V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Kdo by dnes neznal stále populárnější webový prohlížeč Firefox. V základní instalaci nejsou jeho možnosti použití zrovna rozsáhlé, stačí jen na běžné brouzdání po webu. Proto dali vývojáři uživatelům možnost doinstalovat si některá z obrovského množství různých rozšíření a doplňků, které jsou na Internetu k dispozici volně ke stažení.
Rozšíření (anglicky extensions) jsou vlastně programové moduly, které samy o sobě nemohou fungovat. Pokud se ale spojí s aplikací, pro kterou byly naprogramovány, vylepší tím její současné funkce nebo přibudou nové funkce.
OpenOffice.org umožňuje instalaci rozšíření již dlouhou dobu, přesto jich pro něj existuje jen několik desítek. Je tomu pravděpodobně tak, protože OpenOffice.org neposkytuje pro potenciální vývojáře těchto rozšíření tak dobré zázemí jako např. už dříve zmiňovaný Firefox. Nefunguje zde žádný oficiální seznam všech dostupných rozšíření, který by bylo možné z prostředí OpenOffice.org prohlížet. Při troše hledání objevíme pouze krátký a neúplný seznam na wiki stránkách projektu. Z toho vyplývá, že nelze od aplikace čekat ani žádná upozornění na aktualizaci těchto doplňků. Správce balíčků sice nabízí tlačítko Aktualizovat, ale ani u jednoho rozšíření, které jsem zkoušel, tato volba nefungovala tak, jak bychom očekávali. Další rozšíření můžete najít také na stránce OOoMacros. Pokud chcete pomoct vylepšit tento "mizerný" stav a naprogramovat nějaké nové rozšíření, odkáži vás na stránky pro vývojáře. Rozšíření lze vytvářet v několika různých programovacích jazycích: Java, C++, Python, aj.
Nejjednodušší způsob, jak si nainstalovat rozšíření do OpenOffice.org, je vybrat si ze seznamu z webových stránek výše. Pokud chcete, můžete zkusit najít jiná, třeba pomocí Googlu. Když se dostanete na webové stránky daného rozšíření, hledejte v sekci download archiv s koncovkou zip nebo oxt. Některé doplňky mohou být také obsaženy v balíčku vaší distribuce. Archiv ze stránek stáhněte někam na disk. Spusťte OpenOffice.org a z hlavní nabídky vyberte Nástroje -> Správce rozšíření .... Zobrazí se dialogové okno podobné tomu na obrázku níže. Po kliknutí na tlačítko Přidat vyberte stažený archiv. Pokud rozšíření vaši verze OpenOffice.org podporuje, seznam se rozroste o jedno novou položku. Jak vidíte, OpenOffice.org nenabízí mnoho možností pro manipulaci s rozšířeními. Lze je jen přídávat, odstraňovat, povolovat, zakazovat nebo exportovat některé soubory z aktuálního rozšíření.
Nyní se trochu blíže podíváme na několik vybraných rozšíření. Následující rozšíření fungovala na mém systému bez problémů.
První rozšíření, které si podrobněji popíšeme, má název Calendrier. Ke stažení je na sf.net, nejnovější verze má označení 1.0.1. Po instalaci nalezneme rozšíření v hlavním menu v položce Nástroje -> Přídavky. Lze s ním snadno vytvářet měsíční a roční kalendáře. Dále je možné vložit kalendář aktuálního měsíce přímo do jiného dokumentu. Do kolonek vygenerovaných měsíčních kalendářů je možné vepsat naplánované události, svátky nebo narozeniny přátel a členů rodiny, atd. Pokud se vám vzhled kalendářů poskytovaných tímto rozšířením zda příliš strohý, lze je také mírně upravit podle vlastního vkusu: různě je vybarvit, měnit ohraničení, atd. Jediná nevýhoda Calendrieru je v tom, že pokud chcete české názvy měsíců a dnů, budete je muset ručně přepisovat, standardně jsou totiž v angličtině.
Velmi užitečné rozšíření, které dokáže uložit dokument naráz ve třech formátech, je ke stažení na openoffice.org. Existuje v různých jazykových verzích - francouzské, německé, anglické, aj. Čeština chybí, ale to u takto malé aplikace nevadí, rozumět jí budou určitě všichni. Její použití je snadné: po instalaci rozšíření a znovuspuštění OpenOffice.org se na nástrojové liště objeví nová ikonka. Po kliknutí na ni se zobrazí dialogové okno s možnostmi uložení. Musíte zadat adresář, kam budou soubory uloženy, název dokumentu a formáty, do kterých hodláte ukládat. Na výběr je z formátu OpenOffice.org, Microsoft Office a PDF. Toto rozšíření je jedno z těch praktičtějších, které si jistě najde mnoho příznivců.
Už se vám také někdy stalo, že jste otevřeli nějaký dokument, kde neseděly fonty nebo formátování? Určitě ano. Alespoň jednu z těchto situací umí vyřešit nástroj TestFonts, který je k dispozici ke stažení na sf.net. TestFonts se po instalaci usídlí jako nová ikonka na nástrojové liště. Po kliknutí na ni se zobrazí zpráva podobná té na obrázku níže. Toto rozšíření detekuje fonty použité v momentálně otevřeném dokumentu a případně vás informuje o fontech, které nebyly ve vašem systému nalezeny. Navíc ke každé zprávě přidává seznam všech dostupných fontů v systému. Zprávy jsou kompletně v češtině, protože vývojářem tohoto rozšíření je Čech Tomáš Bílek.
Podle názvu tohoto rozšíření můžete bezpečně odhadnout, k čemu asi bude sloužit. Ano, umožňuje vytvářet prezentace v OpenOffice.org Impress z vámi zadaných fotografií. Ke stažení je na sf.net. Po instalaci se objeví nová položka v menu Nástroje -> Přídavky s názvem Create Photo Album. Po spuštění se rozšíření zeptá na složku, ze které má snímky brát. Pokud vyberete adresář, který obsahuje hodně velkých obrázků, budete pravděpodobně několik minut muset čekat, než je program zpracuje. Po úspěšném vložení všech snímků se spustí prezentace s grafickými přechody mezi snímky. Tu můžete standardně ukončit a dát se do ručního upravování jednotlivých snímků, pokud chcete. Na závěr můžete toto fotoalbum exportovat do všech různých formátů, které OpenOffice.org Impress podporuje.
To, co dělá toto rozšíření, dokáže každý druhý prohlížeč obrázků. Navíc práce s velkým množstvím vložených snímků je zdlouhavá; Impress jen velmi neochotně a pomalu reaguje na uživatelské akce. Jediná výhoda Impress Photo Album Creatoru je pravděpodobně v širokých možnostech exportu vytvořeného fotoalba.
Nakonec se podíváme pravděpodobně na nejpropracovanější rozšíření s největším množstvím funkcí. Je to balíček rozšíření s názvem Writer's tools, který je k dispozici ke stažení na webové stránce projektu. V archivu, který si ze stránek stáhnete, najdete také PDF dokument, který názorně a jasně vysvětluje, jak rozšíření nainstalovat a používat. Po instalaci se v hlavním menu zobrazí nová položka s názvem Writer's Tools, přes kterou jsou dostupné všechny součásti tohoto rozšíření.
První součást s názvem Lookup Tool je určena pro vyhledávání významu označených slov v aktuálním dokumentu na různých serverech (anglická Wikipedia, Cambridge Dictionaries, WordNet, Ask Oxford, Google Define a BEOLINGUS). Bohužel, předpokládá se pouze vyhledávání anglických slov, české servery nejsou na výběr. Podobnou podporu češtiny má i další součást - Google Translate. Ta umožňuje překládat označená slova v dokumentu pomocí služby, kterou nabízí Google. Mezi podporované jazyky patří samozřejmě angličtina, němčina, čínština, francouzština, italština, aj. Jiná součást rozšíření - Show on the map umožňuje vyhledávat místa na mapách dostupných na internetové adrese multimap.com.
Položka Email Backup rychle odešle na zadanou e-mailovou adresu kopii aktuálního dokumentu, Multi-format Backup jej uloží do několika různých formátů (Word, RTF, TXT) a Remote Backup umožní nahrání dokumentu na zadaný FTP server. Další funkce už nejsou tak užitečné. Je to hra se slovy, stopky, atd.
Testování probíhalo na verzi 2.2.1 na systému Gentoo 2007.0 (OOo kompilované bez podpory Javy). Je také nutné poznamenat, že asi polovina rozšíření, která jsem zkoušel, buď nefungovala vůbec, nebo skončila nějakou chybou, takže nebyla použitelná. Je škoda, že vývojový tým OpenOffice.org více nepodporuje vytváření nových rozšíření. Určitě by se časem objevily velice zajímavé doplňky, které by možnosti použití tohoto kancelářského balíku posunuly na vyšší úroveň.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Máte pravdu, Novell dodává tento modul jako rozšíření OOo. Je k dispozici jako RPM balíček i jako standardní rozšíření OOo, které lze snadno nainstalovat a odinstalovat.
Pokud si stáhnete a rozbalíte RPM balíček tohoto modulu, zjistíte, že v organizaci souborů je určitý systém. Takto by se dala rozšíření de/instalovat také, ale kdo by to takto dělal, když máme mnohem jednodušší cesty, že? :)
Bomba! Díky za tip. Tohle je skvělé rozšíření.
Testování probíhalo na verzi 2.2.1 na systému Gentoo 2007.0 (OOo kompilované bez podpory Javy). Je také nutné poznamenat, že asi polovina rozšíření, která jsem zkoušel, buď nefungovala vůbec, nebo skončila nějakou chybou, takže nebyla použitelná.
No nevím, nenapadlo Vás, že tyhle dvě věty spolu můžou dost úzce souviset? Třeba ta "nepoužitelná rozšíření" jsou v Javě a za to, že Vám nefungují, pak nemůžou ta rozšíření, ale Vy, že jste si OpenOffice nezkompiloval i s podporou Javy...