Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Kdysi dávno jsem prohlásila, že pro propagaci Linuxu udělám cokoliv, klidně i sobě ostudu. To jsem ještě netušila, že mé chvástání se brzy stane realitou, a že si časem budu marně lámat hlavu, jak z toho průšvihu ven, a pokud možno se ctí. Ale pořád nevím.
Někdy kolem 1088632800 ...
Jednou v létě jsem byla nemocná a strašně jsem se doma nudila. Znáte to: hlava jak střep, neschopná jakékoliv rozumné činnosti. Notebook v posteli v tom vedru hučí jak šílený (tehdy jsem ještě neměla PowerBooka), všechny noviny přečtené (a dvakrát), kamarádi se válí na koupališti a online jsou jen ti největší zoufalci, co buď pracují, a nebo mají poruchu osobnosti. Čtení Wikipedie omrzelo, co sakryš teď? Znovu projíždím zoufale prořídlý kontakt list v Gaimu.
anicka: Co děláš?
xentar: testuju firewall
anicka: a chceš s tím pomoct?
xentar: jasně
Xentar není žádný drsný haxor a firewall rozhodně není ipfw: Ve skutečnosti jde o redaktora Živě.cz, který píše recenzi jakéhosi absurdního produktu pro Windows. Věnuje se spíš barvě různých klikátek, já si zatím hraju se sbírkou svých veselých prográmků - občas ho rozhodí ta záplava paketů, co mu tam chodí z páteřní sítě, ale to je tak všechno. Po několika hodinách to vzdávám a soft mu pochválím. Chce nějaké screeny, aby mohl recenzi vyšperkovat. Po kratším přemýšlení mu pošlu výpisy z nmapu, to aspoň vypadá pěkně. V recenzi se objeví včetně mého loginu...
"Ženská? Linux? A umí psát? To chci!"
Tak nějak mi Xentar popsal reakci svého šéfa poté, co mu prozradil, co je zač ta anicka před zavináčem. A tak jsem sklepala teploměr a napsala první díl té neverending story, svých linuxových zpráviček na Živě. Za Aničku z říše Linuxu jsem se sice maximálně styděla, ale nezbylo mi, než dodržet to, co jsem před nedávnem tak furiantsky (a ve zcela jiné souvislosti) prohlásila. Po čase jsem zjistila, že nemám proč se stydět - daleko větší ostuda jsou úlety, co napíšu, když datlím článek na poslední chvíli. Prvních deset dvacet týdnů mě komentáře některých jedinců doháněly takřka k slzám. Pak už jsem nutně musela získat hroší kůži a nebo se zbláznit - naštěstí to dopadlo příznivějším způsobem.
Střih. 1141933273
Letos v létě to budou dva roky. Během té doby jsem se naučila mnohému, ale zároveň se mi otočil život téměř vzhůru nohama: ze studentky MFF a admina pár webserverů vyrostla programátorka snažící se více či méně úspěšně skloubit práci a studium, která se stále honí od čerta k ďáblu. Celou tu dobu každý víkend trávím surfením po linuxových webech, instalací podivných programů a ještě podivnějších distribucí a následnou výrobou krmiva pro své drahé čtenáře. Ale začínám sklouzávat do stereotypu, nudí mě to, a tak to flákám. Ve světlých chvílích si vyčítám, že když to nebudu dělat já, stane se z nejnavštěvovanějšího českého webu o IT zase only-Windows doupě. Když o něco později, pár hodin před půlnocí, studuju návrh GPL 3, mám chuť se na to vykašlat a pochybuju o smyslu. Dump myšlenek pak vypadá nějak takhle: "stejně není dobře, aby lamy používaly Linux ... nebaví mě pořád přemýšlet, co je moc jednoduché, a co je moc složité ... mám napsat o tom linuxovém antiviru a riskovat flame na 200 příspěvků? ... ve vlaku se stejně neudrží připojení, tak kdy to tedy napíšu? ... je to pravda nebo není? vždyť je to vlastně jedno ... kdy budu mít konečně čas dodělat to GUI? ..."
Těžko říct, co mi vlastně vadí. Čtenáři? Stereotyp? Chronický nedostatek volného času? Nebo všechno dohromady? Tak co myslíte, má to psaní smysl nebo je užitečnější zalézt do kouta a v klidu programovat?
Tiskni
Sdílej:
Kdepak, třeba na britských listech diskuze pod články není
Upřesnil bych: už tam není… :-)
Nepopírám, ale ani nesouhlasím s tím, že programátorů pro Windows je více...
Občas slýchávám, jak je pro linux daleko více programátorů a lepších než pro windows, ale z mých zkušeností mám pocit, že je to spíše naopak.No nevím, já bych řekl, že jenom MS zaměstnává více programátorů, než RedHat s Novellem dohromady
Btw bude někdy zase v provozu weblog.anicka.net? Byly tam některé úžasné zápisky...