Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No dobře, já překousnu i správu session. Ale co mi prostě vadí a dosud jsem nenašel možnost změnit, je směr kterým se při rolování kolečkem na myši procházejí desktopy. Ten směr je prostě nelogický. Když posunu kolečkem nahoru, chci desktop napravo. Proč mi teda sakra furt cpou ten levý?
Taková prkotina a stejně nevím co s tím.
Update (26.1.2004 - 19:10): Tak už mě neštve. Patch přiložen
Tak jsem změnil názor, vyměkl a řekl si, že jsem to už dosti pomluvil. Prostě jsem nainstaloval Xfce 4.2 (ostrou verzi) a teď zkouším. Odrušil jsem správu sessionů a zatím to vypadá dobře. Rozhodl jsem se i pro malou změnu stylu.
Tak tu už půl odpoledne sedím a nadávám, jak mi jde blbě internet. No jo, bodejť by šel, když někdo kopnul do vázy na níž spočívá anténa. Možná, že už ji asi konečně k něčemu přišroubuju.
No, už to tu zaznělo, nicméně až dneska jsem se dozvěděl opravdovou perlu. GIMP má prý naprosto nemožně hloupě navržené ovládání a je pouze pro masochisty. Prosím, já mám naopak velmi špatné mínění o všech widláckých MDI a ještě horší o grafickém rozhraní samotných windows (aspoň, že se dají vypnout ikony na ploše a někde jsem viděl i nějaké rozšíření o virtuální desktopy). Ale nechodím proto po různých fórech a nevykřikuju, že všichni co to používají jsou kreténi.
Bratr se rozhodl na své hry a podobné ptákoviny pořídit nový počítač, přičemž to pochopitelně budu zařizovat já A protože co se vlastního počítače týče, provádím upgrade tak, že si vezmu starý smažanský počítač, který mi postačí do dalšího cyklu, tak musím vybírat pečlivě.
Sice je to spíš do fóra, ale ocením všechny tipy na počítač do 20,000 Kč včetně monitoru. Monitor musí být spíš levný, protože u bratra na něm nesejde a já si pak připojím vlastní Podmínkou je DVD vypalovačka. Přičemž se dá počítat, že si může dále některé věci upgradovat (typicky třeba přídavná kamna s RAMDACem zvaná grafická karta).
Bylo nebylo, za plotem s vysokým napětím, ostnatým drátem a hladovými psy byla, nebo taky možná nebyla, jedna zvláštní země. Inu, zvláštní. Na pohled to byla stejná země jako každá jiná. Nebyla to ani monarchie, jak by snad čtenář očekával. Slunce tu vycházelo každé ráno a rovněž poctivě každý večer zapadalo.
Čím tedy byla tato končina tak výjimečná, že mi stojí za to sedět tu s pravidly českého pravopisu (což stejně nebude z výsledku poznat, ale po revizi jazykové úrovně mých příspěvků to považuji za nezbytné) a psát? No, ona vlastně možná zvláštní nebyla. Rozhodně ne celá. Ale přeci, bylo tam jedno tuze zvláštní město. Jmenovalo se Beton. A v tom Betonu byla škola, a to ne jen tak nějaká – kouzelnická škola to byla.
Takže teď procházím jednotlivé diskuze. Začal jsem podle abecedy od Základních desek :-) No, fakt nevím podle čeho je to řazené.
Každopádně, při pohledu na tuhle písmenko-číslicově-pomlčko-lomítkovou měsíční literární krajinu je mi trochu divně…
Pořádá se nějaká Mekinťošácká konference, které vůbec nerozumím Asi mi vyčtete, že jsem to nezadal jako zprávičku, ale to berte jako námět co můžete udělat VY!
Já si tu jenom zapíšu pár neuspořádaných poznámek. Skoro začínám věřit Yetimu, že ty blogy jsou žumpa
To je dílo, co? A to je jenom takový slabý čaj, protože jediný problém tam je, že se tazatel neumí zeptat. Nejhorší jsou samozřejmě takové případy, které se domnívají, že jim položením otázky vzniká svaté právo dostat odpověď (to možná ano, ale nevím o tom, že by někomu vznikala povinnost odpovědět). Ale co.
Chápu, že agitovat se musí údernými titulky a bez superlativů tu Mozillu prostě neprotlačí. Nicméně to mi nezabrání smát se z plných plic při čtení nejnovějších titulků na czilla.cz
Považte sami. Menší bezpečnostní problémy v produktech Mozilla.org
. Pochopitelně. Problémy jsou buď menší, nebo je má konkurence :-)
Nejnovější titulek ovšem překonává vše ostatní. Mozilla.org členem nově vzniklého konsorcia pro kalendáře a plánování.
Možná na tom není nic špatného, ale při představě, že bych byl členem nějakého konsorcia a plánoval standardizaci plánování se válím na zemi smíchy.
Jen tak dál, těším se na další příspěvek!
Tak jsem si konečně našel trochu času a dal tu práci nalepit si na stěnu celou historii Unixů. Jasně z ní plyne, že se budu muset někdy koncem roku přestěhovat, protože za dva papíry už začíná moje mapa světa.
Pravděpodobně všichni znáte Python. Jde o objektově orientovaný programovací jazyk s velmi čistým zápisem. Python má už v základní instalaci spoustu modulů, pro vše možné, nicméně kde to pokulhává, to je grafika a grafické uživatelské rozhraní. Zde je dostupné pouze Tk, které má ale své nedostatky, kupříkladu nevypadá nic moc (chápej, vypadá jinak než GTK+). To se dá řešit rozšířením PyGTK nebo jiným, nicméně pokud chceme psát hry, tak to stále nebude ono.
V tomto případě jistě sáhneme po rozšíření PyGame, to zpřístupňuje funkce knihovny SDL a doplňuje k ní několik dalších užitečných prvků. Výsledek je kombinací jednoduchosti a lehkosti Pythonu a možností SDL.
Abych si to vyzkoušel, pustil jsem si Moonsorrow a zkusil napsat malé přistání na měsíci (nebo na čemkoliv jiném). Výsledek je zatím dost k ničemu, jsou v něm chyby, je neúplné a tak podobně. Přesto, něco to dělá a to na padesáti řádkách a během půl hodiny. Což není vůbec zlý výsledek :-)
Na malém obrázku vidíte jak to vypadá :-) Běží to v okně, i když fullscreen pygame zvládne taky. Rovněž je to natrvdo ve velikosti 640x480, ale opět, to je jen pro moji lenost. Raketka je představována jediným červeným pixelem (opět, šlo by to udělat hezčeji, ale zase by to byla práce navíc :-)), vlevo máte údaje o vaši výšce, palivu a rychlosti. Brzdit můžete mezerníkem. Pohybujete se pouze a jedině nahoru a dolů, přičemž program nekompromisně končí po dosažení nulové výšky, pak už jenom vypíše konečnou rychlost.
Vzhledem k tomu jak je to krátké, tak si můžu dovolit sem dát celý zdroják :-) Předpokládám, že tam je pár chyb a dost věcí udělaných nic moc, ale pak už se mi chtělo moc spát…
#!/usr/bin/python import pygame from pygame.locals import * grav = 1 def keyboard (rocket): engine = 0 for event in pygame.event.get (KEYDOWN): keys = pygame.key.get_pressed () engine = keys [K_SPACE] if engine: rocket.burn = 0.01 class rocket: a = 0 burn = 0 def chpos (self, grav): if (self.burn > self.fuel): self.burn = self.fuel burna = (self.burn * 1000) / (self.mass + self.fuel) self.a = self.a + grav - burna self.pos[1] = self.pos[1] + self.a self.fuel = self.fuel - self.burn self.burn = 0 def draw (self, surface): surface.lock () surface.set_at ([self.pos[0]/100, self.pos[1]/100], [255,0,0,0]) surface.unlock () def __init__(self): self.pos = [32000,0] self.fuel = 2.0 self.mass = 1.0 disp = pygame.display surf = disp.set_mode ([640,480]) pygame.init () pygame.key.set_repeat (50,30) x = rocket () Fnt = pygame.font.Font (None, 40) while (x.pos[1] < 48000): if not pygame.time.get_ticks () % 30: surf.fill ([0,0,0,0]) keyboard (x) x.chpos (grav) x.draw (surf) osd = Fnt.render (str(48000 - x.pos[1])+' '+str(x.fuel)+' '+str(x.a), 0, [0,255,0,0]) surf.blit (osd, [0,0]) disp.update () print x.a
Poslední dobou mám asi nějaké problémy se soustředěním a logickým myšlením, protože jsem vůbec nečekal, že taková neškodná anketa může vyvolat flamewar o tom, jestli je lepší hudba z gramofonových desek, lampových zesilovačů něž odporný digitální záznam na CD, nedejbože nějaká ztrátová komprese v podobě třeba MP3.
A tak se stalo. Sakra, to jsem jenom já takovej magor, že na poslech hudby potřebuju D/A převodník a pro zesílení nepoužiju jedinou elektronku?
Je mi celkem jedno, jestli někdo dostává z reprodukce digitálně zaznamenané hudby vyrážku. Ale mám po krk všech těch řečí kolem toho. No nic, to jsem si zase jednou v pátek odpoledne krásně početl, ach jo :-/
Dneska jsem zcela bezelstně kliknul na odkaz na článek ScienceWorldu Deset tisíc havraních jmen a opět je tu jeden starý problém.
Nad zákopy sice asi nemám šanci vidět žádné živé zvíře, ale přesto se tu člověk může věnovat literatuře a o to je to horší :-)
Jaký jsou tedy vlastně vzájemné vztahy slov raven
, crow
, rook
, havran
, krkavec
a vrána
? A jaká za nimi stojí zvěř?
A jak si to mám uvést do souvislostí například třeba jen s překladem a originálem slavné básně E. A. Poea?
(To tu řeším kraviny, co?)
Odškrtávám v kalendáři čtvrtý leden a rozhlížím se. Ač by měla podle teoretiků našim krajům nyní vládnout zima, vidím pouze bláto. Teploměr ukazuje málem dvouciferné nadnulové hodnoty. Ptám se, co je zle? Proč v den kdy z minulých let pamatuji krutý dvacetistupňový mráz je nyní takto?
Stěžoval jsem si, že nebyl pořádný podzim. Nakonec tedy nějaký byl, ale za moc to nestálo. Nyní čekám na zimu. Sakra, proč mají mé dvě oblíbená roční období takový zatracený výpadek, zatímco v trpěném a nevítaném létě šplhají teploty ke čtyřiceti stupňům?
Nedosti na tom. Lžou nám. Spatřil jsem několik televizních reklam (normálně vidím televizi deset minut každý den a úplně mi to stačí, nevím proč přijdu vždy na reklamy) kde mi jakýsi hlas přesvědčivě namlouval, že zima snižuje moji obranyschopnost.
Docela rád bych věděl, jak to tedy Rusko za té Velké vlastenecké války přežilo.
Temná a dusivá je nyní atmosféra na abclinuxu.cz. Je prosycena dýmem vysokých pecí, zní duněním strojů, země se chvěje pod tíhou nesčetných továren a úpí nad mokvající ranou povrchových uhelných dolů. Všichni horečně vyrábějí zbraně.
Napjatá diskuze předznamenala současnou situaci, očekávání nevyhnutelného, očekávání povelu k zahájení neodvratné války. Vojska světových mocností, ačkoliv zdánlivě nehybná a strnule čekající na vlastních hranicích, jsou nyní v pohybu. Tiše se přeskupují, nenápadně hledají nejlepší výchozí pozici k útoku. Bez viditelných známek jakékoliv činnosti zabírají co chtějí v částech šedé země nikoho.
Ovšem teď není čas propadat strachu a panice! Po důsledném zvážení všech možností, východisek a vlastní situace, vydal jsem rozkaz nařizující zbudování zákopu. Ten bude představovat první i poslední linii obrany. Z něho budu mít nejlepší příležitost vést útok, tam bude nejlepší obrana. Odsud budu posílat zprávy do zázemí. Tady nebudou žádné argumenty znít tak silně jako ty mé!
Zákop bude základnou ze které budu moci beze strachu a pocitu čehosi nepatřičného kritizovat nedotknutelné modly, prosazovat vlastní pravdu (ať bude jakákoliv) a hájit to, co považuji za správné.
(Bez hloupé omáčky okolo, zákop hodlám použít pro všechny flamewary, pro propagaci mých oblíbených linuxových distribucí a textových editorů, budu hanit třeba KDE a stranit čemu zrovna budu chtít :-))
Pokud mě to po týdnu nepřestane bavit nebo to admini nesmažou ;-)