Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Tomáš Znamenáček, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Poznámka překladatele: Vysvětlení titulku například tu: http://stackoverflow.com/questions/302369.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Česky to je. Ale ta pěst na oko je pořád dobrý nápad ...
Ja snad hledam pouziti slova eon v cestine na anglicke wikipedii?Já nevím, co jste se pokoušel tou anglickou Wikipedií dokazovat.
Na ten CNK jsem koukal a z tech fragmentu ubohych trech vyskytu mi prijde, ze v jednom pripade se jedna o preklep, v druhem o nejake jazykovedne pojednani na tema "neologismy" a ze tretiho nedokazu posoudit o co se jedna.Z 10 výskytů (12. je překlep, 13. nějaký rejstřík) se 5 výskytů týká Platonských ideí, zbývajících 5 výskytů je toto:
- něco takového může dělat celá civilizace. Dávám vám eony života, který pomalu klouže ke smrti, aniž by se
- co kdy byly vypálený od památnýho dne v hlubinách eonů, tehdá započalo stvoření všeho… pár slov,
- začátkem kambria, prvního z období fanerozoického eonu, v němž také žijeme, došlo v historii života k
- znázorněny v měřítku geologického času, rozděleného na eony, éry, periody a epochy. Biodiverzita se prudce
- Názvy jako postmoderna či postmodernismus, moderní eon nebo známý Paloušův světověk se liší snad jen slovotvorným
Já nevím, co jste se pokoušel tou anglickou Wikipedií dokazovat.Viz muj prispevek vyse - jen to, ze v anglictine to ma dva vyznamy a ja pochybuju, ze to v cestine ma ten druhy vyznam. CNK mi toho ukazalo mene, ale kazdopadne z tech peti jsou dva ve smyslu geologickeho terminu(o tom ja se nehadam). A pokud jde o zbyvajici tri, tak jeden evidentne neni psan soudobou spisovnou cestinou a v dalsim se jedna o nejaky termin "moderni eon"(coz ma byt ekvivalent postmoderny, ktery se podle me ani nepouziva). Zbyva nam tedy "Dávám vám eony života, který pomalu klouže ke smrti". Nevim sice odkud to je, ale zda se mi, ze zde ma prednost forma pred obsahem, to bysme mohli kodifikovat kazdy basnicky vyraz. Jestli staci jedno pouziti slova, aby se stalo soucasti spisovne cestiny, tak mate pravdu, "eon" je synonymem slova "veky".
That is not dead which can eternal lie. And with strange aeons even death may die.
V tom komixu podle me ma byt "veky" uz jen z toho duvodu, ze je to zcela bezne slovo a ctenar za tim nemusi hledat nejake skryte odkazy, ktere tam nejsou.Podle vás musí být básníci nebo spisovatelé největší kazisvěti, protože si do svých děl klidně vymýšlejí slova nová. Jestli si myslíte, že by se měla všude (a zejména v literatuře) používat nějaká jednoduchá čeština s dejme tomu 2000 slov, aby tomu opravdu každý rozuměl, je to váš problém. Já si myslím pravý opak – nevím, kde jinde by se měla používat neobvyklá slova, než v literatuře.
Akorat nepatri delka nad o :)To je jen taká frajeřinka. Něco jako dvéře, nahóře apod.
ifconfig
konečně s nimi? A na Linuxu ho už snad nikdo nepoužíváOmyl. Nejenom že ho používají lidi, ale dokonce i distribuční skripty a programy pro konfiguraci sítě.
ip
, takže jsem na něj zvyklý. Přijde mi logičtější než ifconfig
, ale asi je to věc zvyku. Každopádně v profilu oba máme jako začátek používání Linuxu rok, kdy už po jádru 2.2 nebylo ani památky, takže je to naše blbost ifconfig device ip netmask maska
a route add default gw ip
. I když se v rámci správnosti většinou nejdřív pokusím o totéž přes ip, nějak to nezafunguje, tváří se to nastaveně ale síť nesíťuje, takže stejně skončím u ifconfig/route. Naštěstí virtuální subrozhraní dělám málokdy, takže mi to stačí.
I když se v rámci správnosti většinou nejdřív pokusím o totéž přes ip, nějak to nezafunguje, tváří se to nastaveně ale síť nesíťujeMáš to rozbitý
ip a a ip:ad:re::sa/maska dev zařízení; ip r a default via b:r:á:n::a dev zařízení
(případně pro zpátečníky ip a a ip.ad.re.sa/maska dev zařízení; ip r a default via b.r.á.na dev zařízení
)
Když ono to ip má uplně jinou syntaxiA strašně složitou, že jo... ip - co měnit - co s tím - parametry
ifconfig
v systému nenajdu (nebo na to budu potřebovat napsat skript), rád si manuálovou stránku ip
nastuduju. A veeelmi pochybujem, ze niekto bez googlenia vedel co je pravidlo 34 pre celularny automat.
To ví každý, kdo viděl onu Wollframovu přednášku. Googlit netřeba.
Tenhle díl je ale každopádně dokonalej
1. Neklikej na kazkou p*covinu co se nekdo pastne.
2. AbcLinuxu by mohlo mit explicitni oznacovani linku obsahujici prasarny, kdyz surfuju v praci
/home/adam/Plocha/jvgs-0.5-src/src/bind/jvgslua.cpp:726:17: error: lua.h: No such file or directory /home/adam/Plocha/jvgs-0.5-src/src/bind/jvgslua.cpp:727:21: error: lauxlib.h: No such file or directoryMám Ubuntu 9.10 a nainstaloval jsem všechny možné balíčky, které obsahovaly slovo Lua... (a -dev)