Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V minulém týdnu přišel stabilní ArchLinux 0.8. Vývojáři distribuce Linux Mint dokončili verzi 2.2 beta KDE edice své distribuce. Práce na Mandriva Linux 2007.1 Spring pokračuje vydáním třetího release candidate.
I přes slavnostní spuštění technické podpory pro Oracle Unbreakable Linux nebyli až do teď oznámeni žádní klienti. Nyní se Larry Ellison z Oracle pochlubil, že nahradili Red Hat v poskytování služeb firmě Yahoo. Yahoo je jednou z 26 společností, které začaly služeb Oracle využívat: IHOP, Timex, Diebold, Yahoo, GlobeCast, ABC Stores, Stuart Maue, Replacements, Mutual Materials, Opes Prime Stockbroking, Hays Medical Center a další. Patrick Piccininno ze sítě restaurací IHOP řekl: „Oracle poskytuje vstřícnou podporu, kterou potřebujeme pro nasazení a údržbu linuxových řešení, a navíc – přechod od podpory Red Hatu nemohl být snazší.“ Od Anthonyho Blumberga z Opes Prime Stockbroking přišly informace jiného charakteru: „Lidé nám náhle začali volat, jen aby nám řekli, že jsme idioti.“ Dále poznamenal, že mu zavolal nespokojený ředitel Red Hatu pro Austrálii a Nový Zéland Max McLaren: „Řekl jsem, že je to pravděpodobně poprvé, co nám někdo z Red Hatu zavolal, od doby, co jsme jejich zákazníkem.“
V současnosti se připravuje Oracle Enterprise Linux 5, který bude založený na nedávno uvolněném Red Hat Enterprise Linuxu 5. Oracle zatím údajně prověřuje stabilitu, robustnost a interoperabilitu produktu. Hotový bude během příštích týdnů.
Licence GNU GPLv2 prochází u izraelského soudu zkouškou ohněm – Alexander Maryanovsky (autor programu Jin) versus Alexander Rabinovitch (program IChessU). Maryanovsky tvrdí, že Rabinovitch porušuje licenci GNU GPL hned v několika bodech. Nejprve vzal kód programu Jin a použil ho ve svém ne-GPL softwaru bez zaplacení příslušné komerční licence a poté zveřejnil screenshoty programu Jin na svém webu (ty byly údajně vytvořeny v době, kdy byl Jin spuštěn ilegálně – bez platné licence). Maryanovsky požaduje, aby soud zabránil distribuci programu IChessU, a dále chce odškodné ve výši přibližně 25 000 dolarů. Protože však obviněný zapírá vše, co Maryanovsky předložil, končí tím zrychlené řízení a obě strany čeká běžný soudní proces.
Čím se obvinění hájí? Rabinovitch se vzdává zodpovědnosti – prý projekt IChessU pouze vede, není programátor, a nemůže tak prý GPL porušit. Tvrzení obhajoby zahrnují:
Zdrojem informací, kde naleznete další podrobnosti a komentáře, je server Linux.com.
Free Software Foundation začne pracovat na licenci pro situace, kde je software používán jako služba. Toto bylo dosud řešeno společností Affero, která za tímto účelem v roce 2002 vytvořila první verzi licence AGPL. FSF původně chtěla tento způsob použití software ošetřit v GPLv3, ale nakonec se rozhodla jinak: „Přicházíme s lepším řešením. Napíšeme novou licenci, druhou verzi Affero GPL, která bude řešit tento problém více všeobecně a nebude nařizovat použité technologie,“ potvrdil Brett Smith z FSF. Smith tak zareagoval na kritiku, která se objevila kvůli sekci 7(b)4 GPLv3 druhého návrhu GPLv3, jež by všechny vývojáře donutila zveřejňovat změny v kódu, pokud je software používán jako služba. Smith dále poznamenal, že nová AGPL projde stejným procesem uvolňování pracovních verzí licence, jaký je použit u GPLv3.
Free Software Foundation uvolnila druhý koncept třetí verze licence GNU LGPL. V licenci byly provedeny všeobecné úpravy, ale především je nový návrh více svázán s GNU GPL. Předchozí verze LGPL byly ve stylu GPL, ale jednalo se o oddělené licence. Autoři GPLv3 si při psaní sekce, která určuje práva a povinnosti při distribuci softwaru, uvědomili, že ta samá sekce by mohla být použita pro zjednodušení vztahu GPL a LGPL. LGPLv3 tedy bude pouze výjimkou pro GPL – toto by nemělo ovlivňovat praktické použití a význam licence.
LGPLv3 zavádí pojem „propojené (linked) verze“. Licence nyní rozlišuje mezi aplikací (práce, která používá rozhraní poskytované knihovou, ale není jinak na knihovně založená) a kombinovanou prací (práce, která obsahuje části knihovny – ať už kombinací nebo linkováním aplikace ke knihovně). Jako uživatel licence můžete vytvořit kombinovanou práci pod libovolnými podmínkami, dokud nezamezujete úpravám částí původní knihovny nebo reverznímu inženýrství potřebnému pro ladění takových úprav. Uživatelé LGPL nyní mají další povinnost: pokud poskytují pouze objektový kód, musejí poskytnout instalační informace – tedy informace (metody, procedury, autorizační klíče apod.) potřebné pro instalaci a spuštění upravené verze díla.
StartCom jako první uvedl hotový klon Red Hat Enterprise Linuxu 5: StartCom Enterprise Linux 5.0.0. Hlavní novinkou této verze se jménem „Kishuf“ je podpora virtualizace přes Xen. DVD obrazy jsou připraveny pro architektury i386 a x86-64. Kromě toho se nyní připravuje multimediální verze distribuce.
Přišla nová verze miniaturní živé linuxové distribuce: Damn Small Linux 3.3. Opravuje nástroj pro připojování disket a dalších médií, aktualizuje různé skripty a nástroje a rozšiřuje instalační volby. Rdesktop byl vylepšen, nyní můžete volit hloubku barev. Konfigurace myši se nyní ukládá do souboru, systém je přizpůsoben letošní změně letního času v USA, a navíc může získat aktuální čas z NTP serveru. Autoři dále připravili disketu s utilitami založenou na FreeDOSu. Pokud budete distribuci stahovat, vězte, že velikost je stále necelých 50 MB.
Vyšel SimplyMEPIS 6.5 pro x86 a x86-64 v počítačích typu PC nebo Mac/Intel. Představuje velkou aktualizaci softwaru se zachováním kompatibility v rámci řady 6.x – uživatelé této řady tedy nečeká přeinstalace systému. Autoři distribuce se snažili, aby uživatelé 64bitové verze neměli problémy s některým obsahem na webu (včetně multimédií). I tak se však může objevit něco, co bude lépe pracovat pod 32bitovou verzí. Co dále? Nástroje MEPISu (MEPIS utilities) byly restrukturalizovány, aby lépe zapadly do připravovaného KDE 4. MEPIS Network Assistant byl rozšířen o podporu zabezpečení WPA a automatickou detekci sítí. Autoři také vyzdvihují připravenost distribuce k použití na počítačích Mac (s CPU Intel): SimplyMEPIS Assistant pro OS X pomůže připravit Mac pro instalaci Linuxu a instalátor distribuce umí detekovat hardware Macu a zakáže funkce, které by mohly vést k poškození dat na systémovém disku OS X.
V systému tepe opatchované jádro 2.6.15 a běží prostředí KDE 3.5.3 s integrovaným Berylem 0.2.0. Pod grafickým serverem Xorg 7.1.2 můžete využít ovladače nVIDIA 1.0.9755+1.0.9631 a ATI fglrx 8.31.5. Zvukový systém ALSA je ve verzi 1.0.14rc3. V oblasti multimédií očekávejte Amarok 1.4.4 a MPlayer 1.0rc1. Navíc bylo oznámeno, že se plánuje dodatečné uvolnění balíčků OpenOffice.org 2.2. Nuže, stahujte.
Pioneer Rifleman má být edice Pioneer Linuxu, která je „pěkná na pohled“. Jak už možná tušíte, znamená to Beryl a ovladače grafických karet nVIDIA (pro ATI zatím nejsou ovladače připraveny k použití). Otestoval jsem nově vydanou verzi Alpha 1 a v zásadě netuším, jak bych něco takového nazval. Pokud se vám zdá, že je na následujících screenshotech příliš často vidět logo Kubuntu, není to chyba. Autoři si ani nedali tu práci odstranit loga původní distribuce. Nezkoumal jsem systém do hloubky a chápu, že se nejedná o konečnou verzi produktu, ale jediná opravdu neobvyklá a znatelná úprava byly odkazy na ploše odkazující na web společnosti Techalign, kde jsou nabízeny placené služby. Výrobce distribuce sice slibuje repozitář s aktualizacemi a ovladači, které nejsou dostupné v repozitářích Edgy, ale i tak bych toto vydání distribuce nepovažoval za dobrou reklamu práce firmy. I tiskové oznámení se spíše věnuje vychloubání věcmi, které jsou v jiných distribucích běžnou věcí, než informování o tom, co by dělalo z distribuce zajímavou volbu.
Nová Fedora obsahuje konečnou verzi GNOME 2.18 se zatím nekompletní novou sadou ikon nazvanou Echo. Kromě toho byla implementována funkce rychlého přepínání uživatelů přes fast-user-switch-applet – více ve wiki. Systém běží na jádře 2.6.21-rc5, navíc je pomalejší než konečné vydání kvůli tomu, že je optimalizován pro snadné ladění.
Zároveň s obvyklým instalačním DVD vyšlo i Desktop Live CD. Desktop Live CD pro architekturu i386 se na CD vejde, obraz pro amd64 je však větší a je nutno použít DVD. Jako bonus bylo uvolněno i386 KDE Live CD. Vše můžete stahovat ze zrcadel nebo z oficiálních torrentů.
Pokud obsahuje vaše heslo čísla, může vás obtěžovat, že Numlock není automaticky zapnutý při startu GDM. To se dá snadno napravit – následující příklad je pro kombinaci Debian/Ubuntu a GDM, ale podobný postup lze použít i pro jiné distribuce. Nejprve nainstalujeme nástroj numlockx
:
apt-get install numlockx
Nyní do souboru /etc/X11/gdm/Init/Default
před závěrečný příkaz exit 0
přidejte následující kód:
if [ -x "$(which numlockx)" ]; then numlockx on fi
Numlock by nyní při spuštění GDM měl být automaticky aktivován.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
setleds +num
Doporucuji overovat si informace z vice zdroju. Staci par vterin na Google a zjistite, ze s Oracle v Yahoo je to trosku jinak... http://news.yahoo.com/s/pcworld/20070330/tc_pcworld/130270IMO v tom článku není jediná věc, která by neodpovídala tomu, co je psáno v Distribučních novinkách. Všimni si, že se v DN píše o tom, jak se Larry "pochlubil".
Nevim jak dlouho hledal Larry tech 26 zakazniku, ale RH ma za posledni ctvrtleti 10000 novych zakaznikuPokud je podstatou tvojí výtky samotný fakt, že se o Oracle píše, ačkoliv pro Red Hat není žádnou konkurencí, tak doporučuji znovu přečíst ten textík, který v DN je. Myslím, že z něj tato skutečnost poměrně jednoznačně vyplývá.