OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla opravná verze DragonFLY BSD 1.8.1. Na světě je první betaverze Linux Mint 2.2 Light – cílem Light verze je poskytnout distribuci bez proprietárního nebo patentovaného softwaru. Můžete začít testovat Freespire 2.0 Alpha 2 – stále však obsahuje známé chyby z předchozí alphaverze. Terra Soft zhotovil Yellow Dog 5.0.1 pro počítače Apple G3, G4 a G5 – zatím se prodává za necelých 70 dolarů, za měsíc bude k dispozici bezplatně. StartCom jako první nabízí použitelný klon nedávno vydaného Red Hat Enterprise Linuxu 5: vyzkoušejte StartCom Enterprise Linux 5.0.0 RC1 se jménem Kishuf. Vývojářský tým živého CD Elive připravil novou nestabilní verzi 0.6.6. Práce pokročila také na distribuci VectorLinux 5.8, přichází release candidate 1. Z méně známých distribucí vyšel filipínský Bayanihan Linux 4 a Myah OS 3.0 Tech Demo 1. Navíc vyšlo T2 SDE 6.0.3, balík nástrojů pro tvorbu vlastní distribuce.
Minule jste se mohli dozvědět, že zakladatel Debianu Ian Murdock začal pracovat v Sunu. Nyní se vyjádřil na téma, jak upravit Solaris tak, aby se více přiblížil Linuxu. Nejprve zdůraznil, že Linux je jen jádro a všechny ty super programy se nepíší pro jádro, ale pro operační systém – otevřený operační systém je jejich cílem a chtějí zajistit, aby již existující investice do znalostí a školení byly využity. Dále mluvil o inovacích v Solarisu: „Skutečným argumentem je, že Solaris byl v posledních letech více inovativní než Linux – jde o věci jako DTrace a ZFS – ale tomu, aby to lidé ocenili, stojí v cestě použitelnost. Není důvod, proč bychom Solaris nemohli dělat tak, aby se více podobal Linuxu. Buď na něj můžeme přilepit tučňáka, nebo vezmeme linuxovou distribuci a dáme do ní jádro Solarisu.“ Dále řekl, že už existuje několik distribucích založených na Solarisu, které to udělaly. Podle něj však není možné jen tak vzít vnitřnosti z GNU/Linuxu a dát do nich Solaris. Tím zůstane nevyužito mnoho skvělých odlišností Solarisu. Ještě zabere nějaký čas zjistit, jak by se to vlastně mělo udělat.
Linux Foundation oznámila sestavení nové 15-členné správní rady. Výkonný ředitel Jim Zemlin to okomentoval slovy: „S vůdčími schopnostmi z komunit jádra, právníků, uživatelů, distribucí a prodejců sestavuje Linux Foundation nejvyšší priority svého rozmanitého oboru, aby mohla poskytnout služby, jež posunou Linux na současném konkurenčním trhu ještě dále. Ujistili jsme se, že v naší radě jsou zastupovány různé zájmy.“
Podíváme se, kdo ve správní radě je:
Na serveru Linux-Watch bylo vytvoření této rady označeno jako konec komunitního Linuxu v článku „RIP: Community Linux (1991-2007)“. V radě totiž není žádný zástupce výhradně komunitní distribuce. V článku se jako další důvody „smrti“ uvádí ústupky některých distribucí proprietárnímu softwaru a další, některými proklínaná, rozhodnutí firem a jednotlivců.
Na licenci GNU GPL v3 se stále pracuje – zatím vyšly tři pracovní verze této licence: první dvě v lednu a červenci 2006, třetí tento týden ve středu. Původně byla třetí verze plánována na listopad 2006, ale licence se musí přizpůsobovat komunitě, ve které vládne nesouhlas se smlouvou Novell - Microsoft. Právě ve světle této dohody docházelo k největším změnám GPL v3: bylo zapotřebí vymyslet něco, co by nepřipustilo dohody tohoto typu a bránilo uživatele před souvisejícími nebezpečími. Peter Brown, výkonný ředitel Free Software Foundation, původně řekl, že FSF nechce „zastřelit rukojmí“ a napsat něco, co by bylo viděno jako dokument namířený přímo proti Novellu, nebo jako něco, co by mělo Novellu zabránit v distribuci GNU/Linuxu. Jedinou „obětí“ licence by prý mohl být Microsoft. Poté, co tato smlouva zbrzdila připravy GPL v3, použil Brett Smith z FSF ostřejších slov: „Patentová dohoda mezi Microsoftem a Novellem, která vedla k diskriminaci některých uživatelů, podkopává základní záměry GNU GPL. Jsme znepokojeni zjevným nadšením Novellu stát za dohodou, jež zrazuje naši komunitu.“
Změny v GPL v3 je třeba důkladně rozebrat a zhodnotit. Proto byl zahájen 60denní proces, ve kterém má komunita čas vyjádřit svůj názor před vydáním posledního konceptu. Konečná verze GNU GPL v3 vyjde 30 dnů po posledním konceptu. Zdrojem těchto informací je Linux.com.
Linus Torvalds, který je známým kritikem této licence, řekl, že je změnami v poslední pracovní verzi potěšen. „Jsem vlastně docela potěšen. Ne proto, že bych si myslel, že je to dokonalé, ale protože si myslím, že je to rozhodně lepší než to, co jsem očekával po předchozích konceptech. Jsem stále skeptický, mám-li porovnávat s GPLv2, ale aspoň je to teď ‚Jsem skeptický‘ namísto ‚Kruci, to ne‘“, a pokračoval: „S mnoha částmi jsem teď mnohem spokojenější. Myslím si, že se velká část textu lépe čte a některé nejhorší hrůzy byly odstraněny úplně.“ Rozporuplnou částí GPLv3 je i pasáž omezující DRM – i k té se Linus vyjádřil: „Ty části na téma ‚My vládneme nejen softwaru, ale i hardwaru, na kterém to běží‘ mě stále štvou, protože je považuji za chybné ve své podstatě. Ale nový návrh to alespoň omezuje do mnohem rozumnější míry, a také je v tom mnohem jasnější.“ Svůj komentář zakončil slovy: „Na rozdíl od předchozích návrhů už tento alespoň nešpiní dobré jméno GPL.“ Prohlášení byla převzata z článku serveru News.com.
O tom, že krizi v Gentoo je potřeba řešit co nejdříve, nikdo nepochybuje. Proto byla zřízena pravidla chování (Code of Conduct) a byli určeni lidé, kteří budou na dodržování pravidel a trestání jejich porušení dohlížet. V pravidlech je popsáno přijatelné chování (tedy co by lidé měli dělat) a chování nepřijatelné. Jak by se tedy člen komunity měl chovat? Měl by
Co by naopak neměl dělat? Neměl by
Porušení těchto pravidel bude trestáno nejprve varováním, nakonec odebráním práv vývojáře. Linux.com přinesl další informace: podle Robina Johnsona má nyní vývojářský tým 319 členů s tím, že brzy budou vyloučeni flákači, takže toto číslo poklesne. Ciaran McCreesh říká, že pohyb vývojářů je stejný, jako vždycky byl, a že se získáváním nových není problém. Nicméně uznává, že ze poslední dva roky se v Gentoo neobjevila žádná super hustá novinka nebo užitečná věc. Portage má problém s velkým množstvím balíčkům – z hlediska správy i výkonu. Někteří vývojáři jsou zatím poněkud skeptičtí, myslí si, že pravidla chování ve výsledku ničemu nepomohou. Jak to ovšem celé dopadne, ukáže jedině čas.
Sice s jednodenním zpožděním, ale přesto vyšla betaverze Ubuntu/Kubuntu Feisty Fawn. Co je nového? Windows migration tool, který dokáže načíst záložky z Internet Exploreru nebo Mozilly Firefox, pozadí plochy plus kontakty AOL/Yahoo a zapsat je do Ubuntu. Další zajímavostí jsou průvodci pro snadnou instalaci kodeků a systém Avahi pro jednoduché bezdrátové síťování (mimo jiné). V oblasti virtualizace očekávejte podporu KVM a VMI v jádře. Novinky hledejte i v oblasti tenkých klientů: nová tisková architektura Jetpipe, snazší správa připojení tenkých klientů, zvukový server PulseAudio a navíc Edubuntu Classroom Server – dvě CD, první s obrazem serveru, druhé s přídavky v podobně překladů a vzdělávacího softwaru navíc. V instalátoru je nový nástroj pro rozdělování oddílů, je tedy doporučeno svá data před jeho použitím zálohovat.
V Kubuntu je nyní standardně instalován KNetworkManager a Kexi. Mimo to byl vylepšen správce balíčků Adept a digiKam je instalován ve verzi 0.9.1 a má nativní podporu JPEG2000. Používaná verze prostředí KDE nese čísla 3.5.6, v případě Ubuntu se těšte na GNOME 2.18. V oblasti softwaru stojí také za zmínku OpenOffice.org 2.2.0rc3, X.Org 7.2, GCC 4.1.2 a Python 2.5. Pro nasazení na server je zahrnut Apache 2.2, PostgreSQL 8.2, PHP 5.2.1 a LTSP 5.0. Celý systém pohání Linux 2.6.20.
Další release candidate SimplyMEPISu má mezi novinkami Amarok 1.4.4 (pozdější verze nejsou s MEPIS 6.x kompatibilní) a Beryl 0.2.0 Final. Uživatelé byli v předchozích verzích zmateni rozporuplnými instrukcemi na webu a nevěděli tak, jestli dát u bezdrátových čipů Broadcom 43xx přednost ovladači bcm43xx nebo použít NdisWrapper. Související dokumentace byla tedy vylepšena a zdokonalený MEPIS Network Assistant by měl výsledné funkčnosti také přispět. Projekt navíc zahájil iniciativu za nové překlady: překladatelský tým zatím vytvořil německý, španělský, francouzský, nizozemský a portugalský překlad instalátoru systému. Více se dozvíte v oznámení o vydání.
„BLACKSAND Mk II“ je kódové označení další vývojové verze distribuce Yoper Linux. Yoper má představovat výběr toho nejlepšího ze všech distribucí, má mít snadnou a rychlou instalaci a rychlý KDE desktop – systém je optimalizován pro procesory i686. Jako správce balíčků se používá SMART. Tato verze distribuce je dostupná v několika edicích: první je pro mini CD (160 MB), druhá je pro klasická CD (662 MB) a poslední, která by měla obsahovat vše, co uživatel potřebuje, je na DVD (3,7 GB). Připravuje se i živé CD.
Systém běží na jádře 2.6.20 s -ck patchsetem a grafickém serveru X.Org 7.2 s KDE 3.5.6. Připravuje se GNOME 2.18 a Xfce 4.4. V systému pak mimo jiné najdete Mozillu Firefox 2.0.0.3, KOffice a hromadu dalších aktuálních balíčků.
KNOPPIX 5.2.0 je speciální (německá) verze populárního živého DVD, která byla distribuována v omezeném rozsahu – alespoň do doby, než pronikla do sítě BitTorrent [zprávička]. Běží na jádře 2.6.19 s prostředím KDE 3.5.5 (s Berylem při bootovací volbě
knoppix 3d
) nebo GNOME 2.14. Obsahuje ntfs-3g 1.0, cloop 2.06 s dekompresí v reálném čase, aufs-cvs 2007026 (namísto dříve používaného unionfs) a další aktualizace z Debian Etch/testing. Speciální novinkou je široká podpora virtualizace: QEMU včetně jaderného modulu kqemu, KVM pro hardwarově akcelerovanou virtualizaci, Xen 3.0.4, VServer a OpenVZ 2.6.18-028test018.1. Na DVD naleznete i Knoppix WLAN configurator s podporu WEP a WPA-PSK, který funguje jako jednodušší alternativa k KWifiManager nebo KWLan.
Poslední velkou novinkou je první verze rychlého instalátoru 0wn (Zero Work Needed) – ten nahradí původní instalátor Knoppixu. Nový instalátor sice podporuje automatické rozdělení diskových oddílů, ale tento postup zatím není doporučován. Je bezpečnější si disk nejprve rozdělit ručně nebo Knoppixu vyhradit disk celý.
Příští (veřejná) verze KNOPPIX 5.2.1 přijde pravděpodobně v dubnu na CD i DVD.
Pokud vám nevyhovuje pípání reproduktoru počítače při automatickém doplňování TABem v Bashi (nebo jiných příležitostech), můžete si s jeho nastavením pohrát. Pokud chcete ze systému úplně odstranit podporu tohoto reproduktoru, stačí v jádře odškrtnout příslušnou volbu v Device Drivers -> Input device support -> Generic input layer -> Miscellaneous devices
nebo zakázat načítání modulu při startu systému:
echo "blacklist pcspkr" >> /etc/modprobe.d/blacklist
Další variantou je zakázat zvukové upozornění v Bashi. Upravte /etc/inputrc
tak, aby obsahoval následující nezakomentovaný řádek:
set bell-style none
Poslední možnost je zařídit, aby byl našemu uchu trochu příjemnější. Pokud chceme změnit délku pípnutí na 150 ms a jeho frekvenci na 300 Hz, provedeme tento příkaz:
echo "setterm -bfreq 300 -blength 150" >> ~/.bash_login
Takto udělaná změna se projeví až při příštím přihlášení – samotným spuštěním příkazu setterm
s parametry můžeme ovlivnit nastavení aktuální konzole.
Firma blue.point solutions nedávno představila službu pojmenovanou openSUSE Subscription. Podstatou je poskytování (placené) podpory a dalších služeb uživatelům distribuce openSUSE.
1) Jaké jste zaznamenali reakce, kolik lidí vás kvůli nové nabídce kontaktovalo? Vyvíjí se to podle vašich představ?
Již dlouho před uvedením openSUSE Subscription jsme ze strany uživatelů zaznamenali zájem o takový produkt, takže reakce jsou zatím pouze pozitivní a uživatele jsou rádi, že je něco takového v ČR k dostání. Zatím můžeme projekt hodnotit jako úspěšný, zájem je poměrně velký a uživatelé openSUSE Subscription stále přibývají...
2) Jaká oblast působí uživatelům openSUSE největší problémy? Čeho se nejčastěji týkají dotazy na podporu, a co byste rádi, aby bylo v dalších verzích vylepšeno?
Velké množství dotazů se vztahuje k podpoře 3D akcelerace grafických karet ATI a nVidia, XGL, připojení k internetu a práce s multimédii. Na další verzi se uživatelé těší hlavně kvůli KDE4, ale také urychlení startu systému, zrychlení balíčkovacího systému v prostředí YaST, či vylepšenému uspávání do RAM.
3) Spolupracujete se SUSE ČR nebo firmou Novell? Existuje propojení, které by umožnilo řešení chyb a problémů, které se objeví v rámci poskytování technické podpory?
Ano, spolupracujeme blízce s Novellem i s vývojáři ze SUSE ČR, se kterými diskutujeme řadu problémů či hlásíme chyby. Navíc komunikujeme i s ostatními členy projektu openSUSE.org z celého světa.
4) Jak se firma blue.point podílí na přípravě další verze openSUSE? Kdyby měla vyjít zítra, co bys považoval za hlavní "tahák"?
Přímo vývoji openSUSE se naše společnost nevěnuje, snažíme se spíš nabízet zajímavé služby pro uživatele v ČR a na Slovensku. Proto provozujeme SUSEPortal.cz, diskuzní fóra a poskytujeme českou technickoku podporu. Uvidíme, co v budoucnu ;-). Jedná se o změny, které se dotknou především českých uživatelů systému SUSE Linux Enterprise Server a Desktop. V současné době se věnujeme spíš vývoji OpenOffice.org a všechny nové funkce či opravy dáváme k dispozici zpět komunitě.
5) Setkáváte se ve vaší pozici s komentáři týkajícími se smlouvy Novellu s Microsoftem? Kde stojíte? Považuješ takovou smlouvu za pragmatickou nutnost, nebo iniciativní krok vpřed?
Smlouva Microsoftu a Novellu je stále žhavým tématem a i uživatelská základna distribuce openSUSE je se svými názory rozdělena. Já tuto dohodu cítím jako úspěch pro uživatele. Již po několika měsících tu máme první pozitivní výsledky - podporu OpenXML, zlepšení komunikace mezi systémy SLES/SLED a Windows... Osobně se domnívám, že pokud bude spolupráce pokračovat v podobném duchu, vydělají hlavně uživatelé.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
xterm
zkuste použít raději xset
.