Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Docela bych rád věděl, komu se líbí, nelíbí logo na www.linuks.wz.cz a také proč.
Je na něm něco divného?
Co by chtělo dodělat, přidat, ubrat, zvýraznit, nebo potlačit a tak.
Dík za každou radu.
Tiskni
Sdílej:
Ja by som vyrolil 2D krivku a vytihol by som ju po osi Z. Vznikol by objekt, ktorý by som od pomníku odčítal. Do vzniknutej dieri by som vložil ten dotyčný objekt a nastavil by som mu pekný materiál.
V 3D studiu MAX, by by bolo ideálne, ale stým som nerobil, od kedy pracujem pre Slobodný Softvér.
Asi by to chtělo nějaký jiný tvar pomníku. Možná i tu texturu ale na jakou? Větší kanemy na textuře?
Ano, dal bych tam tak velký kámen, aby to nebylo vidět vůbec.
No nejsem si jistý, že by se někdo na abclinuxu do widláků navážel tak, jak to dělaj oni proti linuxu... Ani sem si nevšiml, že linuxáři jsou zaslepení. Myslím že práve naopak. Vědí, kde má linux výhody a kde windy nevýhody, podle mě velmi dobře. To že se objeví pár newbie, kteří si nainstalují mandrake a okamžitě se vrhnou do blogu proti widlákům je jaksi jejich problém.
Znám pár lidí, kteří jsou schopni se semnou hádat o tom, že linux je na tom spatně s podporou HW, že tady nic nejde, že na dektopu jsou k ničemu atd. Já už se jim to ani nesnažím vyvracet. Protože vím, že vůbec neví o čem mluví.
Mohl bys mi vysvětlit co má to logo symbolizovat? Linux a symboly totalitního systému?
"Když poslední dobou vidím nějaké nové logo (nebo spíš "logo"), mihne se mi hlavou cosi o tom, jak jdou grafika a typografie ruku v ruce do kytek."
"Předchozí logo se mi sice taky nelíbilo, ale aspoň se mu nedala upřít snaha o výraz. Nové logo výraz nemá."
Lupa.cz 18.1.2005
Vidím, že sa držíš svojich názorov. Nie je dobré, keď odpovedáš rýchlo! Pred každou odpoveďou si musíš pár sekúnd pomeditovať... "daj si dúšok silného zeleného čaju". Ľudia sa do teba prestanú navážať.
K veci! Nepochopil si čo znamená slovo "Linux" a že Linux nieje o čom sa rozprávame. Celý tento potrál a jemu podobné hovoria vlastne o Slobodnom Softvéri. Open Source a Linux = vlajkové lode terminológie.
Čo sa týka komunistického naladenia loga... Je to milión krát diskutovaná téma. FLOSS (Free/Libre Open Source Software) nemá s komunismom, jednotou a komunitou nič spoločné.
Nám ide o slobodu, ktorú nám náš softvér prináša (Pozri rozhovor s Richardom M. Stallmanom). Mamonárstvo našich významných obchodných spoločností užívateľom tieto slobody odmieta ponechať. Preto sa okolo ideálov FLOSS, ktoré sú založené na _demokracii_ a _slobode_ vytvorila "komunita".
To, že vývojári SW spolupracujú je následkom ich profesionality. To, že svoju prácu nepredávaju (to smú, ale nesmú brániť zákazíkom ju ďalej šíriť) je dôsledkom ich solidarity. To, že kdosi fanaticky preferuje GNU/Linux je dôsledkom... jeho nedospelosti. A to, že niekdo ako ty, tieto skutočnosti ešte nechápe je dôsledkom neinformovanosti.
Prosím ťa, nerozširuj zlé informácie takýmto logom. Je zavádzajúce.. chápem, že ti dalo robotu, lebo som s grafikou robil, ale mal by si ho zmeniť.
Trpezlivosť... daj si šálku čaju, kým do diskusie napíšeš.
Pán Plešinger... prosím vyjadrite sa.
Docela bych rád věděl, komu se líbí, nelíbí logo na www.xplesa.wz.cz ...
Mně se nelíbí.
... a také proč.
Textury, světlo, barevná nevyváženost, celkový estetický dojem.