Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Xara Xtreme je velice kvalitní grafický program, který zvládá zároveň práci s vektory i s bitmapami. O otevření jejích zdrojových kódů už tady řeč byla. Po necelých pěti měsících byla v pátek konečně vypuštěna očekávaná verze 0.7, která přináší opět celou řadu změn, a jelikož se linuxová Xara funkčností už hodně blíží své okenní sestře, dochází zároveň k přejmenování projektu z Xara LX zpět na Xara Xtreme. Už dnes se s Xarou na Linuxu dá docela slušně pracovat a při tomto tempu vývoje lze očekávat finální verzi 1.0 ještě letos.
Tiskni
Sdílej:
Ono je to těžké, když si každý druhý "grafik" ukradne Corel a většina grafických podkladů (loga, dokonce i stránkové montáže...) potom koluje v CDR formátu...Podepisuju
xarasvgfilter
neumi importovat ani gradienty......
Takze budu mit Xaru hezky vedle a sledovat vyvoj. Skoda a je to naozaj vynikajúci program, každemú kto pracuje s grafikou odporúčam. Keď som videl že ju portujú na linux tak som sa od radosti skoro po....Přesně, také mám radost
Není? Fakt byla dostupná Qtv3 od Trolltechu i pro Windows (komunitní porty)?Jak souvisí licencování pod GPL s dostupností portu? To jako když nefunguje třeba strace pod Windows a neexistuje žádný oficiální překlad, tak není GPL?
BTW: spíš naopak, Qt je pod GPL právě proto, aby bylo třeba ji pro uzavřený software koupitTo jsem se snažil napsat.