Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Počítač má dnes skoro každý. Většina lidí také ví, že jeho základním prvkem je procesor. Víte ale, jak se takový procesor dá vytvořit? Zamysleli jste se někdy nad tím, čím je dána maximální frekvence procesoru? Je možné si navrhnout a vyzkoušet vlastní procesor "doma"? Na tyto a podobné otázky odpoví tento článek.
V tomto článku je popísaná štruktúra RSS súboru, postup tvorby, existujúce skripty, validácie a uverejnenia RSS súboru.
V tejto časti dvojdielneho seriálu sa zoznámime všeobecne s agregáciou, existujúcimi formátmi, ich porovnaním a možnosťami zobrazenia. Článok na záver obsahuje postup pridania RSS kanálu do HTML stránky.
Další díl seriálu je zaměřen na balíčky poskytující nástroje pro autentizaci uživatelů.
Představujeme balíčky pro profilování aplikací a hledání chyb ve zdrojových kódech.
Nebojte se, jste tu správně. Nebude řeč o ovoci, ale o frameworku pro jazyk oblíbený mezi vývojáři webových aplikací. Tím jazykem je PHP a framework se jmenuje, jak jistě správně tušíte, PEAR.
Populární služba NAVRCHOLU.cz prošla loni zásadním vylepšením. V tomto rozhovoru její autor Michal Krause popisuje architekturu i důvody, proč opustil PHP.
Ovládání klávesnice. Vytváření dalších oken a manipulace s nimi. [Vyřazeno z databáze]
Inicializace a ukončení aplikace. Dále něco o výstupu na obrazovku, čtení a aktualizaci obrazovky a o pohybu kurzoru po ní a nakonec něco o atributech znaků. [Vyřazeno z databáze]
Druhý rozměr pro programy v textové konzoli. [Vyřazeno z databáze]
Tento článok hovorí o signáloch. Hoci budeme spomínať volania jadra a knižničné funkcie, to čo sa tu dočítate sa bude hodiť aj neprogramátorom.
Když už grafy fungují, můžete určit jejich druh, vybarvit je, přidat popisky a vůbec je všelijak vylepšit.
Určitě se mnoho z vás dostalo do situace, kdy jste potřebovali prezentovat svá data na internetu v grafické podobě. V článku najdete návod pro snadné vytvoření dynamických grafů.
Tentokrát již dojde na ty zajímavé věci. Konfigurace. Práce s repozitářem. Řešení komplikací.
Hledáte způsob jak udržovat svůj software? Umíte s CVS a nechcete se učit nic moc nového? BitKeeper vás neláká a Arch vám přijde složitý? Tak zkuste Subversion.
Je tu další díl, ve kterém si ukážeme cykly, podmínky, hledání, nahrazování a další šikovné funkce.
Dvoudílný článek vás provede základními principy práce s tímto univerzálním skriptovacím jazykem.
V minulé části jsme si řekli, jaké zásady máme dodržovat při návrhu robustního build systému pomocí nástroje Ant. V dnešní části se podíváme na praktickou ukázku.
Ant je nepostradatelný nástroj při vývoji řešení postavených na Javě, neboť pomáhá plně automatizovat proces kompilace, balení, testování a distribuce produktu.
Potřebujete zabezpečit přístup? Kompletní popis implementace pomocí PHP a MySQL včetně zdrojového kódu.
aneb persistence dat, controller a výběr šablon.
aneb pohled pro programátory do útrob našeho serveru.
Architektura Document-View: Menu, nástrojová lišta, hlavní okno, stavový řádek. Jednoduchý kreslící program.
Vytvoření aplikace pomocí Qt Designeru aneb Trollové pomáhají.
Další ovládací prvky a dialogová okna. Layout Management. AbcZilla.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: