Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před rokem o velikonocích jsem na domácí počítač nainstaloval Red-Hata a rodinu jsem tím okradl o 5 GB drahocenného diskového prostoru. Musel jsem si tehdy vyslechnout spoustu narážek. Jediné, co se jim líbilo, byla grafická obrazovka tučňáka (LILO). Ten den jsem také dělal novou instalaci woken. Okna se za ten rok dostala do dezolátního stavu (žádnej update, žádnej service-pack, jenom FW a Kaspersky), zatímco můj Red-Hat zůstal ve skvělé formě.
Dnes jsem předhodil mé milé rodince, že bych wokýnka nahradil tučňáčkem. Nabídl jsem, že za všechny jejich wokenní aplikace dám náhradu. Adobe Photoshop->GIMP, M$ Office->OpenOffice. Na Operu jsou zvyklí už z oken, můžou ji mít i v linuxu. Sestra o GIMPu nechtěla nic slyšet. Každý měl nějaké argumenty.
Rezignoval jsem. Za týden o velikonocích mě čeká nová instalace XP-ček . Rodince vrátím i těch zatracených 5 giga na disku. Zapřísáhl jsem si, že to bude moje poslední wokenní instalace.
Tiskni
Sdílej:
Pokud vím ze svého okolí, neznám ani jednoho, kdo by měl Windows koupené, na tož MSOFFICE. Navíc někteří si ani neuvědomují, že používají kradený software. Reakce typu, no já to koupil (většinou PC z druhé ruky nebo bazar) a už to tam bylo, jim jako zdůvodnění legálnosti stačí. Ale asi nic neriskují, neboť neznám jediný případ postihu někoho za používání nelegálních widlí. No možná se to někdy změní.
Já jsem si sice také postavil pc (home made), ale windows právě z těch výše psaných důvodů jsem instalovat nechtěl. Pídil jsem se tenkrát a kdesi jsem sehnal nějakou informaci o tajemném Linuxu. A už to bylo.
A jak jsem to měl se ženou? Její dotaz:"Bude to mluvit česky?" Odpovídám:"Jasan." To jsem si tehdy vůbec nebyl jist,hi."Tak to tam dej." No a bylo. Žena zvyklá, coby sekretářka, na MSWORD. Den po instalaci se opatrně ptám:"Co openoffice, že je to stejný?" Žena odvětila:"No není, ale už mám všechno vychytaný." Tak žena se asimilovala na Writera za den a umí v něm úplné divy.
A syn? Tomu je 14 měsíců a líbí se mu hrozně Tuxracer .