Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Téměř před třemi lety, když byl na tomto portálu publikován můj první článek věnující se rozšířením OpenOffice.org, byl stav doplňků pro tento kancelářský balík poměrně žalostný. Mnohá rozšíření buď nefungovala tak, jak by měla, nebo nefungovala vůbec. Neexistoval tehdy žádný oficiální seznam těchto doplňků a samotná práce s nimi přímo v aplikaci nebyla zcela bezproblémová.
A jak je tomu nyní? Dalo by se říct, že o 100 % lépe. Byla vylepšena správa pluginů v aplikaci, vznikla a rozšířila se oficiální webová stránka rozšíření pro OpenOffice.org a zejména vznikla spousta nových modulů a pluginů (celkem přes 500), bez nichž by veškeré ostatní snažení kolem nich bylo jaksi zbytečné. S výběrem několika z nich se v následujících několika odstavcích blíže seznámíme a zjistíme něco o jejich užitečnosti a zda má vůbec cenu se rozšířeními zabývat.
Jen pro připomenutí z předchozího dílu pár poznámek k instalaci. Správce rozšíření nalezneme v hlavním menu pod položkou Nástroje. Ten nás odkáže přímo na oficiální webovou stránku rozšíření, umožní nám nainstalovat již stažená rozšíření, provést jejich případnou aktualizaci a samozřejmě nám dovolí jednotlivá rozšíření zakázat či úplně odstranit. OpenOffice.org dále nabízí možnost pravidelné automatické aktualizace doplňků, kterou je možno aktivovat v nastavení. Aplikace pak v případě nalezení aktualizace uživatele na tuto skutečnost upozorní malou ikonou v pravém horním rohu okna.
V následujících několika odstavcích si přestavíme několik užitečných rozšíření. Několik dalších lze najít v první části tohoto článku.
Rozšíření Pagination je malé makro, které usnadňuje číslování stránek dokumentu. Po instalaci objevíme v hlavní nabídce Vložit novou položku Čísla stránek… Pagination umožňuje vkládání čísel stránek s různým umístěním, dovoluje nečíslovat první stranu dokumentu a je také možné vybrat druh číslování (1,2,3,… I,II,III,…, aj.). Modul je mimo jiné lokalizován i do češtiny.
Rozšíření OOTranslator přijde vhod, když je potřeba přeložit část textu či celý dokument z jednoho jazyka do druhého. Využívá služby Google Translate, takže je možné volit z mnoha jazyků nabízených touto službou. Po instalaci se v hlavním menu objeví nová položka GoogleTranslate, přes kterou je možné k rozhraní rozšíření přistupovat.
Po instalaci rozšíření Magenta Anonymous se v hlavní nabídce Soubor začne zobrazovat nová položka Remove user information. Pomocí ní lze smazat všechny informace o uživateli (jméno, adresa, …) ze současného dokumentu. To se hodí zejména když dáváte přístup k vámi vytvořenému dokumentu ostatním a nepřejete si, aby vaše osobní informace putovaly spolu s dokumentem dál.
Rozšíření DeltaXML ODT Compare poskytuje rozhraní pro hloubkové porovnávání dokumentů přes položku v hlavním menu Úpravy. Jako vstup si bere dva OpenOffice.org dokumenty a výstupem je soubor kombinující oba soubory s vyznačenými změnami a rozdíly. Oproti vestavěné funkci sledování změn nabízí DeltaXML Compare vyznačení změn záhlaví a zápatí, změny v seznamech, jednotlivých buňkách tabulky a navíc lépe pracuje s rozsáhlými dokumenty.
Pomocí rozšíření One Size lze jednoduše sjednotit velikost grafických objektů, obrázků a fotografií podle jejich výšky, šířky nebo obojího. Rozšíření je dostupné přes nabídku Nástroje -> Přídavky.
Jak již název napovídá, toto rozšíření usnadňuje tvorbu fotoalb v OpenOffice.org Impress. Po instalaci se v hlavní nabídce pod položkou Nástroje -> Přídavky objeví nová položka Vytvořit FotoAlbum (je nutný restart aplikace). Následně stačí jen vybrat složku s fotografiemi a o vše ostatní se již doplněk postará sám. Naimportuje všechny obrázky do jednotlivých snímků, vloží náhodné přechody a spustí slideshow vašich fotografií ve smyčce.
Svou práci sice doplněk odvádí dobře, i když podobné funkci, kterou nabízí MS Office, konkuruje jen stěží. Asi největší nedostatek je import fotografií. Pokud se jedná pouze o několik desítek snímků, celý proces proběhne do několika vteřin. Když však zvolíte složku se sto a více snímky, leckterý počítač se nad takovou úlohou může pěkně zapotit. Chybí ukazatel průběhu zpracování fotografií, takže není ani možné snadno poznat, zda se počítač ještě snaží prokousat zadanými daty, nebo již nadobro „zamrzl“.
Pomocí rozšíření COOoder lze snadno v dokumentech OpenOffice.org využít zvýrazňování syntaxe programového kódu. Po označení bloku kódu a stisku tlačítka rozšíření je dále nutné vybrat programovací jazyk, ve kterém je kód napsán. Podporováno je velké množství jazyků a zvýrazňování je dále možné měnit pomocí stylů.
Po instalaci rozšíření se po restartu aplikace objeví nová lišta pouze se dvěma tlačítky „S“ a „L“, která zastupují funkce Save a Load. Po stisknutí tlačítka Save se uloží seznam všech otevřených dokumentů ve všech aplikacích OpenOffice.org do souboru a tlačítko Load je následně všechny načte a otevře. Užitečnost tohoto rozšíření ocení zejména ti, kteří nemají možnost využívat hibernace či jen nechtějí nechávat neustále spuštěné všechny používané dokumenty.
Situace okolo rozšíření kancelářského balíku OpenOffice.org se za poslední tři roky zajisté hodně zlepšila. Objevila se spousta nových rozšíření, vznikla pro ně lepší podpora ze strany aplikace a objevila se i webová stránka sdružující všechna rozšíření, kde se nacházejí i další, v článku netestované doplňky. Ale s ničím by se to nemělo moc přehánět, jelikož s množstvím nainstalovaných rozšíření zákonitě narůstá také množství využité operační paměti. Proto pokud některý z doplňků nebudete dlouhodobě používat, je vhodné jej deaktivovat a tím zabránit jeho načítání do paměti při běhu aplikace.
Testování rozšíření probíhalo na Kubuntu Linux 10.04 a Windows 7 v OpenOffice.org 3.2.0. Asi polovina testovaných rozšíření vyžadovala ke svému běhu Javu, bez níž nebylo možné je ani nainstalovat. Doplňky představované v článku fungovaly bezproblémově v obou operačních systémech bez rozdílu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Bohužel má pravdu.
Je pro vás lepší nedodělaný rozbitý vzhled, co vypadá napůl "nativně" za cenu spousty přítomných bugů a nedodělků, nebo nějaký "nenativní" vzhled, který rozbitý není?Kdybys na to explicitně neupozornil, tak bych si toho ani nevšiml. Stejně tak na svém desktopu mám určitě spoustu takovýchto bugů, ale jsem prostě designově úplně slepej