Vzhledem k nejisté pandemické situaci bylo rozhodnuto, že LibreOffice Conference 2021 se bude opět konat online. Zatím je stanoveno datum 23. - 25. 9. 2021, brzy bude následovat vyhlášení call for papers. Novinky budou postupně zveřejňovány na stránkách konference a v skupině na Telegramu.
Do čtvrtka 22. dubna probíhá online Konference e-infrastruktury CESNET. Dnešní dopoledne je věnováno sdružení CESNET jako takovému. Odpolední část je věnována sekci Síť a síťové služby. Druhý den konference je zaměřen na služby a aktivity v oblasti počítání a ukládání a podpory spolupráce a multimédií. Třetí den bude věnován digitálním identitám a bezpečnosti.
Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Head First Programming by O'Reilly aneb prodej zlevněných kolekcí elektronických knih z edice Head First Programming od vydavatelství O'Reilly za 1, 8 nebo 15 €.
Byla vydána nová verze 8.6 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Byl vydán Mozilla Firefox 88.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nejnovější verze přináší lepší podporu vyplňování formulářů ve vestavěném prohlížeči PDF dokumentů. Tlačítko pro pořízení snímku webové stránky se přesunulo z adresního řádku do lišty. Končí podpora protokolu FTP. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Alyssa Rosenzweig informuje o aktuálním stavu open source ovladače pro Apple M1 GPU. Po trojúhelníku lze pomocí něj zobrazit už i točící se kostku.
Žádost o pomoc s překladem Ubuntu: Zdá se, že český překladatelský tým Ubuntu opět umřel. Překladům se aktivně věnoval pouze jeden člověk, který však za minulý rok odvedl skvělou práci, nicméně na začátku tohoto roku znenadání přestal být aktivní a aktivní není dodnes. Žádný jiný aktivní člen v českém týmu není a je to poměrně negativně znát na stavu překladu aktuálního Ubuntu 21.04.
Vedle volby vedoucího projektu proběhlo v Debianu také hlasování o prohlášení k návratu Richarda Stallmana do vedení FSF. Výsledek hlasování: Debian se nebude oficiálně vyjadřovat.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Staronovým vedoucím zůstává Jonathan Carter.
Dokumentační tým LibreOffice vydal příručku Writer Guide 7.1. Tuto a další příručky si můžete stáhnout ze stránek dokumentace. Český LibreOffice tým pracuje na překladech příruček.
Kdysi dávno jsem prohlásila, že pro propagaci Linuxu udělám cokoliv, klidně i sobě ostudu. To jsem ještě netušila, že mé chvástání se brzy stane realitou, a že si časem budu marně lámat hlavu, jak z toho průšvihu ven, a pokud možno se ctí. Ale pořád nevím.
Někdy kolem 1088632800 ...
Jednou v létě jsem byla nemocná a strašně jsem se doma nudila. Znáte to: hlava jak střep, neschopná jakékoliv rozumné činnosti. Notebook v posteli v tom vedru hučí jak šílený (tehdy jsem ještě neměla PowerBooka), všechny noviny přečtené (a dvakrát), kamarádi se válí na koupališti a online jsou jen ti největší zoufalci, co buď pracují, a nebo mají poruchu osobnosti. Čtení Wikipedie omrzelo, co sakryš teď? Znovu projíždím zoufale prořídlý kontakt list v Gaimu.
anicka: Co děláš?
xentar: testuju firewall
anicka: a chceš s tím pomoct?
xentar: jasně
Xentar není žádný drsný haxor a firewall rozhodně není ipfw: Ve skutečnosti jde o redaktora Živě.cz, který píše recenzi jakéhosi absurdního produktu pro Windows. Věnuje se spíš barvě různých klikátek, já si zatím hraju se sbírkou svých veselých prográmků - občas ho rozhodí ta záplava paketů, co mu tam chodí z páteřní sítě, ale to je tak všechno. Po několika hodinách to vzdávám a soft mu pochválím. Chce nějaké screeny, aby mohl recenzi vyšperkovat. Po kratším přemýšlení mu pošlu výpisy z nmapu, to aspoň vypadá pěkně. V recenzi se objeví včetně mého loginu...
"Ženská? Linux? A umí psát? To chci!"
Tak nějak mi Xentar popsal reakci svého šéfa poté, co mu prozradil, co je zač ta anicka před zavináčem. A tak jsem sklepala teploměr a napsala první díl té neverending story, svých linuxových zpráviček na Živě. Za Aničku z říše Linuxu jsem se sice maximálně styděla, ale nezbylo mi, než dodržet to, co jsem před nedávnem tak furiantsky (a ve zcela jiné souvislosti) prohlásila. Po čase jsem zjistila, že nemám proč se stydět - daleko větší ostuda jsou úlety, co napíšu, když datlím článek na poslední chvíli. Prvních deset dvacet týdnů mě komentáře některých jedinců doháněly takřka k slzám. Pak už jsem nutně musela získat hroší kůži a nebo se zbláznit - naštěstí to dopadlo příznivějším způsobem.
Střih. 1141933273
Letos v létě to budou dva roky. Během té doby jsem se naučila mnohému, ale zároveň se mi otočil život téměř vzhůru nohama: ze studentky MFF a admina pár webserverů vyrostla programátorka snažící se více či méně úspěšně skloubit práci a studium, která se stále honí od čerta k ďáblu. Celou tu dobu každý víkend trávím surfením po linuxových webech, instalací podivných programů a ještě podivnějších distribucí a následnou výrobou krmiva pro své drahé čtenáře. Ale začínám sklouzávat do stereotypu, nudí mě to, a tak to flákám. Ve světlých chvílích si vyčítám, že když to nebudu dělat já, stane se z nejnavštěvovanějšího českého webu o IT zase only-Windows doupě. Když o něco později, pár hodin před půlnocí, studuju návrh GPL 3, mám chuť se na to vykašlat a pochybuju o smyslu. Dump myšlenek pak vypadá nějak takhle: "stejně není dobře, aby lamy používaly Linux ... nebaví mě pořád přemýšlet, co je moc jednoduché, a co je moc složité ... mám napsat o tom linuxovém antiviru a riskovat flame na 200 příspěvků? ... ve vlaku se stejně neudrží připojení, tak kdy to tedy napíšu? ... je to pravda nebo není? vždyť je to vlastně jedno ... kdy budu mít konečně čas dodělat to GUI? ..."
Těžko říct, co mi vlastně vadí. Čtenáři? Stereotyp? Chronický nedostatek volného času? Nebo všechno dohromady? Tak co myslíte, má to psaní smysl nebo je užitečnější zalézt do kouta a v klidu programovat?
Tiskni
Sdílej:
Kdepak, třeba na britských listech diskuze pod články není
Upřesnil bych: už tam není… :-)
Nepopírám, ale ani nesouhlasím s tím, že programátorů pro Windows je více...
Občas slýchávám, jak je pro linux daleko více programátorů a lepších než pro windows, ale z mých zkušeností mám pocit, že je to spíše naopak.No nevím, já bych řekl, že jenom MS zaměstnává více programátorů, než RedHat s Novellem dohromady
Btw bude někdy zase v provozu weblog.anicka.net? Byly tam některé úžasné zápisky...