit, jinak by to nemělo smysl