Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Jak často aktualizujete balíčky na pracovním počítači?
nikdy |
|
4% (55) |
málokdy |
|
9% (138) |
měsíčně |
|
7% (111) |
týdně |
|
26% (395) |
denně |
|
49% (740) |
několikrát denně |
|
4% (65) |
Celkem 1504 hlasů
Vytvořeno: 28.9.2009 10:09
Tiskni
Sdílej:
$ cd /var/abs/local/hugin-svn $ makepkg $ sudo pacman -U hugin-svn-<verze>.pkg.tar.gza podobné příkazy pro gimp a méně často i pro méně využívané programy, toho času moc nezabere. Jestli to zabere 2 nebo 3 minuty za den, tak mne to fakt netrápí. Jen psaní této odpovědi mi vzalo tolik času, že bych zatím stihnul zadat potřebné příkazy pro všechen software, kterého se to týká :-p
Několikrát denně neodolám nutkání naklepat do konsole pacman -Syu :)
To mě po 2 měsících přešlo a dal jsem si sem grafický klikátko Alunn, který mi to zjišťuje v určitém intervalu sám...
Já raději pacman -Syu && halt
při odchodu od počítače .
# paludis -s --multitask&&paludis -i everything --continue-on-failure if-satisfied
No já to dělám jen v single user modu, abych něco nepokazil, takže 1. denně (a nemějte puberťácký narážky! :) )
Já nic do konzole neklepám, mám Mint a ten narozdíl od podobných "udělej si sám" dister hlídá aktualizace automaticky. Když je zámek na liště dole otevřený (jsou nové aktualizace), tak ve vhodnou chvíli to zmáčknu a nechám je nainstalovat. Třeba po několika dnech, ale spíš prostě kdykoliv když jsou a je čas. Takže "denně".
Chybí tam možnost "Hned jak vyjdou". Každý den neaktualizuji. Ale když mi systém nahlásí, že je něco nového, spustím update.
Tak tak.
+1
/dev/tty9
spustí skript, který prvně stáhne (ale zatím neinstaluje) aktualizace a teprve pak spustí jejich instalaci. Pokud žádné nové balíčky nejsou v dispozici, tak skončí hned a třikrát zapípá, jinak čeká na potvrzení. Takže pokud krátce po nashzení neslyším trojí zapípání, znamená to, že jsou v dispozici aktualizace.
Není lepší pípat při aktualizacích?
Nejdřív počítač a pak jeho majitel
Me na nove zaplaty upozornuje Nagios. Tedy jen na zaplaty pro servery samozrejme. Takze je to tady vlastne offtopic..
Pack -> Balik
Package -> Balicek
Já (jako člověk) neaktualizuji nic. Bezpečnostní záplaty si systém zjišťuje sám, tuším denně, a nechá mi schválit instalaci. Tak to má být. Jednou za půl roku oznámí novou verzi distribuce a já to "aktualizaci" odsouhlasím. Program s nabídou balíků k instalaci si seznam aktualizuje taky sám, předpokládám. Má sice tlačítko na aktualizaci, ale nevšiml jsem si, že by něco změnilo.
Nevím co znamená "aktualizujete balíčky", ale každou ze tří možností dělá systém sám a věřím že správně. Nestarám se o ně a tak mám čas na tvůrčí/užitečnější věci. Nevím, co mám hlasovat.
Denne apt-getujem
neni lepsi si poridit delsi kabel?
Ja jsem nosil do skoly zip medium, ktere jsem si poucel od taty
Doma jsem mel jenom modem, tak jsem si vzdycky proklikal packages.debian.org a vypsal na papirek, jake balicky chci (treba upgrade gnome byla chutovka) a pak jsem to ve skole stahoval po souboru, zip jsem si odnesl k tatovi do prace, tam jsem to prehral na ide disk , doma jsem to zkopiroval k sobe na disk, pouzil apt-ftparchive a sel jsem upgradovat ;) ... samozrejme mi vzdy nekolik dalsich balicku chybelo
jo to byla doba, takto jsem to provadel asi rok, nez jsem mel doma wifi ... ale debian to prezil, i nasledny dist-upgrade, coz byla prvni vec po zprovozneni wifiny ;)
Vždy když musim něco dělat
Nojo, tak jednou měsíčně , než obejdu své počítače, tak měsíc uplyne (žertuji). Většinou, pokud jsem s něčím nespokojen, jinak to nechám být, pokud to funguje ..
sudo zypper update nebo v garfice pres Yast --update cca jednou za mesic.
Na co aktualizovat neco co funguje .... nejsme prece v Widlous , kde jsou aktualizacema postizeni.
Lepší funkční program s chybou, než program, který po aktualizaci nejde spustit vůbec
no mít nefunkční komunikátor a měsíc čekat na opravu protokolu , ste normální ? i několikrát denně je někdy potřebný update , a v takových to případech i čekat na stable verzi je mimo chápání ... proto nerozumim proč nejde mít testing nebo unstable některé aplikace a ostatní stable v jakékoli distribuci je to lepení.
Filozofie je tady trochu 20 let stará.
no mít nefunkční komunikátor a měsíc čekat na opravu protokolu , ste normální ?Když někdo používá nelegálního klienta s nezdokumentovaným protokolem, jehož provozovatel si v licenci přímo vyhrazuje právo jej kdykoli změnit...
Pokaždé, když update-notifier nabídne security update a/nebo když je nová verze prohlížeče Chromium, takže někdy i každý den.
Já už se pomalu bojím aktualizovat, protože dost často něco přestane fungovat, ale nakonec se vždycky nechám nachytat, třeba vidinou funkčních ? ve wine :)