Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Právě jsem s kámošem na koleji zblajznul kuřátko a tak mě napadlo, že bych docela rád poznal, jak chutná tučňák. Netušíte někdo náhodou kde se prodává tučňáčí maso? Jak vypadá? Jakou má barvu? Jak chutná? Docela rád bych ho otestoval. Budu vám vděčen za jakoukoli radu, která povede ke kýženému dlabenci.
Tiskni
Sdílej:
- Nechejte ho, vždyť je to primitiv!
- Díky že ses mě zastal, náčelníku
Tučňáci přeci žijí na jižním pólu, vždyť jsme to už probírali… :-(
A ten následující dialog je spíš nějak takhle:
Vždyť i mě to zmátlo, natož takového primitiva, jako je tady Frištenský.Děkuji ti, náčelníku, že ses mě zastal.
psy se u nás nesměj pěstovat na maso a jsou dobrý. Kráva se u nás dlabe o sto šest a v Indii je uctívanáPes ani kráva však není chráněné zvíře, chytrolíne. A pod "chráněné" myslím takové, u kterého hrozí vyhlazení. Psa doporučuji, krávu snad každý zná. Ale velrybí maso je prý také dobré, ale nejedl bych ho právě kvůli tomu, že velryby hrozí vyhynutím.
.
PS: Nejsem vzteklej při psaní tohoto komentáře.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Tučňáčí maso by ti IMHO nechutnalo (tedy pokud ti nechutná rybí tuk). Tučňáci mají totiž velké množství podkožního tuku a díky jejich stravě a životnímu prostředí budou určitě chutnat po rybách. No a barva bude nejspíš třeslavě bílá, nebo mírně nažloutlá.
Navíc jsou tučňáci, jak už ti tady někteří sdělili, chránění.
Tučňáka jsem nikdy nejedla, ale odhad může udělat každý, kdo jen trochu zavadil o biologii a viděl (cítil) živého tučňáka v zoo.
odhad může udělat každý, kdo jen trochu zavadil o biologii a viděl (cítil) živého tučňáka v zoo.Já bych tedy při pohledu (a přičichnutí) na vepře taky neodhadoval, že by mi takové zvíře mohlo chutnat. O chobotnici ani nemluvím...
Mě vepř chutná přesně tak, jak bych od pohledu a vůně čekala (vůbec). Někdy sice může chutnat o něco lépe, ale to záleží na schopnosti kuchaře udělat z Zvědavé Olihně něco, co v sobě nemá ani stopu po chuti Zvědavé Olihně (Hrr na ně, Terry Pratchett). K chobotnici jsem si ještě nečichala, ale z toho co jsem viděla a odhadu ... konzistence je podobná jako ta "želatina" (jížka s vodou) na číně a chuť - pokud se to poleje sojovou omáčkou pak to bude chutnat (stejně tak cokoli jiného, co se poleje sojovou omáčkou) jako sojová omáčka.
pokud se to poleje sojovou omáčkou pak to bude chutnat ... jako sojová omáčka.Když se k tomu přidá sůl a máslo, tak to chutná jako slané máslo?