Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Také přidám několik poznámek z používání od neděle:
(lepší ovladače Intel GPU?)Ano, chlubí se tím
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeJo, toho jsem si taky všiml, ale nějak jsem nepochopil filozofii ovládání ;)
cfdisk
+ kozolové nástroje pro práci s filesystémy se těžko zbavuje (především nemám záchranné liveCD s GNOME tu a tam postrádám ikonky (v menu)Toto jsem řešil na Launchpadu a dozvěděl jsem se, že to není chyba, ale záměr :) Zobrazování ikonek v menu je pouze (z estetických důvodů) vypnuto a lze si je (přes gconf-editor v sekci desktop/gnome/interface) opět zapnout.
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeTo je mám pocit taky součást devicekitu (nebo nějakýho jinýho kitu) a jmenuje se to "Palimpsest disk utility".
Ubuntu jsem zkousel asi pred tremi lety a vadily mi:
Prvni bod uz je snad minulosti, s druhym se linuxak musi smirit a treti po zavedeni KDE4 uz asi nebude takovy problem Dam sanci podzimni mandrive / KDE a jestli nebudu spokojen, tak vitej ubuntu.
sudo passwd root
sudo supokud něco dělám v konzoli a zjistím, že chybí nějaký balík, nainstaluju ho lamersky přes
sudo apt-get install mcprotože je to rychlejší než se hlásit jako root a potom se zase odhlašovat.
sudo -i
kdyby "neexistující root" napsal někdo jako camlost, nebyl by důvod se nad tím pozastavovat. ale Leoš Literák? :-O
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
~
Tento bug byl opraven, před rokem nebo dvěma. Bootování i přihlášení už funguje i s plným diskem.Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
hezky po valassku: "su root"kde su je lepší. Akorát teda nechápu co to má společného s Valachama.
Wine 1.0.1 NEMůžu se zeptat, co znamená u té verze to "NE"?
ecryptfs-utils
a spuštěním ecryptfs-setup-private
, případně mám dobrou zkušenost s encfs.
opět se mi zdá, že jednodušší už Linux být nemůže
bcmwl-kernel-sourcea restartovat, pak až mi začala fungovat wifi. Návod v tomto fóru.
IMHO buď karmínová (červená), nebo od karma (v náboženském smyslu, ne ten průtokový ohřívačJe to od karmy, dokonalý český překlad zní "karmická koala").
ttf-liberation
("svobodná varianta" MS fontů od RedHatu).
mscorefonts
je jeden z nich, musím instalovat zásadně přes Synaptic. Když jsem to zkoušel v terminálu klasickým apt-get install
, skončilo to častokrát na nějaké chybě.
cryptsetup -c aes-xts-plain -s 512 -y luksFormat /dev/sdq5
Tiskni
Sdílej: