V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 110: Clark GableXKCD česky.
Jaderné noviny – 22. 3. 2012: Co bude v Linuxu 3.4Aktuální verze jádra: 3.3. Citáty týdne: Christoph Lameter, H. Peter Anvin, Adam Jackson. Gregg: výkon Linuxu v grafech. Linsched pro Linux 3.3. Začleňovací okno verze 3.4, část první.
Software pro procvičování psaní všemi desetiV psaní na klávesnici se lze podobně jako ve většině dalších činností cvičit a zlepšovat. Prvním krokem je samozřejmě zvládnutí techniky, tedy psaní všemi deseti se stabilním prstokladem. Pak následuje neméně důležitá činnost, totiž trénink častých digrafů a trigrafů, popř. rovnou celých slov. Pomoci nám v tom může různý specializovaný software — na některý se nyní podíváme.
Zpravodaj o Víně – 3. 4. 2012V čem se bude překládat Wine? Etiketa a vývojáři. KUSER_SHARED_DATA ve Wine. Změny v databázi aplikací.
Komiks xkcd 117: PongXKCD česky.
HW novinky: proč jsou 28nm čipy tak drahéPo minulém speciálu o nové grafické kartě Nvidie se dnes vrátíme do starých dobrých kolejí. Vedle tří zajímavých grafik, kterým se prostě nelze vyhnout, nás čeká jedno neméně zajímavé jednočipové SSD od TDK a také povídání o stavu 28nm výroby.
31. březen je již tradičně Světový den zálohování. A co vy? Myslíte na svá data?
Další informace a pár soutěží na původních stránkách: World backup dayProjekt SamyGO se zabývá, podle tvrzením na jeho webu www.samygo.tv, legálním reverzním inženýrstvým originálních firmwarů k televizím firmy Samsung (mělo by fungovat na všechny LED,LCD a PLASMA tv vyrobené od roku 2009). Jejich aplikace dokáže v televizích zpřístupnit ovladače na klávesnici, podporu velkých a barevných titulků, telnet, ssh, non-Samsung usb wifi adaptéry a mnoho dalších věcí. Zdá se ovšem, že toto počínání se společnosti Samsung nelíbilo a web byl FBI zablokován a na webu je již jen DMCA hláška. Vzhledem k tomu, že před chvílí web ještě běžel (zrovna jsem si chtěl upgradovat TV), došlo k blokaci dnes, 31.3.2012 kolem 23:40. Toto potvrzuje i výpis z whois, který hlásí poslední update "Sat, 31 Mar 2012 13:38:43" (časové pásmo si domyslete).
Pořadatelé pravidelných setkání Czech JBoss User Group oznámili dubnové termíny konání. Poprvé se kromě Brna bude konat setkání také v Českých Budějovicích. Brněnský sraz se bude konat 10.4. od 18:00 v místnosti D2 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Tématem bude JBoss Portlet Bridge a přednášet bude Miroslav Cupák. Českobudějovický sraz se bude konat 11.4. od 17:00 v prostorách akademické knihovny Jihočeské univerzity a tématem bude Building Java EE 6 applications with JBoss. Přednášet bude Martin Kouba.
Vyšel Rekonq 0.9.1. Jde o opravnou verzi, která řeší několik pádů. Hlavní vývojář programu také začal pracovat na podpoře Chrome rozšíření v Rekonqu.
Pavel Tišnovský pokračuje na Fedora.cz v seriálu o vývojovém prostředí Eclipse a programování v jazyce Java. Čtvrtý díl se zabývá tématem automatické tvorby zdrojových kódů.
Vyšla jádra 3.3.1, 3.2.14 a 3.0.27. Všechna obsahují řadu důležitých oprav, kvůli kterým se doporučuje aktualizovat.
Sdružení CZ.NIC dnes spustilo na adrese www.dns-ok.cz českou verzi stránek, která umožňuje jejímu návštěvníkovi zjistit, zda je nebo není jeho počítač nakažen nebezpečným trojským koněm DNSChanger nebo zda nedošlo ke změně konfigurace jeho routeru. Kromě výsledků je zde také například popsán způsob, jak se této virové nákazy zbavit.
O DNSChangeru informoval CZ.NIC na svém blogu poprvé na konci února. Podruhé se tak stalo dnes, a to nejen v souvislosti se spuštěním výše zmíněných stránek, ale také například proto, že byl posunut termín vypnutí zneužívaných DNS serverů. „K vypnutí serverů zneužívaných trojským koněm DNSChanger mělo dojít 8. března. FBI, která momentálně tyto DNS servery provozuje, však mezitím dostala soudní příkaz k dalšímu prodloužení provozu těchto DNS serverů, a to proto, aby mělo co možná největší množství uživatelů kompromitovaných počítačů možnost tento zákeřný software odstranit. Nově stanovené datum je tedy 9. července 2012,“ píše v dnsešním blogpostu Pavel Bašta z CZ.NIC.Ve středu 4.4. se uskuteční testovací den Fedory 17 zaměřený na power management. Cílem bude otestovat funkčnost uspávání/hibernace, ovládání jasu, nebo třeba nové verze nástroje tuned. Akce je zaměřená na Fedoru, ale vzhledem k úzkému propojení Fedory s upstreamem a skutečnosti, že se zapojují i vývojáři upstreamu, výsledky testování pomohou i upstreamovým projektům. Aby se člověk mohl zapojit do testování, nemusí si Fedoru instalovat, bude připravené ISO live systému se všemi potřebnými nástroji. Poprvé je také možnost si dojít hardware otestovat do brněnské pobočky Red Hatu, kde budou v rámci dne otevřených dveří k dispozici vývojáři, kteří se zabývají power managementem ve Fedoře a RHEL.
Server Linux.com upozorňuje na projekt Gado, jenž usiluje o vytvoření robotického skeneru pro archivaci důležitých knih a obrázků. Otevřený hardware ovládaný pomocí Arduina je doplněn o otevřený software kompatibilní s Linuxem. Sadu označenou Gado 2 lze nyní předobjednat, počítá se s dodáním v srpnu a cenou pod $ 500.
Projekty Udev a Systemd se spojují do jednoho stromu. Podpora funkce připojení za běhu je klíčová pro dnešní init systémy. Funkcionalita Udev je tak integrální součástí Systemd a spolu se snahou minimalizovat duplicitu kódu, administrativní zátěž a odbourat cyklické závislosti při sestavování jádra OS je tak důvodem tohoto spojení, jež bude distribuováno jako Systemd verze 184 a vyšší. Oficiální podpora sestavení Udev bez Systemd bude zachována.
Sebastian Trueg zahájil akci Sponzorujte odstraňování chyb v Nepomuku. V rámci ní lze darovat prostředky na opravy konkrétních chyb nebo implementaci nové funkcionality v Nepomuku. Pokud dosáhne darovaný objem stanovené hodnoty, Sebastian se bude opravě chyby věnovat. Prvním výsledkem je implementace inference s využitím Virtuosa, kterou můžete nyní testovat a dopomoct tak jejímu zařazní do KDE SC 4.9.
Server Xconomy.com píše o zajímavém projektu firmy Willow Garage, kterým je ROS: Operační systém pro roboty. Cílem projektu je vytvořit sadu otevřených nástrojů pro základní mobilní robotické úlohy jako je „rozumění“ vizuálním vstupům nebo navigace v prostoru s překážkami, díky čemuž se vývojáři budou moci soustředit již na konkrétní úlohy, které by mohly jejich roboty plnit. O software je velký zájem v robotických laboratořích, a tak firma plánuje vytvoření neziskové nadace, která by jeho vývoj zastřešila po vzoru Apache Foundation.
Vyšlo KDE SC 4.8.2. Přináší drobná vylepšení, opravy chyb a rozšiřuje překlady. Zprovozňuje například šifrování více adresářů pomocí GPG, opravuje XRender v KWinu, odstraňuje řadu chyb v pohledech Dolphinu, důležité opravy a výkonostní vylepšení doputovaly i do Kontactu a Nepomuku. Další informace najdete v seznamu změn a na bugzille.
Mikael zo spoločnosti Frozenbyte informuje na blogu o vydaní beta verzie Trine 2 pre GNU/Linux. Hra sa dá zakúpiť na stránkach Trine 2 a stojí 14,99 USD. Trailer (YouTube).
Openmobility konference 2012 nabízí přednášky a workshopy na téma linuxových mobilních platforem a open-source hardware. Naživo můžete vidět například jak se daří distribucím Fedora a openSUSE na ARM, 3D tiskárnu RepRap s Josefem Průšou a Markem Žehrou, open-source hodinky Dynawa prezentované Františkem Fukou, HP Touchpad s webOS, nástupce Openmoko – projekt GTA04 s Christophem Mairem a nesmí chybět ani žádané Raspberry Pi. Vývojáře potěší workshopy o Qt 5 a QML, webOS Enyo a Lightning Talks o mobilních aplikacích. Kompletní program najdete na webu sdružení.
Tento rok bude konference mezinárodní a uskuteční se v sobotu 21. dubna v Praze od 8:30 na Malostranském náměstí 25 v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.Videozáznamy přednášek na téma „cloud“ z brněnské Developer Conference 2012 jsou vystaveny na Fedora.cz (k dispozici flashový přehrávač a odkazy na slajdy a soubory ve formátu OGV): DevConf 2012 – videozáznamy přednášek: Cloud.
4. dubna konečně vypršel poslední patent týkající se kompresního algoritmu JBIG, používaného zejména v ovladačích faxů a levnějších laserových tiskáren. Teď už snad nic nebrání tomu, aby se knihovny pro JBIG mohly stát standardní součástí distribucí.
Dle stránek OSCON byl letošní ročník Linuxexpo a Open Source Conference zrušen.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Prima Family a channels.conf | 5 | 2.4. 21:40 |
Dell Megaraid 4 (PERC 4e/Di) management software | 0 | 31.3. 14:16 |
Opticka siet | 2 | 31.3. 21:08 |
Jak propojit HDD s USB? | 3 | 2.4. 14:16 |
tisk na jehlickovou tiskarnu | ridici znaky | 3 | 4.4. 23:07 |
HW firewall/proxy | 10 | 4.4. 19:47 |
Frekvence FSB CPU je vyssi nez FSB MB | 3 | 5.4. 12:39 |
Je nutna HW podpora virtualizace i v MB | 4 | 5.4. 19:03 |
Připojení DVB-S přijmače k XBMCbuntu | 3 | 5.4. 09:29 |
Výměna USB konektoru na HTC Desire | 3 | včera 13:45 |
Odisiel fan na zdroji | 1 | včera 21:07 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
PHP / MYSQL prelínanie časov a dátumov užívateľov | 1 | 2.4. 08:57 |
Berkeley DB Java edition - konfigurace v DB_CONFIG filu | 1 | 5.4. 13:09 |
MySQL vicenasobny AND nad jednim sloupcem | 6 | včera 15:10 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
Obsah podle abecedy | 6 | včera 23:00 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Problém s funkcí rand v php | 8 | 5.4. 12:18 |
domácí úkol v Javě - hra tanky | 9 | 4.4. 22:16 |
Apache2 Změna "REQUEST_URI" pomocí .htaccess | 5 | 5.4. 16:05 |
Mezery v názvu souborů | 48 | 4.4. 22:14 |
Spojovy seznam v C - osvetleni principu traverzovani | 4 | 4.4. 22:13 |
Tkinter - okno vždy nahoře | 0 | 5.4. 16:40 |
xml, jaký zvolit návrh | 16 | včera 15:29 |
Kontrola zapisu v php | 14 | včera 18:09 |
Pousouvání divů | 0 | včera 13:48 |
PHP: Jak na kontrolu znaků v url/array | 5 | včera 23:48 |
Distribuce *.glade souboru s aplikací | 4 | včera 21:58 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Jabber - prosly certifikat | 9 | včera 17:08 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Pripojeni externiho disku s odlisnym FS | 3 | 2.4. 01:03 |
Jak na Mac OS X připojit sdílený disk? | 2 | 2.4. 17:40 |
Connection refused | 2 | včera 02:52 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: