Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Smazáno
Tiskni
Sdílej:
To vypada na asijsky stanek s piratskyma kopiema. A ten chlapek ... no to je Linus prece.
Dude, how's "you obviously don't like fat chicks" bad news?
Fotoalbum Rajče.net uchovává přes 240 milionů snímků ve 3,6 milionech alb od 414 tisíc uživatelů. Na diskovém poli serveru zabírají kapacitu 26 TB.
26TB/240M = 108kB. Ach jo.
Pokud by jsi to fotil 4GPx fotoaparátem tak můžeš fotit oboje.Ne, nemůžeš. Foton není nekonečně malý, řádek (nebo sloupec) fotografie také většinou není spojitá funkce, ale hlavně by mě zajímalo čím by si tak dělal projekci. I kdybych si něco takové představil jako projekci v mých vlastních očích, tak nějaká osoba na takové fotce by byla asi fakt irelevantní. A většinou fotíš nějaké objekty (z nich jeden je důležitý)…jinýma slovama: buď fotíš postavu nebo krajinu, popř. postavu a v pozadí krajinu, ne krajinu a v pozadí postavu
Pokud to ovšem něco zkurví do 0.5MPx/100kB tak už ten obličej z toho nedostane nic.Vždyť to je také účel. Potlačit nevýznamné. Když fotíš postavu, tak pořádně a ne o rozměru komára co si mi zrovna sedl na plazmu.
Boha jeho, vysvětluj to fyzikovi. Kde jsou ty doby, kdy se všichni na abíčku znali.
Ty 4Gpx jsem nenapsal náhodně. Hint
jinýma slovama: buď fotíš postavu nebo krajinu, popř. postavu a v pozadí krajinu, ne krajinu a v pozadí postavu
Ale na 0.5Mpx nepoznáš, jesli se ten člověk usmívá a jestli je to v Aplách nebo na Sv. Kopečku. A o to mi jde. K čemu je fotka, jak psal Kavol, "nějaká postava někde venku"?
Já vím naprosto přesně na co narážíš. Ale i taková fotka má dvě dimenze a konečné rozměry.Boha jeho, vysvětluj to fyzikovi. Kde jsou ty doby, kdy se všichni na abíčku znali.
Ty 4Gpx jsem nenapsal náhodně. Hint
Ale na 0.5Mpx nepoznáš, jesli se ten člověk usmíváTo se na mě nezlob, ale i při rozlišení 640x480? Jaká by to musela být vzdálenost aby to nebylo poznat? IMHO značná.
jestli je to v Aplách nebo na Sv. Kopečku.Když je hlavním motivem osoba a ne Aply nebo Sv. kopeček?
Pokud to ovšem něco zkurví do 0.5MPx/100kB tak už ten obličej z toho nedostane nic.Kecy, kriminálka třikrát klikne a zjistí z odrazu v očích i vzhled fotografa
No dobře, ale když se někdo nechá vyfotit na vrcholu Mount Everestu z úpatí hory, se nemůže divit a rozhodně to nemůže svádět na rozlišení. Buď fotím krajinu nebo postavu. Ne obojí.blbě jsem se vyjádřil, tudíž jsi nepochopil pointu, sorry ... těch "10 px" jsem pochopitelně trošku nadsadil šlo tak asi o 10%, max 20%, výšky fotky, takže při tom jejich rozlišení 400*300 nebo tak nějak to bylo asi 30, nanejvejš 60, pixelů a ne 10 - což ovšem nemění nic na tom, že tam bylo prd poznat není "buď a nebo" - taky můžu fotit postavu v krajině, a tam je takovýto poměr adekvátní ... podívej se třeba na tuhle rychle vygooglenou fotku - nejvyšší postava v popředí má necelých 20% ... kdybych měl možnost si fotku rozplácnout (1:1) na celý monitor, tak lidi v popředí v pohodě poznám podle xichtu (kdybych je znal
Jinak nechápu co je na 108kB tak špatného (samozřejmě v případě odpovídajícího rozlišení).
To odpovídající rozlišení je tak 640*480, že?
tak přibližně takové rozměry(resp. rozlišení) mi přijdou vhodné.Aniž bych se díval, kolik to vlastně je.
To odpovídá 100kB a jakémukoliv rozlišení.
Jakémukoliv. Aha.
rozumné rozlišení přiměřené kompresnímu poměru(kde všechny termíny jsou víc než co jiného předmětem následné diskuse) (Právě tak kolem těch 1024xpoměr a méně (i více…trochu)).
Tak do 100kB nacpeš klidně i 10Mpix.
Ano narveš. Ale jaký bude výsledek? Připomínám,že se bavíme o běžné fotografii reálného světa a ne o jednobarvevné ploše.
Vše co říkám, je že by se mělo rozlišení přizpůsobovat velikosti a ne velikost rozlišení.
To jsem nějak nepobral. Je snad jedno co bude ta závislá proměnná ne? Pokud musím mít určité rozlišení, tak k tomu musím určit vhodnou velikost (takovou, aby ta komprimace -- pokud už tam teda musí být -- ještě nebyla poznat), stejně tak pokud mám limit na velikost, tak tomu musím přizpůsobit rozlišení.
Ne, já to řešit nebudu. Já mám všechno v bezeztrátové kompresi / originálním souboru a toto doporučuji všem. To naopak ty chceš (přijde mi) pořád cosi komprimovat (ztrátově).
řešit velikost než to rozlišení
Asi pořád nechápu, jak to myslíš. Pokud už musím něco exportovat, tak mám rozlišení dané (např. obrazovka, nativní velikost daného alba -- Facebook a jeho mrňavých 720) a ano, tomu musím přizpůsobit velikost souboru tak, aby ta komprese nebyla vidět (na mých oblíbených 1500x1000 to vychází kolem 400kB). Pokud to je to co myslíš, co je na tom divného?
Ještě (snad kromě nízkého 2MB limitu na abclinuxu.cz) se mi nestalo, že bych si musel hrát s rozlišením, abych se vlezl do dané velikosti.
Na netu je rozhovor s dívkou, která má za úkol odstraňovat z webu různé závadné fotky. Ty fotky, který tam uploadují uživatelé, jsou prý některý hrozný. Ale mě by jenom zajímalo, jestli se dá podle její fotky s notebookem poznat, jaký operační systém přitom vyhledávání a "odstraňování" závadných fotek používá.
Rozhovor jsem moc podrobně nečetl, ale tady je ta fotka dívky s notebookem a s náhledem na OS. Dívka má zajímavou přezdívku, ale ta přezdívka se mi nelíbí, tak ji tady nebudu šířit.
Ty závadný fotky, to bude ještě asi něco horšího, než toto. Hádali jsme se s bráchou, jestli je to nějaký Linux nebo OS Leopard, který na odstraňování těch závadných fotek používá. Já říkám, že je to určitě ten Leopard, protože se mi zdá, že je tam něco, co se podobá jablku (nahoře uprostřed víka notebooku), tedy značka Apple. A taky to má asi lištu nahoře, což má určitě Leopard, i když Linux to mívá taky, ale to by tam nebylo to jablko, i když Linux možná asi jede i na počítačích Mac. Okna jsme vyloučili jako vysoce nepravděpodobné. Takže zůstává ve hře jenom Linux a Leopard a já hlasuju pro Leopard, což je asi možná nejlepší a nejhezčí operační systém na světě.