Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Také přidám několik poznámek z používání od neděle:
(lepší ovladače Intel GPU?)Ano, chlubí se tím
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeJo, toho jsem si taky všiml, ale nějak jsem nepochopil filozofii ovládání ;)
cfdisk
+ kozolové nástroje pro práci s filesystémy se těžko zbavuje (především nemám záchranné liveCD s GNOME tu a tam postrádám ikonky (v menu)Toto jsem řešil na Launchpadu a dozvěděl jsem se, že to není chyba, ale záměr :) Zobrazování ikonek v menu je pouze (z estetických důvodů) vypnuto a lze si je (přes gconf-editor v sekci desktop/gnome/interface) opět zapnout.
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeTo je mám pocit taky součást devicekitu (nebo nějakýho jinýho kitu) a jmenuje se to "Palimpsest disk utility".
Ubuntu jsem zkousel asi pred tremi lety a vadily mi:
Prvni bod uz je snad minulosti, s druhym se linuxak musi smirit a treti po zavedeni KDE4 uz asi nebude takovy problem Dam sanci podzimni mandrive / KDE a jestli nebudu spokojen, tak vitej ubuntu.
sudo passwd root
sudo supokud něco dělám v konzoli a zjistím, že chybí nějaký balík, nainstaluju ho lamersky přes
sudo apt-get install mcprotože je to rychlejší než se hlásit jako root a potom se zase odhlašovat.
sudo -i
kdyby "neexistující root" napsal někdo jako camlost, nebyl by důvod se nad tím pozastavovat. ale Leoš Literák? :-O
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
~
Tento bug byl opraven, před rokem nebo dvěma. Bootování i přihlášení už funguje i s plným diskem.Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
hezky po valassku: "su root"kde su je lepší. Akorát teda nechápu co to má společného s Valachama.
Wine 1.0.1 NEMůžu se zeptat, co znamená u té verze to "NE"?
ecryptfs-utils
a spuštěním ecryptfs-setup-private
, případně mám dobrou zkušenost s encfs.
opět se mi zdá, že jednodušší už Linux být nemůže
bcmwl-kernel-sourcea restartovat, pak až mi začala fungovat wifi. Návod v tomto fóru.
IMHO buď karmínová (červená), nebo od karma (v náboženském smyslu, ne ten průtokový ohřívačJe to od karmy, dokonalý český překlad zní "karmická koala").
ttf-liberation
("svobodná varianta" MS fontů od RedHatu).
mscorefonts
je jeden z nich, musím instalovat zásadně přes Synaptic. Když jsem to zkoušel v terminálu klasickým apt-get install
, skončilo to častokrát na nějaké chybě.
cryptsetup -c aes-xts-plain -s 512 -y luksFormat /dev/sdq5
Tiskni
Sdílej: