Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Traceback (most recent call last): File "/tmp/lingea-trd-decoder.py", line 570, in ? s = decode(getRec(i)) File "/tmp/lingea-trd-decoder.py", line 436, in decode outInt("Data phrase prefix, always 0x00?") # ? Always 0x00? File "/tmp/lingea-trd-decoder.py", line 284, in <lambda> outInt = lambda c: out(c) File "/tmp/lingea-trd-decoder.py", line 282, in out return bs[pos-1] IndexError: tuple index out of rangeDneska už nemám čas si s tím hrát, ale docela rád bych si ty slovníky do stardictu převedl.
víš,kolik je v něm ovladačů získaných právě zpětným inženýrstvím?
BTW zakon tusim § 6 zákona č. 529/1991 Sb Úcinky ochrany se nevztahují na tzv. reversní inzenýrství (kazdý má právo podrobit analýze a hodnocení) a na tzv. nevinné uzívání (vyuzívání osobou, která v dobré víe získala a vyuzívala polovodicové výrobky).
K nalezeni na portal.gov.czNejsem pravnik, ani expert. Pokud nekdo opravdu vite jak to je, pls pls napiste.Nestacilo by docist nejdriv tu debatu az do konce? Fakt ne to nebavi 100x opakovat...
NVIDIA nForce Drivers Open source drivers for NVIDIA nForce hardware are included in the standard Linux kernel and leading Linux distributions. This page includes information on open source drivers, and driver disks for older Linux distributions including 32-bit and 64-bit versions of Linux.Jsem tak nějak pochopil, že je to od nich. Zřejmě jsem se spletl.
Sice snad za ten slovník dostala Lingea zaplaceno, ale ten chlap porušuje jasně smluvní ustanovení a tedy se o krádež jedná, ať se Vám to líbí nebo nelíbí. Nemá právo to ukrást.§ 247 Kradez - vas pravni diletantismus je opravdu neskutecny. Pokud nechapete definici trivialniho terminu, tak ho laskave nepouzivejte.
Pokud chtěl do Stardictu použít nějaký slovník, mohl se buď s Lingeou dohodnout na licencování jejich slovníku a na povolení k uskutečnění jeho portace do Stardictu a nebo si měl sestavit slovník vlastní.Jasne, on si tu licenci na slovnik, ke kteremu patri i ona data, zaplatil jen tak z dlouhe chvile, kdyby ta data nahodou chtel opravdu pouzivat treba nekde, kde ten program nefunguje, tak si urcite napise panu generalnimu jeste o deset dalsich licenci jako vyjadreni neskonalych diku, a take o povoleni s bumazkou trikrat uredne overene. Jestli jste stale jeste nepochopil obsah tohoto textu, tak to nechte konovi, ma na to vetsi hlavu.
ale ten chlap porušuje jasně smluvní ustanovení a tedy se o krádež jedná, ať se Vám to líbí nebo nelíbíV ČR stále ještě platí, že zákon stojí nad smlouvou. Dohadovat se můžete tak maximálně o tom, za smlouva, která je vrozporu se zákonem, je neplatná celá, nebo jenom její příslušná protizákonná část.
Vztahuje-li se důvod neplatnosti jen na část právního úkonu, je neplatnou jen tato část, pokud z povahy právního úkonu nebo z jeho obsahu anebo z okolností za nichž k němu došlo, nevyplývá, že tuto část nelze oddělit od ostatního obsahu.
ten chlap porušuje jasně smluvní ustanovení a tedy se o krádež jednáNe, porušení smluvního ustanovení není krádež, ať se ti to líbí, nebo ne
pokud kdokoliv protiprávně cokoliv zpětným inženýrstvím prolomíTak protiprávně, nebo zpětným inženýrstvím?
On zrovna v tomto rozdíl je. Hudbu se kupujeVětšina lidí se spokojí s koupí CD, nekupují si autorská práva
ale SW je pouze licencován a tak tak úplně jedno, co se tím děje není.U audio CD taky není jedno, co se s ním děje. IANAL, ale velký rozdíl v tom nebude.
To, že se tu nabádá de facto k porušení zákona není můj problém. Otázka je, kdo tu blbne lidem hlavu. A to, že je to nelegální to nezakecáte nějakými útoky na mou osobu. Howgh.Utoky na vasi osobu? Jeden Tomes nam tu nestaci? Jediny, kdo tady na nekoho utoci, jste evidentne vy. Takze se zase uklidnete, dejte si na hlavu studeny obklad a vypnete na par hodin pocitac. Uz ty vase nicim nepodlozene vylevy opravdu stacily.
(2) Myšlenky a principy, na nichž je založen jakýkoli prvek počítačového programu, včetně těch, které jsou podkladem jeho propojení s jiným programem, nejsou podle tohoto zákona chráněny.Viz: portal.gov.cz
§ 66 Omezení rozsahu práv autora k počítačovému programu (1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže b) jinak rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu v souladu s jeho určením, není-li dohodnuto jinak, d) zkoumá, studuje nebo zkouší sám nebo jím pověřená osoba funkčnost počítačového programu za účelem zjištění myšlenek a principů, na nichž je založen kterýkoli prvek počítačového programu, činí-li tak při takovém zavedení, uložení počítačového programu do paměti počítače nebo při jeho zobrazení, provozu či přenosu, k němuž je oprávněn,
(mimochodem nejkvalitnější způsob záznamu).na to si prisel jak prosimte ?
On zrovna v tomto rozdíl je. Hudbu se kupuje, ale SW je pouze licencován a tak tak úplně jedno, co se tím děje není.Hudna je autorské dílo, abyste jej mohl používat, musí vám k tomu dát autor svolení (licenci). Software je autorské dílo, abyste jej mohl používat, musí vám k tomu dát autor svolení (licenci). Já v tom tedy rozdíl nevidím.
U sw ale právo autora nijak omezeno není - zákon nedává jako u hudby právo uživateli kopírovat, upravovat, převádět, atd.. jako u hudby - a taky se pro autory sw žádný poplatek nevybírá jako u hudby. Tudíž nemáte ani zdaleka žádná práva a kromě několika minimálních práv musíte ke všemu dostat výslovné svolení.U sw právo autora je omezené zase jinak:
1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže … d) zkoumá, studuje nebo zkouší sám nebo jím pověřená osoba funkčnost počítačového programu za účelem zjištění myšlenek a principů, na nichž je založen kterýkoli prvek počítačového programu, činí-li tak při takovém zavedení, uložení počítačového programu do paměti počítače nebo při jeho zobrazení, provozu či přenosu, k němuž je oprávněn,
1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže … d) zkoumá, studuje nebo zkouší sám nebo jím pověřená osoba funkčnost počítačového programu za účelem zjištění myšlenek a principů, na nichž je založen kterýkoli prvek počítačového programu, činí-li tak při takovém zavedení, uložení počítačového programu do paměti počítače nebo při jeho zobrazení, provozu či přenosu, k němuž je oprávněn,
to už nikde v zákoně nenajdete.Ovšem, ale taky tam nedajdu nic, co by to zakazovalo. V zákoně je zákázáno např. šířit software dál, pokud k tomu nemám svolení od autora. Ale používat pouze část software, nebo propojovat software s jiným software v zákoně zakázáno není, v druhém případě právě naopak, je to tam výslovně povoleno.
cat - kočka dog - pes pig - praseTakže to co jsem teď napsal je software?
Jasne, muzes to nazvatcat - kočka dog - pes pig - praseTakže to co jsem teď napsal je software?
Ponkrac 0.0.0.1_alpha0
a pak rychle utikat, nez te nekdo da k soudu, protoze jsi k tomu veledilu urcite vykradl nelegalne data z Lingea slovniku. Někdo tomu říká zpětné inženýrství a já to vnímám jako prachsprostou zlodějnu.Nebo tohle:
Nevím kolik je v linuxu ovladačů podobně ukradených zpětným inženýrstvím. Já většinou používám ovladače dodané firmami které dělaly moje železo. Přinejmenším ty od Nvidie. Nic to ale nemění na to, že jde o zlodějnu, pokud kdokoliv protiprávně cokoliv zpětným inženýrstvím prolomí. Jako třeba ty zde zmíněné slovníky. Jejich výrobce a distributor jasně deklaruje v požadavcích na systém že se mají používat na PC s WinXP a novějšími. O linuxu tam není ani zmínka. Už to že je tedy někdo chce používat na jiném systému, než na jaký jsou udělané je proti licenci dané jim do vínku výrobcem.
Bylo ovšem reagováno na příspěvek, který se týkal autorských poplatků.No a co?
Nějak považuji za logické reagovat na přímo ten příspěvek, který chci okomentovat. Proč tedy reakce nebyla umístěna k jinému příspěvku?Nevím. Je mi to jedno.
Někdo tu šilhá, a není s to se trefit? A nebo jeho IQ to prostě nedovoluje? To se jako za chvíli budeme reagovat k naprosto jiným příspěvkům, než na který chceme reagovat a budeme si hrát na "hádej na co reaguju - hledej Šmudlo!"? Nebo co tu vlastně obhajujete?Obhajuju toho, s jehož příspěvkem souhlasím.
První věc ještě beru, že je aspoň rootem příspěvků, ale druhý co jste tu zkopíroval je v úplně jiné cestě.A z toho má vyplývat co?
Takže znovu musím zopak, že ten slovenský komentátor je poněkud mimo, neboť jeho komentář je zcela off topic oproti příspěvku na který reaguje. Ale u něj je to pochopitelné, čeština je pro něj cizí jazyk, ale třeba jí jednou pochopí.Ne, jeho komentář naprosto sedí.
> Někdo tomu říká zpětné inženýrství a já to vnímám jako prachsprostou zlodějnu.Proč? Zakazuje licencia slovníkov Lingey reverse-engineering? (online som ju nenašiel)
> Nevím kolik je v linuxu ovladačů podobně ukradených zpětným inženýrstvím. Já většinou používám ovladače dodané firmami které dělaly moje železo. Přinejmenším ty od Nvidie. Nic to ale nemění na to, že jde o zlodějnu, pokud kdokoliv protiprávně cokoliv zpětným inženýrstvím prolomí.Grafikou tvoj HW nekončí. Čo tak myš, klávesnica, disk, CD/DVD (RW), ACPI, sieťová karta - čo myslíš akú časť z toho tvoria ovládače získané pomocou RI?
> Kdyby něco podobného provedl MS, to by ses pro změnu asi posral Ty že?MS nemusí nič spätne dekódovať. Zdrojové kódy slobodného SW (a špecfikácie slobodného HW) sú voľne dostupné a s nimi spojená licencia nabáda k vlastným úpravám.
Mam rad svobodu. Svobodu volby vlastniho operacniho systemu, donedavna jsem pozival denne Linux na PowerPC procesoru.. tam jsem si holt zakoupeny slovnik nespustil... proto tento skript vznikl. Cela prace vychazi do znacne miry ze specifikace TRD formatu od Nomada dostupne v Japonstine. Muj prinos je pouze v uprave pro bilinqualni slovnik.
a jsou zpracovávána způsobem, ke kterým nebyl dán souhlas.Huh? Pouzivani slovnikove databaze ve slovniku je zpracovani dat zpusobem, ke kteremu nebyl dan souhlas? Ale no tak...
Je příznačné, že jste neuvedl jediný argument, ale to už tak od lidí občas bývá. Ale jinak ok, mějte se hezky.Argument k cemu? Ze slovnik pouzivam jako slovnik? Ze bych si jeste napsal vrchnosti o povoleni, ne? Nebo mozna ze bych mel napsat vam, protoze vy evidentne mate patent na rozum, a nebo spis proto, ze obsah citovane legislativy je evidentne nad vase chapani, stejne jako jste naprosto nepochopil rozdil mezi programem, daty a formatem. Jedine, co se tady objevuje od chvile, kdyz si s vami nekdo dovolil nesouhlasit, jsou vase tomesovske sebestredne vykriky.
Říkám, vysvětlete to soudu, nebo právníkům se zaměřením na autorské právo.Az tady nekdo takovy bude a pozada o to, tak jim to jiste vysvetlim. Vam to vysvetlovat nebudu, protoze to je evidentne nad vase chapani, jak jste jiz nekolikrat predvedl. Prectete si jeste nekolikrat citovany AZ, prectete si citovanou licencni smlouvu, a snazte se sam. Pripadne vam to vysvetlim za 1500 Kc/h, ale zadarmo s vami opravdu nehodlam dal ztracet cas.
A dekódování databáze a použití v jiném software je krádež, ať se to někomu líbí nebo ne.Neni nad podlozeny argument, ze...
Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní...databaze neni vec, to je tak pro zacatek, protoze tohle donekonecna opakovane, naprosto pomylene zneuzivani jasne definovaneho pravniho terminu uz mi vazne jde na nervy. Ke zbytku si racte precist prispevky vyse.
Jo jo, nejde vůbec o to, jestli to nazvete "krádež", nebo "mlíko". Tak jako tak se tu jedná o věc nezákonnou - a o to tu jde. Konkrétně podle jiného paragrafu.Jiste, hodinky nebo holinky, oboji se natahuje. Jen tak dal...
To nejsou cizi data to jsou ma data co jsem si koupil spolu s tim programem.No, řekl bych, že jste si nekoupil žádná data. Nejspíš jste si koupil datový nosič a právo (licenci) k užívání dat na něm uložených. Nicméně, to neznamená, že bych s mister Ponkrácem souhlasil.
Budete nepopulární - co na tom, že máte pravdu, v linuxové komunitě je všechno zdarma a basta fidli - a pokud ne, tak to tak má být - a hotovo tečka.Co ze na tom zdarma, jak si někdo koupí program a databázi za dva litry, či kolik to stojí, a místo dodaného programu použije jiný? Nebavíme se o slovníku od souseda, nebo dalším poskytování takto získaných dat někomu dalšímu.
GNU je skvěléNo, a není snad?
všecko co programuje a prodává MS nebo jiná komerční firma je nějvětší zloJsou i komerční firmy, které programují GNU a prodávají k němu produkty.
A tou je to, že mnoho z lidí si nevím proč myslí, že pokud někdo něco opráskne a pak to dál šíří pod GNU licencemi, je to automaticky něco jako moderní Jánošík.To by svobodný software daleko nedošel. Všechen kód musí být čistý a legální, protože jinak by vedl k průšvihu. Reverzní inženýrství není oprásknutí.
Maminka s tatínkem mě od malička učili že lhát a krást se nemá a že si mám vážit práce druhých lidí.Tak si važte i obětavé práce "reverzních inženýrů".
a tato firma Vám dala licenci na použití těchto dat pouze s dodaným programem. Cokoli jiného je porušení zákona.Mozna kdybyste se konecne uracil precist si tu licenci... opet mimo misu, jak typicke.
2) Zákony české republiky vám toto nepovolují (ani nezakazují) - nemáte tedy automaticky ze zákona nárok toto udělat - a vše se řídí licencí.Hledej, smudlo. Mimochodem, konkretni citace z te smlouvy nebo ze zakona se samozrejme ani ted nedockane, ze? Z vaseho style diskuse je mi mirne blivno, Ponkraci.
Chtěl bych vás požádat a zjevně nejsem jediný, abyste podložil svá tvrzení o nelegálnosti takového počínání konkrétním uvedením zákona, paragrafu, odstavce, písmena, který se na to vztahuje. Myslím, že by se tím celý spor více vyjasnil.
Předem děkuji.
ale argument mal dať JM a nie P. Pretože P žiadal argument od JM. On len neustále píše, že argument si má níájsť P sám.
To je vyborne, vazne se bavim. Takze jisty pan Ponkrac tady muze vyrvavat nepodlozene vyroky, jak se mu zlibi, zadne argumenty nabidnout nemusi a ty, ktere predlozili ostatni, muze ostentativne ignorovat. Zatimco ostatni by si asi meli nohy klavesnici osoupat, aby pana Ponkrace zavalili argumenty, ktere bude stejne ignorovat. To je opravdu ferovy styl diskuse.ale argument mal dať JM a nie P. Pretože P žiadal argument od JM. On len neustále píše, že argument si má níájsť P sám.
Tak zaverem: § 92, § 66 odst. 1 pism. e/, § 66 odst. 1 pism. d/ a licencni smlouva, ktera je BTW minimalne zcasti neplatna pro rozpor s AZ (zakazana jednani, pism. d/).
Dokud pan Ponkrac nepodlozeni sva tvrzeni prinejmensim stejnym zpusobem, povazuju zalezitost za vyresenou a jeho vyroky za plane plkani. Tecka.
Koukejte - když citujete knihu třeba jako text Vaší knihy - jeden odstavec, dva odstavce - je to legální a přímo v souladu se zákonem. Když opíšete celou knihu jako součást textu Vaší knihy - soud se s Vámi mazat nebude a bude to jasné porušení autorského zákona. Snad jako analogie to stačí.Ano stačí. Podíváme se opět do zákona:
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,Kde máte v zákoně nebo v licenční smlouvě cokoli o „odůvodněné míře“ nebo čemkoli podobném?
Navíc Vy použíte program tak jak ho zamýšlel výrobce.A to s celou debatou souvisí jak? Pokud výrobce něco zamýšlel, a není to v rozporu se zákonem, ať to dá do licenčního ujednání. Pokud výrobce něco zamýšlel, ale do licenčního ujednání to neuvedl, nebo zamýšlel a uvedl něco, co je v rozporu se zákonem, má smůlu.
§ 66 Omezení rozsahu práv autora k počítačovému programu (1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže ... e) rozmnožuje kód nebo překládá jeho formu při rozmnožování počítačového programu nebo při jeho překladu či jiném zpracování, úpravě či jiné změně, je-li k ní oprávněn, a to samostatně nebo prostřednictvím jím pověřené osoby, jsou-li takové rozmnožování nebo překlad nezbytné k získání informací potřebných k dosažení vzájemného funkčního propojení nezávisle vytvořeného počítačového programu s jinými počítačovými programy, jestliže informace potřebné k dosažení vzájemného funkčního propojení nejsou pro takové osoby dříve jinak snadno a rychle dostupné a tato činnost se omezuje na ty části počítačového programu, které jsou potřebné k dosažení vzájemného funkčního propojení.Vyse citovane je presne to, o cem je tady rec. Jste opravdu zcela mimo misu, uz toho nechte.
Jednoduše shrnuto - pokud skopčíte celou databázi do jiného formátu, tak vsadím cokoli, že to před soudem prohrajete a rozhodně to neobhájíte jako "odůvodněnou míru".Jako „odůvodněnou míru“ bych to neobhajoval, nic takového v zákoně ve vztahu k softwaru není. Ovšem stále jsem se nedozvěděl jednu jedinou věc – které ustanovení zákona, nebo které platné ustanovení licenční smlouvy, podle vás porušil autor transformačního programu, o kterém je zprávička. A dále které ustanovení zákona, nebo které platné ustanovení licenční smlouvy poruší případný uživatel toho transformačního programu.
On je slovník vlastně databází a pokud se nepletu, tak databáze je v autorském zákonu extra chráněná (jako celek nebo její podstatná část). Takže když si doplníte vlastní slovník těma třema slovíčkama, tak to je ok, ale když vyexportujete celý slovník, tak to již není košer. Asi tu část autorského zákona najdu.Tu část zákona si najděte. A přečtěte si zejména § 91. Zjistíte, že pokud tu databázi budu užívat běžně a přiměřeně, nedopouštím se ničeho nelegálního. Překlad slovíček z jednoho jazky a do druhého bude u databáze běžné užití (zvlášť, když to nabízí i origiální program). Všimněte si, že tam není uvedeno nic o tom, že by bylo možné databázi tak užívat pouze s dodaným programem. Pokud by někdo chtěl takto získaná data použít k něčemu jinému, např. pro trénink vlastního překladového softwaru, už to užití v souladu se zákonem nebude. Ale o takovémhle způsobu užití se ve zprávičce nic nepíše.
Ona transformace je užití nad rámec programu.A to zakazuje kdo nebo co?
Databáze se musí vytěžit, aby se mohla použít jinde. Pokud by se napsal frontend do srardictu, který by dovolil použít slovníky nezměněné, tak to je v pořádku.Autorské dílo je nezávislé na tom, jakým způsobem je zrovna reprezentováno. Tj. databáze není chráněna jako nějaká konkrétní reprezentace bajtů na disku, ale je chráněn její obsah. Odstavec o vytěžování databáze v zákoně je dosti zmatený a pravděpodobně se nevztahuje vůbec na nic. Pokud by ho někdo přecijen dokázal vyložit nějak v neprospěch uživatele programu uvedeného ve zprávičce, stačí databázi do jiného formátu zkonvertovat po nepodstatných částech.
§ 92 Bezúplatné zákonné licence Do práva pořizovatele jím zpřístupněné databáze též nezasahuje oprávněný uživatel, který vytěžuje nebo zužitkovává podstatnou část obsahu databáze a) pro svou osobní potřebu;V opacnem pripade, pokud to budeme povazovat za soucast programu, plati to, co jsem citoval vyse, tedy §66 odst.1 pism. e/ AZ.
Pokud se dohodneme, že slovníky jsou vlastně databáze, tak se podávejte na § 88a, § 89, § 90 121/2000 Sb.
Vsadím boty, že v tom datovém slovníku budou nějaké metainforace o autorovi a další maličkosti, které se transformací ztratí.Už jste se tedy rozhodl, zda ten slovník je software, nebo databáze?
divided#CEDILX8#ighway dividend divide#CEDILX15#ff divider divide#CEDILX21#p dividing#CEDILX12#ine divulge divvy divvy#CEDILX21#p Traceback (most recent call last): File "/home/cijoml/lingea-trd-decoder.py", line 519, in ? s = decode(getRec(i)) File "/home/cijoml/lingea-trd-decoder.py", line 417, in decode flags = [ File "/home/cijoml/lingea-trd-decoder.py", line 278, in out comment = comment % bs[pos] IndexError: tuple index out of range
mají naprosto pokroucený pohled na to co je či není "morální".Zato váš pohled je ten jediný správný...
Tiskni
Sdílej: