Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 17. 12. 2014: Pokračování začleňování verze 3.19Stav vydání jádra. Citáty týdne. Techniky škálovatelnosti pro praktickou synchronizační základních operací (ACM Queue). Vydán nftables 0.4. Začleňovací okno verze 3.19 – 2. část. Uživatelské jmenné prostory a setgroups().
V říjnu 2013 byly spuštěny dvě kampaně s cílem získat peníze na bezpečnostní audit TrueCryptu (zprávička). Peníze se povedlo vybrat a v dubnu 2014 byla dokončena první fáze bezpečnostního auditu (zprávička). V květnu 2014 bylo ale nečekaně oznámeno ukončení vývoje TrueCryptu a vydání verze 7.2 (zprávička). Audit byl dočasně pozastaven. Matthew Green ve středu 18. února oznámil, že bezpečnostní audit verze 7.1a bude pokračovat fází 2. Dnes jsou již k dispozici alternativy TrueCryptu jako CipherShed nebo VeraCrypt.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu bezdrátového počítače OpenPi. Jádrem OpenPi je výpočetní modul Raspberry Pi (zprávička). Kompletní OpenPi lze mít již v dubnu za 69 £ (2570,- Kč).
Po Linuxu 2.6.39 následoval Linux 3.0. Po Linuxu 3.19 následuje Linux 4.0. Hlasování, zda by po verzi 3.19 měla následovat verze 3.20 nebo 4.0 (zprávička), se zúčastnilo více než devětadvacet tisíc uživatelů Google+. Většina (56 %) hlasovala pro verzi 4.0. Linus Torvalds tedy vydal Linux 4.0-rc1 (LKML). Kdy vyjde verze 4.1.15 zmíněná v oznámení a ukázaná ve filmu Terminator Salvation?
Protentokrát jsme si pro vás připravili přednášku o OpenWRT. Přednášet vám bude Martin Strbačka z organizace CZ.NIC. A o čem to tedy bude:
V poslední době se v domacích routerech stále více objevují zadní vrátka zanesená výrobcem úmyslně nebo nedopatřením. Ať už je pravda jakákoliv, určitě je ve svém zařízení nechcete. Jedním z možných řešení, jak se jich zbavit, je instalace OpenWrt. Co všechno instalace obnáší, jak OpenWrt funguje, na co si dát pozor a co vše vám to přinese se dozvíte na této přednášce. Akce se bude konat 27. února 2015, 18:00 v Plzni, místo bude upřesněno. Registrace je nutná: Formulář G+ událost Na viděnou, GDG PlzeňVyšla Samba ve verzích 4.1.17, 4.0.25 a 3.6.25. Řešena je zranitelnost CVE-2015-0240. Zranitelnosti v smbd lze zneužít k vzdálenému spuštění kódu s právy roota. Detaily na blogu Red Hat Security.
Na stránkách Chilling Effects (Wikipedia) jsou archivovány DMCA požadavky, tj. požadavky na odstranění webových stránek porušující autorská práva, nebo také odkazů na tyto webové stránky. Článek na TorrentFreak je věnován nejhloupějším z nich. Vede Total Wipes Music Group zastupující Aborigeno Music žádající Google, aby odstranil z vyhledávače 95 odkazů obsahujících slovo download, například archlinux.org/download, redhat.com/downloads, linuxmint.com/download.php, openoffice.org/download/ nebo ubuntu.com/download/desktop.
Byl vydán Mozilla Firefox 36.0. Z novinek lze zmínit ve výchozím stavu povolený protokol HTTP/2 nebo například zrušení volby -remote. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Téměř dvě třetiny internetových propojovacích uzlů z celého světa využívalo v roce 2014 český software BIRD. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace EURO-IX, která sdružuje největší IXP. Software BIRD je jedním z hlavních projektů výzkumného a vývojového oddělení sdružení CZ.NIC.
„Software BIRD využívají jako route server například tři největší peeringová centra v Evropě – frankfurtský DE-CIX, londýnský LINX nebo amsterodamský AMS-IX. Samozřejmostí je jeho nasazení v českém peeringovém uzlu NIX.CZ, který patří také do evropské špičky. Mimo starý kontinent jsou to například jihoafrický NAP Africa, Point of Nigeria nebo japonský JPNAP. A jen pro zajímavost, BIRD využívá také služba Netflix ve svých Open Connect Appliancies,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Více v tiskové zprávě.Postupně jsou zveřejňovány videozáznamy z konference FOSDEM 2015 (Free and Open Source Software Developers' European Meeting) konané 31. ledna a 1. února v Bruselu.
Společnost Symple oznámila prodej repasovaných počítačů s Ubuntu 14.04 LTS za 89 $. Skříň počítače je vyrobena z recyklovaného plastu. Uvnitř je procesor P4 na frekvenci 2,8 GHz nebo lepší, disk s kapacitou minimálně 80 GB a minimálně 2 GB paměti RAM. Symple poskytuje na počítače záruku 1 rok a za každý prodaný počítač věnuje open source komunitě 2 $. [reddit]
Na crowdsourcingovém portálu Crowd Supply probíhala do konce ledna kampaň na podporu výkonného notebooku Librem 15 respektujícího svobodu a soukromí uživatelů. Kampaň byla úspěšná na 170 %. Notebook lze objednat i po skončení kampaně. Aktuálně je vybráno přes 426 tisíc dolarů. Dle společnost Purism stojící za notebookem byly hardwarové komponenty vybrány tak, aby bylo možné používat pouze svobodný software. Článek na blogu vývojářů corebootu s tím ale nesouhlasí. V notebooku bude muset být proprietární firmware. Když se Googlu, který prodal miliony Chromebooku s Intelem, nepovedlo Intel přesvědčit, aby uvolnil zdrojové kódy firmwaru, tak se to Purismu s několika stovkami notebooku také nemůže povést. Článek zmiňuje obrázek na stránkách Purismu, kde zelené čtverečky představují svobodný software. Obrázek je na první pohled celý zelený. Je tam ale 6 bílých čtverečků, které představují proprietární firmware, na kterém veškerý svobodný software stojí. A proprietární firmware může například klidně někam odeslat citlivá data uživatele. Svobodný software o tom vůbec nemusí vědět. Dle autora článku Purism, na rozdíl od Googlu a GluGlugu (zprávička), nepřináší nic nového. [reddit]
Byla vydána verze 2.9 bitmapového grafického editoru Krita. Podrobnosti a videoukázky v poznámkách k vydání. Kódové jméno nejnovější verze je "the Kickstarter Release". Kampaň na Kickstarteru přinesla nadaci Krita 19955 €.
Vážení přátelé, zveme vás na nekonvenční hackathon, který jsme připravili ve spolupráci s ČSOB. Půjde o první hackathon v Praze na kterém si budete moci zblízka osahat téma počítačové bezpečnosti, respektive toho, jak ji monitorovat. A to netradiční formou, kterou, jak věříme, udeříme na strunu toho, co vás zajímá. ČSOB připravilo jedinečné REST JSON API, které poskytuje informace o aktuálně probíhajících kyberútocích po celé ČR. V čase konání hackathonu je naše API fiktivní nicméně za generovanými útoky stojí více než jen náhodný algoritmus. API totiž simuluje souboj obranných a útočících systémů, které se vyvíjejí a přizpůsobují se jeden druhému. Oba pohání genetický algoritmus. Typy útoků a názvy postižených oblastí jsou přitom autentické. Vaším úkolem bude toto API zkonzumovat a dostupné informace zobrazit tím nejkreativnějším způsobem.
Na hackathon bychom proto rádi pozvali vývojáře všech myslitelných platforem. Od chytrých hodinek, Android aplikací, webových řešení, přes iOS aplikace až po desktopová řešení, nebo implementace CLI! Kromě vývojářů přivítáme i designéry a návrháře uživatelského rozhraní.
Ať už jste zkušenými vývojáři či grafiky, nebo se jimi chcete stát, či si danou technologii jen osahat - přijďte se s námi pobavit!
Pozvednete naši hozenou rukavici a užijete si s námi den plný netradičních zkušeností a vývojářských zážitků?
Vstup je zdarma, registrace povinná.
Kromě registrace je k účasti potřeba jen vlastní notebook, chuť si něco nového vyzkoušet a dobrá nálada (elektřinu a internet dodáme ;)).
Akce se bude konat v sobotu 21. 3. 2015, od 9:00 do 20:00 v Praze v krásných prostorách Era Svět na Jungmanově náměstí.
Občerstvení zajištěno ;). Hashtag akce je #CSOBhack. Více informací o události na GUG.cz.
Dan Gillmor, americký publicista, autor knih We the Media a Mediactive, uvádí v článku na Medium důvody, proč dává sbohem Applu, Googlu a Microsoftu a proč používá GNU/Linux a CyanogenMod. Přiznává ale také, že Google Maps i Windows občas použije.
Ahojte kóderi, všimli sme si, že mnohí z vás chcú ísť aj na Rubyslavu, ktorá sa koná v rovnakom termíne ako sme pôvodne zvolili aj my. Aby ste nič nezmeškali, rozhodli sme sa posunúť termín prednášky. Radi vás všetkých uvidíme na prednáške AMD: Alebo ako som sa prestal báť a naučil milovať JavaScript 11. marca o 19:00 v Spote.
Potvrďte svoju účasť prostredníctvom Facebook eventu alebo meetup.com.Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Logo Ubuntu - hledám fotku | 10 | 26.2. 09:45 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Sekání zvuku a myši | 2 | 23.2. 09:26 |
tlačiareň Canon mf 4410 drier | 6 | 26.2. 22:17 |
Výběr Dual/quad port siťové karty (domácí užití) | 9 | včera 12:12 |
IPMI nejde login | 1 | 24.2. 21:38 |
LENOVO x220 a Linux | 2 | 26.2. 16:54 |
Draytek Vigor 2820Vn má příšernou latenci u DSL | 9 | včera 19:09 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL LIKE nebo REGEXP | 5 | 26.2. 17:24 |
Percona MySQL a problem s Insertem do male tabulky | 0 | 26.2. 23:12 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - Jak získat klíč z pole | 16 | 26.2. 13:06 |
Jak na switch v php | 7 | 23.2. 21:24 |
vstupni formular > shell skript > pdftk | 2 | 24.2. 14:48 |
Getter a Setter v PHP | 87 | včera 23:56 |
PHP - skrytí kódu - bytecode | 1 | včera 22:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: