Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Jan Sedlák z redakce zive.cz bude dnes ve 21:10 mluvit o Linuxu na osobních počítačích v pořadu Ekonomika na ČT24.
Tiskni
Sdílej:
Někdy na podzim byl v nějakém pořadu na ČT 24 Vlasta Waic (tuším, že to taky byla Ekonomika 24), kde vystupoval jako "Nezávislý IT kontultant"
Jeho hlášky byly jedna lepší než druhá, ovšem korunu tomu nasadil výrokem, že konkurencí pro Windows v žádném případě není Linux nebo MacOS, ale možná někdy v budoucnu teprve vznikající nový operační systém od Googlu - Android.
(Ano, tento "nezávislý konzultant" nejenže byl vzhledem k zaměření Chrome OS dost pravděpodobně mimo, ale navíc si plete Chrome s Androidem)ale oproti analogu na TV je to hnus ...Jo, to vím, proto se o to také zajímám. Nechápu kde vyhrabali ten encoder. Snad ještě z referenční implementace v ISO/IEC TR 11172-5. Používá to vůbec B-Frames?
Tak to je na mne moc odbornéSe mi podařilo nedávno vyhrabat Trailery z E3 z roku 2001(bylo to v CD některého staršího Score). Doporučuji podívat se třeba (a hlavně, protože je v MPEG-1) na Hidden & Dangerous II. Zvláště doporučuji zkontrolovat bitrate. To DVB-T v podání Českých Radiokomunikací od toho nemá moc daleko (na druhou stranu klidně ještě mohlo být ještě hůř – třeba jako ve Finsku). To je vše co jsem těmi písmenky a číslicemi chtěl říct.
Ale napadá mne dotaz: Existují bezztrátové kompresní video kodeky?Jo. Třeba jeden z _nejlepších_ je dokonce otevřený: ffv1. Ale to není třeba aby byl bezeztrátový (sežralo by to moc veliké pásmo). Dost bohatě bude stačit když bude transparentní. A nebo když ne transparentní tak aspoň dívatelný.
K tomu se přidávám. Dost by mě zajímalo jak ten stream co posílají na Multiplexu 1 vypadá.Nomální MPEG transport stream (TS), video je klasický MPEG 2 720x576 (který se natahuje podle poměru buď na 768x576 nebo na 1024x576), bitrate je zhruba 2 Mbps a mění se podle programu a času (mají na to zařízení, co se pokouší optimálně rozdělit bitrate mezi kanály), audio je 192kbps MPEG layer 2, vzorkovací frekvence 48kHz. BTW: Zajímalo by mě, proč vělká čáast programů na multiplexu 2 má na okrajích černé pruhy (ořezávání podle 702x576+9+0, v MPlayeru
-vf crop=702:576:9:0
), stejně je obraz i tak 4:3 a zbytečně to žere drahocený bitrate, poněvač všechny metody komprese videa založené na fourierovských transformací (např. DCT u MPEGu) nemají černé okraje rády.
bitrate je zhruba 2 Mbps a mění se podle programu a času (mají na to zařízení, co se pokouší optimálně rozdělit bitrate mezi kanály)Tady tvrdí, že prej každý kanál má svoji nominální bitrate. No jde mi o to, že s poloviční bit-rate jsem na to pustil ffmpeg a zobrazil si to na stejném monitoru, ale ani tak se to nedalo porovnávat. Proto ta poznámka o referenčním kódu ISO. Ten je snad ještě ze čtyřiadevadesátého a produkuje něco podobného.
Zajímalo by mě, proč vělká čáast programů na multiplexu 2 má na okrajích černé pruhy (ořezávání podle 702x576+9+0, v MPlayeru -vf crop=702:576:9:0), stejně je obraz i tak 4:3 a zbytečně to žere drahocený bitrate
Co jsem si všiml, černé pruhy jsou u dvou typů pořadů. Za prvé u starších pořadů, které už byly jednou takto zpracovány pro analogové vysílání ve formátu 4:3 a které tak televize prostě plácne do vysílání i dnes. Na 16:9 je pak výsledkem "letterbox in letterbox", tj. obdélníkový obraz s širokým černým okrajem. Nebo jde naopak o nově zpracované filmy, které nechtějí ořezávat z 2.44:1. Vůbec nejhorší je Prima, která tvrdošíjně vysílá všechno 4:3 a když dostane pořad, který je 16:9, tak přidá pruhy.
Mně to funguje (Samsung LE32R86) dobře, pokud jde o jeho vlastní tunerNo tak mně ne. Vyzkoušeno jak na LCD monitoru, tak LCD televizi(oba Samsungy). O jaký jde firmware? 2009/05/06_0011000?
Režim obrazumám Standardní, Film nebo Dynamický a jidná možnost jak poměr nastavit je právě
Velikost obrazukde je Automatický formát, 16:9, Široký zoom, Zvětšený obraz a 4:3, ale automatika a 4:3 zároveň zvolit nejde.
rendruje seNo tak to nezní dobře.
Příjemně mne překvapil SedlákJestli to nebude tim, ze skoro nic nerikal
ale perly co házel Lodl(?) stály za toPresne. Hlavne jak vychvaloval bezpecnosti aktualizace, ktere jsou na Windows. (jakoby na Linuxu nic takovyho nebylo
zdrojaky pro dotykac (zrejme tim myslel multi touch) atd.Rikal neco jako ze zdrojove kody podporuji dotykove obrazovky.
myslim ze sakra premejslel nad kazdym slovem aby si neuriznul nejakou ostuduTak to s tou dotykovou obrazovkou na konci teda asi moc nevychytal, že? Předpokládám, že v té narážel na toto, jenže co potom k tomu tak asi dodat?
No o moje boty, že u toho jak šilhal a druhým očkem cosi pozoroval k tomu ještě mačkal F5.
Mimochodem, kam se mám přihlásit, kdybych jim tam chtěl příště dělat kvalifikovaného diskutéra?
Jak už to v této zemi bývá, kvalifikací je být kamarád těch správných lidí. Nebo aspoň kamarád jejich kamaráda.
len aplikacie nejakych studentikovJo, díky za připomenutí. O tom jsem taky chtěl napsat. Kdo to neviděl: „Aplikaci pro Linux vyvíjí studentík, kterého to za 5 let přestane bavit a co vy pak s tím.“ Aplikace A a B se z nějakého důvodu přestaly vyvíjet. Aplikace A byla uzavřená, B otevřená. Uživatelům obou aplikací chyběla featura. U aplikace A utřeli nos, k aplikaci B přišel Jenda a featuru dobastlil
diletantůa běžných spotřebitelů o GNU. Co víc chtít? Ale z toho ekonoma mi spadla huba. Kdo to vůbec byl? Ani moderátor nevypadal nepřipraveně.
každého půl roku vycházejí nové verzeTaky jsem si všimnul :)
TODO: rozeslat členům KernelUltras token s měřičem alkoholu a požadovat před odesláním každého komentáře autorizaciJaka by mela byt minimalni/maximalni hladina?
Ksakru, tolik jsem se na to těšil a zapomněl jsem na to.
Teď mi ani mplayer plugin nechce povolit to stáhnout...
Bude někdo na Pokýska hodný a dá direct link nebo to upne někam mimo?
Děkuju mnohokrát, prý to byl docela vtipný pořad :))
Když někdo dodá přesný čas, kdy začíná reportáž, tak se dá udělat i přímí link přímo na tu reportáž.
Probůh, v čem se to spouští?
rtsp://ctrm.visual.cz/iVysilani.hash?id=Mzg3MjQ1NjYyfDYzMzk3NzIzODI1OTEyMjUwMA==&MATERIAL_IDENTIFIER=209411058021229&CONTENT_NAME=10095417821&TITLE=ekonomika-ct24&GENRE=zpravodajske&LIVE=0&start=00:22:25&duration=00:48:50(Jen to duration jsem nekalibroval. To nechť se laskavý divák postará sám.)
Ne-e. Jestli to mají stejně jako živé vysílání, tak odkazy na video dělat nejde, protože položky id a session mají omezenou životnost.
(Holt iniciativní blbost vládne světu. Když jsem si u jiné začínající televize stěžoval na podobné zhovadilosti, tak akorát přišla jízlivá odpověď ve smyslu „copak, snažíte se nám ukrást naše vysílání“. Takhle opravdu diváky nezískají.)
Asi tam makaji ti studenti o kterych byla v poradu rec...
HTTP request sent, awaiting response... No data received.
wgetu se to prý nelíbí
No ja si myslim, ze ti panove ani jeden nevedeli o cem hovori, kdyby radsi pozvali opravdoveho IT spravce na linuxu, tak by jim rekl daleko vic nez oni.
Nejsem si jistý, jestli by o něco takového stáli.
Tak to je smutné. Pokud ovšem smějí politici žvanit o něčem, čemu vůbec nerozumí, nelze toto právo upřít ani ostatním občanům.
Když bude pan Sedlák mluvit o Linuxu, je to asi jako bych já mluvil o pěstování kukuřice s naivní představou, že když jsem si dvakrát zasadil tulipány, musím být hned expert na veškeré zemědělství.