Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Vítám vás u nového seriálu, který by vás měl provést standardní knihovnou dodávanou k jazyku Python. Informace uvedené v článcích jsou aktuální pro Python v. 2.4. V dnešním díle začneme probírat vestavěné objekty, tzv. builtins.
Kromě čísel umí Octave také pracovat s krátkými texty - řetězci. Této vlastnosti se využívá v případech, kdy je třeba jako parametr nějaké funkce zadat název souboru nebo pro čitelnější práci s vlastním programem, který může vypisovat hlášky typu „Zadejte vstupní hodnotu parametru N“ apod. Žádná extra kouzla s texty tedy nečekejte, i když...
V dnešním díle o programování v jazyce Ruby se naučíme psát komentáře, provádět základní aritmetické operace a pracovat s lokálními a globálními proměnnými a konstantami.
Relační a logické operátory, jednoduché testovací funkce a hledání prvků v maticích.
V prvním díle seriálu o programovacím jazyce Ruby se seznámíme s jeho historií, instalací a jeho prostředím.
Naplnění matice funkcí, rozměry matice, operátor dvojtečka, přístup k jednotlivým složkám vektoru a matice.
V dnešním díle si povíme o podmínkách a cyklech v Pythonu. Naučíme se definovat vlastní funkce a vytvářet v okně tlačítka, která budou horizontálně nebo vertikálně uspořádána, a nemine nás ani vkládání textu do okna.
Historie a vyhodnocování příkazů, základní maticové operace, skaláry.
Základy programování pomocí interpretovaného jazyka Python se zaměřením na modul PyQt, s jehož pomocí lze snadno vytvářet grafické programy využívající Qt.
Octave je volně šiřitelný klon Matlabu běžně dostupný jako balíček i pro vaši oblíbenou distribuci. K dispozici je i verze pro Windows. Následující text představuje první seznámení s tímto systémem pro práci s maticemi, který je zároveň programovacím jazykem podobným Pascalu.
Nový parser rozhodně zlepšil použitelnost Kommanderu; změny, výhody, nevýhody. Plus příklady aplikací.
Kommander je nástroj pro psaní jednoduchých aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Dnes si více rozebereme výhody a nevýhody starého parseru. Zmíním i možnost používat jiný skriptovací jazyk než shell.
Kommander je nástroj pro psaní jednoduchých aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Seznámení a "Hello World".
Během minulých dílů jsme si ukázali všechny stavební prvky, které jsou potřeba k vytvoření logického obvodu. Nyní z nich poskládáme jednoduchý procesor.
Posledný diel seriálu poradí, ako písať vlastné rozšírenia, ako písať rozšírenia pre Thunderbird a čo nás čaká a neminie vo Firefoxe 1.5.
Krátka príručka k jazyku XUL. Kmeňové elementy, správcovia rozloženia, kontajnery, základné vizuálne prvky.
Ako by sa vám páčilo, keby ste si nainštalovali českú alebo slovenskú verziu Firefoxu s množstvom rozšírení, ktoré podporovali iba anglický jazyk? Asi by sa vám to nepáčilo, a preto vývojári Mozilly pripravili pre svoju aplikáciu aj lokalizáciu.
Minule jsme si ukázali, co je to proces. Dnešní článek bude o registrech - co to je, jak je popsat ve VHDL a proč jsou tak důležité.
Téma článku je konfigurácia rozšírení. Vysvetlíme si, ako sa vytvára konfiguračný dialóg, a ako pristupovať k nastaveniam aplikácie cez správcu nastavenia.
Minule jsme navrhli jednoduchou ALU a ukázali si, jak ji odsimulovat. Dnešní článek bude o procesech.
Celý Firefox a ostatné produkty Mozilly sú poskladané z tried napísaných v C++, ktoré samy o sebe skoro nič nevedia. Do kopy ich spája JavaScript, výnimočný skriptovací jazyk. Dnes vám ho priblížim a odhalím jeho tajomstvá.
Váš Firefox sa má dnes na čo tešiť! Napíšete pre neho prvé užitočné rozšírenie, urobíte prvé kroky k pochopeniu JavaScriptu a ak ste si dali námahu riešiť domácu úlohu z minulého dielu, možno si zapíšete do žiackej knižky jednotku.
Ako sme si povedali v minulom diele, vývojári Mozilly chceli vytvoriť čo možno najmodulárnejšiu aplikáciu, ako sa len bude dať. Špeciálne na tvorbu GUI preto navrhli jazyk XUL (XML User-interface Language).
Aplikácie z dielne Mozilly sa na celom svete preslávili kvalitou, množstvom funkcií a rozšíriteľnosťou. V nasledujúcej sérii článkov si ukážeme, ako si môžete rozšíriť Firefox a Thunderbird a to úplne sami!
Minule jsme si řekli něco o hradlech a základní struktuře VHDL kódu. Dnes si ukážeme další příkaz VHDL, navrhneme první složitější obvod a vysvětlíme, co je simulace a syntéza.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: