Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Václav Klaus si pokládá několik základních otázek: ...Na ktore nemoze ani nahodou odpovedat pretoze nie je ani klimatolog, ani geolog ani biolog. Je salonny ekonom. Takze citat odpovede vrtosiveho starika na otazky 1, 2, 3 a 4 mi pride dobre iba ak si niekto chce pocvicit pismenka. Ako hodnotit ako proti blogu nic nemam, ale podklady povazujem za hnoj?
Uveď, prosím, odkaz na potvrzení hypotézy o změnách klimatu způsobených člověkem.V empirickych vedach se hypotezy nepotvrzuji, ale vyvraceji. Hypoteza, ktera dlouhodobe odolava snaze o vyvraceni (a tedy je mimo jine konzistentni se znamymi fakty), se povazuje za 'vedeckou pravdu'. Proto take v mnoha otazkach zadna definitivni vedecka pravda neni, jsou jenom teorie, ktere majorita vedcu povazuje za nejlepe vysvetlujici chovani daneho jevu.
Na druhé straně Heidelberg's Appeal podpořilo asi 4000 vědců, což znamená, že o jednoznačném konsenzu nemůže být řeč.A on Heidelberg's appeal nejak souvisi s konsenzem ohledne problemu klimatickych zmen? Text Heidelbergovy vyzvy bych klidne podepsal i ja.
problém klimatických změn je zpolitizován.No, zejmena proto, ze se do nej montuji politici (at uz Klause nebo Gore) a verejnost namisto klimatologu.
A on Heidelberg's appeal nejak souvisi s konsenzem ohledne problemu klimatickych zmen?
Dramaticky. Jelikož IPCC se vyjadřuje jen jedním směrem a je brán jako směrodatný právě politiky. Pozoruhodné je, že jeho zprávy začínají souhrny pro politiky... a že se jednotlivé verze dramaticky liší.
No, zejmena proto, ze se do nej montuji politici (at uz Klause nebo Gore) a verejnost namisto klimatologu.
Což o to, problém existence UFO je také mezi veřejností populární, ovšem ti politici jsou problém -- změny klimatu nabízejí spoustu prostoru pro populismus (viz srovnání s komunismem, první bod).
Na druhé straně Heidelberg's Appeal podpořilo asi 4000 vědců, což znamená, že o jednoznačném konsenzu (což je sám o sobě ve vědě podivný jev) nemůže být řeč.Nevím, jak velká je vědecká obec daného oboru, kdo jsou signatáři a jaký podíl představují, ale zcela obecně bych řekl, že absolutní konsenzus těžko nadejte u čehokoliv.
...a problém klimatických změn je zpolitizován.A tady bude asi klíč... zejména, pokud má daná teorie socio-ekonomické důsledky. Začnou se projevovat další faktory, které nutně nijak nesouvisí s vědou a vědeckou poctivostí.
Nevím, jak velká je vědecká obec daného oboru, kdo jsou signatáři a jaký podíl představují...
...zcela obecně bych řekl, že absolutní konsenzus těžko nadejte u čehokoliv.
Přesto je mezi oteplovači k vidění argument tím, že ohledně antropogenního vlivu na změny klimatu existuje vědecký konsenzus.
Muzu se zeptat, jake seriozni texty jste cetl od klimatologu a co mate nastudovano? Zpravu IPCC, jednotlive clanky v odbornych casopisech, nebo alespon blogy typu realclimate?
P.S. Doporucoval bych vasi pozornosti jine gigantice vedecke a medialni spiknuti, pred kterym dnes uz neni uniku.
Tu.Aha. Takže to je společenská výzva a ne vědecký manifest. Kromě obecného appealu na vědeckou poctivost a vyjádření soukromého názoru to nic dalšího neříká. Např. vyjádření klimatologa k bádání Kumránských svitků nepředstavuje zásadní přínos vědecké komunitě (ať se tomu jako hobby klidně jinak věnuje, ale pro mimoběžnost oborů jej v dané otázce nelze považovat za relevantní vědeckou autoritu). Tohle spíše vypadá na politický nebo společenský manifest, kterému by možná někteří chtěli dodat vědeckosti mj. odkazem na laureáty Nobelovy ceny, ač ji někteří mají mít v oboru, kde se vůbec neuděluje. ;)
Přesto je mezi oteplovači k vidění argument tím, že ohledně antropogenního vlivu na změny klimatu existuje vědecký konsenzus.No, jak říkám, hobbystické názory s vědeckým konsenzem mají pramálo společného. Klimatolog nejsem, v této komunitě se nepohybuji, takže jestli mezi nimi shoda panuje nebo nakolik netuším. Ale bez ohledu na proklamovaný cíl snah mi přijde, že jsem schopen souhlasit s naznačenou cestou, protože se zdá nabádat ke střídmosti a hledání alternativ. Zima nebo teplo, řekl bych, že co jsme jednou spotřebovali, to jsme jednou spotřebovali a už se to nevrátí. Prostě se mi nelíbí představa po nás potopa (všechno jsme prožrali). Ale nemá cenu se tvářit, že za tím hledám vědu. Je to prostě společenský postoj.
Normálně se ekonom hodnotí podle publikací a u něj téměř žádné nejsou. Jeho názory jsou přinejmenším extrémní – když většina ekonomů řekne A, on řekne B.Klaus rozporuje oteplovanie z jedineho dovodu - drviva vacsina vedcov je proti. Keby odsuhlasil oteplovanie, tak bude jeden z 5000. Ked ho rozporuje, tak je jeden z 20 a ako hlava statu jediny. Co mu vytvara krasny priestor na vyhrievanie sa v mediach. Pretoze co spravi redaktor v casopise, ked mu editor vrati clanok o klime s tym, ze ma dopisat nazor aj druhej strany? Najde niekoho z tych 20 a napise jeho nazor, hlava statu je vitana (prinajmensom v CT to bolo pred par rokmi extra viditelne: Pri kazdej sprave o oteplovani vzdy dostala priestor aj druha strana (typicky K.), aby sa vyjadrila; malokedy bol uvedeny aj pomer velkosti tychto stran). A toto sa u Klausa nedeje len pri oteplovani, ale pri skoro comkolvek (EU, Kaplickeho kniznica, ai). Byt vo velkom suhlasnom zastupe nijak nezvysuje osobnu auru. Byt jeden z par malo "proti" vzdy vynesie viac svetla televiznych kamier.
Místo věcné diskuse tak zůstávají jen dva hlasité monology znepřátelených stran. Lidé jako Václav Klaus -- z obou stran barikády -- na tom mají lví podíl.
Bohužel jedna strana je hlasitější a protěžovanější.
Není klimatolog. Otázka je, v čem je horší než většina zkorumpovaných klimatologů, kteří se vysmívají fyzice a opakovaně nám tvrdí, že lidstvo dokáže poručit klimatu. Zejména v podsledních měsících bylo odhaleno tolik klimatologů-lhářů, že tato kritika Klause je už dnes naprosto nemístná a směsná.
Pokud jde o řeči o vrtošivých stařících... Stále jasněji a stále častěji se ukazuje, že Klaus má v těchto otázkách naprostou pravdu. Když má někdo pravdu, pak se to široké veřejnosti, která do té doby věřila lžím, sice pronášeným „odborníky“, ale pořád jen sprostým lžím, přiznává velmi těžko. Musel by totiž konečně vystoupit nějaký politik a říct: „Promiňte, občané. Promrhali jsme miliardy vašich těžce vydělaných peněz, protože jsme podlehli zelenému náboženství a ztratili vlastní rozum. Financovali jsme bezdůvodně obchodníky s větrem a sluncem. Je nám to moc líto.“
Pokud někdo dál věří stokrát vyvráceným lžím a místo vrtošivých zkorumpovaných klimatologů kritizuje Václava Klause, jeto přinejmenším směšné. Nic víc se k tomu říct nedá.
Klaus má v ... naprostou pravduKlaus ma vzdy pravdu. Ak nema, plati pravidlo 1. Pobav sa tu, ty apostol Klausovej pravdy: Wikicitaty
Já jsem ani náhodou netvrdil, že Klaus má vždy pravdu. Zkus si ještě jednou přečíst, co jsem psal. Evidentně se ti první čtení nějak nepodařilo.
Ah, Vaclav Klaus, rudy, nikoli modry president.
Ve skutecnosti to tu mel nekdo v paticce, a me to prislo jako dobra hlaska.
Pan president ma pravo na svuj nazor a muze psat knihy i o vareni, kdyz bude chtit. Ale lide v okoli maji pravo myslet si, ze by to radsi delat nemel (jako Babica).
Klausův neokonservatismusKlausův co?! To má být vtip? Ty (a většina ostatních idiotů) znáš Klause asi jen ze známek, že.
To jako s orgie s mrtvou ovci?
Jestli je nebo není Klaus neocon může potvrdit nebo vyvrátit pouze on sám.... a protože o sobě neřekl, že je neocon, nebudeme ho za neocona považovat.
Nám ostatním nezbývá než posuzovat jeho názory a postoje. Vůbec jsem nenapsal, že "Klaus je neocon." Má ale Klaus blíž k neokonservatismu než k jiné ideologii?Napsal jsi výraz "Klausův neokonservatismus". Klausovy postoje o žádném neokonservatismu nesvědčí. Schválně - vypiš několik nejtypičtějších znaků neocons a pak se můžeme bavit o tom, zda je Klaus naplňuje.
Ale že je Klaus neocon, to nepiš - to je lež.Ergo je fdrx lhářem. Výborně. Nebo jsem něco přehlédl? Tady nejde o to se v tom nípat, kdo má pravdu. Jen jsem chtěl upozornit na zjevnou tomešovinu, která zapleveluje diskusi. Myslím, že si rozumíme.
Jsou pouze lidé, kteří se zabývají řivotním prostředím a uvědomují si důležitost jeho ochrany, a ti, kteří na něj kašlou...
(V odlehčeném duchu:) Třeba Al Gore. ^___^
Je ale nezpochybnitelný fakt, že lidi mění planetu. Myslím,že by si na to měli dát majzla bez ohledu na to, zda a jak se mění klima nebo ne.
Životní prostředí ovlivňují i jiné organismy, jiné části přírody. Ano, u člověka je to více vidět. Jenže to je problém těch nestálých hodnot. Existují tu snahy směřující k zafixování současného stavu -- to je problém, protože příroda se neustále mění...
Přesto souhlasím, že dochází k drancování přírody. Často zbytečnému. Tomu je jistě třeba zamezit. Stejně tak je určitě na místě šetrnost (a hele, s tím Klaus souhlasí!). Ovšem řešení problému tím, že se v podstatě zastaví současná situace, není řešením, respektive je řešením, ovšem nepochybně špatným. Vždyť jak mohou reagovat rozvojové země na to, že jim zatrhneme možnost rozvoje? Umlátí nás klacky a kamením.
existuje celá řada katastrofických hypotéz ... Navíc nebyly dosud potvrzeny...Ach ty základy vědeckého myšlení...
...existuje celá řada katastrofických hypotéz ... Navíc nebyly dosud potvrzeny... Např. vyvrácením těch ostatních, všechny platit nemohou.
http://www.euroekonom.cz/osobnosti-clanky.php?type=jz-klaus
Toľko kritikov ,,socializmu " nie je ani teraz, ako bolo za totalitného režimu - vyplýva z toho životopisu. Dúfam, že svoj jednostranne ekonomický pohľad vo svojich vedeckých esejách pán Klaus nikomu nevnucuje ako absolútnu a jedinú pravdu, a že keď sa dosť dlho živil ako vedec -prognostik je natoľko jasnozrivý, aby si uvedomoval komplexnosť problémov a možnosť, že predvída len to, čo je schopný predvídať, vzhľadom na svoje aktuálne ( nie nespochybniteľné) poznatky aj vzhľadom na svoje ideologické neokonzervatívne politické presvedčenie.
Environmentalismus je fanatické náboženství, které zásadním způsobem ohrožuje rozvoj lidstva a dává obrovskou šanci podvodníkům všeho druhu. Takzvané alternativní zdroje energie jsou největší podvod a tunel v historii lidstva.
Environmentalismus je třeba narazit na kůl a zadupat do země, podobně jako komunismus, fašismus, radikální islamismus a všechny další současné neduhy lidstva.
Klausův pragmatismus se pochopitelně zeleným fanatikům nelíbí, ale naštěstí proti němu nic nezmůžou. Možná právě proto tolik ječí. Někdo jim chce vzít miliardové zisky z nespolehlivých větrníků. No jo, kdo by nebral čtyřnásobek tržní ceny, že?! Je dlouhodobým úkolem všech rozumných lidí, aby zdravý rozum zvítězil nad zeleným tmářstvím, které je v rozporu s fyzikou.
Environmentalismus je třeba narazit na kůl a zadupat do země, podobně jako komunismus, fašismus, radikální islamismus a všechny další současné neduhy lidstva.aaaa, pan je ucineny demokrat!
Ano, jsem demokrat. A proto tvrdím, že jakákoliv ideologie směřující k potlačení práv a svobod občanů si sama nezaslouží nic jiného než zadupání do země. Neřekl jsem ani půl slova proti těm ideologiím, které mě neomezují a neokrádají. Jejich právo na existenci je naopak třeba hájit.
Někteří lidé ovšem mají problém s pochopením této prosté zásady a budou donekonečna tvrdit, že omezovat svobodu ostatních sice teoreticky nikdo nesmí, ale zeleným komunistům to musíme donekonečně tolerovat!
Mám to vysvětlit ještě triviálnějším způsobem, nebo už to stačí?
Myslím, že to je celkem jasné. Fakt to musím psát polopatě bod po bodu?
Souhlasim, pekny seznam na rozjezd debaty v hospode U Libinstu po patnacte runde. Akorat nevim, proc to pan Andrej postuje na abicko a dela ze sebe verejne vola.
Právě jste ze sebe udělal vola vy. Co má znamenat tento váš výkřik? Zkuste laskavě začít aspoň jedním rozumným argumentem. Pak se můžeme bavit dál. Zatím jste prokázal schopnost někoho urážet, ale tím nevyniknete. To totiž umí každý. Hodláte předvést i nějakou skutečnou argumentaci, nebo jste váš příspěvek psal po té patnácté rundě?
Co kdybyste argumentem zacal vy? Zatim tady valite jednu picovinu za druhou, od "zamernych lzi zkorumpovanych klimatologu" az po heslo "atom a nic nez atom", ale dukazy nebo alespon minimani nacrt proveditelnosti nikde.
Ač nerad, musím se opakovat: Zkuste začít nějakým rozumným argumentem. Pak se můžeme bavit dál.
Co kdybyste argumentem zacal vy?
Zatim tady valite jednu picovinu za druhou...
Tohle je ubohost sama. Že jsou něco pičoviny, to můžete říkat v desáté cenové skupině. Tam vám to možná sežerou. Ve slušné diskusi byste měl rozumně argumentovat a svůj názor zdůvodnit. Zatím jste se na to nezmohl.
...dukazy nebo alespon minimani nacrt proveditelnosti nikde.
Myslel jste tohle vážně, nebo se jen snažíte sám sebe zesměšnit?
"atom a nic nez atom"
Kde jsem tvrdil něco takového? Můžete sem prosím dát odkaz na příspěvek, kde tohle říkám? Pokud ho sem nedáte, přiznáváte tak, že vaše bezzubé a konfrontační výkřiky za moc nestojí.
Připomínáte mi jednoho dědka, kterého jsem v roce 2004 slyšel v hospodě hulákat: „Státy musí být sociální!!! Státní dluh je nesmysl, který nám blbí kapitalisti vnucují, aby si namastili kapsy! Státní dluh je jen číslo! Státní dluh nikdy nikdo nezaplatí! Když stát tiskne prachy, může si jich vymyslet, kolik chce!“ Moc rád bych toho blbce viděl dnes, jak by komentoval situaci v Řecku nebo v Maďarsku.
Tento příklad byl sice mírně off-topic (pokud jde o problém, kterého se týká), ale zároveň znamenitě ilustruje jeden prostý fakt: Pokud s něčím nesouhlasíte, ale nedokážete to zdůvodnit, boucháním do stolu a používáním vulgarismů si nepomůžete. Problém je prostě jen v tom, že nemáte pravdu.
Vy jste zacal nadhazovat Pravdy, takze vy je dokazte a vyargumentujte. Jestli jste zvykly, ze prohlasite nejakou picovinu a ostatni ji musi vyvratit, tak to u me mate smulu.
Himalajske ledovce - to ma byt jako ONO? IPCC zprava tisic stranek a to nejzavaznejsi, s cim jste prisel, je jedna chyba, ktera ani nema nic spolecneho s otazkou, jestli se otepluje a kdo za to muze? Plati tento zpusob zachazeni taky pro ostatni vedy a instituce, tzn. najdu marginalni rozpor v dokumentech IAEA a vsichni jaderkari jsou zkorumpovani lhari? Google znate, ale pouzivat ho evidentne neumite. Mimochodem, rikal jste neco o "zamernych lzich", takze odkud vite, ze tahle chyba byla zamerna?
Aha, takze mame Temelin, to jako dukaz proveditelnosti uplne staci. Genialni. Nac zjistovat kolik reaktoru na prechod od dosilnich paliv na atom bychom potrebovali? Kolik by to stalo? Jak dlouho by se stavely? Kde by se pro ne vzalo palivo? A to sou jenom ty nejzadkladnejsi veci. Ale mame Temelin, tim je vsechno vyreseno...
Blog jsem si precetl a velmi se u toho bavil. Zvlast se mi libilo, jak jste si pracne vytvoril ctyri arbitrarni pozadavky, z nichz dva jaderne elektrarny stejne nesplnuji. Srovnavani ucinnosti solarnich panelu s parnim strojem a uhelnou elektrarnou je take dobre, zbytek je (tristni) standard.
Státní dluh nikdy nikdo nezaplatí! ... Moc rád bych toho blbce viděl dnes, jak by komentoval situaci v Řecku nebo v Maďarsku.
Kdyz uz vas tady mame, tak nam okomentujte, jak Recko a Madarsko (nebo kdokoliv jiny) splaci svuj dluh. Bavi me, kdyz se blbec zasvecene ohrazuje proti Paroubkove "statni dluhy se neplati" s vyrazem ekonomickeho genia ve tvari, aniz by pritom vedel, ze tim zmanipulovanym idiotem je on sam.
Pokud s něčím nesouhlasíte, ale nedokážete to zdůvodnit, boucháním do stolu a používáním vulgarismů si nepomůžete.
Skoda, ze se podle toho neridite.
Vy jste zacal nadhazovat Pravdy, takze vy je dokazte a vyargumentujte.
Už se stalo. Řada je na vás. A mimochodem, stále se chováte dětinsky.
Mimochodem, rikal jste neco o "zamernych lzich", takze odkud vite, ze tahle chyba byla zamerna?
A vy to nevíte? (Nebo jen předstíráte, že to nevíte?) Tak čtěte, hledejte, doplňte si informace! (Některé odkazy v tom blogpostu jsou možná důležitější než blogpost samotný.) Pokud se vědec v tak významné pozici záměrně vysmívá fyzice, musí k tomu mít dost dobrý důvod. Málokterý důvod je lepší než peníze.
Toto je samozřejmě jen jeden případ z mnoha (desítek). Skandály ve Velké Británii, které mu předcházely, jsou samy o sobě dostatečně šokující. A jen dokazují, že lež, která už byla mnohokrát vyvrácena, nemá smysl donekonečna opakovat. Ani za prachy. Jednou ty lháře někdo klepne přes prsty.
Některým lidem zjevně nestačí něco takového říct jednou. Tak by si to měli přečíst podruhé! Potřetí! Počtvrté! A ještě! A znova! Kde jsou vaše argumenty? Proč je tu nikde nevidím?
Plati tento zpusob zachazeni taky pro ostatni vedy a instituce, tzn. najdu marginalni rozpor v dokumentech IAEA a vsichni jaderkari jsou zkorumpovani lhari?
Aha, takze mame Temelin, to jako dukaz proveditelnosti uplne staci. Genialni. Nac zjistovat kolik reaktoru na prechod od dosilnich paliv na atom bychom potrebovali? Kolik by to stalo? Jak dlouho by se stavely? Kde by se pro ne vzalo palivo? A to sou jenom ty nejzadkladnejsi veci. Ale mame Temelin, tim je vsechno vyreseno...
Ze základní školy umíte pracovat s desetinnými čísly a s procenty, předpokládám. Zkuste si zjistit, kolik procent spotřeby energie pokrývají atomové elektrárny. Tím snadno zjistíte, kolik by jich bylo potřeba k úplnému pokrytí spotřeby. Prognózu ohledně spotřeby energie v příštích dvaceti letech taktéž snadno najdete Googlem. Protože si tohle dokáže vypočítat každý školák, nechápu, co vám na tom není jasné. Jak dlouho trvá výstavba elektrárny, to si můžete snadno zjistit podle historie Dukovan, Temelína, Mochovců, Jaslovských Bohunic... Máte snad nějaký problém s hledáním informací?
Pokud jde o cenu, tu (jak jistě víte) nelze předem přesně odhadnout. Faktem zůstává, že všechny u nás postavené atomové elektrárny jsou pro stát jednoznačně ziskové. Důvody, proč jsou nejlepším možným řešením, jsem už popsal v blogu a nemá smysl, abych to tu opakoval. Naopak ziskový „obnovitelný“ zdroj neexistuje. Dotují se čtyřnásobkem tržní ceny!
Zvlast se mi libilo, jak jste si pracne vytvoril ctyri arbitrarni pozadavky, z nichz dva jaderne elektrarny stejne nesplnuji.
Vy jste na tom s argumentací naprosto bídně. Abyste tento blábol změnil ve smysluplný výrok, musel byste napsat, které požadavky podle vás nesplňují a proč. Ale vy jste to sem nenapsal. Vy to nevíte. Prostě jste něco plácl a děláte ze sebe pana světového. Jinými slovy, vaše argumentace má holou prdel.
Bavi me, kdyz se blbec zasvecene ohrazuje proti Paroubkove "statni dluhy se neplati" s vyrazem ekonomickeho genia ve tvari, aniz by pritom vedel, ze tim zmanipulovanym idiotem je on sam.
Idiotem je ten, kdo se tváří, že všemu rozumí, ale zároveň nedokáže napsat ani jeden argument. A vy jste to zatím nedokázal. Nebo si taky myslíte, že se státní dluhy neplatí? Jojo, tak mě poučte, pane chytrý, jak je to se státními dluhy a zda se platí. (Nápověda: Ano, platí se. A velmi draze.) To by mě zajímalo, co o tom víte. Podle mě opět nevíte nic a opět ze sebe děláte pana vševěda, jako průměrný hospodský světák.
Pokud s něčím nesouhlasíte, ale nedokážete to zdůvodnit, boucháním do stolu a používáním vulgarismů si nepomůžete.Skoda, ze se podle toho neridite.
Vy máte vskutku způsoby školáka. To snad není možné.
Až si tohle někdo přečte a srovná moji argumentaci s vašimi nepodloženými ideologickými žvásty, náramně se pobaví. A to je asi jediný důvod, proč touto diskusí ztrácím čas. Vy v podstatě opakujete jediné: „Nesouhlasím s vámi, ale neumím to zdůvodnit.“ Taková diskuse neprospívá nikomu. Snad jen pro to pobavení je dobrá.
Nesnažte se mě už prosím brát za slovo snahou najít zdůvodnění průšvihu kolem IPCC. Toto je problém, který daleko přesahuje jednu událost, jednu instituci. Zelené náboženství je globální problém lidstva. Jako jediné ze světových náboženství se snaží zasahovat do ekonomie a výrazně omezovat svobodu i životní úroveň lidí. Takovou moc by náboženství mít nemělo.
Moc pekné. Ale neviem, jaký to má zmysel. Zelených idiotov aj tak nepresvedčíš, lebo nie sú schopní pochopiť, že veda je o niečom inom než o ideológii. No a my ostatní vieme dávno jak to je... Každopádne, obdivujem tvoju trpezlivosť -- mňa takéto debilné diskusie už dávno prestali baviť
Is climate science sound? In some media reports the impression has been given that even the fundamental results of climate change science are now in question, such as whether humans are in fact changing the climate, causing glacier melt, sea level rise and so on. The IPCC does not carry out primary research, and hence any mistakes in the IPCC reports do not imply that any climate research itself is wrong. A reference to a poor report or an editorial lapse by IPCC authors obviously does not undermine climate science. Doubting basic results of climate science based on the recent claims against the IPCC is particularly ironic since none of the real or supposed errors being discussed are even in the Working Group 1 report, where the climate science basis is laid out. To be fair to our colleagues from WG2 and WG3, climate scientists do have a much simpler task. The system we study is ruled by the well-known laws of physics, there is plenty of hard data and peer-reviewed studies, and the science is relatively mature. The greenhouse effect was discovered in 1824 by Fourier, the heat trapping properties of CO2 and other gases were first measured by Tyndall in 1859, the climate sensitivity to CO2 was first computed in 1896 by Arrhenius, and by the 1950s the scientific foundations were pretty much understood.http://www.realclimate.org/index.php/archives/2010/02/ipcc-errors-facts-and-spin/ Kritické myšlení a analytické hodnocení věrohodnosti zdrojů vám zjevně nic neříká. Na kterékoliv slušné univerzitě byste tímto způsobem neprošel ani s obyčejnou seminárkou. Čelit takové vykonstruované propagandě mám bohaté zkušenosti z jiných oblastí, například jak konzervativci překrucují vědecký výzkum sexuální orientace a výchovy dětí jen proto, že se nejsou schopni vyrovnat s tím, že byly od mala vychovávány v klamné ideologii o tom, jak se dá údajně homosexualita léčit, jak je spjata s psychopatologií (porucha), jak przní a zneužívají děti a podobné hovadiny. Bohužel někteří lidé jsou natolik jednodušší, že skutečně nedokážou vyhodnotit úroveň, nezávislost a odbornost zdrojů poskytujících informace. A to je velký nedostatek školství obecně.
Tak to je pekné. Chyby IPCC nesvedčia o ničom, lebo nerobí základný výskum (s čím súhlasím). Ale zakladať na ich výsledkoch katastrofické scenáre a ovplyvňovať globálnu politiku, to už je v poriadku. Sa rozhodnite, či IPCC je veda, alebo nie. Až budete vedieť, tak príďte späť
A vy to nevíte? (Nebo jen předstíráte, že to nevíte?) Tak čtěte, hledejte, doplňte si informace! (Některé odkazy v tom blogpostu jsou možná důležitější než blogpost samotný.) Pokud se vědec v tak významné pozici záměrně vysmívá fyzice, musí k tomu mít dost dobrý důvod.
Pachauri je profesionalni aparatcik, neni to zadny klimatolog, natoz publikujici a nevim o tom, ze by se podilel na vypracovani textu zpravy IPCC, tim mene ze by byl autorem te pasaze. Psal jste o zamernych lzich klimatologu a dodal jste odkaz na chybu v datu 2035/2350. Takze se vas znovu ptam, kde mate dukaz, ze tato chyba byla zamerna lez, tedy ze dotycny vedel, ze spravne je 2350, ale zamerne posunul nulu? (Jako bonus muzete vysvetlit, jaky smysl by takova lez mela, kdyz jinde ve zprave jsou predpovedi ohledne tani ledu spravne.)
Predne, odkazujte bud rovnou na peer-review clanky, nebo na texty, ktere z nich cerpaji a citace jsou jasne oznacene. S prazdnymi amaterskymi vykriky na blozich podavanych bez jedineho dukazu sem ani nemusite chodit. V te kupe kydu jsem nasel jeden blog alespon vzdalene splnujici tuto podminku. Tykal se clanku o zvedani hladiny mori, ktery byl stahnut z Nature. Autor blogu cerpal z Guardianu, bohuzel si ale text vubec neprectl, jinak by bez dukazu nemohl tvrdit, ze "byl testovan IPCC model", ktery "selhal" a ze "veda nevi". Minuta hledani nam napovi, kde je realita. Ale vy hledat neumite, takze vam fakta zustavaji skryta.
Pobavil odkaz na blog Freda Singera, ktery se ve sve kariere obecneho popirace poprve proslavil tim, ze skodlivost pasivniho koureni oznacoval za "junk science". Doufam, ze proti lzim doktoru bojujete stejne usilovne, jako proti tem od klimatologu.
Najděte ten rozpor! Pak se můžeme bavit dál.
Ne, nejdriv si vyjasnime, co ten rozpor bude znamenat, abyste se pak nevykrucoval. Takze analogicky ke klimatologum, kdyz v materialech bude chyba nebo rozpor ekvivalentni prevzatemu preklepu 2035 -> 2350 (nebo horsi), tak vsichni atomcici jsou banda lharu, kterejm by neveril ani nejvetsi idiot a veskery jaderny elekrarny zakazeme. Souhlas? (BTW, jenom blbec si muze myslet, ze v rozsahlejsich pracech se zadne chyby nevyskytuji, ale kdyz si chcete nabehnout, tak prosim...)
Abyste tento blábol změnil ve smysluplný výrok, musel byste napsat, které požadavky podle vás nesplňují a proč.
Mylil jsem se, jaderna energie nesplnuje prvni tri. Ve ctvrtem bode jste opomnel vysvetlit, proc bychom se meli snazit o "maximalni koncentraci", docela by me zajimalo, jak jste porovnaval pro a proti. Dale jste nijak nevysvetlil a neprokazal, ze lokalni vyroby jsou utopii (na to se moc tesim, jak prokazete neexistenci neceho, co realne funguje).
Ja vam nic vyvracet nebudu, vy jste tvrdil, ze mame/muzeme kompletne prejit na jadernou energii, vy dokazujete. Takze se laskave prestante vytacet a predlozte odkazy na studie o proveditelnosti tohoto prechodu, nebo alespon odzdrojujte cislicka a nasobte, delte, porovnavejte (urcite mate vsechno po ruce, preci jste neplacal jen tak do vetru, ze?).
Alespon ze svou argumentacni metodiku uplatnujete konzistentne. Statni dluhy a ideu, ze se budou/musej splacet, jste do debaty zatahl vy, ale vyvracet to zase maji ostatni. Aby o mire vasi pricetnosti nebylo zadnych pochyb, tak vtipne nadnesete priklad Madarska a Recka, ktere sve dluhy nesplaceli, nesplaci a splacet nebudou, cimz vasi pointu naprosto popiraji.
Ten článek by měl být povinnou četbou pro všechny, kteří podlehli pověrám o zamoření matičky Země jaderným odpadem.
Zelení komouši by tato fakta měli číst každý večer před spaním. Třeba by jednou přišli k rozumu... Počkat! Vždyť to vlastně není potřeba, protože zelení komouši už nejsou ve Sněmovně! Jupííí!!!
Nějak nechápu, kde se bere tolik fám o údajných potížích s uskladněním vyhořelého paliva. Žádná česká atomová elektrárna ještě nevyvezla vyhořelé palivo ze svého areálu. Jednoduše proto, že toho paliva je extrémně málo. Jsou to pouze desítky tun materiálu ročně.
Ve světě existují a fungují hlubinná uložiště. Nevidím důvod, proč by neměla být bezpečná. V oblastech, kde se během nejbližšího tisíce let nechystá vulkanická aktivita, není problém.
Ještě bych rád zdůraznil, že jsem hovořil o atomové energii obecně, nikoliv pouze o štěpení. Jakmile bude možné využít jadernou fúzi, což by se do 20 let mohlo podařit, většina potíží s jaderným odpadem zcela zmizí. Pravda, stále bude třeba někde uskladnit použité radioaktivní součástky, ale něco takového opravdu není problém. Když to jde u štěpných reaktorů, s těmi fúzními to bude podobné, ne-li snazší.
Momentálně jde o to, že (1) jaderná fúze zatím není k dispozici v podobě, která by umožňovala stavbu elektráren, (2) nevíme, zda bude jaderná fúze k dispozici za 20 nebo za 50 let a (3) potřebujeme okamžitě zastavit zelené fanatiky a tuneláře všeho druhu, kteří se snaží prosadit takzvané obnovitelné zdroje, tedy neexistující fantasmagorii. To jsou tři dobré důvody, proč akutně potřebujeme nové štěpné reaktory.
To je nějaký nesmyslný výkřik, který vyplývá ze zásadního nepochopení mých výroků. Cílem rozhodně není eliminovat závadné názory jako takové. Cílem je eliminovat uvádění závadných názorů do praxe. Pod pojmem environmentalismus si nepředstavuji pouze pasivní názor, nýbrž aktivní škodlivé jednání. Proti pasivním environmentalistům (žvanilům, kteří nás neohrožují) samozřejmě nic nemám. Následují dva triviální příklady pro nechápavé:
Nevadí mi, když je někdo komunista. Má na svůj názor právo. Vadí mi, když mi někdo ve jménu komunistické revoluce zabaví veškerý majetek a uvězní mě v pracovním tábře.
Nevadí mi, když je někdo zelený komunista. Má na svůj názor právo. Vadí mi, když mě někdo nutí přispívat obchodníkům s větrem a sluncem na jejich projekty, financované ze zákona až čtyřnásobkem tržní cený. Vadí mi, když někdo omezuje některé oblasti tržního hospodářství, například obchod s palivy, a místo aby z takto získaných peněz financoval pouze projekty pro životní prostředí prospěšné (atomové elektrárny, dálnice, rekultivace povrchových dolů, železnice), dává velkou část těchto peněz na tunelářské výmysly bez smyslu a perspektivy (fotovoltaické a větrné elektrárny).
Pasivní žvanilové ať žvaní dál, rád budu hájit jejich právo žvanit nesmysly. (Pokud se ovšem nebudou dopouštět šíření poplašné zprávy, což se nezřídka děje...)Pokud mluvíte o tom, že Klaus nenavrhuje řešení, pak asi máte pravdu. Ale jaké řešení navrhují jeho odpůrci? Zákaz 100W žárovek, biopaliva a další věci směřující spíše k přenesení ekologické zátěže jinam?
Skutečné řešení by bylo poněkud drastičtější, a obávám se, že pro mnoho lidí nepřijatelné, protože by to znamenalo neuvěřitelnou ztrátu pohodlí.
Jo a srovnejte si příjemnost osvětlené místnosti žárovkou a tou úspornou.Asi jste špatně koupil, ty co máme doma svítí příjemně. ;) Pokud se Vám nelíbí "spořivka", zkuste LED. ;)
Biopaliva zase měla šetřit ropu (která je neobnovitelným zdrojem), efekty jsou však podobné jako u té žárovky.To máte ze své hlavy nebo jak jste na to přišel? Můj dojem byl, že cílem byla zejména vyšší míra energetické samostatnosti (snižování závislosti na dovážené ropě). Pak také asi hledání na odpovědi na otázku, co se zemědělci. No a pak se přišlo na to, že by se dal provést Greenwashing, aby se to lépe prodalo. Ale hlavně mě zajímalo, proč zmiňujete biopaliva v rámci plivání na environmentalisty. Pokud jsem dobře koukal, tak třeba Greenpeace (a najděte lepší symbol environmentalismu... pro řádného neoliebrála něco jako McD's pro anarchistu s dlažební kostkou ;) ) před jednoznačným nadšením z biopaliv varuje a poukazuje na s nimi spojené problémy.
Ale jaké řešení navrhují jeho odpůrci?Cap and trade? Jaderne elektrarny, elektromobily, duraz na tepelnou izolaci domů [*]? [*] v CR je vytapeni domu dost vyrazny faktor spotreby energie.
+10
Skvěle řečeno. A ještě bych zašesté doplnil: A před čtením té knihy přestaňte poslouchat ty, kterým platíte čtyřnásobek tržní ceny za nespolehlivé větrníky, fotovoltaické články a další tunely všeho druhu. Berou vám vaše peníze, tak si aspoň nenechte vzít rozum!
Jenze pro aspon prumerne uvazliveho a alespon prumerne inteligentniho obcana si Klaus to nenavideni strasne kazi tim, ze ma pravdu.Promiň, ale zde manipulativně vnucuješ ostatním, že Václava Klause nenávidí a tak na něj chtějí najít nějakou špínu. U mnoha je to ale naopak. Apriori nic proti Klausovi nemají a dokonce by chtěli mít prezidenta, s jehož názory a přístupem k diskusi by se mohli ztotožnit. Bohužel, on jim v tom trvale brání. Na první pohled vypadá seriózně, ale na ten druhý... se na Hradě dějí podivuhodné věci. Jeho odmítání samotné diskuse o rozsahu klimatických změn mi přijde jako jeden z příkladů. To nic nemění na tom, že řada věcí, na nichž se podílel, proběhla dobře, že s částí jeho názorů asi lze souhlasit a že obdivuji lidi, kteří mají sílu jít proti proudu*. *) Toto se netýká přístupu V. K. k tématu klimatických změn. Hlavní proud myslím je a dlouho bude na straně toho, že se s tím nic nepodnikne. P. prezident v tomto kopíruje postoj veřejnosti.
Zdroje v ekonomickém slova smyslu jsou neomezené. Jestliže se některý ze zdrojů stane příliš vzácným, lidstvo se přeorientuje na jiný, který pro něj v minulosti (takovou) hodnotu jako zdroj neměl.To je sice pekne, ale prakticky to bude mit stejne dusledky, jako kdyby ten zdroj dosel - bude treba se preorientovat na jine zdroje/suroviny, jejichz pouziti je spojene s vyssima nakladama (jinak bychom je pouzivali uz ted), coz u tak klicoveho zdroje jako fosilni paliva bude znamenat pokles zivotni urovne populace. Pro ilustraci toho, co udela takovy rust cen fosilnich paliv s ekonomikou, se staci podivat na ropne soky ze sedmdesatych let. Takze Klaus v podstate rika - neni treba se pripravovat dopredu, az to prijde, tak nas realita stejne prinuti to udelat. Je ale otazka, jestli pak to nebude vyrazne narocnejsi nez driv (napr. protoze prace potrebna k preorientovani ekonomiky bude vzhledem k nedostupnym fosilnim palivum narocnejsi).
To je sice pekne, ale prakticky to bude mit stejne dusledky, jako kdyby ten zdroj dosel - bude treba se preorientovat na jine zdroje/suroviny, jejichz pouziti je spojene s vyssima nakladama (jinak bychom je pouzivali uz ted), coz u tak klicoveho zdroje jako fosilni paliva bude znamenat pokles zivotni urovne populace.
Člověk využívá fosilní paliva a současně investuje do výzkumu jaderné energie, což je čím dál tím efektivnější. Zároveň hrozba vyčerpání fosilních paliv je zde již delší dobu, další jejich naleziště se stále objevují, jen dobývání se komplikuje. Nemyslím, že je na místě uvažovat tak, že člověk používá jeden zdroj a o dalším se začne uvažovat až ve chvíli, kdy ten výchozí dojde.
Na druhou stranu, kdyby stejný přístup, který mají ekonomové, používali technici, tak se budete bát používat výtah, nikdy by tu nebyla žádná dálnice, železnice.
Ekonomie (a nakonec i klimatologie) se od ostatních oborů liší nemožností experimentu v malém a nemožností tento experiment opakovat. Když budu vyrábět výtah, tak si bez problémů vyrobím zmenšený model, kde se dá ledacos vyzkoušet a odladit. Potom si vyrobím prototyp, se kterým provedu další testy a vylepšení a teprve potom pošlu výtah do sériové výroby. Ekonomové a klimatologové nic takového udělat nemůžou, oni mají jen své modely, které ovšem nikdy nepojmou celou realitu.
Dalsi odbornik. Vy tady nekde snad mate hnizdo, nebo co.
Klimatologie se nazabyva predpovedmi na druhy den. Zbytek si nastudujte sam.
Má pravdu, vždyť ani předpověď počasí není přesná na druhý den.A jakou přesnost si představujete? Více než 90 % je vám málo?
Nejsem odborník, ale takhle od pohledu bych nastřelil, že chování teplého a studeného vzduchu, vody, slunečního záření (byť zde se skutečně může lišit aktivita, takže nějaké proměnné tam máme)... jsou vstupy (fyzikální a chemické procesy), ze kterých se snad dají dělat celkem deterministické modely.
Potom je otázka, proč nejsme schopni předpovídat počasí na více než pár dní dopředu. Že by to nebylo zase tak jednoduché?
Já jen říkám, že klima je mimořádně komplexní problém, který asi těžko podchytíme nějakým modelem...Myslim, ze by Vam prospelo si neco zkusit namodelovat. Opravdu zkuste to. Mozna ze byste zjistil, ze bez zpetneho overovani modelu na skutecnosti asi daleko nedojdete.
Pavlixi, ty se ale teď dopouštíš stejného "násilí na diskusi", které řadě lidí vadí na výrocích V. Klause. Jaké antiklausovské náboženství? Od tebe bych to nečekal. :(Díky, Filipe, jestli chceš, můžeš si založit ještě antipavlixovské náboženství. Ale upřímně doufám, že nejsem natolik zajímavý.
Je to člověk, který má místy sporné názory. Proč ne. Já taky. Je ale špatně, když se místo argumentace začne označovat oponenty za stoupence náboženství, za nejhorší z --ismů apod. Problém není v postoji, ale ve způsobu (ne)vedení konstruktivní diskuse.Ale tady se vůbec nejedná o oponenturu. Tady se jedná o antiklausovské výkřiky, ne o polemiku proti klausovým názorům. Určitě sis všiml části komentářů, které obsahují jen tupé výkřiky. Nebo přesněji... já se nesnažím kritizovat lidi nazákladě pouhého nesouhlasu s klausem. Já s ním taky v mnoha věcech nesouhlasím a v mnoha věcech s ním nesdílím jeho jistotu.
Zdroje v ekonomickém slova smyslu jsou neomezené. Jestliže se některý ze zdrojů stane příliš vzácným, lidstvo se přeorientuje na jiný, který pro něj v minulosti (takovou) hodnotu jako zdroj neměl.Toto je nesmysl. Jsou zdroje nahraditelné a nenahraditelné. Ano může tu spálit všechno uhlí a ropu, ale z čeho budeme dělat léky, plasty atd? Můžeme vytěžit spoustu surovin zamíchat do odpadu a vyhodit na skládku, ale je spousta surovin které nikdo ničím nehradí. Můžeme například vytěžit všechny lesy, protože všechno souvisí ze vším (toto ekonomům pořád uniká), kde by žila zvěř a rostliny na kterých jsme závislí? Můžeme lít ropu do oceánu a házet tam odpady, otázka je co budeme za pár let žrát, peníze?
Uvědomte si prosím že ekonomie není věda ale ideologie nebo také pavěda. A to co se tu snaží předvádět někteří ekonomové, tak to tak naštěstí nefunguje.Mohl bys uvest nejake podklady pro to, proc je podle tebe ekonomie paveda? Velmi by mne tve argumenty zajimaly. Dekuji
Mate mylne informace. Nebylo to tak, ze doslo drevo a potom se preslo na uhli, pripadne se teprve zacalo vymyslet, na co prejit. Na uhli se preslo, protoze bylo vyhodnejsi nez drevo v dobe, kdy bylo dreva stale dost.
Byly na svete civilizace, ktere vycerpaly svuj primarni zdroj aniz by se predtim stacily preorientovat na novy. Dobre nedopadly.
Premyslim, jake osobni svobody chce ten enviromentalismus (pokud existuje, atd) omezovat, kdyz je podobny komunismu?
Malokdo povazuje za osobni svobodu moct jezdti levne neusporym autem (pripadne moct koupit neusporne auto). Vetsina lidi by spis cekala cestovani, svobodu slova, to s kym smi spat, nebo jeslti jim nekdo keca do toho jak maji vychovavat deti. Ten evironmentalismus (pokud existuje, atd) mluvi spis do toho co smi vyrobci dodavat na trh, a ke stavajicim normam (nesmi se prodava otravene jidlo, nesmi se prodavat lidske maso, nesmi se prodavat veci ktere kazdou chvili vybuchnou, nesmi se prodavat auta bez zakladnich bezpecnostnich prvku, ...) pridava dalsi omezeni jako "nesmi se lit rtut do reky" a podobne.
Takze o jake odobni svobody jde?
Pokud jde o centalni planovani, cim je centrlane planovane narizeni "nesmi se lit rtut do reky" principielne odlisne od centralne planovaneho narizeni "nesmi se prodavat zkazene jidlo"? Nebo jsou i takovahle narizeni v principu komunisticka?
Ano, zarovky a ekologicke pneumatiky (co nedrzi na silnici) jsou nesmysl, ale oboji je ukazka korupce a lobby, ne nejake ideologie. Ano, anarchoprimitivismus kde se mluvi o zbourani mest a tom, ze vsichni budeme zit na ryzovych polich je taky nekde jinde, to tu ale snad nikdo neprovozuje.
Stoupne-li ke konci 21. století hladina oceánu např. o 0,5 – 1 m, což se reálně podle předpokladů Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) může stát, dají se do pohybu miliony lidí v Bangladéši, nikoliv v Holandsku, které již dnes investuje do zpevňování hrází. Nebude pak právě a především svoboda těchto lidí ohrožena? Vzpomeňme, co se stalo při dělení Indie po získání nezávislosti. Z východního Pákistánu (Bangladéše) také migrovaly statisíce lidí (hinduistů) do Indie.
Ten vzestup hladiny těžko bude skokový. Také je vhodné vzít v potaz světovou populaci a migrace v ní. Ty miliony lidí v Bangladéši se snadno ztratí.
Něco jiného je kácení či vypalování tropických deštných lesů. Kvůli odlišným klimatickým podmínkám (vlhko a teplo) se biomasa rychle rozkládá a vrací zpět do oběhu, do nové vegetace.
Ovšem nezřídka se prales kácí kvůli výsadbě rostlin pro výrobu biopaliv.
...
Takze klidne znicite zivoty a majetky milonum lidi, abyste si (obrazne) mohl vozit prdel v aute, protoze mastna tyc vam neni dost nobl? Zajimalo by me, jestli byste byl stejne vysmaty, kdyby situace byla obracena, na odpis by byl vas dum s celou CR a do ksichtu by se vam krenil manik z druhy strany zemekoule, ktery ma 20krat tolik co vy, a porad je mu to malo.
Timhle jim de facto vyhlasujete totalni valku a nemyslete, ze si to nechaji jen tak libit.
Myslite nasledky v dusledku nerealizovaneho rustu rustu?
Bavi me, jak jste schopen bez jakekoliv znalosti veci shodit ze stolu klimatologicke modely, ale s radosti predikujete vyvoj lidske spolecnosti na sto let dopredu za pomoci geometricke rady.
Premyslim, jake osobni svobody chce ten enviromentalismus (pokud existuje, atd) omezovat, kdyz je podobny komunismu?
Onen diskontní faktor v sobě, pokud ho dobře chápu, zohledňuje populaci (počet lidí -- roste, to chce někdo regulovat? omezení svobody), vývoj ekonomiky (regulace znamená omezení ekonomické svobody, viz žárovky, přídělový systém na emise) a ještě cosi.
Malokdo povazuje za osobni svobodu moct jezdti levne neusporym autem (pripadne moct koupit neusporne auto). Vetsina lidi by spis cekala cestovani
Nějací ekologisté přišli ve VB s heslem zhruba: "Nejlepší cesta je ta, kterou neuděláte." Letecká doprava se vyznačuje nezanedbatelným negativním vlivem na životní prostředí, o jejím omezování zatím ale nevím. Nicméně jsem četl o vzkazech do Číny (kde bude výhledově boom trhu s automobily problémem), které byly ve smyslu "preferujte bezmotorovou dopravu", tzn. pěškobus, osel, kolo. Klaus to ve své knížce zmiňuje v kontextu s výroky z minulé éry, že "soukromý automobil do socialistické společnosti nepatří".
Ano, zarovky a ekologicke pneumatiky (co nedrzi na silnici) jsou nesmysl, ale oboji je ukazka korupce a lobby, ne nejake ideologie.
Myslím, že je to korupce a lobby právě ve jménu oné ideologie. Ostatně Zelení AFAIK nedávno v Rakousku protlačili zrušení povinného svícení přes den (což je jenom dobře), argumentovali snížením spotřeby. (Že si nějak nevšimli toho, že klimatizace má na spotřebu výrazně větší vliv... Ale pak by asi nemohli jezdit v klimatizovaných mercedesech. ~_^)
Václav Klaus cituje lorda Nigela Lawsona: "...'pokud si Velká Británie přeje mít vůdčí roli v debatě o globálním oteplování, neměla by si dávat cile v produkci skleníkového plynu, ale v jeho spotřebě (str. 57)'. Autor tím naráží na to, že není žádným uměním outsourcovat většinu průmyslové produkce do Číny, z Číny většinu věcí, které lidé ve Velké Británii spotřebovávají, dovážet a pak kritizovat Čínu za příliš velké emise CO2." Obě ideologie si zakládají na netržním, plánovaném hospodářstvíOba tyto problemy resi princip 'cap and trade', ktery prokazatelne fungoval dobre pro omezeni jinych skodlivin. Pokud se vyroba outsourcuje do Ciny, tak budou muset cinske podniky nakoupit na burze povolenky na CO2 a jejich cenu promitnou do cen vyrobku, coz omezi spotrebu v zapadnim svete.
No já bych řekl, že oba tábory věří jiným vědcům. Jedni těm, kteří se sejdou v sále a odhlasují si něco a ti druzí pak vědcům, kteří do toho sálu prostě nevlezou, protože jsou přesvědčení, že takto se věda nedělá.
se politicka orientace prenasi na postoj ke klimatologii.
Vzhledem k tomu jak se klimatologie zpolitizovala, se není čemu divit.
Evolucionisti "verej" jednem vedcum, kreacionisti jinejm... Cert vi, jak to s tou evoluci je.
Nerozumim, jaka veda se delala v sale?
Darwin and other 19th-century biologists found compelling evidence for biological evolution in the comparative study of living organisms, in their geographic distribution, and in the fossil remains of extinct organisms. Since Darwin’s time, the evidence from these sources has become considerably stronger and more comprehensive, while biological disciplines that emerged more recently—genetics, biochemistry, physiology, ecology, animal behaviour (ethology), and especially molecular biology—have supplied powerful additional evidence and detailed confirmation. The amount of information about evolutionary history stored in the DNA and proteins of living things is virtually unlimited; scientists can reconstruct any detail of the evolutionary history of life by investing sufficient time and laboratory resources. Evolutionists no longer are concerned with obtaining evidence to support the fact of evolution but rather are concerned with what sorts of knowledge can be obtained from different sources of evidence. The theory of evolution makes statements about three different, though related, issues: (1) the fact of evolution—that is, that organisms are related by common descent; (2) evolutionary history—the details of when lineages split from one another and of the changes that occurred in each lineage; and (3) the mechanisms or processes by which evolutionary change occurs. The first issue is the most fundamental and the one established with utmost certainty. Darwin gathered much evidence in its support, but evidence has accumulated continuously ever since, derived from all biological disciplines. The evolutionary origin of organisms is today a scientific conclusion established with the kind of certainty attributable to such scientific concepts as the roundness of Earth, the motions of the planets, and the molecular composition of matter. This degree of certainty beyond reasonable doubt is what is implied when biologists say that evolution is a “fact”; the evolutionary origin of organisms is accepted by virtually every biologist. But the theory of evolution goes far beyond the general affirmation that organisms evolve. The second and third issues—seeking to ascertain evolutionary relationships between particular organisms and the events of evolutionary history, as well as to explain how and why evolution takes place—are matters of active scientific investigation. Some conclusions are well established. One, for example, is that the chimpanzee and the gorilla are more closely related to humans than is any of those three species to the baboon or other monkeys. Another conclusion is that natural selection, the process postulated by Darwin, explains the configuration of such adaptive features as the human eye and the wings of birds. Many matters are less certain, others are conjectural, and still others—such as the characteristics of the first living things and when they came about—remain completely unknown.http://www.britannica.com/EBchecked/topic/197367/evolution
We agree that the following evidence-based facts about the origins and evolution of the Earth and of life on this planet have been established by numerous observations and independently derived experimental results from a multitude of scientific disciplines. Even if there are still many open questions about the precise details of evolutionary change, scientific evidence has never contradicted these results: Since its first appearance on Earth, life has taken many forms, all of which continue to evolve, in ways which palaeontology and the modern biological and biochemical sciences are describing and independently confirming with increasing precision. Commonalities in the structure of the genetic code of all organisms living today, including humans, clearly indicate their common primordial origin. 1. Albanian Academy of Sciences 2. National Academy of Exact, Physical and Natural Sciences, Argentina 3. Australian Academy of Science 4. Austrian Academy of Sciences 5. Bangladesh Academy of Sciences 6. The Royal Academies for Science and the Arts of Belgium 7. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina 8. Brazilian Academy of Sciences 9. Bulgarian Academy of Sciences 10. RSC: The Academies of Arts, Humanities and Sciences of Canada 11. Academia Chilena de Ciencias 12. Chinese Academy of Sciences 13. Academia Sinica, China, Taiwan 14. Colombian Academy of Exact, Physical and Natural Sciences 15. Croatian Academy of Arts and Sciences 16. Cuban Academy of Sciences 17. Academy of Sciences of the Czech Republic 18. Royal Danish Academy of Sciences and Letters 19. Academy of Scientific Research and Technology, Egypt 20. Académie des Sciences, France 21. Union of German Academies of Sciences and Humanities 22. The Academy of Athens, Greece 23. Hungarian Academy of Sciences 24. Indian National Science Academy 25. Indonesian Academy of Sciences 26. Academy of Sciences of the Islamic Republic of Iran 27. Royal Irish Academy 28. Israel Academy of Sciences and Humanities 29. Accademia Nazionale dei Lincei, Italy 30. Science Council of Japan 31. Kenya National Academy of Sciences 32. National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic 33. Latvian Academy of Sciences 34. Lithuanian Academy of Sciences 35. Macedonian Academy of Sciences and Arts 36. Academia Mexicana de Ciencias 37. Mongolian Academy of Sciences 38. Academy of the Kingdom of Morocco 39. The Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences 40. Academy Council of the Royal Society of New Zealand 41. Nigerian Academy of Sciences 42. Pakistan Academy of Sciences 43. Palestine Academy for Science and Technology 44. Academia Nacional de Ciencias del Peru 45. National Academy of Science and Technology, The Philippines 46. Polish Academy of Sciences 47. Académie des Sciences et Techniques du Sénégal 48. Serbian Academy of Sciences and Arts 49. Singapore National Academy of Sciences 50. Slovak Academy of Sciences 51. Slovenian Academy of Sciences and Arts 52. Academy of Science of South Africa 53. Royal Academy of Exact, Physical and Natural Sciences of Spain 54. National Academy of Sciences, Sri Lanka 55. Royal Swedish Academy of Sciences 56. Council of the Swiss Scientific Academies 57. Academy of Sciences, Republic of Tajikistan 58. The Caribbean Academy of Sciences 59. Turkish Academy of Sciences 60. The Uganda National Academy of Sciences 61. The Royal Society, UK 62. US National Academy of Sciences 63. Uzbekistan Academy of Sciences 64. Academia de Ciencias Físicas, Matemáticas y Naturales de Venezuela 65. Zimbabwe Academy of Sciences 66. African Academy of Sciences 67. The Academy of Sciences for the Developing World (TWAS) 68. The Executive Board of the International Council for Science (ICSU)http://www.interacademies.net/Object.File/Master/6/150/Evolution%20statement.pdf
Lide, ktere zde znam jako levicaky (Sinuhet, Ondrej Zajicek, a dalsi)No, ja osobne sve nazory povazuju za velmi centristicke (alespon pokud bych se drzel 'ekonomickeho pojeti' pravice/levice), akorat tady v komentarich mnohem casteji oponuji primitivne-pravicovym komentarum nez primitivne-levicovym (cimz nemyslim tve komentare), kterych tu vidim take dost, ale irituji me trochu mene a tak se vetsinou nenamaham je komentovat.
...viz letošní počínající červen, kdy je na teploměru pouhých 10 stupňů C
Sopka.
Změny klimatu nelze hodnotit dle aktuálního počasí.
Práce výzkumníků si vážím, zvláště pak, pokud mají konkrétní použitelné výsledky. Pokud není jen bádání pro bádání.
Nebohý základní výzkum!
A ostrý jste jako břitva, ale mylím, že to přežiji
Occamova břitva je věc užitečná.
Jen jsem se snažila poukázat na to, že existují různé způsoby uvažování, vnímání, přijímání a vyhodnocování informací, a ani jeden způsob není povýšen nad druhým.No, ja na tenhle postmodernismus moc nejsem. Podle me existuje objektivni poznatelna realita, a tudiz lze ruzne metody srovnavat co do efektivity. A cim vic se jich zkusi, tim lepe. Resit zda neco zkoumat lze nebo nelze je zbytecne; ma se to zkusit. Jinak, pouzivam holici strojek, nemam rad ostre predmety.
Viz poslední zima bohatá na sněhovou pokrývku,Jiste, satelitni snimky Evropy, treba zcela bilych Britskych ostrovu i zapadli vlastenci na jihozapade, nam ukazuji, ze pocasi je zpet v norme a vratily se stare dobre casy. Take povodne 1997, 2002, 2010 jsou proste zcela beznym jevem normalniho klimatu. ;) Tedy mozna, ze i jsou, ale pak by melo byt o to zrejmejsi, ze protoze v Horni Dolni letos byla Ladovska zima, usuzovat na globalni vyvoj klimatu je vpravde Klausovske, ale jinak mimo misu.
Mozna by nebylo od veci se na bezpecnost letadel vykaslat, protoze stejne budou alespon trosku padat, a nez se to vsechno vychyta a overi, zda to vlastne pomohlo...
Já bych použil trochu jinou analogii. Svého času se lidstvo mohlo snažit vylepšovat bezpečnost vzducholodí nebo se na vzducholodě kompletně vykašlat a začít používat letadla. Stejně to vidím s CO2. Vypadá to, že na snižování emisí je pozdě. Absolutně nevěřím, že se do roku 2050 podaří zredukovat emise o 50%. Možná bude efektivnější se na změny připravit. Nebo zkusit jiné řešení. Kdyby se nám např. podařilo jednou za pár let rozdráždit sopku, tak máme vystaráno.
Vy si vubec neuvedomujete, ze mnozstvi energie, ktere se na zemi zachyti v dusledku zvysene koncentrace sklenikovych plynu, je radove vyssi, nez cokoli mame na zemi (na to uz jsem odpovidal minule nekomu, kdo si myslel, ze za GO muze urban heat).IMHO si to uvědomuje. Podívej se, co způsobila erupce té sopky na E. Na Zemi dopadá méně slunečního záření, protože je nahoře popílek. A jak hned klesla teplota.
Ohledně samotného snižování emisí - cílem tedy je dostat se do stavu, kdy se vůbec nebudou používat fosilní paliva a zároveň jich ještě část zůstala nevytěžená? (neflamuju, ptám se)Pohled do severních Čech nebo do Mexického zálivu naznačuje, že je to žádoucí bez ohledu na klima.
Priroda normalne funguje jako "carbon sink", takze prebytecne CO2 se ze vzduchu odcerpa.Bojím se, že při současném stavu přírodních rezervoárů vázaného uhlíku (deštných lesů) se tato funkce velmi narušuje, pokud už úplně nezmizela
se jich jenom vyplati tezit jeste mene (nebo spise se to vyplati pomaleji).Tím pomalejším těžením se katastrofa IMHO jenom oddálí - po spálení všeho za sto let se do atmosféry uvolní stejně CO2, jako po spálení všeho do dvaceti let.
K tomu lze rict asi tolik, ze me reci politiku nezajimaji. Politici maji zajem na tom, rozdelit lidi, a proto o tom druhem rikaji, ze je to totalne spatne.Rozděl a vládni. Člověk by si řekl, že na to už nikdo nemůže skočit... a ono to pořád ještě funguje.
Nicmene, rozdeleni na lidi podle toho, zda si preji mocenskou rovnost...To dává smysl. :)
Lidem v rozvojových zemích industrializací zpravidla životní úroveň nestoupá. Jsou vykořisťováni a jejich země je devastována, což je výsledek nespoutané pravicové politiky v praxi.
Z nedávného tématu (průmyslová revoluce v Číně) čísla v NG vyplynulo něco diametrálně odlišného.
Pár lidí se sice zmůže na auto a dům, zatímco většina tvrdě dře za směšnou mzdu nelidské hodiny bez naděje na změnu.
Což se na Západě dělo v 19. století také.
... a rozhodně by neměly dovolit, aby byly vykořisťovány "západním" kapitálem, v jehož zájmu je držet je pomocí dluhů tam kde jsou.Zrovna u Číny se děje opak - lidi jsou tamní politikou nuceni šetřit, a tyto rezervy se pak půjčují Evropě a USA, abychom si mohli kupovat jejich zboží.
Jsou vykořisťováni a jejich země je devastována, což je výsledek nespoutané pravicové politiky v praxi.Otázka je, nakolik je taková politika, která hází negativní externality na jiné, pravicová. Podle některých pravičáků je tohle typický levicový rys.
Okecávat se to dá různě, ale pravice je sobeckost.
Levice taky, jenom z druhé strany. (Ať se mají všichni tak špatně jako já.)
Tohle je filozofie, a tedy to není pravda.Jo, a levice taky hlásá své filosofie a dělá něco jiného. Proto ty pojmy považuju za vyprázdněné.
To znie ako čistý komunizmus. Pekná utópia, ale neťahajte do znova do praxe, už to skúšali pred Vami...
Toto nie je o hľadaní. Tečie to z celého textu. Slabý a silný, rovnosť všetkých, etc... Už 100x bolo ukázané, že to proste nefunguje a kam to vedie. Čo tak sa konečne raz poučiť? Svet proste bude nehomogénny vždy. A je to dobre. Aby sme si rozumeli, netvrdím, že súčasný stav je ideálny, to ani omylom. Ale prečo stále vyťahovať staré nefunkčné ideológie, to nepochopím...
Hneď prvá veta je úplna sprostosť. Stačí sa pozrieť na to, ako funguje open source komunita, čo je tak nehomogénna spoločnosť ľudí z celého sveta, aká sa len dá vytvoriť
Druhá polovica textu je zasa typické predpovedanie katastrof. S tým tu už bol Nostradamus (a tiež nebol prvý). Ľudia katastrofické scenáre samozrejme žerú, ale z nejakého dôvodu sa ešte nikdy žiadny nenaplnil. Človeku tak nezostáva než sa zamyslieť, kto a za akým účelom ich vymýšľa (propagácia ideológie, osobné obohacovanie, ...). AGW medzi také scenáre IMHO patrí tiež
Nie, to je len faktická poznámka, následne ilustrovaná kontrapríkladom. Open source koumunita má len ilustrovať, že sa dajú riešiť aj problémy v rámci veľmi nehomogénnej skupiny ľudí. A skutočne to funguje. Takže Vaše tvrdenie o tom, že komunita môže fungovať len s homogénnou spoločnosťou, je vyvrátená. Koniec dôkazu, nie je čo riešiť...
"Toto počasie nemá obdobu?" -- to práve hovoria ľudia už tisíce rokov, vždy keď sa počasie trochu zhorší. A samozrejme, hneď jak sa zlepší, tak sa na všetko zabudne, lebo netreba nič riešiť. Ja volám po aspoň troche súdnosti a pohľade do histórie. Všetko, čo tu je teraz, už tu bolo. Svojou propagandou na tom nič nezmeníte.
Na dôkaz stačí trochu racionálneho uvažovania. Odporúčam Vám ho niekedy skúsiť
Je třeba porovnávat výdaje a příjmy při každém rozhodování.Vazne? Mno nastesti Homo economicus nikdy nezil (viz. wikipedia). Neni mozne pretavit "zelenou" na spolecenskou poptavku po novejsich technologiich? IMHO Efektivni, technologicky vyspelou, energeticky uspornou spolecnost lze chapat jako vysoce konkurence schopnou. Obcas mi pripomenou debaty na toto tema projekt Apollo, ve sve dobe "politicka zakazka" kritizovana za svou vysokou cenu a zbytecnost, z dnesniho pohledu jedna z nejlepsich investic ktera se mnohonasobne vratila -- je V. Klaus schopen i tohoto vizionarskeho pohledu?
Neexistuje hodnota bez člověka. Nelze tedy přisuzovat přírodě hodnotu.A je mozne vsemu dat nejakou trzni hodnotu? Opravdu to uz umime? (Doporucuju precit sedlackovo "ekonomie dobra a zla", uvahu o tom jakou ma cenu les kam jde zajit na prochazku...
Problém je, že ekonomický model v knize prezentovaný je vysoce abstraktní.Cela "veda" kterou p.Klaus reprezentuje je ciste lidska konstrukce ktera bude maximalne tak dobra jak dobra data do ni vlozime a my tam nikdy nevlozime dostatecna data uz jenom proto, ze co se se snazime popsat neni staticke nemluve o tom, ze se snazime ekonomicky popsat neco cemu poradne nerozumime (chovani lidi, prirodu apod.) . At se tam napatla sebe vice matematiky tak z toho fyzika nebude
Takze, kam ten svet speje - soucasna kapitalisticka spolecnost se vyznacuje tim, ze si plati profesionalni lhare, propagandisty a dalsi podvodniky. To nemuze dlouhodobe skoncit dobre.A kdo si jako myslis, ze stoji za globalwarmingovou propagandou?
The Great Global Warming Swindle se mi moc libilAbsolutně nechápu, jak toto můžete napsat o takto zmanipulovaném propagandistickém snímku vytrhávající věci z kontextu a dezinterpretující samotné vědce.